Landing Page Nedir? Başarılı Landing Page Oluşturmak İçin İpuçları

Landing Page Nedir? Başarılı Landing Page Oluşturmak İçin İpuçları

Sitenizdeki ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştürmek istiyorsanız Landing Page Nedir? sorusunun ardından sıraladığımız taktiklere göz atarak etkili dijital pazarlama hedefleriniz için harikalar yaratan sayfalar oluşturabilirsiniz.

Araştırmalara göre landing page sayısı fazla olan şirketlerin daha fazla potansiyel müşteri elde ettiği biliniyor. Bu sayfalarının diğer web sayfalarına göre dönüşümde daha etkili olmalarının nedeni ise dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırarak ziyaretçilere tam olarak beklediklerini sunmaları.

Landing Page Nedir?

İniş sayfası anlamına gelen ve çoğunlukla açılış sayfası olarak da adlandırılan Landing Page; genellikle bir pazarlama veya reklam kampanyası için oluşturulan ve ziyaretçileri harekete geçmeye ikna edecek şekilde hazırlanmış bir web sayfasıdır.

Birçok hedefi olan web sayfalarının aksine, açılış sayfaları call to action denen harekete geçirici bir mesaja yani tek bir hedefe odaklanacak şekilde tasarlanır.

Ziyaretçilerin bir açılış sayfasına ulaşması; reklamlarda, sosyal medyada veya e-postada bulunan bir bağlantıya tıklaması ile sağlanır.

Bağlantınızı tıklayanlar, bir sorunu çözmelerine yardımcı olabilecek bilginin kokusunu yakaladıkları için genelde bunu yaparlar. Bu nedenle, reklamınızda, e-postalarda ya da link eklediğiniz blog postunda tam olarak neyi vaat ettiyseniz açılış dayfasında bunu yerine getirmeniz önemlidir.

Açılış sayfası reklam ya da e-postada sunduğunuz teklifinizin tek sayfalık bir özetidir. Teklifle alakalı olmayan şeyler kesinlikle tasarıma dahil edilmemelidir. Bir açılış sayfası ziyaretçilerinize karar vermeleri için bilmeleri gereken her şeyi kısa, öz, net olarak sunmalıdır.

Ücretli sosyal medya reklamcılığı ya da e-posta kullanarak açılış sayfasına değil de genel ve dağınık bilgiler içeren bir web sayfasına trafik göndermek ziyaretçilerin kafasının karışmasına ve reklamın amacına ulaşamamasına neden olabilir.

Ziyaretçiler bir indirim teklifi, kampanya duyurusu ya da ürün lansmanı için bir açılış sayfasına değil de bir ana sayfaya veya hizmetlerimiz gibi bir sayfaya yönlendirildiğinde; e-postada ya da reklamda gördüğü teklife ana sayfanın neresinden ulaşacağını bulmak zorunda kalır. Oysa ana sayfa bir düzine bağlantı, sekme ve görsellerle doludur. Tüm bunlar, ziyaretçinin dikkatini dağıtabilir. Açılış sayfalarının bu kadar etkili olmasının nedeni; dağınıklığı ortadan kaldırmaları şeklinde özetlenebilir.

Bir açılış sayfası ziyaretçilere ne sunduğunuzu ve sunduğunuz şeyin faydasını anlatan cazip bir başlık ve teklifiniz hakkında biraz daha ayrıntıya giren ve ziyaretçilerinizi heyecanlandıran bir açıklama içermelidir. Ayrıca açılış sayfaları harekete geçirici mesaj taşıyan bir buton, e-posta bilgileri gibi birkaç veriyi almanızı sağlayacak bir form, görsel ya da video gibi sadeliği bozmayacak birkaç medya ögesi de içerir.

Açılış Sayfası Neden Önemli?

Bir açılış sayfasının başarılı olması için net bir amaca ihtiyacı vardır. Ziyaretçiler açılış sayfanıza geldiklerinde, sayfanın neden var olduğunu hemen anlamalıdır.

Google’a göre: iyi bir açılış sayfası deneyiminin ölçüsü, reklamlarınızı tıklayan kullanıcılara tam olarak aradıkları şeyi hızlı ve zahmetsiz bir şekilde verebilmesidir. Sunduğunuz deneyim, reklam sıralamanızı ve dolayısıyla tıklama başına maliyetinizi ve açık artırmadaki konumunuzu etkiler.

Kötü bir kullanıcı deneyimi sunan web sitelerinin, reklamları daha seyrek gösterilebilir. Yani mesajınızla alakalı bir açılış sayfası olmadan, kampanyanız cezalandırılabilir. Bu da daha düşük reklam görünürlüğü ve daha az trafik anlamına gelir.

Bir abone bir e-postadaki teklife tıkladığında ve bir açılış sayfasına yönlendirildiğinde, yalnızca tek bir göreve odaklanır. Bu, bir abonenin eylemi takip etme olasılığını artırır.

Landing Page Hangi Amaçlar İçin Kullanılabilir?

