Küçük İşletmeler İçin Etkili SEO Taktikleri

Küçük İşletmeler İçin Etkili SEO Taktikleri

Bir sayfa Google’da ne kadar üstte listeleniyorsa, doğru kitle tarafından görülme olasılığı o kadar yüksektir. Bu bilgiyi İnsanların % 75’inin arama sonuçlarında Google’ın ikinci sayfasına geçmediği bilgisiyle birleştirirsek; büyük ve küçük şirketlerin arama sonuçlarının ilk sayfasındaki sıralamalar için neden mücadele ettiğini daha iyi anlayabiliriz.

Arama motoru optimizasyonu (SEO); içeriğinizi arama sonuçlarında daha sık görünecek şekilde optimize etmek anlamına gelir ve bir işletmenin arama motorlarındaki sıralamasını yükselten, uzun vadede geri dönüş sağlayan, uygulaması kolay bir pazarlama stratejisidir.

Uygun SEO çalışmaları yapılmadan, küçük işletmelerin o çok sevilen ilk sayfada yer alması zor olabilir. Ancak doğru adımlarla satışları artıran trafiğin avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Neden SEO’ya Yatırım Yapılmalı?

Reklamlardan daha ucuz olması ve yüksek organik arama sıralamalarının getirdiği itibar nedeniyle SEO; zaman ve kaynak ayırmanın en mantıklı olduğu en etkili dijital pazarlama stratejileri arasında yer alıyor.

SEO; görünürlüğünü artırmak ve trafiğini iyileştirmek isteyen küçük işletmelerin düşük maliyetle kolaylıkla uygulayabileceği bir fark edilme fırsatı.

Çoğu küçük işletme, anında sonuç görmediği için SEO çalışmalarındansa arama motorlarında ve sosyal medyada kitle hedefleme gibi cazip özellikler sunan reklam seçeneklerine öncelik verebiliyor. Ancak hedef kitlenizi tanımanızı amaçlayan SparkToro; organik arama sonuçlarının PPC reklamlarından yaklaşık 20 kat daha fazla trafik aldığının altını çiziyor.

Bildiğiniz gibi organik arama sonuçlarındaki en üst sıralar, Google’ın bir web sitesine; onu belirli bir sorgu için “en yararlı” olarak sıralayacak kadar değer verdiğini gösteriyor. Yani üst sıralar bir işletmenin sektöründe otoriter olduğunun da önemli bir göstergesi.

Uygulaması Kolay, Etkili SEO Taktikleri

Google’ın SEO algoritmasını güncellemeyi sevdiği elbette bir sır değil. Dilerse bir yıl içinde 500’den fazla değişiklik yapabilir, bu nedenle SEO çalışmalarını önemsemeniz, içeriğinizin görünmez olmasını engelleyecektir.

SEO öğrenmek için bir pazarlama uzmanı veya web sitesi geliştiricisi olmanız gerekmiyor. Öğrenilmesi ve uygulanması zor diyemeyeceğimiz etkili SEO taktikleri şirketinizin başarısını artıracaktır:

1- Anahtar Kelime Araştırması ve Hedef Anahtar Kelime Belirleme

Anahtar kelime araştırması, arama yapanların ne aradığını anlamanızı ve web sitenizi arama sonuçlarında üst sıralarda görünecek şekilde optimize etmenizi sağlar.

Ünlü bir SEO şirketi olan Moz’a göre, anahtar kelime araştırması, tüketicilerin belirli bir konuyu aramak için kullandığı kelimeleri ve cümleleri araştırma ve tanımlama sürecidir.

Anahtar kelime araştırması için Google’a işletmenizle ilgili terimleri yazarak rakiplerinizin hangi terimlerle sıralama aldığını görebilirsiniz. Bunlar potansiyel müşterilerinizin size, ürünlerinize ulaşmasını sağlayacak anahtar kelimelerdir.

Hangi anahtar kelimelerin yüksek arama hacmine sahip olduğunu ve hangi düzeyde rekabet içerdiğini öğrenmek için Google Ads gibi ücretsiz araçları kullanmanız önerilir.

