IaaS (Infrastructure-as-a-service) Nedir?

IaaS (Infrastructure-as-a-service) Nedir?

Bugün IaaS (Infrastructure-as-a-service) Nedir? sorusuyla bilişim altyapılarına uzaktan erişimi kapsayan temel bulut bilişim modellerinden birini açıklıyoruz.

IaaS (Hizmet Olarak Altyapı), bulut sağlayıcılarının sanal makine gibi donanımları yönettiği müşterilerin ise işletim sistemini, uygulama yazılımını ve verileri yönetebidiği bir altyapı kiralama hizmetidir. IaaS, donanımı ve yazılım lisanslarını satın almadan uygulamaları çalıştırmak için ihtiyaç duyulan bilişim altyapılarına hızlıca kavuşma fırsatı anlamına gelir. Zaman içinde değişen talebi karşılamak için kolaylıkla yukarı veya aşağı ölçeklendirme yapılabilen bu modelde müşteriler ayrıca belirli iş akışı türleri için özel olarak tasarlanmış IaaS hizmetlerini de seçebilirler.

IaaS şirketleri; sanal makineler, fiziksel makineler, sanal LAN’lar ve temel depolama bileşenleri (sabit disk alanı) dahil olmak üzere altyapıyla ilgili çeşitli kaynaklar sağlar. Kullanıcılar, bu kaynaklara, basit bir kontrol paneli aracılığıyla erişir.

IaaS’ın Avantajları Nelerdir?

Çeşitli avantajları nedeniyle popülerlik kazanan IaaS’ın artıları listelenemeyecek kadar çoktur, ancak en önemlilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Düzgün yönetildiğinde IaaS çözümleri, planlanmamış bir kesinti veya saldırı durumunda kesinti süresini azaltabilir ve kurtarma sürecini kolaylaştırabilir. Doğru sağlayıcı ile IaaS çözümleri, kuruluşunuzun hassas verilerini güvende tutmak için gelişmiş güvenlik özellikleri sunar.

  • Geleneksel altyapının peşin maliyetleri, IaaS çözümleri ile ortadan kaldırılır. Teknolojik altyapı gideri, donanım satın almanın gerektirdiği yüksek yatırımdan ziyade işletme gideri olarak faturalandırılır. Aslında IaaS’ın tasarruf sağlayan doğası çok sayıda kullanıcıyı idare etme yeteneğinden kaynaklanır, birden çok kullanıcı aynı fiziksel altyapıyı paylaşır. Özetle ileri bilişim altyapısı teknolojilerinin uygulanmasına ilişkin yüksek maliyetleri IaaS sağlayıcıları karşıladığı için, IaaS şirketlere hizmetlerini, ürünlerini genişletmeleri ve büyümeleri için daha fazla alan sağlar.

  • İnanılmaz derecede esnek olan IaaS çözümleri, özellikle büyümeyi planlayan işletmeler arasında popülerdir. Çünkü IaaS, küçük ve orta ölçekli işletmelerin, geleneksel altyapı modellerine kolaylıkla erişebilecek sermayeye sahip daha büyük işletmelerle rekabet etmelerine olanak tanır. İşletmeler, uzaktan sanal sunuculara ve bilgi işlem kaynaklarına erişebilir, bunları yapılandırabilir ve çalıştırabilir.
  • BT kullanıcılarının internet üzerinden kaynaklara erişmesine olanak tanıyan IaaS‘ın en büyük avantajlarından biri ölçeklenebilirliktir. Yoğun dönemlerde hızla kapasite ekleyebilir ve gerektiğinde ölçeği küçültebilirsiniz. Kullanıcılar, ölçeklendirme için yazılımı yükseltme veya donanım bileşenleri ekleme gibi konularda endişelenmek zorunda kalmazlar.

  • Kaynağa birden çok kullanıcı erişebilir ki bu büyük, kurumsal düzeydeki ekipler için geniş işlevsellik anlamına gelir..

IaaS’ın Dezavantajları Nelerdir?

  • Güvenlik, doğru yapılandırılmayan ve yönetilmeyen IaaS çözümleri için sorun olabilir. Çoklu güvenlik önlemleri alınsa da verilerin siber saldırılara karşı savunmasız hale gelmesine neden olabilecek bazı güvenlik açıkları söz konusu olabilir.
  • Bir IaaS sağlayıcısından diğerine geçmek zor olabilir.
  • Güçlü bir internet bağlantısının mevcut olmadığı durumlarda iş akışınızı sekteye uğrayacaktır.