  • Açılış sayfalarında sunulan anlaşmalar ve teklifler aracılığıyla dönüşümleri artırmak amaçlanabilir.
  • Sosyal medyadaki reklamlar aracılığıyla yeni müşteriler kazanmak amacıyla açılış sayfaları kullanılabilir.
  • E-ticaret sitelerinde açılış sayfaları oluşturularak ürün tanıtımı yapılabilir, en çok satan ürünü sergilenerek satışların artırılması amaçlanabilir.
  • Çekiliş, yarışma, ücretsiz e-kitap, broşür, webinar, online kurs, bir ürünün deneme sürümü gibi tekliflerle işletmeler e-posta listelerini veya abone tabanını büyütmek için açılış sayfalarından yararlanabilir.
  • Potansiyel müşteri formları aracılığıyla potansiyel müşteriler hakkında öngörü elde etmek ve veri toplamak için kullanılabilir.
  • Ayrıca marka hakkında farkındalık yaratmak için de açılış sayfaları tercih edilebilir.

Etkili Açılış Sayfaları İçin Taktikler

Etkili ve çekici bir açılış sayfasında dikkat edilmesi gereken görsel basitlik, güçlü metinler, kullanıcı deneyimi ve işlevsellik gibi kriterlere başarıyla ulaşmanızı sağlayacak ipuçlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Sınırlı Sayıda Bağlantı

Açılış sayfanızda harekete geçirici mesaj butonu dışında herhangi bir bağlantı bulunmamalıdır. Ziyaretçilerinizi sayfadan uzaklaştırması gereken tek bağlantı, harekete geçirici mesaj düğmenizdeki bağlantı olmalıdır. Diğer tüm bağlantılar, dönüşümleri azaltır.

Sadelik

Açılış sayfaları olabildiğince sade ve düzenli olmalıdır. Kaotik unsurlarla dolu dağınık bir sayfayı kimse çekici bulmaz. Görsel kullanılacaksa yüksek çözünürlüklü ve kaliteli olanlar tercih edilmeli, uzun bir açılış sayfası oluşturulacaksa gezinmeye yardımcı olması için sayfayı bölen gruplama yöntemleri kullanılmalıdır.

Doğal akış, ziyaretçiyi beklenen adımları atmaya yönlendirmelidir. Miinimalist ögeler, düzgün bir başlık iyi bir açılış sayfası tasarımının işaretleridir.

Tek Hedef

Açılış sayfanız yalnızca bir hedefe odaklanmalıdır. Eğer açılış sayfanız potansiyel müşterilerin ücretsiz deneme sürümünü kullanmalarını sağlamak amacıyla oluşturulmuşsa, onları sadece buna ikna etmeye çalışmalıdır. Çünkü iki ayrı harekete geçirici mesaj, birbirlerinden dönüşümleri çalar. Bunun yerine, her biri için ayrı bir sayfa oluşturmak çok daha iyidir. Açılış sayfanızda sunulan her ek seçenek dönüşüm oranınızı azaltabilir.

Kanıtlar, Referanslar, Yorumlar

Ziyaretçilerin açılış sayfanızı daha güvenilir bulmaları için, sayfanıza ürününüzü sizin adınıza tanıtan oldukça memnun müşteri yorumları, referanslar, istatistikler ve varsa yer aldığınız yayınlar, kazandığınız ödüller yerleştirilebilir. Ayrıca ziyaretçilerinize bilgilerinin ve parasının güvende olduğunu bildiren para iade garantisi rozeti gibi göstergeleri de kullanabilirsiniz.

Mevcut müşterilerinizin markanızla olan deneyimlerini anlattığı “dürüst” videolar, harika referanslardır. Açılış sayfalarında video kullanmak dönüşümleri şaşırtıcı derecede artırabilir.

İlgi Çekici Medya

Açılış sayfanızda potansiyel müşterilerin ürününüze sahip olduğunda elde edecekleri kolaylığı hayal etmelerine yardımcı olacak, ürününün ayrıntıları ve özellikleri hakkında bilgilendirici, detaylıca düşünülmüş görseller, infografikler ve videolar kullanmalısınız. Ayrıca sayfanın tasarımında ziyaretçilerinize rehberlik edecek ok, el ya da farklı yaratıcı simgeler gibi yön ipuçlarını kullanabilir, bunları ziyaretçilerinizin en çok dikkatini çekmek istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz.

Mobil Uyum ve Buton

Potansiyel müşterilerinizin çoğu akıllı telefon kullandığından yüksek dönüşüm sağlayan bir açılış sayfasının mobil uyumlu olması zorunluluktur.

“Kaydol”, “Ücretsiz İndir”, “Hadi Başla!”, “Keşfet!” gibi mesajları taşıyan harekete geçirici butonun ziyaretçinin görüş alanında olması ve mobil cihazlarda parmakla dokunulacak büyüklükte olmasına dikkat etmelisiniz.

Başlık

Etkili ve dikkat çekici bir başlığınız yoksa, ziyaretçileriniz açılış sayfanızda diğer unsurlardan herhangi birini görecek kadar uzun süre takılmayabilir. Ziyaretçinizi sayfanızın geri kalanını okumaya ikna etmek, başlığınızın görevidir. Bu, başlığınızı bir bakıma en önemli tasarım öğeniz yapar. Bu nedenle başlık yönlendirici linkte kullanılan kelimeleri içermeli (mesaj eşleşmesi), kısa, yaratıcı olmalı ve potansiyel müşterilere ne vadettiğinizi, sayfanın neyle ilgili olduğunu net bir şekilde aktarmalıdır.

İçerik

Anahtar kelimeler ve ikna edici metinler olası müşterileri kısa sürede kazanmanıza yardımcı olduğundan diğer pazarlama stratejilerinde olduğu gibi, içerik açılış sayfalarında da birinci öncelik olarak vurgulanır.

Bir ziyaretçinin açılış sayfanıza ulaşmasını başardığınızda, bir sonraki adımınız içerik ve ürünler hakkında mümkün olan en kısa sürede en net açıklamayı sunmak olmalıdır.

Dikkatli olmanız gereken nokta satış odaklı içerik yazmamanız gerektiğidir! Ürününüzün faydalarını kalıplara sığınmadan anlatmalı ve karmaşık kavramları açıklamalısınız. Metniniz 16 pikselden daha küçük olmamalı ve açık renkli bir arka plan üzerinde koyu renkle yazılmalıdır. Metni küçük paragraflara bölmeli, ayrıntılardan kaçınmalı ve satırlarınızın 85 karakteri geçmediğinden emin olmalısınız.

Potansiyel ziyaretçilerinizin aklına gelebilecek soruları yanıtladığınız kısa ve özlü giriş metninde; ürününüzü veya hizmetinizi anlatırken başlıklar, alt başlıklar ve madde işaretleri kullanmanız önerilir.

Form

Form kullanacaksanız kısa ve doldurması kolay olmalıdır. Alanlar mantıksal olarak sıralanmalı ve uygun şekilde adlandırılmalı, girdi için özel kurallar (“içermeli / içermemeli” gibi) net bir şekilde açıklanmalıdır. Formunuzun ziyaretçileri korkutmamasını sağlamak için yalnızca gerekli bilgileri istemelisiniz. Ziyaretçilerin kişisel bilgilerini toplamak için; indirim, ücretsiz e-kitap, broşür, deneme sürümü veya hediyeler kullanabilirsiniz. Ne teklif ederseniz edin, aciliyet duygusu yaratmanızın (kısa süreli bir teklif olduğunu vurgulayabilirsiniz) dönüşüm oranlarında bir artışa yol açabileceğini unutmayın.

Renk

Arka plan renginiz toplam sayfanın yaklaşık % 60’ını kapsamalıdır. Okunabilirlik açısından en iyi seçenek beyazdır. Beyaz dışında seçtiğiniz renk açık hatta neredeyse farkedilemez olmalıdır. Renk düzeninizin % 30’unu oluşturacak temel renginiz alt bilgi, üstbilgi ve formda görünmelidir. Arka planınız ve temel renginiz benzer tonlarda olabilir. Vurgu renginiz renk düzeninizin % 10’unu oluşturmalı ve yalnızca logonuzda ve harekete geçirici mesaj butonunda görünmelidir. Böylece, harekete geçirici mesaja dikkat çeken bir etki yaratabilirsiniz. Harekete geçirici mesaj butonunuz, temel renginizi tamamlayıcı nitelikte olmalıdır.

Hız

Google, algoritmaları ve açıklamaları ile sayfa yükleme hızının 2-3 saniye olması gerektiğini iyice anlamamızı sağlamıştır. Daha geç yüklenen sayfaların ziyaretçilerin % 40’ını kaçırabileceği de artık ezberlenen istatisklerden biri. Bu nedenle sayfa hızı, diğer web sitelerinde olduğu gibi açılış sayfaları için de son derece önemlidir. Page Speed Insight, Pingdom gibi araçlarla sayfa hızınızı ölçebilirsiniz. Dilerseniz Site hızı nedir? adlı yazımızı okuyarak bu konuda nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Özet

Açılış sayfası da denen Landing Page; bir kampanyaya ya da ürüne özgü bir sayfada yalnızca tek bir harekete geçirici mesaj içeren ve dönüşümleri artırmayı hedefleyen sayfaları tanımlamak için kullanılır.

Ana sayfada düzinelerce dikkat dağıtıcı unsur varken odaklanmayı kolaylaştıran açılış sayfaları ziyaretçileri harekete geçirici mesajdan uzaklaştıracak ögeler içermediğinden potansiyel müşterileri ikna etmek için altın fırsat olarak görülüyor. Bu nedenle Landing page nedir? sorusu yanıtlarına hakim olmak için zaman ayırmayı sonuna kadar hak ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.