Keyword Phrase Nedir? Anahtar Kelime Grubu Nedir?

Keyword Phrase Nedir? Anahtar Kelime Grubu Nedir?

Arama motorları, internet kullanıcılarının aradıklarına ulaşmaları için, çeşitli kelimeleri ve kelime öbeklerini kullandıkları listeleme aracı olarak tanımlanabilir.

Keyword, yani anahtar kelime, bir ürün veya hizmeti özetleyen, en iyi yansıtan kelimedir.

Keyword Phrase ise anahtar kelimenin etrafında toplanan ve anahtar kelime ile doğrudan ilgili olan anahtar kelime öbekleridir.

Kullanıcılar, yalnızca anahtar kelimelerle değil Keyword Phrase yani anahtar kelime grupları ile de arama yaparlar. Özellikle reklam veren markaların, Keyword Phrase yapılarını dikkate almaları oldukça önemlidir. Zira internet reklamları verilen platformlar, anahtar kelime odaklı çalışır. Anahtar kelimelere bağlı öbekleri tanımlamanız gerekecektir.

Keyword Phrase türleri, anahtar kelimenin; göbeğin ortasında yer aldığı kelime öbekleri biçiminde ortaya çıkabilirken, Long tail; yani ardışık kelimeler eklenerek de oluşturulabilir.

Arama Motorlarında Keyword Phrase Tanımlaması

Genel olarak Google gibi gelişmiş arama motorları tarafından, tek kelimelik anahtar kelimelerin etrafında bulunan kelimeler otomatik olarak Keyword Phrase olarak algılanır.

Ancak bunun mümkün olabilmesi için bu anahtar kelime öbeklerinin daha önce kullanılmış olması gerekir. Google kelime ve cümleleri anlamlandırırken kullanıcı deneyimi üzerinden geliştirdiği bir Yapay Zeka birimine sahiptir. “Kelime grubu aranıyorsa mantıklı bir cümledir” yorumu arama motorunca yapılır ve bu anahtar kelime grupları ilgili kök anahtarın bulunduğu sitelerdeki içeriklerle eşleştirilir. Bu organik aramalar için geçerli olan durumdur.

Anahtar Kelime Analiz Aracı Nasıl Kullanılır?

Google reklam arayüzünde, tüm reklam verenler için bir anahtar kelime analiz aracı sunar. Buraya yalnızca kök anahtar kelimenizi veya anahtar kelime grubunuzu yazarak, diğer arama kombinasyonlarına ulaşabilirsiniz.

Google dışında anahtar kelime analizi yapan farklı platformlar da bulunur. Bu platformlar da yine Google gibi arama eğilimlerine göre kök anahtar kelimenizle ilgili “Keyword Phrase” kombinasyonlarını size sunar.

Dilerseniz anahtar kelime gruplarını, kök anahtarlarınız dışında farklı sayfalarınızda kullanarak, organik aramalarda doğrudan bu anahtar kelime grupları üzerinden trafik çekebilirsiniz.

Anahtar kelime grupları (keyword phrase); genellikle anahtar kelimelerden (keyword) daha düşük arama hacimlerine sahiptir.

Anahtar kelime gruplarının doğrudan sayfa anahtar kelimesi olarak kullanılma oranı oldukça düşüktür. Eğer doğru bir SEO stratejisi uygulamak istiyorsanız, anahtar kelime gruplarının her birinden birer sayfa oluşturarak, daha yüksek sıralama sonuçları elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.