WordPress LiteSpeed Cache Teknik Özellikleri ve Karşılaştırma Tablosu

WordPress LiteSpeed Cache Teknik Özellikleri ve Karşılaştırma Tablosu

WordPress web siteleri için kullanılan ve % 90’a yakın performans artışı sağlayan LiteSpeed Cache eklentisini sitenize kurarak sitenizin yüklenme hızınızı arttırabilirsiniz.

WordPress LiteSpeed Cache, tüm hosting paketlerimizde ÜCRETSİZ olarak sunulmaktadır.

Kurum ve Yapılandırma Ayarları

LiteSpeed Cache’in ilk öne çıkan özelliği kurulum ve yapılandırma işlemlerinin oldukça kolay olmasıdır. Bu işlemler için herhangi bir kodlama bilgisine ya da teknik bilgiye ihtiyaç duymazsınız.

WordPress “Eklentiler” bölümünden kurulumu yaptıktan sonra, LiteSpeed “Ayarlar” bölümüne gelerek, yapmak istediğiniz optimizasyonlarla ilgili tek tıklama ile düzenlemeler yapabilirsiniz.

LiteSpeed hali hazırda bir çok işlemi zaten otomatik olarak yapmaktadır. Dilerseniz bu işlemlerin süresini ya da kapsamını belirleyebilir ya da tüm optimizasyon işlemlerini manuel olarak yapabilirsiniz.

Sayfa Önbellekleme

Önbelleğe alma; sayfa açılış hızının ve organik trafiğin arttırılması için önemlidir. LiteSpeed Cache, ziyaretçileriniz sitenize geldiği anda sayfayı ön belleğe alır ve bir sonraki sayfa görüntülenmesinde yüklenme süresi %90’a varan oranlarda düşer.

Hızlı açılan web siteleri Google’ın organik aramalar için geliştirdiği algoritmalarda önemle vurgulanmakta ve sayfa açılış hızı yüksek olan siteler, arama sonuçlarında üst sıralarda gösterilmektedir.

GZIP Sıkıştırması

Sitenizin dosya boyutu yüksek olduğundan sayfa açılış süresi uzar ve sunucudaki CPU kullanımı artar. Örneğin; sitenizin dosya boyutu 100 kb diyelim, GZIP sıkıştırması ile bu boyut 15-20 kb’a düşer.

LiteSpeed Cache’in GZIP sıkıştırması özelliği ile dosya boyutunuz sayfa açılışı sırasında sıkıştırılarak hem CPU kullanımı azaltılır hem de sitenizin sayfa açılış süresi hızlanır.

Veritabanı Optimizasyonu

Sitenizde yer alan tüm içerikler bir veritabanında barınır. Sayfanız açıldığında tüm içerikleriniz veritabanından çekilerek sitenizde yayınlanır.

LiteSpeed Cache eklentisi ile tüm veritabanı dosyalarınızı optimize edebilir, spam yorumlar, taslaklar ve geçici dosyaları temizleyebilirsiniz.

Lazy Load Özelliği

Lazy Load, özellikle çok fazla görselin yer aldığı, sayfa uzunluğunun çok olduğu ve sayfa açılış hızının uzun sürdüğü siteler için ideal optimizasyon aracıdır.

Lazy Load, siteniz açıldığında ekranda görünmeyen, alttaki görsellerin yüklenmesini engelleyerek sayfa yüklenme hızını artırır.

Diyelim ki sayfanızda 15 adet görsel mevcut. Ancak sayfa ilk açıldığında ekrana yalnızca 4 görsel geliyor. Lazy Load, 15 görseli aynı anda yüklemek yerine sadece ekranda görünen görselleri yükler. Diğer görseller ekrana geldikçe yüklenir. Bu sayede CPU kullanımı düşer ve sunucu tarafındaki yoğunluk azalır.

Görsel Optimizasyonu

Web sitelerinde, sayfa açılış hızına etki eden pek çok etken vardır. Bunların en başında yüksek boyutlara sahip görseller gelmektedir.

LiteSpeed Cache eklentisi, web sitenizde bulunan tüm görselleri optimize ederek boyutunu düşürür. Sitenize yüklediğiniz JPEG formatındaki görselleri, WebP formatına dönüştürerek, görüntü kalitesini bozmadan boyutunu en düşük seviyeye indirir.

WebP, Google tarafından JPEG formatına alternatif olarak geliştirilen ve görsel boyutlarını %60’a varan oranda düşüren görsel uzantısıdır.

LiteSpeed Cache > Image Optimization ekranından, sitenizde kaç adet görselin yer aldığını, toplam görsel boyutunu, optimizasyon sonucunda toplamda kaç MB görselin sıkıştırıldığını görebilirsiniz.

Yine aynı sayfa üzerinde manuel olarak görsel optimizasyonu isteğinde bulunabilir, daha önce yapılan optimizasyon işlemlerini geri alarak, görselleri orjinal formatına geri getirebilirsiniz.

WordPress LiteSpeed Cache Karşılaştırma Tablosu

Sunucunuzdaki işlem yükünü azaltmak, web sitenizdeki görselleri ve dosyaları optimize ederek sayfa açılış hızınızı arttırmak ve tüm bunların sonucunda organik trafiğinizi arttırarak kullanıcı deneyimini geliştirmek için LiteSpeed Cache eklentisini kullanabilirsiniz.

WordPress LiteSpeed Cache eklentisi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

1 comment
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.