Linux Hosting Nedir? Kimler Kullanmalıdır?

Linux Hosting Nedir? Kimler Kullanmalıdır?

Linux Hosting Nedir? sorusu hosting paketlerini karşılaştırmaya çalışanların yanıtlarına en çok ihtiyaç duyduğu soruların başında gelir. Bir web sitesi oluşturmadan önce fiyat, bant genişliği, depolama gibi dikkate alınması gereken bir dizi faktör söz konusudur ancak sunucu işletim sistemi konusunda seçim yapmak verilmesi gereken en önemli kararlardan biridir.

Linux Nedir?

LINUX çok kullanılan ve çokça önerilen açık kaynaklı, genişletilebilir bir işletim sistemidir. Bilindiği üzere herhangi bir uygulamayı çalıştırmak için zorunlu bir bileşen olan işletim sisteminin asıl görevi, yazılım ve donanım arasındaki iletişimi yönetmektir.

UNIX işletim sistemine dayanan ve en güvenli işletim sistemlerinden biri olarak kabul gören Linux, geliştiricilerin karmaşık görevleri bile çok basit komutlarla gerçekleştirmesine olanak tanır.

Linux’un açık kaynaklı olması; kaynak kodunun değişiklik yapmak için kullanılabilir halde olması demektir. Bu çeşitli geliştiricilerin Linux’u daha gelişmiş hale getirmeye katkıda bulunmaları için önemli bir fırsat anlamına gelmektedir. Ayrıca Linux’un lisans ücretinin olmamasının da nedenidir.

Linux farklı özellik setlerine ve uygulamalara sahip çeşitli dağıtımlar sunar. Bu da farklı geliştiricilerin bakış açılarından daha özelleştirilebilir hale getirilmesini sağlar.

Linux Hosting Nedir?

Linux Hosting Nedir?, Linux Hosting Paketleri
Programlama dili PHP olan web sitelerinin Linux işletim sisteminin yüklü olduğu sunucularda barındırılmasına Linux Hosting denir. 

Linux yalnızca kişisel bilgisayarlarda, cep telefonlarında ve akıllı saatlerde kullanılmaz. Her web sitesinin bir web sunucusuna ihtiyacı vardır ve her web sunucusu bir işletim sistemi üzerinde çalışır. Yukarıda bahsettiğimiz avantajlar Linux’u uzun süredir web sunucularının temeli olarak kullanılan en popüler işletim sistemlerinden biri haline getirmiştir. Böylelikle Linux, hosting sektöründe kendi adıyla anılan bir barındırma türünü doğurmuştur.

Linux Hosting sunucuları, bir web hosting paketinin ihtiyaç duyduğu tüm gereksinimleri karşılayabilir. Hatta web hosting sağlayıcılarının en sık kullandığı iki işletim sisteminden biri olan Linux Hosting ile WordPress ve Joomla gibi PHP tabanlı yazılımlar, Windows Server işletim sistemlerinden daha verimli çalışmaktadır.

Karmaşık uygulamaları işlemek ve kolaylıkla çalıştırmak için kullanılan Linux, güçlü, çok yönlü ve en önemlisi de tamamen ücretsiz olan açık kaynaklı bir işletim sistemi olduğundan, web sunucularının çoğu Linux tabanlıdır.

Özetle Linux işletim sisteminin yüklü olduğu sunucularla sağlanan hosting hizmetine Linux Hosting denmektedir. Burada unutulmaması gereken Linux veya Windows tabanlı sunucu seçiminin PC’nizin işletim sisteminden bağımsız olduğudur. Sunucu işletim sistemleri arka uçtadır. Windows PC’niz varsa, Linux sunucularını sorunsuz kullanabilirsiniz ve bunun tersi de geçerlidir. MacOS’ta da durum aynıdır.

Neden Linux Hosting’i Tercih Etmeliyim?

Neden Linux Hosting’i Tercih Etmeliyim?
Linux Hosting’in en büyük yararlarından biri maliyet avantajıdır. Ayrıca nadiren yeniden başlatılmaları gerektiğinden ve sık sık yükseltme yapmak gerekmediğinden Linux sunucuları daha istikrarlıdır. 

Piyasada bulunan diğer işletim sistemlerine göre Linux kullanmanın pek çok avantajı vardır:

  • LINUX açık kaynaklıdır, dileyen herkes kaynak kodunu değiştirebilir, çok sayıda donanıma yerleştirilebilir ve ücretsizdir bu nedenle de Linux Hosting paketleri ekonomiktir.
  • LINUX işletim sistemi en güvenli ve kararlı işletim sistemlerinden biridir, Dünya’nın dört bir yanından geliştiriciler sürekli olarak güvenlik geliştirmeleri üzerinde çalışmaktadırlar. LINUX, sağlam yapısı sayesinde sunucular için en iyi seçeneklerden biridir.
  • Yazılım tabanı hızla artmaktadır ve çoğu da ücretsizdir üstelik ücretli yazılımlarla aynı işlevleri sunmaktadırlar.
  • Bir Linux sunucusu, barındırdığı sitelerin veya uygulamaların gereksinimlerini karşılayacak şekilde ayarlanabilir. Linux tabanlı bir sistem, kolay yapılandırılabilir olması nedeniyle oldukça kullanışlıdır.
  • Web hosting yolculuğuna yeni başlayanların Linux’a bağlı kalmaları önerilir. Diğer popüler işletim sistemi olan Windows, genellikle büyük kuruluşlar için daha uygun bir seçenektir.
  • Linux; Python, MySQL, PHP, Ruby ve Perl dahil olmak üzere önemli programlama dillerinin çoğunu destekler. Node.JS JavaScript gibi araçlara daha kolay erişim sunar.
  • PHP komut dosyası dili ve MySQL veritabanı tarafından desteklendiği için WordPress’in Linux sunucularda kurulması ve kullanılması çok daha kolaydır. WordPress’i Windows sunucularında da çalıştırabilirsiniz, ancak çoğu sağlayıcı bunu tercih etmez.
  • Bloglarından çevrimiçi mağazalara kadar neredeyse yapmak isteyebileceğiniz her şeyi destekleyen Linux Hosting’i satın almak ve kullanmak için Linux bilmenize gerek yoktur.

Linux Hosting Paketleri ve Özellikleri

Son derece güvenli bir işletim sistemi olmasıyla ünlü olan Linux Hosting’in artıları hosting paketlerine de yansır. Linux’un açık kaynaklı temeli, kodun kısıtlama olmaksızın değiştirilmesine ve yeniden dağıtılmasına izin verdiğinden sunucu yeteneklerinde ve kullanıcı seçeneklerinde yüksek düzeyde özelleştirme potansiyeli söz konusudur.

Linux Hosting sağlayıcıları, Windows’ta olduğu gibi herhangi bir abonelik ücreti veya kullanıcı başına lisans ücreti ödemezler; bu, doğrudan tüketiciye aktarılan önemli bir avantajdır.

Linux hosting paketleri farklı barındırma türleri ile sunulmaktadır. Örneğin sistem yapılandırması üzerinde izolasyon ve kontrol isteyenler için VPS ya da VDS gibi sanal sunucularla sağlanan Linux Hosting seçenekleri mevcuttur. Fiziksel kaynakların diğer kiracılarla paylaşılmadığı tek kiracılı ortama dayanan çok güçlü performans ve üst düzey güvenlik vadeden dedicated sunucuları tercih edenler için de Linux Hosting paketleri bulunmaktadır. İlk sitelerini barındırmak isteyen yeni başlayanlar ya da küçük web sitelerine sahip işletmeler için Linux Hosting’in başlangıç paketleri önerilmektedir. Mükemmele yakın çalışma süresi ve ölçeklenebilirlik peşinde olanlar birbirine bağlı birden çok sunucu kullanan bir barındırma türü olan bulut sunucularla da Linux’un gücünü birleştirebilir.

Linux Hosting Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Linux Hosting Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Seçeceğiniz sağlayıcı çok önemlidir çünkü Linux iyi yapılandırılmışsa, oldukça güvenli ve yüksek performanslıdır.

Linux Hosting satın almak; güvenilir bir sağlayıcı seçmeye ek olarak hangi kaynaklara ihtiyaç duyacağınız ve hangi tür barındırmayı tercih edeceğiniz gibi çok sayıda bileşeni göz önünde bulundurmanız gereken bir süreçtir.

Barındırma Ortamı

Özel ihtiyaçlarınıza uygun barındırma ortamını seçmeniz sitenizin başarısında fark yaratır. Örneğin, küçük bir işletme sitesi kurmayı düşünüyorsanız, paylaşımlı Linux Hosting paketleri yeterli olacaktır. Öte yandan sanal, bulut ve özel (dedicated) sunucular, kaynak gerektiren siteler ve uygulamalar için önerilmektedir.

Depolama ve Bant Genişliği

Web sitenizin büyüklüğü ve trafik hacmi, ihtiyacınız olan depolama ve bant genişliği miktarı ile doğru orantılıdır. Hangi Linux Hosting paketinin web siteniz için uygun olacağına destek ekibimizle birlikte karar verebilirsiniz.

Yedeklemeler

Linux hosting sağlayıcıları ek bir güvenlik önlemi olarak düzenli web sitesi yedeklemeleri sunmaktadır. Sistemin kapanması, çökme, kötü amaçlı yazılım saldırısı gibi durumlarda değerli verilerinizi kaybetmemek ve yedeklenmiş kopyalara sahip olmak isterseniz hosting paketinizin özelliklerine yedekleme seçenekleri ekleyebilirsiniz.

Güvenlik

Güvenlik konusunun yalnızca SSL sertifikası ve veri yedekleme ile sınırlı olmadığını daha derine indiğini her zaman aklınızda bulundurmalısınız. En iyi Linux sağlayıcıları, yalnızca sunucularını ve ağlarını değil, aynı zamanda kullanıcılarının web sitelerini, uygulamalarını ve bilgi işlem örneklerini de korumak için çok çeşitli ek önlemler uygular.

Seçeceğiniz sağlayıcı bu noktada çok önemlidir çünkü Linux iyi yapılandırılmışsa, oldukça güvenli ve yüksek performanslıdır.

Ölçeklenebilirlik

Siteniz genişledikçe büyümeyi karşılayabilecek, barındırma özelliklerini ve kaynaklarını kolaylıkla yükseltebilecek yeterliliğe sahip bir Linux Hosting paketi ile yola çıkmanız önemlidir.

Destek

Kullanıcı dostu bir sistemde bile arada sırada teknik zorluklarla karşılaşmanız olasıdır. Bu tip durumlarda teknik destek birimiyle kolaylıkla iletişime geçebileceğiniz bir sağlayıcı tercih etmeniz önerilir. Mümkün olan en kısa sürede hızlı ve kapsamlı yardım sunacak kadar bilgili, tecrübeli bir ekip sitenizin sürekli erişimde kalabilmesi için en kritik bileşenlerden biridir.

Linux Hosting ile Windows Hosting Arasındaki Farklar

Linux Hosting ile Windows Hosting Arasındaki Farklar

Bir web sitesi oluşturmadan önce vereceğiniz en önemli kararlardan biri, sunucunun işletim sistemi olarak Linux mu yoksa Windows mu kullanacağınızdır. Bu noktada çoğu insanın kararı Linux’tan yanadır.

Linux, işletim sistemini tüm web sitelerinin %39,2’si tarafından kullanılmaktadır. Sıralamalara göz atarsak ilk 1.000.000’da yer alan tüm web sitelerinin %45,4’ü Linux kullanmaktadır (W3Techs).

Windows işletim sistemi Microsoft ürünüdür. Windows Server, daha çok Microsoft’un hizmetlerine ihtiyaç duyan şirketlerin ve belirli arka uç gereksinimleri olanların tercihidir. ASP.NET dili Windows Server işletim sistemlerinde daha iyi çalışmaktadır.

Linux’un, muadili Windows’tan daha uygun fiyatlı, daha esnek ve daha güvenli olması en popüler sunucu işletim sistemi ve hosting seçeneği olmasını sağlamıştır.

Linux, hemen hemen her donanım platformunda çeşitli uygulamaları çalıştırmak için gerekli olan çekirdeği, sürücüleri, kitaplıkları, yardımcı programları ve diğer yazılımları sağlar.

Linux, daha az bakım gerektiren, lisansı ücretsiz, açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Windows’un lisans ücreti hosting paketlerinin fiyatlarında belirgin şekilde hissedilir. Tasarruf etmek isteyen ve sınırlı bütçeye sahip olanların Linux Hosting’i tercih etmesi bu nedenle önerilir.

Linux Hosting mi Windows Hosting mi?
ASP ile oluşturulmuş web sitelerinin Windows Server işletim sisteminin yüklü olduğu sunucularda barındırılmasına Windows Hosting denir.

Web siteniz ASP.NET veya Microsoft’un SQL sürümü kullanılarak oluşturulacaksa, Windows sunuculara ihtiyacınız olacaktır. C#, Microsoft Access, Microsoft SharePoint için de bu geçerlidir.

Windows ile karşılaştırıldığında, Linux daha fazla işlevi sorunsuz bir şekilde yerine getirir ve aynı sıklıkta yeniden başlatma gerektirmez. Sunucu ortamınız üzerinde tam denetime sahip özelleştirebilir bir ortam arıyorsanız, Linux sizin için daha uygun olacaktır.

PHP, Windows Hosting üzerinde de çalışır. Aynı zamanda Windows işletim sisteminde Mysql, Mariadb gibi veritabanları kurulabilir ve çalıştırılabilir. Ancak Linux Hosting kadar iyi performans göstermesi beklenmez. WordPress de Windows Hosting paketlerinde çalışır ancak onun da Linux sunuculardaki kadar iyi performans göstermesi beklenmez. Bu nedenle, WordPress için her zaman Linux Hosting önerilir.

Daha fazla detay için Windows Hosting ve Linux Hosting Arasındaki Farklar adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Linux’tan Windows’a en modern donanımlarla ve orijinal yazılımlarla güçlendirilmiş hız ve güvenlik odaklı hosting planlarımız arasında web sitenizin ya da kurumsal uygulamalarınızın gereksinimlerine uygun en verimli hosting çözümünü uzman ekibimizin yardımıyla belirleyebilirsiniz.

Özet

Linux, tasarımı gereği güvenli bir işletim sistemidir. Linux işletim sisteminin kurulu olduğu sunucularla sağlanan hosting hizmeti; Liunux’un açık kaynaklı olması nedeniyle düşük maliyetlidir. Ayrıca Linux Hosting Dünya çapında kullanılan temel programlama dillerinin çoğuyla uyumludur ve yüksek düzeyde özelleştirme sunmaktadır.

Kişisel web sitelerinden karmaşık web uygulamalarına kadar çeşitli barındırma ihtiyaçlarına cevap verdiğinden Linux Hosting Nedir? sorusu, web sitesi sahiplerinin yanıtlarına ihtiyaç duyacağı kritik bir sorudur.