Hotjar Nedir? Hotjar Kullanımının Faydaları Nelerdir?

Hotjar Nedir? Hotjar Kullanımının Faydaları Nelerdir?

Web sitenizde nelerin değişmesi gerektiğini belirlemenizi sağlayan Hotjar; Air Canada, Oberlo, Decathlon, Adobe gibi 560.000’den fazla kullanıcısı olan bir yazılım.

Hotjar Nedir?

Web sitenizde gerçekte neler olduğunu anlamanıza yardımcı olan, kullanımı kolay, sektör lideri bir davranış analizi çözümü olarak Hotjar, ziyaretçileriniz için mümkün olan en iyi online deneyimi sunmanız için tasarlanmış. Hotjar:

 • Kullanıcıların web sitenizle nasıl etkileşime girdiğini görmek,
 • Ziyaretçilerinizin sorunlarla karşılaşıp karşılaşmadıklarını araştırmak,
 • Web sitenizin kullanıcı deneyimi hakkında müşterilerden doğrudan geri bildirimler almak için kullanılabiliyor.

Google Analytics gibi Hotjar’ın da hem ücretsiz hem de ücretli sürümleri mevcut. Yüksek trafik hacimlerine sahip siteler ve gelişmiş özelleştirme, izleme ve entegrasyon ihtiyaçları olan işletmeler için ücretli sürümü öneriliyor.

Hotjar Kullanımı Nasıl Olur?

Geleneksel web analizi araçları, trafik verilerini analiz etmenize yardımcı olsa da tek başına sayılar kullanıcıların sitenizde gerçekte ne yaptığını göstermekte yetersiz kalıyor. Hotjar’ın bazı özelliklerine göz atarak, kullanımının nasıl fark yarattığını anlayabilirsiniz:

 • Hotjarın kontrol panelinde yer alan ısı haritaları (Heatmaps), kullanıcıların ‘sıcak’ ve ‘soğuk’ etkileşim noktalarını göstererek her bir sayfanızla ziyaretçilerin nasıl etkileşimde bulunduğunu görmenizi sağlıyor. Böylece eğilimleri ve optimizasyon fırsatlarını fark etmeniz kolaylaşıyor. Heatmap analizi, en popüler sayfa içi analiz türlerinden biri olarak kabul ediliyor.
 • Oturum Kayıtları (Session Recordings), kullanıcıların web sitesinde nasıl dolaştıklarını, tıkladıkları veya göz ardı ettikleri alanları ve herhangi bir sorun ya da engelle karşılaşıp karşılaşmadıklarını anlamamızı sağlıyor.
 • Anketler (Polls) ziyaretçilerinizden geri bildirimler almanıza ve ürünleriniz, markanız ve web siteniz hakkında ne düşündüklerini keşfetmenize yardımcı oluyor.
 • Geri Bildirim (Incoming Feedback) widgetı ile, web sitenizin herhangi bir sayfasında kullanıcılar yorum bırakma şansına sahip oluyor.

Hotjar Sitenize Fayda Sağlar mı?

E-ticaret siteleri, web / UX tasarımcıları, dijital pazarlamacılar, ürün yöneticileri, UX araştırmacıları ve veri analistleri için oldukça yararlı bir yazılım olan Hotjar’ı; sitenizin dönüşüm oranlarını artırmak istediğinizde, sitenizin yeni tasarımından önce ve sonra ya da müşteri deneyimini geliştirmek istediğinizde kullanabilirsiniz.

Ziyaretçilerin sayfalarınızla nasıl etkileşime girdiğini anlamak ve dönüşümün önündeki engelleri görmek adına Hotjar’dan faydalanabilirsiniz.

Ayrıca kullanıcıların web sitenizi gerçekte nasıl kullandıkları hakkında elde ettiğiniz verileri; paydaşlarınızla, iş arkadaşlarınızla ve müşterilerinizle paylaşabilir, sunum ve raporlaranıza ekleyebilirsiniz.

Hotjar Alternatifleri Nelerdir?

Hotjar gibi davranış analizi araçları, ziyaretçilerinize mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sunmanıza yardımcı olur. Google Analytics içinoldukça iyi bir tamamlayıcı olan Hotjar’ın alternatiflerini kısaca tanıtalım:

 • Mouseflow, ısı haritaları, oturum tekrarları, huni ve form analizi ve geri bildirim anketleri gibi özellikler sayesinde, kullanıcı davranışını anlamanızı ve kullanıcı deneyimini nasıl geliştireceğinizi öğrenmenizi sağlar.
 • Contentsquare, kurumsal şirketlerin kullanıcı deneyimlerini geliştirmelerine yardımcı olur. Dijital deneyim analizi platformu (DXP) ile büyük hacimli kullanıcı davranışlarını izleyerek dönüşüm oranlarını ve gelirleri artırmak için kullanılabilecek veriler sunar.
 • Lucky Orange, gerçek zamanlı analitik veriler sunan kullanışlı bir yazılımdır. Canlı sohbet, birlikte göz atma ve ‘Beni takip et’ (Keep me tracking) gibi araçlarla kullanıcı verilerinin % 100’ünü yakalamayı ve gerçek zamanlı müdahalelerde bulunmanızı sağlar. Lucky Orange’ın kişiselleştirilmiş destek konusunda da iddialı olduğunu ekleyelim.
 • FullStory, şirketlerin müşteri deneyimleri için ince ayar yapmalarına yardımcı olmayı amaçlayan dijital bir platform. Isı haritaları, oturum kayıtları, hata izleme ve form analizi gibi araçlara sahip.

Özet

Web sitenizde olup bitenlerin nedenini anlamanıza yarayan Hotjar; dijital pazarlama uzmanları ve online satış yapan işletmeler için tasarlanmış bir davranış analizi yazılımı.

Hotjar, ziyaretçilerin tek tek sayfa öğeleri ve bölümlerle nasıl etkileşimde bulundukları, ilgilendikleri veya görmezden geldikleri alanlar ve sitenizde ne tür bilgiler bulmayı bekledikleri gibi verileri kolaylıkla değerlendirmenizi amaçlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.