Kişisel Blog Nedir?

Kişisel Blog Nedir?

Size, ilginize ve duygularınıza hitap ederek kişisel düzeyde sizinle bir şekilde bağlantı kurabilen bloglar kişisel blog olarak adlandırılıyor.

Çoğu insan kişisel blogların bir tür günlük olduğunu düşünse de aslında kişisel blogları farklı kılan; blog sahibinin hitap dili ve yazım şeklinde yaşam tarzı ve kişiliğinin yansımasıdır.

Bu nedenle kişisel blogların, okurken iyi hissettirmesi ve yeni yazıları okumak için bir bardak çay ya da bir fincan kahve alıp rahatlatacak kadar çekici olabilmesi şaşırtıcı değil.

En hızlı şekilde bir web sitesine sahip olmak isteyenler ” WordPress Hosting” planlarımıza göz atabilir!

Kişisel Bir Blog Açmak Para Kazanmanızı Sağlar mı?

kişisel blogtan para kazanma

Kişisel bir bloğu geliştirmek tıpkı diğer blog türlerinde olduğu gibi zaman, çaba ve bilgi gerektirir. Kişisel bloglar eğlenmek için yazılabileceği gibi para kazanma amacıyla da yazılabilir.

Bunun nasıl başaracağınıza dair doyurucu cevapları almak istiyorsanız, bu yazıyı okumanız kişisel bir blog açmak için harekete geçmenizi ve artık bu konuda sağlam adımlar atmanızı sağlayabilir.

Bloğunuzun tam zamanlı bir işin sağladığı gibi gelir getirmesini istiyorsanız, plan yapmadan ve çaba göstermeden bunu başaramayacağınızı bilmelisiniz.

kişisel blog nedir

Kişisel bloğunuzun başarısı; onun için harcadığınız zaman ve çabaya bağlıdır.

Aşağıdaki önerilerin her birini dikkate almalı, bir işletme sahibi gibi davranarak elinizden geleni yapmalı ve bir CEO gibi blogunuzu büyütmeye odaklanmalısınız.

 • Bütçenizi düşünerek kişisel blog açıyorsanız hedef kitlenizin ilgiyle okumak istediği şeyleri araştırarak bloğunuzun odaklanacağı konuları belirlemeli ve mutlaka bir içerik takvimi oluşturmalısınız.
kişisel blog içerik takvimi

Hedef kitlenizi bireyler yerine büyük işletmeler olarak seçmeniz, daha fazla fonları olduğundan, bloğunuzun daha fazla para kazanma potansiyeline sahip olması anlamına gelir.

 • Çekici başlıklar, şaşırtıcı içerikler ve konular bulmalısınız. SEO araçları, Google Trends ve Pinterest kullanarak çok sevilen ve çok aranan konuların neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

  Yalnızca iyi fikirlere ve güçlü kelimelere sahip olmak değil seçtiğiniz konuda şimdiye kadar yayınlanan en iyi içeriği oluşturmak önemli.
 • Okuyucularınızın sorularını yanıtlayan ve sorunlarına çözüm önerileri sunabilen, iyi araştırılmış, gerçeklere dayanan ikna edici doyurucu, kaliteli içerikler hazırlamalı ve aranma hacmi yüksek anahtar kelimeler kullanmalısınız.

En iyi 5 anahtar kelimeniz aylık en az 5.000 arama hacmine sahipse, bloğunuz için seçtiğiniz konu talep gören bir konudur.

 • Affiliate marketing para kazanmanın en kolay yoludur.

Affiliate marketing satış ortaklığı anlamına gelir ve bir marka ile yaptığınız anlaşmaya uygun olarak kitlenize bir ürün veya hizmet önermenizi gerektirir.

Bağlantınızı tıklayıp satın alma işlemini gerçekleştiren her bir kişi üzerinden komisyon almanızı sağlayan Affiliate marketing, çok popüler markaların dahi kullandığı bir pazarlama stratejisidir.

Diğer pazarlama stratejilerini öğrenmek isterseniz Dijital pazarlama taktiklerinden bahseden yazımızı okuyabilirsiniz.

kişisel blog para kazanma
 • Reklam gelirleri elde edebilmek için Google Adsense ile bloğunuza reklam almaya başlayabilirsiniz. Böylece bu reklamlar ziyaretçiler tarafından her tıkladığında belirli bir ücret alırsınız.