Hedefleyeceğiniz terimlere karar verdiğinizde, bu anahtar kelimeleri web sitenizdeki şu bölümlere dahil etmeniz gerekir:

 • Arama motorlarına web sitenizin ne hakkında olduğunu söyleyen başlıklarda, başlık etiketlerine,
 • Web sitenizde nasıl gezinileceğini arama motorlarına gösteren URL’lere,
 • Görsellerinizin alt metinlerine,
 • Arama yapanlara içeriğinizin konusunu açıklayan meta açıklamalara.

Marka adınızın Google’ın ilk sayfasının sahibi olduğundan da emin olmalısınız yani insanlar Google’da marka adınızı aradıklarında en üstte web sitenizi, altında sosyal medya profillerinizi ve olumlu yorumları bulmalı.

2- Web Sitenizin Yerel Arama Sonuçları için Optimize Edilmesi

Google’ın, işletmenizin arama sonuçlarında ve Google Haritalar’da görünmesini kolaylaştıran, ücretsiz hizmeti Google My Business; belirli anahtar kelimeler için arama sonuçlarının yanında şirketinizin konumunu, adresini, telefon numarasını, web sitenizin linkini, işletmenizin fotoğraflarını, çalışma saatlerinizi ve şirketiniz hakkındaki yorumları gösterir.

İşletmenizin Google My Business profilinizdeki verilerin güncel ve eksiksiz olduğundan emin olmalı, konumunuzu doğrulamalı, Google yorumlarını inceleyip yanıtlamalısınız. Kötü yorumlara yanıt vermek için zaman ayırmak, onları görmezden gelmekten daha etkili olabilir. Bu, hedef kitlenizle etkileşimde olmaya özen gösterdiğiniz anlamına gelir ve şirketinize kalitesini vurgulayabileceği bir açıklama yapma fırsatı verir.

Google, yerel sıralamayı bir şirketin aranan kelime ile alaka düzeyine, arayan kişiye uzaklığına ve alanında otoriter olup olmamasına göre belirler.

Küçük işletmelerin Google My Business (Benim İşletmem) ile yerel sıralamalarını iyileştirmeleri önerilir çünkü Google aramalarının sonuçları konuma göre değişir böylece müşteriler aradıkları ürün ya da hizmet için kendilerine en yakın kaynağa ulaşabilir.

İstatistikler, Google My Business ile listenen şirketleri gören kişilerin% 56’sının web sitesi linkine tıkladığını, % 24’ün ise doğrudan işletmeyi aradığını göstermekte. Bu gerçekten, zorlu ekonomik koşullara rağmen hayatta kalmak ve gelişmek isteyen işletmeler için harika ve şık bir fırsat.

3- Mobil Uyum

Mobil aramalar, Google arama trafiğinin yarısından fazlasını oluşturur. Bir web sitesinin mobil uyumlu olması daha iyi kullanıcı deneyimi sunması anlamına gelir.

Arama yapanlar ve Google; hızlı bir şekilde doğru bilgileri sağlayan iyi yapılandırılmış web sitelerine değer verir, bu nedenle küçük işletmeler hızlı ve mobil uyumlu web sitelerine yatırım yapmalıdır.

4- Değerli İçerik

Küçük işletmelerin, SEO’larını iyileştirmek için yüksek kaliteli, yararlı içeriklerden oluşan bir bloğu şirketin web sitesine eklemeleri önerilir. Ancak genel ürün duyuruları yayınlamak yerine, müşterin ihtiyaçlarını veya karşılaştığı zorlukları ele alan içerikler oluşturulmalıdır.

Potansiyel bir müşterinin sorununu sizden bir ürün satın almadan çözmesine yardımcı olmak, hem Google hem de hedef kitleniz tarafından bir otorite olarak algılanmanızı sağlar.

Bazı uzmanlar SEO için güçlü içerik barındıran birkaç sayfaya sahip olmanın bile çoğu küçük işletme için yeterli olacağını, bunun için profesyonel yazarlar yerine işletme çalışanlarının uzmanlık alanları hakkında katkıda bulunmalarının da işe yarayabileceğini vurguluyor.

Bir web sitesinin dış bağlantılar almasını sağlamak, etkili SEO’nun temel ilkelerinden biridir. Küçük işletmelerin çok azı, web sitelerine kaliteli dış bağlantı oluşturmaya zaman ayırır ancak arama motorları; bir web sitesine kaliteli sitelerden gönderilen bağlantıları, o web sitesinin içeriğinin onaylanması olarak kabul eder.

