Hreflang Nedir?

Hreflang Nedir?

Web sitenizin farklı bölgeler için farklı dillerde versiyonları olduğunu Google’a nasıl söyleyeceğinizi merak ediyorsanız Hreflang Nedir? sorusunun aralayacağı kapıdan bakmanız gerekir.

Google’dan John Mueller’in “SEO’nun en karmaşık yönlerinden biri” olarak tanımladığı hreflang; doğru şekilde uygulanmakta zorlanılan bir HTML özelliğidir. Dil kodlarını ve ülke kodlarını belirterek arama motorlarını içeriğiniz hakkında bilgilendirmenize yarar.

Arama motorlarının; kullanıcı konumunu ve tercihlerini göz önüne alarak web sitelerini uygun dildeki sürümüyle sunmalarına yardımcı olan HTML etiketine hreflang denir.

Örneğin, bir sayfanın hem İngilizce hem de Fransızca sürümüne sahipseniz, Google’ın bir kullanıcının coğrafi konumuna ve tercih ettiği dile göre hangi sayfayı görüntülemesi gerektiğini belirleyebilirsiniz.

Ayrıca hreflang, web sitenizi farklı dillerde yayınlarken, arama motorlarına aslında yinelenen içerik sunmadığınızı belirtmenizi de sağlar.

Hreflang Etiketi Nasıl Kullanılır?

Hreflang nedir? Hreflang Etiketi Nasıl Kullanılır?
Hreflang etiketleri arama motorlarının, hangi kullanıcıya hangi dildeki içeriğin teslim edileceğini anlamasına yardımcı olur.

Dile veya coğrafi bölgeye göre farklılık gösteren gruplara web sitenizin doğru sürümünü sunmak istediğinizde hreflang etiketleri kullanılır. Bu, tüm site içeriğinizin ya da yalnızca bazı bölümlerinin farklı dillere çevrilmesi durumunda veya sitenizin farklı para birimleri için alternatif sürümlerinin olduğu durumlar için geçerlidir.

Site haritanız yoksa ya da web siteniz için HTTP yanıt başlıklarını belirtemiyorsanız HTML etiketleri ile bir sayfanın dil ve bölge varyasyonlarını Google’a şu şekilde bildirebilirsiniz:

 <link rel="alternate" hreflang="dil kodu"... > 

Burada dil kodu bir sayfanın hedeflediği dil veya bölgeye ait kod anlamına gelir. Hreflang, ISO 639–1 dil kodunu destekler.

ISO 639–1 dil kodu
Hangi kodları veya konumları kullanmanız gerektiğinden emin değilseniz, Wikipedia’da 639-1 kodlarının tam listesini bulabilirsiniz.

Dilerseniz farklı ülkelerdeki kullanıcılara ulaşmak isteyen bir şirketin web sitesinde benzer içerikli URL’lerinin bölgesel farklılıkları nasıl belirttiğini örneklerle inceleyelim:

  • Şirketin herhangi bir dili ya da bölgeyi hedeflemeyen, kullanıcıların kendi dillerini ve bölgelerini seçebileceği varsayılan ana sayfası:
http://www.example.com/ 
  • Şirketin farklı ülkelere sunduğu İngilizce ana sayfası:
http://en.example.com/page.html
  • Şirketin Almanca ana sayfası:
http://de.example.com/page.html
hreflang etiketi, hreflang para birimi
Yanlış para biriminde ya da yabancı dilde içerik sunan bir site kullanıcı deneyimi açısından arama motoru sıralamalarında olumsuz etkilenir.

Peki hem ABD’ye hem de İngiltere’ye yönelik ürün satan bir site; ABD için Dolar, İngiltere için Sterlin cinsinden fiyatların gösterilmesini istediğinde ne yapmalıdır?

Bu site ürün sayfasının; biri fiyatı dolar cinsinden, diğeri pound cinsinden gösteren iki versiyonunu oluşturmalıdır:

  • Fiyatları İngiliz sterlini olarak gösteren sayfa:
http://en-gb.example.com/page.html 
  • Fiyatları ABD doları cinsinden gösteren sayfa:
http://en-us.example.com/page.html 

Google, bu URL’lerdeki dil kodlarını (en, de) sayfa için hedef kitleyi belirlerken kullanmaz, bu bölgelerden sitenize giriş yapacak kullanıcılar için sayfanızın varsayılan sürümünü belirtmenizi ister: Yani hedef kitleyi eşleştirmeniz gerekir. Bu nedenle tüm bu url’lerin <head> etiketi içindeki şu şekilde kullanılması gerekir:

<head>
 <title>Şirket Adı</title>
  <link rel="alternate" hreflang="en-gb"
       href="http://en-gb.example.com/page.html" />
  <link rel="alternate" hreflang="en-us"
       href="http://en-us.example.com/page.html" />
  <link rel="alternate" hreflang="en"
       href="http://en.example.com/page.html" />
  <link rel="alternate" hreflang="de"
       href="http://de.example.com/page.html" />
 <link rel="alternate" hreflang="x-default"
       href="http://www.example.com/" />
</head>

Sayfanız farklı dillerde içerik sunuyorsa veya bir kullanıcının sayfayı tercihler arasında seçmesini istiyorsa, sayfanın özellikle bir dili hedeflemediğini göstermek için x-default değerini kullanabilirsiniz.

