WordPress LiteSpeed Cache Teknik Özellikleri ve Karşılaştırma Tablosu

WordPress LiteSpeed Cache, Turhost.com hosting sunucularında ücretsiz olarak sunulan bir hizmettir. WordPress web siteleri için kullanılan ve %90’a yakın bir performans artışı sağlayan LiteSpeed Cache eklentisini sitenize kurarak sayfa açılış hızınızı arttırabilirsiniz. Web sitenizin performansını arttırmak, ziyaretçilerinizin sitenizde daha fazla kalmasını sağlamak ve organik trafiğinizi arttırmak için LiteSpeed Cache eklentisini ücretsiz olarak kurabilir ve sitenizin performansını arttıracak optimizasyonları kolayca yapabilirsiniz.

WordPress LiteSpeed Cache eklentisinin temel özellikleri ve kurulumu hakkında detaylı bilgi bir önceki makalemizde yer almaktadır.

LiteSpeed Cache eklentisinin öne çıkan temel özelliklerine ve diğer cache eklentileri ile karşılaştırma tablosuna göz atın;

1- Kurum ve Yapılandırma Ayarları

LiteSpeed Cache’in ilk öne çıkan özelliği kurulum ve yapılandırma işlemlerinin kolay olmasıdır. Bu işlemler için herhangi bir kodlama bilgisine ya da teknik bilgiye ihtiyaç duymazsınız. WordPress “Eklentiler” bölümünden kurulumu yaptıktan sonra, LiteSpeed “Ayarlar” bölümüne gelerek, yapmak istediğiniz optimizasyonlarla ilgili tüm ayarlamaları tek bir tıklama ile yapabilirsiniz. LiteSpeed hali hazırda bir çok işlemi zaten otomatik olarak yapmaktadır. Dilerseniz bu işlemlerin süresini ya da kapsamını belirleyebilir, dilerseniz de tüm optimizasyon işlemlerini manuel olarak yapabilirsiniz.

2- Sayfa Önbellekleme

Özellikle sayfa açılış hızının ve organik trafiğin arttırılması için önemli bir özelliktir. Ziyaretçileriniz sitenize geldiği anda sayfayı ön belleğe alır ve bir sonraki sayfa görüntülemesinde bekleme süresi %90’a varan oranda düşer. Hızlı açılan web siteleri Google’ın organik aramalar için geliştirdiği algoritmalarda önemle vurgulanmakta ve sayfa açılış hızı yüksek olan sitelerin her zaman bir adım önce olduğunu ifade etmektedir.

3- GZIP Sıkıştırması

Sitenize gelen ziyaretçiler, sayfanız açılmaya başladığı andan itibaren tüm dosyalarınız yüklenmeye başlar. Dosya boyutu yüksek olduğunda sayfa açılış süresi uzayacak ayrıca sunucu tarafında CPU kullanımı artacaktır. Örneğin; sitenizin dosya boyutu 100 kb diyelim, GZIP sıkıştırması ile bu boyut 15-20 kb’a düşer. LiteSpeed Cache’in GZIP sıkıştırması özelliği ile dosya boyutunuz sayfa açılışı sırasında sıkıştırılarak hem CPU kullanımı azaltılır hem de sitenizin sayfa açılış süresi hızlanır.

4- Veritabanı Optimizasyonu

Sitenizde yer alan tüm içerikler bir veritabanında barınır. Sayfanız açıldığında tüm içerikleriniz veritabanından çekilerek sitenizde yayınlanmaya başlar. LiteSpeed Cache eklentisi ile tüm veritabanı dosyalarınızı optimize edebilir, spam yorumlar, taslaklar ve geçici dosyaları temizleyebilirsiniz.

5- Lazy Load Özelliği

Lazy Load, özellikle çok fazla görselin yer aldığı, sayfa uzunluğunun çok olduğu ve sayfa açılış hızının uzun sürdüğü siteler için en ideal optimizasyon aracıdır. Lazy Load, sayfanız açıldığında ekranda görünmeyen görsellerin yüklenmesini engelleyerek sayfa açılış hızını en üst seviyeye çıkarır.

Diyelim ki sayfanızda 15 adet görsel mevcut. Ancak sayfa ilk açıldığında ekrana yalnızca 4 görsel geliyor. Lazy Load, 15 görseli aynı anda yüklemek yerine sadece ekranda görünen görselleri yükler. Diğer görseller ekrana geldikçe yüklenir. Bu sayede CPU kullanımı düşer ve sunucu tarafındaki yoğunluk azalır.

6- Görsel Optimizasyonu

Web sitelerinde, sayfa açılış hızına etki eden pek çok etken vardır. Bunların en başında yüksek boyutlara sahip görseller gelmektedir. LiteSpeed Cache eklentisi, web sitenizde bulunan tüm görselleri optimize ederek boyutunu düşürür. Sitenize yüklediğiniz JPEG formatındaki görselleri, WebP formatına dönüştürerek, görüntü kalitesini bozmadan boyutunu en düşük seviyeye indirir.

WebP, Google tarafından JPEG formatına alternatif olarak geliştirilen ve görsel boyutlarını %60’a varan oranda düşüren görsel uzantısıdır.

LiteSpeed Cache > Image Optimization ekranından, sitenizde kaç adet görselin yer aldığını, toplam görsel boyutunu, optimizasyon sonucunda toplamda kaç MB görselin sıkıştırıldığını görebilirsiniz. Yine aynı sayfa üzerinde manuel olarak görsel optimizasyonu isteğinde bulunabilir, daha önce yapılan optimizasyon işlemlerini geri alarak, görselleri orjinal formatına geri getirebilirsiniz.

WordPress LiteSpeed Cache’in Tüm Özellikleri Keşfedin!

Sunucunuzdaki işlem yükünü azaltmak, web sitenizdeki görselleri ve dosyaları optimize ederek sayfa açılış hızınızı arttırmak ve tüm bunların sonucunda organik trafiğinizi arttırarak kullanıcı deneyimini geliştirmek için LiteSpeed Cache eklentisini kullanabilirsiniz.

Üstelik, Turhost Hosting paketlerinde LiteSpeed Cache eklentisi ÜCRETSİZ olarak sunulmaktadır. LiteSpeed Cache’i kurmak için yapmanız gereken, WordPress Admin Panelinize giriş yapmak, “Eklentiler” sekmesine tıklamak ve “Yeni Ekle” butonuna tıklamak. Hiç bir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan hızlı ve kolayca kurulumu yapabilirsiniz.

1 comment
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Devamı
WordPress Site Hızlandırma Teknikleri
Günümüzde site hızı, arama sonuçlarında iyi bir performans göstermek ve kullanıcıların sayfalarımızda rahatça gezinmesini sağlamak için oldukça önemli…