IaaS Ne Zaman Kullanılır?

IaaS, anında BT altyapısına ihtiyaç duyan yeni kurulmuş bir şirket için ya da daha güvenli, daha güvenilir ve uygun maliyetli bir çözüme geçmek isteyen büyük ölçekli bir işletme için uygun işlevselliği sunabilecek kadar esnektir.

Uygulamalarınız üzerinde tam kontrole ihtiyacınız olduğunda, ileride ihtiyaç duyacağınız donanım ve yazılım kaynakları konusunda henüz emin olamadığınızda, farklı talep düzeyleri nedeniyle ölçeği büyütülmesi veya küçültülmesi gereken uygulamaları çalıştırmanız gerektiğinde IaaS çözümlerini tercih edebilirsiniz.

IaaS’ı Kimler Kullanır?

IaaS, öngörülemeyen kaynak ihtiyaçları veya dalgalı iş yüklerine sahip işletmeler için etkili bir çözümdür. KOBİ’lerden büyük işletmelere kadar farklı ölçekteki kuruluşlar tarafından büyük sermaye yatırımı yapmaksızın kullanılabilir.

IaaS’ın beklenmedik durumlara hazırlanmanıza yardımcı olan doğası nedeniyle en önemli kullanım alanlarının başında olağanüstü durum kurtarma gelir. Birden fazla fiziksel sunucu kurmak yerine, uygun maliyetli çözümlerle verilerinizi kolaylıkla kurtarabilirsiniz.

IaaS, e-ticaret sitelerinin yoğun trafik ve yüksek talep nedeniyle ölçeği büyütmeleri gereken süreçleri açısından oldukça elverişlidir.

Bilgi işlem kaynaklarını ve veri depolamayı kolaylıkla genişletebilme özelliği IaaS’ın; Yapay Zeka (AI) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) uygulamalarının büyük hacimli verileriyle verimli bir şekilde başa çıkmasını sağlar.

Çoğu girişimcinin altyapı maliyetlerini azaltmak amacıyla IaaS çözümlerine yönelmesi mantıklıdır. Ancak yalnız küçük işletmeler değil büyük kuruluşlar da bulutun esnekliğinden, hızından ve ölçeklenebilirliğinden yararlanmaktadır.

IaaS Kullanım Örnekleri

IaaS: İşletmelerin büyüme ve işgücü taleplerini karşılamak için ihtiyaç duyulan tüm bilgi işlem kaynaklarına kolay ölçeklenebilirlikle erişmelerini sağlayan hizmet modeli!

En bilinen IaaS sağlayıcıları Amazon EC2, DigitalOcean, Compute Engine ve Azure Virtual Machine’dir. Google Cloud, Microsoft Azure, Amazon Web Services gibi büyük bulut sağlayıcıları kariyerlerine IaaS çözümleri sunarak başlamıştır.

IaaS; bilgi işlem kaynakları sağlamanın yanı sıra, olağanüstü durum kurtarma, büyük veri yönetimi, analitik, ağ hizmetleri, test ve geliştirme amacıyla kullanılmaktadır.

Iaas vs. Paas Arasındaki Farklar Nelerdir?

IaaS, günümüzde bulut sağlayıcıları tarafından sunulan üç büyük bilgi işlem modelinden biridir. Diğer iki model, PaaS (Hizmet Olarak Platform) ve SaaS (Hizmet Olarak Yazılım) olarak bilinir. iBu üç model, kuruluşunuzun büyüme ve işgücü taleplerini karşılamak için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgi işlem kaynaklarına kolay ölçeklenebilirlikle erişmenize olanak tanır.  Aralarındaki farkları anlamak, işletmenizin ihtiyaçları için doğru bulut bilişim çözümünü seçmenin anahtarıdır.

IaaS, e-ticaret sitesi gibi bulut tabanlı bir hizmet oluşturmanın temel bileşeni olarak tanımlanabilir. Buna karşılık, PaaS, geliştiricilerin uygulamaları barındırmak zorunda kalmadan geliştirmelerine olanak tanıyan platforma denir.

