Kurumsal Hosting Nedir? Avantajları Nelerdir?

Kurumsal Hosting Nedir? Avantajları Nelerdir?

Bugün hosting çözümlerinin güçlü özelliklere sahip e-posta sistemleri ile birleştirildiği verimli bir barındırma çözümünü açıklamak için Kurumsal Hosting Nedir? sorusunu yanıtlıyoruz.

Bilindiği gibi Google, site hızı ve kullanıcı deneyimini sıralama sinyali olarak kullanmaktadır. Bu nedenle web sitelerinin erişilememe ve geç yüklenme gibi sorunları birçok işletmenin arama motoru listelerinde üst sıralara ulaşamamalarına ve rekabetten kopmalarına neden olmaktadır. Bu tip durumlarda SEO çalışmalarında en çok fayda sağlayan bileşenlerin başında site performansını doğrudan etkileyen hosting yer almaktadır. Ancak işletmelerin çevirimiçi varlığını desteklemede yalnızca web sitelerinin dayandığı bilişim altyapısı değil kullanılan e-posta sistemi de kritik role sahiptir.

Kurumsal Hosting Nedir?

Kurumsal hosting, işletmelerin güçlü web siteleri ve güvenli, yüksek kotalı e-posta sistemlerine sahip olabilmeleri için özel olarak yapılandırılan bir barındırma seçeneğidir.

Business Hosting diye de bilinen kurumsal hosting, çoğu hosting çözümüne uyarlanabildiğinden, farklı ölçeklerdeki işletmelerin ihtiyaçlarına göre şekillendirilebilir. Bu nedenle daha çok video, fotoğraf veya podcast barındıran yüksek trafikli siteler veya kullanıcı deneyimini optimize etmek ve satışları artırmak için yıldırım hızında sayfa hızları talep eden e-ticaret siteleri için idealdir.

Gelişmiş antivirüs ve anti-spam koruması, 1. seviye web uygulaması güvenlik duvarı (WAF), statik IP, yedekleme gibi özelliklerin yanında mevcut gereksinimler ve olası sorunlar için işletmenize uygun çözümler sunan özel müşteri temsilcinizle doğrudan iletişim imkanı sağlayan kurumsal hosting paketleri, hedeflerinize uzanan yollarda hızla ilerlemenizi kolaylaştıracaktır.

Kurumsal Hosting’in Avantajları Nelerdir?

Kurumsal Hosting Nedir?
Yüksek performans isteyen web sitelerine ve yüksek kotalı e-posta sistemlerine ihtiyaç duyan işletmeler bu iki özelliğin bir arada sunulduğu Kurumsal Hosting paketlerinden yararlanabilir.

Doğru yapılandırıldığında, çevrimiçi çalışma şeklinizi geliştirmenizi sağlayan Kurumsal Hosting’in başlıca faydaları şunlardır:

 • Kurumsal hosting projelerinizin gerektirdiği hızı ve performansı kolaylıkla elde etmenize olanak tanır.

 • Web sitenizin her zaman çalışır durumda olmasını sağlayacak yüksek performanslı kaynaklarla sitenizi desteklemekle kalmaz, sorunsuz e-posta akışı için son teknoloji spam ve virüs filtreleme gibi güvenlik önlemleri ile güçlendirilmiş bir e-posta sistemi adına da önemli bir adım atmanızı sağlar. Alanı adınızı (site adresinizi) içeren yüksek kotalı e-posta adresleri oluşturarak işletmenizin meşruluğuna, profesyonelliğine atıfta bulunabilir, şirketiniz adına e-posta yoluyla girişilebilecek dolandırıcılıkları engelleyebilirsiniz.

 • Farklı ölçeklerdeki işletmeler için uygundur.

 • Kurumsal Hosting paketleri, sunucu yönetimi uzmanlığına ya da sunucunuzu yönetmek için bir BT personeli bulundurmanıza gerek duymayacağınız şekilde tasarlanmıştır. Teknik becerilere sahip olmayan ancak güçlü barındırma hizmeti ihtiyacı duyanlar için mükemmel bir seçimdir.

 • Kurumsal hosting paketleri VPS, VDS ya da Bulut gibi farklı hosting türleri ile entegre olabildiğinden sunucu özelleştirmeden yüksek uptime ihtiyacına kadar çeşitli gereksinimlere uyarlanabilir. Kurumsal hosting planları izole alanlar ve size özel adanmış kaynaklar sunabilir. Web sitenizin aynı sunucudaki diğer web sitelerinden etkilenmeyeceği şeklide yapılandırılabilir.

 • Business Hosting, hem mevcut ihtiyaçlarınızla hem büyüme öngörülerinizle eşleşen RAM, CPU ve bant genişliği gibi sunucu kaynaklarına sahip olmanızı sağlar. Geniş depolama ihtiyacı ya da dönemsel trafik dalgalanmalarını tolere edebilecek seçenekler sunan farklı hosting paketleriyle sunulur.

 • Kurumsal hosting planları ölçeklenebilirdir; bir etkinlik veya promosyon nedeniyle trafikte ani bir artış yaşanırsa, sunucunun her zaman için yeterli kaynağa sahip olması sağlandığı için bu tip dalgalanmalar işleyişi bozmaz.

 • İşletim sistemi tercihinizi ister Linux tabanlı ister Windows tabanlı sunucularda yapılandırılmış kurumsal hosting paketlerinden yana kullanabilirsiniz.