  Ciddi reklam anlaşmaları içinse yılda yaklaşık bir milyon ziyaretçiye ihtiyacınız var!

  Daha detaylı bilgi için Google AdSense ile bir WordPress sitesinden nasıl para kazanılır? konulu yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Uzmanı olduğunuz bir alanda danışmanlık vermek için bloğunuzu kullanarak para kazanmanız da mümkün. Bunun için, başlangıçta 5 adet çok kaliteli içerik yayınlayıp (alanında uzman konuk yazarlar alabilirsiniz), kitlenize uygun kişilerin e-posta adreslerini bulmalısınız. LinkedIn tanıtımı ile profesyonel bir ağ oluşturabilirsiniz ancak e-posta gönderileriniz modern ve profesyonel görünmeli, bunun için ConvertKit and OptinMonster kullanabilirsiniz.
converki - optinmonster
 • Yeni bir blog yazısı yazdığınızda, bunu sosyal medya hesaplarınızdan duyurmalısınız. Ayrıca sponsor anlaşmaları için şirketlere başvuru yaparken sitenize reklam verenleri; trafiğinize dair istatistiklerinizle ve sosyal medya takipçilerinizin sayısı ile etkilemeniz gerekir.

Sosyal medya hesaplarınızı etkin kullanabilmeniz için Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır? adlı yazımızdan yararlanabilirsiniz.

 • Bloğunuzla, becerilerinizi dijital olarak satılabileceğiniz yazarlık, tasarımcılık, fotoğrafçılık, programcılık gibi freelance bir iş alanı yaratabilirsiniz. Bunun için bloğunuza mutlaka bir iletişim formu eklemelisiniz.
 • Sponsorlu yayınlar gibi sitenizde ücretli incelemeler yazarak da para kazanabilirsiniz. Kitlenizin ilgi duyacağı ürünleri ücretsiz olarak deneyip bir inceleme yazısı hazırlayarak anlaştığınız firmalardan ödeme alabilirsiniz.
 • Kişisel bloğunuza hızlı bir online satış teması yükleyerek kendi ürünlerinizin satışını yapmaya başlayabilirsiniz.
 • Bloğunuzda hakim olduğunuz becerileri, uzmanlık alanlarınızı öğretebileceğiniz ücretli online kurslar oluşturabilirsiniz.
 • Sitenize daha fazla trafik çekebilmek için e-posta listesi oluşturmanın gücünü küçümsemeyin ve bir an önce abonelerinizi oluşturmaya başlayın!
 • Para kazanma umuduyla kişisel blog açmak; organik trafik çekmek için SEO (arama motoru optimizasyonu) çalışmalarına odaklanmayı gerektirir. Seo eklentileri kullanabilir, araştırmalaar yapıp SEO’ya yönelik adımlar atabilir ya da bir SEO uzmanından yardım alabilirsiniz.
 • Sosyal medyada paylaşılma olasılığı yüksek cazip yazılar oluşturabilir, infografikler hazırlayabilirsiniz.
 • Ayrıca hedef kitlenizle tanışıp etkileşim kurmalısınız. Onları doğru anlamanız ve buna göre etkili düzenlemeler yapmanız bloğunuzu hızla geliştirecektir.

Bu kriterlere dikkat etmek, zamanla insanların sorularını yanıtlayan veya ihtiyaçlarını gidermesine yardımcı olan, gurur duyacağınız içeriklerle dolu başarılı bir bloğunuzun olmasına yol açacaktır.

Ve elbette ki bu iyiliğiniz internet dünyasında karşılıksız kalmayacaktır!

Arama motorlarında üst sıralara tırmanmaya başlayan yazılarınız; sadece evden çalışmanızı değil, ihtiyaçlarınızı karşılayıp faturalarınızı ödemenizi, hatta birikim yapabilmenizi sağladığında bu satırları hatırlayıp gülümsemenizi dileriz…

blog nasıl açılır

Kişisel blog yolculuğunuza başlamak için hazırsanız; başarılı bir blog sahibi olmanın sırlarını ve trafik çekme potansiyeli olan blog fikirlerini içeren Blog Nasıl Açılır? adlı yazımızı okumalısınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.