İşinizi Büyütmenize Yarayacak En İyi Dijital Pazarlama Stratejileri

İşinizi Büyütmenize Yarayacak En İyi Dijital Pazarlama Stratejileri

Web sitenize trafik çekmenize, daha fazla müşteri kazanmanıza yarayacak en iyi dijital pazarlama stratejileri için en doğru yazıyı okuyor olabilirsiniz!

Küçük işletmelerin büyük markalarla rekabet etmelerini kolaylaştırdığı için dijital pazarlama şirketinizi büyütmenize yardımcı olacak fırsatlarla dolu.

Dijtal pazarlama basitçe; e-posta bültenleri, tıklama başına ödeme reklamcılığı, sosyal medya pazarlaması gibi dijital kanalları kullanarak şirketinizi tanıtmaya yönelik çalışmaları kapsar. Amaç insanların ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi satın alması olduğundan; şirketinizin güvenilir ve profesyonel olarak algılanmasına yol açacak doğru stratejilere sahip olmanız oldukça önemlidir.

En iyi dijital pazarlama taktiklerini uygulasanız da başarıya ulaşmanız zaman allabilir, süreç detaylı bilgi ve araştırma gerektirebilir. Tam da bu yüzden, iş hacminizi dijital pazarlama stratejileri ile nasıl artırabileceğinizi, nereden nasıl başlayacağınızı bu yazıyla anlatmayı amaçladık.

Dijital Pazarlama Stratejisi Nedir?

Dijital Pazarlama Stratejisi Nedir?, Dijital Pazarlama Stratejileri
Başarılı dijital pazarlama stratejileri; tüketicinin zihniyetini benimsemeyi ve insanları direk satışa yönlendirmek yerine potansiyel müşteri sorunlarını değerli içeriklerle çözmeyi gerektir.

İşletmeler; ihtiyaçlarına ve hedeflerine uygun yaklaşımlar içeren iyi düşünülmüş dijital pazarlama stratejilerine sahip olmalıdır. Peki dijital pazarlama stratejisi nedir?

Sosyal medya, web siteleri ve eposta bültenleri gibi dijital platformlar aracılığıyla ürün veya hizmetlerin tanıtımını, satışını destekleyerek işletmelerin uzun vadeli hedeflerine ulaşmasını sağlayan planlamalara dijital pazarlama stratejisi denir.

Dijital Pazarlama Stratejileri Nasıl Belirlenir?

4 adımda dijital pazarlama strateji belirlemek için: hedef kitlenizi anlamanız, net, ulaşılabilir hedeflere sahip olmanız , mevcut stratejinizi denetlemeniz ve dijital pazarlamaya ayıracağınız bütçeye karar vermeniz gerek! İşte detaylar:

İdeal Alıcı Profili Oluşturmak

İdeal Alıcı Profili, Dijital Pazarlama Stratejileri
Hedef kitlenizin ilgileri ve karşılaştığı zorluklar da stratejinizi şekillendirmenize yardımcı olacaktır.

Ürünlerinize veya hizmetlerinize kimlerin ihtiyaç duyduğunu bilmiyorsanız başarılı bir stratejiden bahsedilemez. Sağlam bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmak istiyorsanız, öncelikle hedef kitlenizi çok iyi tanımlamalısınız.

Hedef kitlenizi belirlemenin en iyi yolu da buyer persona denen ideal alıcı profili oluşturmaktır. Böylece ideal müşterilerinizin ihtiyaçlarını anlayarak onlara en doğru şekilde hitap edebilirsiniz.

Bunun için mevcut müşteri verilerini temel almalı ve daha fazla bilgi edinmeye çalışmalısınız. Kitleniz hakkında yanlış varsayımlar yapmadığınızdan emin olmak için ideal alıcı proflinizi gerçek verilere dayandırmanız; konum, yaş, gelir, meslek gibi demografik bilgileri belgelemeniz önemli. Ayrıca kitlenizin hedefleri, ilgileri, karşılaştığı zorluklar gibi bilgiler de stratejinizi şekillendirmenize yardımcı olacaktır.

Net, Ulaşılabilir Hedefler Belirlemek

Hedef Belirlemek, Dijital Pazarlama Stratejileri
Gerçekçi, ulaşılabilir ve ölçülebilir hedefler belirlemeniz önerilir.

Neye ulaşmak istediğimizi bilmeden strateji oluşturamayız. Güçlü bir dijital pazarlama stratejisi; kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri ayrıntılı olarak içermelidir.

Belirli miktarda dönüşüm kazanmak ya da belirli sayıda satış elde etmek gibi hedefler koyduğunuzda, bunların genel hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak küçük hedeflerden oluşmasına dikkat etmelisiniz. Her biri için tamamlanması öngörülen bir zaman dilimi belirlemeniz de gereklidir.

Gerçekçi olmayan hedefler belirlemek en sık yapılan pazarlama hatalarından biridir. “Yeni müşteriler elde etme” gibi belirsiz hedefler belirlemek yerine, “bir yılda 1500 müşteri kazanmak” gibi net aynı zamanda da işletmeniz için ulaşılabilir ve ölçülebilir hedefler belirlemeniz önerilir.

Mevcut Stratejiyi Gözden Geçirmek

Neyin işe yarayıp neyin iyileştirilmesi gerektiğini öğrenmeniz için mevcut pazarlama çabalarınızı denetlemeniz yeni dijital pazarlama stratejinizi oluşturmanıza yardımcı olacaktır. PPC reklamlarınızın bütçesini artırmanız gerekip gerekmediğini böylece görebilir, kampanyanızdaki boşlukları bulabilirsiniz. Web sitenizin bloğunun trafiğine veya ziyaretçilerinizin sitenizde ne kadar zaman geçirdiğine bakarak şu anki çabalarınızın işe yarayıp yaramadığını anlamaya çalışın.

Bütçe Planlamak

Bir dijital pazarlama stratejisi oluştururken, ne kadar harcayabileceğinizi ve kampanyanız için hangi kaynaklara sahip olduğunuzu bilmek çok önemlidir. İlk olarak, her bir kampanya için ayrı bütçe oluşturmanız önerilir. Google Analytics gibi kampanyalarınızı yürütmenize veya analiz etmenize yardımcı olacak pazarlama araçlarını da giderlerinize dahil etmelisiniz.

Dijital pazarlamaya yatırım yapmadan önce, temel bileşenlerini anlamanız için Dijital Pazarlama Nedir?, Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?, KPI Nedir?, Online Marketing Terimleri ve E-ticaret Nedir? Nasıl Yapılır? gibi yazılarımıza göz atmanızı öneririz.

En İyi Dijital Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Aşağıdaki stratejileri aynı anda denemeye çalışmak yerine birini seçip bir sonrakine geçmeden önce seçtiğiniz stratejide ustalaşmaya çalışmanız daha uygun olabilir.

1- SEO Odaklı Blog

SEO Odaklı Blog, Dijital Pazarlama Stratejileri
Birkaç yıl boyunca işletmenizin websitesinin bloğuna yoğun bir şekilde odaklanabilirseniz aylık binlerce trafik alabilirsiniz.

Google’dan her ay tutarlı trafik almak için; hedef kitlenizin Google’da aradığı sorularla ilgili konulara sitenizin bloğunda periyodik olarak ve anahtar kelimelerin aranma hacimlerine dikkat ederek yer vermelisiniz. Okuyucuların sorunlarını nasıl çözebileceklerini açıklamalı ve ihtiyaç duydukları belirli bileşenleri önermelisiniz.

İçerik pazarlaması, geleneksel pazarlamanın neredeyse üçte birinden daha azına mal olur ve olası satış sayısını üçe katlayabilir.

Google’ın algoritmalarına hitap eden değerli içerikler oluşturmak için gereken detayları SEO Uyumlu Makale Nedir? adlı yazımızda bulabilirsiniz.

2- Sosyal Medya

Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Stratejileri
B2B denen şirketler arası hizmet sunan firmaların LinkedIn’e, B2C denen direk tüketiciye hitap eden firmaların Facebook ve Instagram’a odaklanması daha uygundur.

En çok kullanıcıya sahip olan sosyal medya platformunu tercih etmek hedef kitleniz orada takılmıyorsa doğru bir adım olmayacaktır.

Tüm kanallara enerji harcamak yerine en azından başlangıçta yalnızca bir sosyal ağa odaklanmanız daha iyi olabilir.

Ayrıca kitlenizin hangi platformu neden seçtiğini bilmeniz; buna uygun paylaşımlar yapmanızı kolaylaştırır:

  • İnsanlar eğlenmek ya da bir şeyler öğrenmek için YouTube’a girme eğilimindedir. Sektörünüzle ilgili bilgilendirici ve nasıl yapılır tarzı videolarla YouTube sayesinde kitlenizi büyütebilirsiniz.

  • Facebook’ta ise insanlar arkadaşlarıyla paylaşabilecekleri ilginç, komik veya şok edici içerikler görmek isterler, 30 dakikalık eğitimlerin veya promosyonların görünmesini istemezler. Facebook’ta insanların dikkatini çekmek için dokunaklı ya da ilginç bir hikaye anlatmanız, kısa bir video oluşturmanız öne çıkmanızı sağlayabilir.
  • Twitter daha çok; hızlı ve verimli bir şekilde iletişim kurmanızı ve insanları bunaltmamanızı gerektirir.

Her kanaldan sıkıcı postlar ve promosyonlar yayınlamaya devam etmek bir sosyal medya pazarlama stratejisi değildir; SEO uzmanlarına göre bu yalnızca zaman kaybetmenin ve takipçilerinizi yabancılaştırmanın bir yoludur.

3- YouTube Kanalı Açmak

YouTube insanların sorunlarına çözüm aradığı en büyük arama motorlarından biri haline geldiğinden aylık aranma hacmi Dünya çapında 15 bini geçen bir anahtar kelime için hazırladığınız bir video için milyonlarca görüntüleme sayısına ulaşabilirsiniz. Bunda, Google’ın da etkisi elbette ki büyük çünkü Google pek çok arama için video sonuçlarını da gösteriyor ve videolar Google’da da sıralanmış oluyor.

İnsanların sektörünüz hakkında sorduğu soruları Ahrefs gibi seo araçlarının yardımıyla bulabilirsiniz. Böylece videolarınızın gerçekten yararlı ve değerli olmasını sağlayabilirsiniz. Ancak, videolarınızda ürün tanıtımlarına fazlaca yer vermekten kaçınmalısınız.

4- E-posta Pazarlaması

Her yeni blog yazısı yayınladığınızda, bir haber bülteni göndermeniz bloğunuza binlerce insanı çekebilir ama bunun için e-posta listesi oluşturmanız yıllarınızı alabilir.

Aslında e-posta listesi oluşturmak başlangıcı ve sonu olan bir şey değildir. Devam eden bir süreçtir, bu nedenle bu stratejiyi önemsemeye devam etmelisiniz.

E-posta pazarlamacılığının ilk adımı, sitenize trafik çekmektir. Bunu yapmanın farklı yolları olsa da en iyi uzun vadeli strateji SEO odaklı bir blog ve her sayfanın altında BÜLTENE ABONE OL butonları hazırlamaktır.

Bir sonraki adım, ziyaretçilerinizi eposta listenize yani haber bülteninize kaydolmaya ikna etmektir. Bunun için de gönderilerin PDF versiyonu, 7 günlük ücretsiz online kurs gibi sizden gerçekten haber almak isteyen aboneleriniz için değerli bir şeyler sunmanız önerilir.

E-posta pazarlamasına dair detaylar için E-Mail Marketing (E-Posta Pazarlama) Nedir? ve E-mail Listesi Oluşturma Yolları adlı yazılarımıza göz atmanızı öneririz.

5- Ücretli Reklamlar

Ücretli Reklamlar, Dijital Pazarlama Stratejileri
Reklamınızı Google ve YouTube’da yayınlama fırsatı sunan Google Ads‘in sosyal medya reklamlarından farkı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi doğrudan onları arayan kişilere göstermesidir.

Çoğu küçük işletme, Google, Facebook, Twitter, Pinterest, YouTube gibi platformlarda verebilecekleri ücretli reklamları gerektiği kadar önemsemez.

Bir reklam ağına körü körüne para atmadan önce hangi kitlelerin yoğunlukla o platformu kullandığını yıllık istatistikleri takip ederek öğrenmeye çalışın. Erkekler için bir ürün pazarlıyorsanız kullanıcılarının % 81’inin kadın ve çoğunun genç olduğu Pinterest’e reklam vermeniz elbette ki mantıklı olmayacaktır.

Çoğu PPC reklamı, açık artırma temelinde çalışır, bu yüzden sektörünüzde reklamverenlerin çok olması maliyeti artırır. Bunun için daha düşük “tıklama başı maliyete sahip” anahtar kelimelere teklif verebilirsiniz.

Google’da reklam için bir anahtar kelimeye teklif verdiğinizde, ziyaretçileri bilgilendirici bir açılış sayfasına göndermeniz önemli ancak bu Facebook veya Pinterest gibi platformlarda işe yaramayabilir çünkü buralarda takılanlar genelde satın alma modunda değildir.

Bir mobilyacı Pinterest’te reklam vermek istiyorsa Pinterest’teki insanların satış sayfasına gitmeyi değil ilham aradığını bilmelidir. “Salonunuz için düşük maliyetli tasarım ipuçları” gibi bir içeriğin bloğunda yayınlandığını Pinterest’te duyurmalı ve alakalı ürünleri içerik boyunca okuyucuyu rahatsız etmeyecek şekilde göstermeyi seçmelidir.

Ücretli reklamlar pek çok işletmenin dijital pazarlama stratejisi için oldukça kritik olduğundan Google Ads Nedir? adlı yazımızdan Google Ads kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

6- Forumlar ve Topluluk Panoları

Reddit, Quora ve Facebook sayfaları gibi topluluklar ve forumlar harika pazarlama kanalları olabilir. Bu ağları uzmanlığınızı, deneyimlerinizi paylaşmak ve başkalarına yardım etmek için kullanmalısınız. Ancak ürün ve hizmetleri asla doğrudan tanıtmaya çalışmamalısınız.

İnsanlar genellikle eğlence veya bilgilenme amacıyla bu platformlara göz attığından bu amaçlara uygun olarak orada yer almıyorsanız uzak durmanız daha iyi olabilir.

Bu tip platformlarda İçeriğinizle tutarlı olacak şekilde ve yalnızca yazınızın uygun bölümlerinde bağlantı paylaşmalısınız. Ayrıca bu platformlardaki bağlantıların çoğu nofollow niteliğindedir, yani SEO değeri yoktur. Bu nedenle, değeri olan içeriklerinize bağlantı vermelisiniz.

6- Podcast

Podcast, Dijital Pazarlama Stratejileri
Dinleyicilere bir metni okumak ya da bir videoyu izlemek zorunda kalmadan, radyo programlarına benzeyen sesli içerikler sunan podcastler, egzersiz yaparken ya da araba kullanırken bilgilenmenin ve eğlenmenin popüler bir yolu.

Podcast oluşturmak ya da başkasının podcastinde röportaja katılmak da en başarılı dijital pazarlama taktikleri arasında yer alıyor. Ekipman veya sektörel bağlantılara sahip olmak gerekse de podcastler; marka bilinirliği ve kitle oluşturmak için oldukça elverişlidir ancak ilgi uyandırmak biraz zaman alabilir.

Podcast yayıncıları genellikle röportaj yapacak ilginç insanlar ararlar. Bunun için ünlü olmanıza gerek yok: Sektörel deneyiminizin olması ve ciddi bir değeri paylaşma isteğinizin olması yeterli.

Sektörünüzdeki diğer kişilerle röportaj yaptığınızda adınız podcastin başlığında görünür ve web sitenize link verilir, böylece sektörde değerli bir kişinin yer aldığı diğer podcastler keşfedilebilir. Bazen de sadece web sitesi yerine sosyal profillere link verilebilir. Bu şekilde sektörünüzle ilgili kişileri bulabilir ve neden sizinle röportaj yapmaları gerektiğine dair onları ikna edebilirsiniz.

Ünlü Markaların Dijital Pazarlama Stratejileri Örnekleri

Kitlenizi şaşırtacak, uygun maliyetli, markanız için en mantıklı adımları içerecek stratejiler neler olabilir? Bu yanıtı bulmanın en iyi yolu, denenmiş, işe yarayan, ilham verecek pazarlama stratejileri örneklerine göz atmak olabilir:

Tesla

Tesla, şirketin sosyal medya kanallarına dayanan sağlam bir dijital pazarlama stratejisine sahip. Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Twitter’ı ürün tanıtımı ve müşteri güvenini oluşturmak için kullanıyor.

BMW, Chevrolet ve Audi gibi rakiplerine göre daha genç olmasına rağmen Tesla Twitter’da 6 milyona yakın takipçi sayısına ulaşmış durumda. Üstelik rakiplerinden 4-6 kez daha az paylaşımda bulunmasına rağmen.

Ford

Facebook, Twitter, YouTube ve Flickr gibi sosyal medya platformlarında aktif olan 110 yaşındaki otomobil üreticisi Ford, “The Ford Story” adlı olağanüstü ve benzersiz bir blogla sosyal medya pazarlamasında harikalar yaratıyor.

Ford ekibi her yeni gönderi eklendiğinde; görseli, başlığı ve okuyuculardan gelen yorumları web sitesinin ön sayfasına koyuyor. Böylece ziyaretçiler asıl makaleyi okumadan önce hayranların ve takipçilerinin yorumlarına göz atabiliyor, bu da hem daha fazla blog trafiğine hem de hoş ve samimi bir ilk izlenime neden oluyor.

Lyft

Lyft, hızlı büyüme istatistiklerine göre Uber’i geçme yolunda. Lyft, güvenilirlik oluşturmak ve daha fazla dönüşüm sağlamak için şirketin müşteri tabanını genişletmesine yardımcı olan akıllı bir dijital pazarlama stratejisi yürüttü. Nasıl mı? Müşterilerine tavsiyeler karşılığında ücretsiz veya indirimli yolculuklar sunarak!

IKEA

IKEA; Facebook, Instagram, Twitter ve Pinterest’te düzenli olarak indirim, promosyon, hediye, haber ve etkinlikler yayınlıyor. Ayrıca sosyal medyadaki müşteri mesajlarına da oldukça duyarlı.

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi teknolojideki en son trendleri yakından takip eden IKEA, yerel IKEA şubelerindeki yenilikleri duyurmayı sağlayan SMS pazarlamasını da başarıyla kullanıyor.

Starbucks

Starbucks, dijital medyanın en başarılı markalarından biri. Müşterilerinin etkileşime geçmesini sağlamaya, sosyal medyada çekici yarışmalar başlatmaya önem veren Starbucks için müşteri geribildirimi almak, pozitifi kucaklamak ve negatifleri düzeltmeye çalışmak çok önemli.

Domino’s

Domino’s; güçlü dijital pazarlama stratejilerine sahip en büyük pizza zinciri. Çoğu işletmenin yeni yeni dijital pazarlamayı düşünmeye başladığı yıllarda, Domino’s iOS cihazlar için bir uygulama oluşturmaya odaklanmıştı. Uygulama, birçok özelliği nedeniyle iPhone ve iPad’lerde oldukça popüler hale geldi.

Domino’s’un dijital pazarlamayı benimsemesi, tüketici geri bildirimlerine dönüşlerle devam etti. Online sesli sipariş uygulaması olan ilk pizza şirketi olan Domino’s, her tip dijital platformdan sipariş vermenin mümkün olduğu konusunda ısrar etti ve Facebook Messenger, Google Asistan, Alexa hatta akıllı TV’lerden Domino’s pizza siparişi verilmesini sağladı.

Airbnb

Airbnb, benimsediği ve başarıyla uyguladığı dijital pazarlama stratejisi ile büyük bir büyüme gösterdi. Sosyal medya pazarlamasını aktif olarak kullanmaya başlamak, Airbnb’nin medyada fazlaca yer almasına yardımcı oldu ve takipçilerini artırdı.

Airbnb’nin başarısının büyük bir kısmı web sitelerinden kaynaklanıyor. Sayfanın düzeni, işlevselliği, kullanım kolaylığı ve mükemmel içerik müşterileri sitede tutmaya ve onlara geziler için destekleyici bilgiler sağlamayı amaçlıyor.

ÖZET

“Pazarlama stratejileri nelerdir?” ve “Pazarlama stratejileri nasıl belirlenir?” gibi soruların yanıtlarına yer verdiğimiz yazımızda ünlü markaların pazarlama stratejilerinden ilham almanızı amaçladık.

Özetle; rakipleriniz ne kadar büyük olursa olsun, fırsatları eşitlemenizi sağlayan başarılı dijital pazarlama stratejilerinin; tüketicinin zihniyetini benimsemeyi ve insanları direk satışa yönlendirmek yerine potansiyel müşteri sorunlarını değerli içeriklerle çözmeyi gerektirdiğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.