Litespeed Cache İle Görsel Optimizasyonu Nasıl Yapılır? (Video Anlatım)

Litespeed Cache İle Görsel Optimizasyonu Nasıl Yapılır? (Video Anlatım)

WordPress yönetim sistemleri için geliştirilmiş “LiteSpeed Cache” eklentisi, sayfalarınızı LiteSpeed web sunucusu tarafından, sitenizin yazılımı ve içeriğini ön belleğe alma görevini üstlenmektedir. Web sitenizi hızlandırarak tüm sayfaların açılış sürelerini kısaltmaktadır.

WordPress yönetim sistemleri için geliştirilen LiteSpeed önbellek eklentisi, doğrudan LiteSpeed web sunucusuna kurulmuştur ve LSCache teknolojisinden yararlandığından web sunucusu üzerindeki yükü önemli ölçülerde azaltır. Normal sitelere nazaran PHP tabanlı ön belleğe alma eklentilerinden daha etkilidir.

LiteSpeed tarafından sunulan LSCache, diğer cache eklentilerinden farklı çalışır, önbellek dosyalarını web sitenizde tutmaz ve web sitenizin açılış hızında büyük farklılığa neden olabilir.

LiteSpeed Cache ile Web Sitemi Nasıl Hızlandırabilirim?

WordPress web sitenizin görsellerini optimize ederek web sitenizi nasıl hızlandıracağınızı öğrenmek için aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

LiteSpeed Cache eklentisi web sitenizde %80’e varan performans artışı sağlayabilir!

Videoda örnek olarak alınan web sitesi, LiteSpeed Cache’den önce 6,46 saniyede açılırken, LiteSpeed optimizasyonları ile 1 saniyenin altında açılış hızına ulaşmıştır.

Lite Speed Cache’in sitenizin performansına olan etkisini daha iyi gösterebilmek için videoda kullanılan sitenin alt yapısında, test amaçlı olarak büyük dosyalar ve görseller kullanılmıştır. Videoda test edilen sitede 20 eklenti, 800 görsel ve 190 içerik mevcuttur. Test sonucunda sayfa açılış hızında %60’a yakın performans artışı sağlanmıştır.

LiteSpeed kurulumu için müşteri panelinizden destek talebi gönderebilirsiniz. Kurulum yaptığımız LiteSpeed Cache eklentisi Premium özelliklere sahiptir ve tüm müşterilerimize “ÜCRETSİZ” sağlanmaktadır.

Web Sitenizin Hızı SEO Çalışmalarını Etkiler mi?

Web sitenizin açılış süresi Google için önemli bir SEO kriteridir. Google’ın yayınladığı yeni algoritamalara göre, web sitelerinin kodlamalarının en stabil şekilde yapılması ve görsellerin optimize edilmiş olması gerekmektedir.

Google botlarının, web siteleri daha rahat indexleyebilmesi için yayınlanan bu algoritma web sitenin hızlı olmasını ve dolaşımın kolay olmasını belirtir.

LiteSpeed Cache eklentisi ile web sitenizin boyutunu düşürebilir ve açılış sürelerini kısaltabilirsiniz.

Resim İsimlerinin Türkçe Karakterli Olmamasına Dikkat Ediniz!

Resimlerin Türkçe karakter içermediğinden emin olmanız gerekir. Bu durum hem SEO tarafında hem de sunucu tarafında sorunlar çıkarabilir. Bu nedenle görsellerde Türkçe karakter kullanmayınız.

LiteSpeed Cache Eklentisi ile Görsel Optimizasyonu İşlem Adımları

  • Lite Speed Cache eklentisinin alt menülerindeki “image optimization” sekmesine tıklayınız.
  • Açılan sayfada yeni kurulum nedeniyle güncelleme yapmanız gerekir. Üst tarafta bulunan “Update Status” butonuna tıklayınız.
  • Aynı sayfa yenilendikten sonra “Image Information” başlığının altında “Send Optimization Request” butonuna tıklayınız.
  • Resimler otomatik olarak optimize olacaktır ve sayfayı yenilediğinizde “Pull Images” adında bir buton gelecektir. Bu butona tıkladığınızda eklentinin güncellediği resimler aktif hale getirilir. Butona 1 kere tıklayınız ve bir süre bekleyiniz.

Ücretsiz LiteSpeed Cache Eklentisine sahip hosting paketlerimize göz atmak ister misiniz?

1 comment
  1. Teşekkürler. İyi anlatım olmuş. Ama nereye tıklandığı pek anlaşılmıyordu. Bilginize.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.