Keyword Phrase Nedir? Anahtar Kelime Grubu Nedir?

Arama motorları, kullanıcıların aradıklarını ulaşmak için çeşitli kelimeleri ve kelime öbeklerini kullandıkları listeleme aracı olarak tanımlanabilir. Keyword, yani anahtar kelime, bir ürün veya hizmetin ya da aranan diğer herhangi bir unsurun tek Veya birkaç kelimelik tanımı olabilir. Keyword Phrase ise anahtar kelimenin etrafında toplanan ve anahtar kelime ile doğrudan ilgili olan anahtar kelime öbeklerinin tamamıdır. Kullanıcılar, yalnızca Anahtar kelimelerle değil anahtar kelimeler ile bağlantılı Keyword Phrase yani anahtar kelime grupları yine de arama yaparlar. Özellikle reklamverenlerin, Keyword Phrase yapılarını dikkate almaları oldukça önemlidir. Zira internet üzerinde anahtar kelime odaklı reklam verdiğiniz platformlar, sizin birebir verdiğiniz Anahtar kelimelerle işlem yaparlar. Anahtar kelimelere bağlantılı diğer öbekleri sizin tanımlamanız gerekecektir. Keyword Phrase türleri, anahtar kelimenin göbeğin ortasında yer aldığı kelime öbekleri biçiminde ortaya çıkabilirken, Long tail; yani ardışık kelimeler eklenerek de anahtar kelime grupları ortaya çıkabilir.

Arama motorlarında Keyword Phrase tanımlaması

Genel olarak Google gibi gelişmiş arama motorlarında, tek kelimelik anahtar kelimeler etrafında oluşan anahtar kelime öbekleri otomatik olarak Keyword Phrase biçiminde arama motoru tarafından algılanabilir. Ancak bunun mümkün olabilmesi için bu anahtar kelime bebeklerinin daha önce kullanılmış olması gerekir. Zira Google kelime ve cümleleri anlamlandırırken kullanıcı deneyimi üzerinden geliştirdiği bir Yapay Zeka birimine sahiptir. “Kelime grubu aranıyorsa mantıklı bir cümledir” yorumu arama motorunca yapılır ve bu anahtar kelime grupları ilgili kök anahtarın bulunduğu sitelerdeki içeriklerle eşleştirilir. Tabii bu organik aramalar için geçerli olan durumdur. Reklamlarda yukarıda belirttiğimiz gibi tam olarak ilgili anahtarı kullanıyor olmanız gerekir.

Anahtar kelime analiz aracı nasıl kullanılır?

Google reklam arayüzünde, tüm reklam verenler için bir anahtar kelime analiz aracı sunar. Buraya yalnızca kök anahtar kelimenizi veya anahtar kelime grubunuzu yazarak, diğer arama kombinasyonlarına ulaşabilirsiniz. Google dışında anahtar kelime analizi yapan farklı platformlar da bulunur. Bu platformlar da yine Google gibi arama eğilimlerini hesaba alarak kök anahtar kelimeniz ile ilgili Keyword Phrase kombinasyonlarını size sunar. Dilerseniz anahtar kelime gruplarını, kök anahtarlarınızı dışında farklı sayfalarımızda kullanarak, organik aramalarda doğrudan bu anahtar kelime grupları üzerinden kullanıcı çekebilirsiniz. Anahtar kelime grupları; genellikle anahtar kelimelerden daha düşük arama hacimlerine sahiptir ve bu grupların doğrudan sayfa anahtar kelimesi olarak kullanılma oranı oldukça düşüktür. Eğer doğru bir Seo stratejisi ile çalışıyorsanız, anahtar kelime gruplarının her birinden birer sayfa oluşturarak, daha yüksek sıralama sonuçları elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Devamı
SEO Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?
Seo içerisine birçok unsuru alan kapsamlı bir çalışmadır. Seo uzmanları, web sitelerinin tasarımından, performans iyileştirmelerine, backlink uygulamalarında içerik…