Ayrıca hreflang etiketleri bir bölgenin veya ülkenin eklenmesini de destekler. Bunun için kullanılan iki harfli kodlar, ISO 3166–1 alfa ‑ 2 listesinde yer alır. Yani bölgesel lehçede bir fark varsa, HTML’de coğrafi konum belirtebilirsiniz. Örneğin,

  • İngiltere’de İngilizce konuşanlar için;
<link rel="alternate" hreflang="en-gb" href="https://example.com/uk/hello" />
  • ABD’de İngilizce konuşanlar için;
<link rel="alternate" hreflang="en-us" href="https://example.com/us/hello" />

Ek olarak, Kanada’da iki dilin yaygın olarak kullanılması da örnek olarak verilebilir:

<link rel="alternate" hreflang="en-ca" href="https://example.com/blog/en/article-name/" />
<link rel="alternate" hreflang="fr-ca" href="https://example.com/blog/fr/article-name/" />

*Örnekler Google Search Central‘dan ve Ahrefs‘den alınmıştır.

Hangi durumlarda Hreflang Etiketi Kullanılması Önerilir?

Hreflang; doğru kullanıcılara doğru içeriği sunmaya yardımcı olur ve Google’a aynı sayfanın farklı dil veya ülke sürümlerinin birbiriyle ilişkili olduğunu bildirir. Hreflang etiketi ile alternatif sayfalar belirtmenin önerildiği durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Web sitenizin içeriğini birden çok dilde sunmak istiyorsanız,
  • Aynı ülkede farklı dilleri konuşanları hedefliyorsanız,
  • Web sitenizin içeriğini tek bir dilde sunmak istiyor ancak yalnızca gezinme ve alt bilgi gibi şablona dair ögelerin kullanıcının diline uygun olarak çevrilmesini istiyorsanız hreflang etiketleri kullanılabilir.

Hreflang SEO İçin Neden Önemlidir?

Hreflang ve SEO
Hreflang, arama motorlarına içeriğin yinelenmediğini, farklı kişiler için özelleştirildiğini bildirmenizi sağlar.

Hreflang etiketleri yeni kitlelere ulaşmanız ve trafiğinizi artırmanıza yardımcı olduğu için önemlidir. Ayrıca insanlar yanlış para biriminde ya da yabancı dilde içerik sunan bir siteden hızlıca ayrılmak ister. Hreflang etiketleri doğru kullanıldığında, farklı dilleri kullanan ve farklı bölgelerde yaşayan ziyaretçilerin web sitenizden bu gibi durumlar nedeniyle kaçmasını engeller.

Kullanıcıların anadillerine uygun sayfalar sunmanıza yardım eden hreflang, insanların daha uzun süre sayfanızda kalmasına ve hemen çıkma oranının düşmesine neden olur.

Bunlar arama motorlarının kullanıcı deneyimini önemsemesi nedeniyle hreflang etiketlerinin SEO ve sıralamalar üzerinde etkili olabileceğinin göstergesidir.

Hreflang’ı uygulamak için ikna edici bir diğer neden de sayfalarınızın farklı dillerdeki sürümlerinin Google tarafından kopya ya da yinelenen içerik olarak görülmesini engellemesidir. Hreflang etiketleri, Google’ın bu sayfalar arasındaki ilişkiyi anlamasına yardımcı olur.

Özet

Hreflang etiketleri arama motorlarının, hangi kullanıcıya hangi dildeki içeriğin teslim edileceğini anlamasına yardımcı olur. Ziyaretçilere görmek istediklerini sunmanızı sağladığından arama motoru sıralamalarınızda önemli bir artış olabilir.

Ayrıca hreflang kullanmak, arama motorlarına içeriğin yinelenmediğini, farklı kişiler için özelleştirildiğini belirtmeniz anlamına da gelir.

Özetle web sitenizde birden çok dilde içerik sunuyorsanız veya farklı coğrafyalarda yaşayan kullanıcılara hitap etmeniz söz konusuysa hreflang nedir? sorusunun yanıtlarını anlamanız önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir