HTML Nedir?

HTML Nedir?

HTML (HyperText Markup Language) açılımı “Köprü Metni Biçimlendirme Dili” olan, bir web sayfasının içeriğini yapılandırmak için kullanılan basit bir biçimlendirme dilidir.

Web sayfalarının içeriğinde listeler, tablolar, paragraflar, başlıklar ve linkler oluşturmaya yarayan HTML, World Wide Web Konsorsiyumu (W3C) tarafından geliştirilmiştir ve birçok sürümü vardır. W3C ayrıca HTML’ye çok benzeyen ancak daha katı kuralları olan XHTML biçimlendirme dilini de geliştirmektedir.

Gördüğünüz tüm web sayfaları HTML’den oluşmuştur.

Chrome gibi bir tarayıcının web sitelerinin içeriğini doğru bir şekilde gösterebilmesi için kullanılan HTML kodlarına, CSS ve JavaScript ekleyerek web sayfalarını daha etkileşimli ve benzersiz kılmak mümkündür.

Web teknolojilerine daha fazla hakim olmak istiyorsanız “CSS Nedir?” adlı yazımız tam size göre!

Bir HTML dosyası oluşturmak için TextEdit, Notpad ya da Word gibi bir yazı düzenleyiciye istenen html kodlarının girilmesi ve bu çalışmanın .html uzantısı ile kaydedilmesi gerekir (TextEdit ile bir HTML dosyası oluşturmak için başlangıçta “Düz Metin” seçeneğini kullanmalısınız).

Bir HTML dosyasının bir web sayfası olarak nasıl göründüğünü görmek için Chrome, Firefox, Safari gibi bir web tarayıcısı açmanız ve adres çubuğuna kaydettiğiniz dosyanın konumunu yazmanız yeterlidir. Örneğin, “c:\html\ilkhtmlsayfam.html ”

Dilerseniz bir HTML editörü kullanarak, yazdığınız kodların web sayfanızda neye dönüşeceğine hızlıca şahit olabilirsiniz.

HTML Kodları

Web sayfalarının iskeleti ve web tasarımının temeli olarak da tanımlanan HTML, özel karakterler ( : <,> ve / ) içeren head, body, title, style gibi etiketlerin kullanıldığı kodlara sahiptir.

HTML kodları, <h1> gibi bir açılış etiketi ve </h1> gibi bir bitiş etiketi ile tarayıcıya bir şey yapmaya ne zaman başlayacağını ve tarayıcıya bir şey yapmayı ne zaman durduracağını söyleyen komutlardan oluşur.

Web sayfanızda Turhost Blog şeklinde bir metin görünmesini istiyorsanız, aşağıdaki kodları kullanmanız yeterli olacaktır.

En temel kodlara göz atalım mı?

  • Üstteki örnekte ilk satırda yazan <!DOCTYPE html> belgenin türünü bildiren bir HTML etiketidir.

  • <html> ve </html> etiketleri, html dosyanızın başlangıç ve bitişini gösterir.

  • <body> ve </body> etiketleri arasına tarayıcıda görüntülenecek ana içeriğe dair kodlar yazılır.

  • <head> ve </head> etiketleri arasına yazılan kodlar web sayfanızda görünmez. Bu bölüm tüm içeriğin fontu ve arka planı gibi tüm sayfayı etkileyen genel özellikleri kapsar.

HTML Renk Kodları

HTML renk kodları web sitenizdeki başlıkların, paragrafların ve arkaplanların hangi renkte görünmesi gerektiğini tarayıcınıza bildirmenize yarar.


HTML dosyanıza, desimal kod formatı denen R, G, B şeklinde, direk ingilizce renk isimleri yazarak ya da Hex formatı denen #RRGGBB şeklinde renk kodları ekleyebilirsiniz.

Yukarıdaki örnekte bulunan başık ve metne dair kodlar girildiğinde, web sayfası aşağıdaki gibi görünecektir.

Online renk kodu bulma araçları ile Web sitenizdeki metin ve arkaplanlarda dilediğiniz rengi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.