IaaS, işletmelerin ihtiyaç duydukları gelişmiş güvenlik ve depolama alanı gibi bileşenleri geleneksel teknoloji altyapılarının (sunucular, ağlar..) maliyetinden kurtularak edinmelerine olanak tanır. PaaS ise uygulama geliştirme odağına sahiptir, işletmelere ve geliştiricilere, tümü bulutta barındırılan uygulamalar oluşturma, yönetme, test etme ve dağıtma olanağı tanır. Geliştiriciler yazılım yükseltmeleri, işletim sistemleri, depolama veya diğer altyapı öğeleri hakkında endişelenmeden çalışmalarına odaklanabilir.

PaaS ürünlerinin temel özelliği, geliştirme ekiplerinin özel uygulamalar ve yazılımlar oluşturabileceği güvenli bir platform sağlamalarıdır. PaaS ürünlerine, tıpkı SaaS ürünlerinde olduğu gibi aynı şekilde web üzerinden erişilir. Ünlü PaaS şirketleri arasında Heroku, Azure ve Red Hat OpenShift gelmektedir.

PaaS çözümlerinde uygulamalar ölçeklenebilir ve gereksinimlere uyacak şekilde özelleştirilebilir ancak geliştirme ekipleri, altyapı üzerinde değil yalnızca oluşturulan uygulamalar ve kod üzerinde tam kontrole sahiptir.

Diğer geliştiricilerle işbirliği kolaylığı sunan PaaS’ta, çözümler için kaydolmak, onları kullanmaya başlamak ve yapılandırmak kolaydır. Bunun için pahalı donanımlara ve sunuculara yatırım yapmaya gerek kalmaz. Benzer avantajın geçerli olduğu IaaS çözümlerindeyse, hosting hizmeti için IT altyapısı önceden belirlenmiş donanım konfigürasyonu ile belirli bir süre için kiralanır. Model; çoklu kiracılık, yük dengeleme, yedekleme, güvenlik ve kurtarma gibi bileşenlere sahiptir.

PaaS, web geliştirme ajansları, yeni yazılım uygulamaları oluşturan girişimler ve şirket içinde yazılım geliştiren kuruluşlar için önerilir. PaaS sağlayıcınızı değiştirmeye karar verdiğinizde verilerinizi taşımak zor ve karmaşık olabilir. Ayrıca bir PaaS sistemine yatırım yapmadan önce kullanacağınız program dilleri gibi bileşenler açısından uyumluluk kontrolleri yapmanız önerilir.

Iaas vs. Paas: Sizin İçin En Uygun Hizmet Modeli Hangisi?

IaaS sanal makineler ve sanal depolama gibi kaynaklara erişim sağlarken PaaS, yürütme ortamları, uygulama geliştirme ve dağıtım araçları sunmaktadır.

IaaS sağlayıcıları, yalnızca kullandığınız kapasite için ödeme yaptığınız bilişim altyapısı hizmeti sunar. Para ve kaynaklarını korumaya ihtiyaç duyan, bilgi işlem altyapısını değişen ihtiyaçlara göre düzenli olarak ayarlaması gereken işletmeler, hızlı büyüyeceği öngörülen şirketler ve girişimler için en uygun hizmet modeli; veri depolama birimleri ve sunucular gibi bileşenleri fiziksel altyapıya yatırım yapmanız gerekmeden sağlayan çözüm IaaS’tır.

Donanımı, sanallaştırma katmanını ve işletim sistemini yönetmek zorunda kalmadan kullanıma hazır bir geliştirme platformuna kavuşmak isteyenlerin ise yönelmesi gereken çözüm PaaS’tır. PaaS hakkında detaylar için PaaS (Platform as a Service) Nedir? adlı yazımıza göz atmasını öneririz.

Özet

IaaS, bulutta barındırılan bilişim altyapılarına internet üzerinden uzaktan erişim sağlayarak gerekli bilgi işlem kaynaklarını, yüksek maliyete ve çok detaylı yükümlülüklere gerek kalmadan kullanmanızı sağlar.

IaaS (Infrastructure-as-a-service) Nedir? sorusu geleneksel altyapı maliyetlerine yatırım yapmak zorunda kalmadan, gelişmiş güvenlik ve depolama alanı gibi bileşenlere sahip bilişim altyapılarına ihtiyaç duyanlar için kritiktir.