Backlink yapısı kurmak konusunda karmaşık taktikler olsa da en sık kullanılan basit teknikleri uygulamaya başlayabilirsiniz:

 • Düzenli olarak çalıştığınız iş ortakları veya markanızı seven sadık müşterilerinize ürünleriniz için referans yazıları teklif edebilirsiniz.

 • Benzersiz ve kaliteli içerik paylaşılma ihtimali yüksek içeriktir ve blog yazarlarının, otoritelerin paylaşımlarında linklenmek güven, itibar ve sıralama potansiyeli için paha biçilmezdir.

 • BuzzSumo, Ahrefs Content Explorer veya Mention gibi araçları kullanarak markanızdan, ürününüzden veya hizmetinizden bahseden ancak web sitenize link vermeyen içerikleri bulabilirsiniz. Sonrasında tek yapmanız gereken uygun bir mail göndererek link eklemelerini istemek.

 • Gazetecilere ve haber sitelerine ulaşarak, şirketinizin kurucu, müdür ya da CEO’sunun belirli bir konuda görüşlerini ve fikirlerini sunduğu haber niteliği taşıyan ve elbette ki içinde sitenizin linkini barındıran bir içerik yayımlamalarını sağlayabilirsiniz. Bu tür içerikleri hedef kitlesine nasıl değer katabileceğini kısaca açıklayan bir tanıtım videosu ile destekleyip ön plana çıkmayı tercih edenler gün geçtikçe artıyor. Bu yöntem sıradan e-posta şablonlarındaki linklerden daha çok işe yarıyor çünkü videoda müşterilere şirketinizle ilişkilendirebilecekleri isim ve yüzler sunmanız daha samimi bir izlenim yaratıyor.

 • Röportajlar ve konuk yazar kabul eden otoriter sitelerden yararlanabilirsiniz.

 • Yerel bir yarışma düzenlemek, sosyal sorumluluk projeleri üstlenmek gibi çeşitli etkinlikler de sağlam backlink getirebilir.

6- Diğer Fark Yaratan Taktikler

 • 1 dakikalık bir videoyu izlemeyi, 100 kelimelik makaleyi okumaya tercih eden potansiyel müşterileriniz olabilir. Büyük bir trafik kaynağı olabilecek video pazarlama; hala pek çok şirket tarafından görmezden gelinse de güçlü bir SEO potansiyele sahip. Cisco; videoların 2021 yılına kadar tüm trafiğin % 80’ini oluşturacağını öngörüyor. Sektörünüze dair aranma hacmi yüksek soru ve konularla alakalı, ses ve görüntü kalitesi yüksek ve yazılı içeriğinize entegre edilmiş videolar hazırlamanız çok şeyi değiştirebilir.
 • Web sitenizde içerikten fonksiyonelliğe kadar kullanıcı deneyimini geliştirecek her şeyi önemseyin. Bir ziyaretçinin sitenizde ne kadar kaldığı (3 dakikadan fazlası iyi olarak kabul edilir) ve tıklama oranı (arama sonucunuzu tıklayanların yüzdesi) sitenizin kullanıcı deneyimi açısından yeterli olup olmadığının göstergesidir.
 • Blog gönderilerine eklenen sosyal paylaşım düğmeleri ve uygulanabilir ipuçları içeren infografikler özenle hazırladığınız yazılarınızın keşfedilmeyi beklemek yerine kısa sürede viral olmasına yardımcı olabilir.
 • Yayınladığınız içeriklerin birkaç adet kaliteli ve ilgili bağlantı içermesi de Google’ın hoşuna giden SEO taktiklerinden.

Özet

Meyve vermesi aylar sürebilen bir girişim olsa da marka farkındalığını artırmanın uygun maliyetli bir yolu olan SEO çalışmaları, küçük işletmelerin başarısında ciddi farklar yaratabilir. Anahtar kelime hedefleme, yerel arama motoru optimizasyonu, mobil optimizasyon, değerli içerik ve backlink yapısı oluşturma gibi kolaylıkla uygulanabilecek etkili SEO tekniklerini küçük işletmeler; önemli ve uzun vadeli bir yatırım olarak görmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir