Litespeed Cache İle Görsel Optimizasyonu Nasıl Yapılır? (Video Anlatım)

WordPress yönetim sistemleri için geliştirilmiş “LiteSpeed Cache” eklentisi, sayfalarınızı LiteSpeed web sunucusu tarafından, sitenizin yazılımı ve içeriğini ön belleğe alma görevini üstlenmektedir. Web sitenizi hızlandırarak tüm sayfaların açılış sürelerini kısaltmaktadır.

WordPress yönetim sistemleri için geliştirilen LiteSpeed önbellek eklentisi, doğrudan LiteSpeed web sunucusuna kurulmuştur ve LSCache teknolojisinden yararlandığından dolayı web sunucusu üzerindeki yükü önemli ölçülerde azaltır. Normal sitelere nazaran PHP tabanlı ön belleğe alma eklentilerinden daha etkilidir.

LiteSpeed tarafından sunulan LSCache teknolojisi sayesinde diğer cache eklentilerinin aksine çalışan bu sistem, alınan önbellek dosyalarını web sitenizde tutmamaktadır. Bu özelliğin getirdiği avantajlar ile birlikte web sitenizin açılış hızında büyük farklar elde edebilirsiniz.

LiteSpeed Cache ile Web Sitemi Nasıl Hızlandırabilirim?

WordPress web sitenizin görsellerini optimize ederek web sitenizi nasıl hızlandıracağınızı öğrenmek için videomuzu izleyebilirsiniz. LiteSpeed Cache eklentisinden önce sonraki site açılış hızındaki performans artışını baz alarak, siz de web sitenize Lite Speed Cache eklentisini kurabilir, web sitenizde %80’e varan performans artışı sağlayabilirsiniz.

Videoda örnek olarak alınan web sitesi, LiteSpeed Cache’ten önce 6,46 saniyede açılırken, LiteSpeed optimizasyonları ile 1 saniyenin altında açılış hızına ulaşmaktadır. LiteSpeed Cache optimizasyon adımları ve sonuçlarını görmek için videomuza göz atabilirsiniz.

LiteSpeed Cache Kurulumu İçin Müşteri Panelinden Talepte Bulunabilirsiniz.

LiteSpeed kurulumu için müşteri panelinizden destek talebi gönderebilirsiniz ve bizlerden LiteSpeed Cache eklentisinin kurulumu için talep iletebilirsiniz. Kurulum yaptığımız LiteSpeed Cache eklentisi Premium özelliklere sahip olmakla birlikte müşterilerimize “ÜCRETSİZ” sağlanmaktadır.

Web Sitesinin Hızı SEO Çalışmalarını Ne Kadar Etkiler?

Web sitenizin açılış süresi Google için önemli bir SEO kriteridir. Google’ın yayınladığı yeni algoritamalara göre, web sitelerinin kodlamalarının en stabil şekilde yapılması ve görsellerin optimize edilmiş olması gerekmektedir. Google botlarının, web siteleri daha rahat indexleyebilmesi için yayınlanan bu algoritma web sitenin hızlı olmasını ve dolaşımın kolay olmasını belirtmektedir. LiteSpeed Cache eklentisi ile web sitenizin boyutunu düşürebilir ve açılış sürelerini kısaltabilirsiniz.

Resim İsimleri Türkçe Karakterli Olmadığına Dikkat Ediniz

Resimlerin Türkçe karakter içermediğinden emin olmanız gerekmektedir. Çünkü bu tip bir sorun hem SEO tarafında hemde sunucu tarafında sorunlar çıkartabilmektedir. Bu nedenle görsellerde Türkçe karakter kullanmamaya özen gösteriniz.

NOT: Lite Speed Cache’in sitenizin performansına olan etkisini daha iyi gösterebilmek için video da kullanılan sitenin alt yapısında, test amaçlı olarak büyük dosyalar ve görseller kullanılmıştır. Videoda test edilen sitede 20 eklenti, 800 görsel ve 190 içerik mevcuttur. Test sonucunda sayfa açılış hızında %60’a yakın performans artışı sağlanmıştır.

LiteSpeed Cache Eklentisi ile Görsel Optimizasyonu İşlem Adımları

  • Lite Speed Cache eklentisinin alt menülerindeki “image optimization” sekmesine tıklayınız.
  • Açılan sayfada yeni kurulum yapıldığından dolayı güncellemeniz gerekmektedir. Üst tarafta bulunan “Update Status” butonuna tıklayınız.
  • Aynı sayfa yenilendikten sonra “Image Information” başlığının altında “Send Optimization Request” butonuna tıklayınız.
  • Resimler otomatik olarak optimization olacaktır ve sayfayı yenilediğinizde “Pull Images” adında bir buton gelecektir. Bu butona tıkladığınızda eklentinin güncellediği resimleri aktif hale getirmektedir. Butona 1 kere tıklayınız ve bir süre bekleyiniz.

Ücretsiz LiteSpeed Cache Eklentisine sahip hosting paketlerimize göz atın.

1 comment
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Devamı
WordPress Site Hızlandırma Teknikleri
Günümüzde site hızı, arama sonuçlarında iyi bir performans göstermek ve kullanıcıların sayfalarımızda rahatça gezinmesini sağlamak için oldukça önemli…