HTML Nedir? HTML Hakkında genel Bilgiler

HTML; Hyper Text Markup Language tanımının kısaltmasıdır. Evrensel web yazım dilidir ve özel bir yazılım kullanmadan herkesin web siteleri veya web tabanlı diğer uygulamalarda kullanabileceği bir yöntemdir. HTML, web siteleri için bir seçenek değildir. Site yazılımı ne olursa olsun, tarayıcılar tarafından görsele dönüştürülebilmesi için HTML ile kodlanması gerekir. Örneğin, PHP ile yazılmış bir sitenin, kullanıcıya arzında HTML kodlar kullanılır. Aynı durum ASP yazımında da söz konusudur. Hatta bugünlerde kullanımı neredeyse sıfır düzeyine inmiş olsa da, Flash ile yapılan sitelerde dahi tarayıcının sayfayı açabilmesi için HTML kodlama gerekli olmaktadır. Bu protokol, son derece hızlı ve etkili bir dil olup, tüm tarayıcılar tarafından anlamlandırılabilen günümüzde geliştirilmiş unsurları ile dünyanın her tarafında kullanılan kod biçimidir.

HTML nasıl kullanılır?

HTML, web geliştirme yazılımları ile otomatik olarak oluşturulabilen bir kod düzenidir. Web sitesi oluşturma araçları size görsel olarak tasarım yapma imkanı sunarken, geri planda tüm işlemleri html olarak kodlar. Bu wordpress gibi yapılar için de, web sitesi oluşturmak için kullanılan diğer yapılar için de aynıdır. Ancak Html yazmak için bu geliştirme araçlarını kullanmak zorunlu değildir. Editör birimi bulunan herhangi bir FTP yazılımı ve  hatta notepad dahi html yapabilmek için yeterlidir. Tabii bunu yapabilmek için bu dili biliyor olmak gerekir.

İnternet dünyasında kullanılan tüm kaynak kodlar, site yazılımı tarafından html ye dönüştürülür. Google ve diğer arama motorları da indeksleme yaparken bu dili kullanır. Yani bu yazılım dili temel bir dildir ve internet ile ilgili iş ve işlemler yapanların bu dili okuyor, anlıyor ve yazıyor olması gerekir. Bir bağlantıyı oluştururken, bir web sitesinin görsellerini siteye yerleştirirken, site marjinlerini ayarlarken, meta anahtarlarını girerken ve diğer tüm işlemleri yaparken bu kodları kullanırız.

Php, Asp ve Html

Web siteleri Microsoft ve Linux platformlarında farklı yazılım dilleri ile oluşturulabilir. Veritabanı türü, yazım dili ve uygulama özellikleri gibi nitelikleri değişen bu sitelerin, nihai kullanıcı sürümü boyutunda yine html olarak yayınlanması gerekir. Hangi dille yazılmış olurlarsa olsunlar, sitelerin tarayıcılar tarafından anlamlandırılabilmesi için evrensel internet dili olan html’ye dönüştürülmeleri gerekir. Ki bunun için özel bir uygulamaya gerek yoktur. Tüm yazılım dilleri görselleştirme noktasında, veri tabanı ile birleştirilen kaynak kodları otomatik olarak html biçimine dönüştürür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Devamı
Google PageSpeed Insights Nedir?
Web siteleri barındırıldıkları sunucular ve internet omurgalarına bağlandıkları hatların nitelikleri ile doğru orantılı olarak kullanıcılara daha hızlı veya…