Kurumsal Hosting’den Hangi Siteler Yararlanmalıdır?

Kurumsal Hosting'in Avantajları Nelerdir?
Doğru yapılandırılmış bir kurumsal hosting paketi e-ticaret siteleri, yüksek trafikli siteler ve yoğun içeriğe sahip siteler için en makul, en verimli barındırma çözümü olabilir.

Genellikle başlangıç aşamasında tercih edilen paylaşımlı hosting paketlerinin işletmeniz için yetersiz olacağını düşünüyorsanız ya da BT altyapınızı sağlamlaştırmak istiyorsanız kurumsal hosting aradığınız çözüm olabilir.

Doğru yapılandırılmış bir kurumsal hosting paketi e-ticaret siteleri, yüksek trafikli siteler ve yoğun içeriğe sahip siteler için en makul, en verimli barındırma çözümü olabilir:

 • Yüksek trafikli sitelerin kurumsal hosting’ten yararlanması makuldür çünkü kurumsal hosting planları sanal sunucu (VPS, VDS), bulut sunucu ve dedicated sunucu gibi çözümlerle entegre edilebilir. Büyüyen trafiği yönetmek için özel kaynaklara sahip olmanızı sağlar. Satış yapmayan veya video erişimi sağlamayan siteler için de ziyaretçi trafiğinde görülen artışlar, başlangıç aşamasında tercih edilen çoğu paylaşımlı hosting planını zorlayabilir. Business Hosting, bu tür sitelerin dönemsel ya da ani artan trafiğini tolere edebilir.

 • Sayfaların hızlı yüklenmesi hem erken çıkma oranlarını engellemeyi hem de satışları artırmayı hedefleyen işletmelerin en çok dikkat etmesi gereken konuların başında gelir. Bu noktada e-ticaret siteleri ve mobil uygulamaları da kurumsal hosting paketlerinden büyük ölçüde yararlanmaktadır. Arama motoru sıralamaları ve kullanıcılar için çok önemli olan hız, kurumsal hosting’in e-ticaret sitelerini desteklemede en yetkin olduğu bileşenlerden biridir.

 • Çok sayıda video ve fotoğraf gibi yoğun kaynak barındıran siteler için de kurumsal hosting planları ihtiyaç duyulan kaynakları rahatlıkla sunabilir.

Kurumsal Hosting ile Paylaşımlı Web Hosting Arasındaki Fark Nedir?

Genellikle küçük ölçekli işletmeler ve yerel, bölgesel bir kitleyi hedefleyen web siteleri hosting yolculuğuna paylaşımlı hosting paketlerinden birini tercih ederek başlar. Ancak büyüyen hedefler ve artmaya başlayan trafikle birlikte potansiyel müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için daha yüksek performansa ihtiyaç duyabilirler.

paylaşımlı hosting
Paylaşımlı hosting; bloglar, kişisel siteler ve küçük işletmelerin basit web sitesi ihtiyaçları için yeterli ve hesaplı bir seçenektir ancak güvenilir bir e-posta sistemi sunma odağı ve yüksek performans iddiası yoktur.

Paylaşımlı hosting, web sitenizin depolama alanı ve bant genişliği gibi kaynakları aynı sunucuda barındırılan diğer sitelerle paylaşmanız anlamına gelir. Düşük maliyetle istikrarlı hizmet almak isteyen küçük web siteleri için yeterlidir. Ancak sunucuyu özelleştirme seçenekleri söz konusu değildir. Performans açısından ani trafik artışlarına cevap veremeyebilir. Bir işletmenin sahip olması gereken güvenilir bir e-posta sistemini sunma odağı yoktur. Oysa az çaba ve yüksek verim vadeden e-posta pazarlaması, dijital pazarlamanın göz bebeğidir ve e-posta sisteminize özen göstermeniz gerektiğinin en büyük kanıtıdır. Dilerseniz E-Mail Marketing (E-Posta Pazarlama) Nedir? ve E-mail Listesi Oluşturma Yolları adlı yazılarımızdan bu konu hakkındaki detaylara ulaşabilirsiniz. Ayrıca veri ihlallerinden ve siber suçlulardan korunmak adına  siber güvenlik makalelerimize göz atmanızı öneririz.

Kurumsal Hosting, paylaşımlı hosting’in yetersiz kaldığı tüm bu noktalarda gereksinimlerini karşılayacak bir hosting seçeneği arayan işletmeler için en işlevsel ve en makul çözümleri sunma potansiyeli taşır.

Linux’tan Windows’a en modern donanımlarla ve orijinal yazılımlarla güçlendirilmiş hız ve güvenlik odaklı hosting planlarımız arasında web sitenizin ya da kurumsal uygulamalarınızın gereksinimlerine uygun en verimli hosting çözümünü uzman ekibimizin yardımıyla belirleyebilirsiniz.

Özet

Kurumsal Hosting, büyümekte olan işletmelerin; güçlü BT altyapısına, yüksek performanslı web sitelerine ve güvenli e-posta sistemlerine duyacağı ihtiyacı esnek çözümlerle karşılayacak şekilde tasarlanmış bir hosting türüdür.

Ekonomik hosting çözümü arayan işletmelerden, yüksek trafik alan büyük web sitelerine sahip işletmelere kadar farklı ölçeklerdeki kuruluşların teknik uzmanlığa ihtiyaç duymadan sağlam bir hosting altyapısına kavuşması Kurumsal Hosting Nedir? sorusunun yanıtlarıyla mümkündür.