Local SEO Nedir?

Local SEO Nedir?

Local SEO nedir? sorusunun peşine takılmak ve yerel SEO anlamına gelen local SEO ile organik SEO arasında güçlü köprüler kurmak COVID-19 salgınıyla daha da önem kazanmıştır. Özellikle restoranlar ve perakende satış yapan yerel işletmeler açısından arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) görünür olmak, artık her zamankinden çok daha önemlidir.

Yerel SEO Nedir?

Günümüzde çoğu işletme fiziksel ve dijital olmak üzere iki vitrine sahiptir. Yerel SEO, dijital vitrinini daha görünür hale getirmek ve marka bilinirliğini geliştirmek isteyenlerin pazarlama stratejilerine dahil etmeleri gereken kritik bir bileşendir.

Google verilerine göre tüm yerel aramaların % 28’i satın alma işlemi ile sonuçlanmaktadır.

Yerel SEO’yu işletmenizin çevrimiçi varlıklarını, yerel arama sonuçlarında iyi bir sıralama elde edecek şekilde optimize etme süreci olarak tanımlamak mümkündür. Google Haritalar ve Google My Business gibi araçları kullanan yerel SEO, işletmenizle ilgili anahtar kelimeler arandığında sitenizi arama sonuçlarının üst sıralarına taşıyacak taktikler içerir. Bilindiği gibi arama sonuçlarının en üstünde yer almak, daha fazla insanın işletmenizi bulmasına ve satışlarınızın artmasına yol açar.

Yerel SEO Nedir?, Local SEO Nedir?
Yerel SEO, belirli bir coğrafi konum ve belirli anahtar kelimeler için sıralama almak üzere bir web sitesini optimize etmeye yarar.

Yerel aramalar, arama motorlarında yapılan en yaygın arama türleri arasındadır. Google’daki tüm aramaların % 46’sını oluşturmaktadır. Google, yerel arama sonuçlarını “bulundukları yere yakın işletme ve yerleri arayan kişiler için görüntülenen sonuçlar” olarak tanımlar. Google’ın, işletmenin konumunu gösteren bir haritanın altında sıraladığı ve Local Pack olarak adlandırıldığı bu sonuçlar; işletmeye dair ad, derecelendirme, adres, çalışma saatleri, iletişim bilgileri, web sitesi adresi, görseller ve kullanıcı yorumları içerir. Pakette listelenen üç sonuç dışındaki sonuçlar “tümünü gör” veya veya “daha fazla sonuç gör” seçeneği ile genişletilebilecek şekildedir.

Yerel SEO Kimler İçin Uygundur?

Yerel SEO Kimler İçin Uygundur?
Local SEO, müşterilerine bölgesel hizmet veren işletmelere yardımcı olan bir dijital pazarlama stratejisidir.
 • Ürün veya hizmetlerini sunduğu fiziksel konuma ziyaretçi çekmek isteyen işletmeler Yerel SEO’dan yararlanabilir.
 • Belirli bir coğrafi bölgeye hizmet veren işletmeler için yerel SEO kritiktir.
 • Özellikle dev şirketlerle rekabet edemeyen küçük ve orta ölçekli işletmeler, yerel SEO’dan en çok yararlananlardır.
 • Restoranlar, doktor muayenehaneleri, hukuk büroları, oteller ve yerel mağazaların bu stratejiyle daha geniş kitleye ulaşması mümkündür.
 • Tesisatçılar, inşaat işçileri, çilingirler, emlakçılar, çiçekçiler, su bayileri, marketler, pastaneler ve eve hizmet götüren işletmeler yerel SEO’nun sunduğu avantajlardan faydalanmalıdır.

Yerel SEO’nun Faydaları

Mart 2019 Google verilerine göre “nereden satın alınır” ve “yakındaki / en yakın” gibi mobil sorgular iki yıl öncesine göre % 200 artmıştır. Bu trend çoğu işletmenin yerel SEO üzerinde çalışarak güçlü bir işletme profiline sahip olmasını gerektirmektedir.

 • Yerel SEO, işletmelerin hizmet verdiği bölgedeki aramalar için arama motorlarında en üst konumlara ulaşmayı kolaylaştırır.
 • Yerel arama motoru optimizasyonu diğer pazarlama stratejilerine kıyasla çok düşük maliyetlidir ve uzun süreli etkilere sahiptir, zamanla yalnızca basit ince ayarlar ve güncellemeler gerektirir.
 • Yerel SEO yalnızca web sitenize trafik çekme konusunda değil müşteri kazandırma ve dönüşümler açısından da fırsatlarla doludur. Yerel işletmeleri arayan çok sayıda insan zaten bir ürünü satın almaya hazırdır.
 • Normalde, küçük veya orta ölçekli bir işletme için büyük zincir şirketlerle görünürlük konusunda rekabet etmek imkansız olmasa da son derece zordur. Ancak, yerel SEO bunları otomatik olarak ayıklayarak, yalnızca çevredeki kuruluşlarla adil şartlarda rekabet etmenize olanak tanır.

İşletmenizi Yerel Arama Sonuçlarında Nasıl Öne Çıkarabilirsiniz?

İşletmenizi Yerel Arama Sonuçlarında Nasıl Öne Çıkarabilirsiniz?
Sitenizin kullanıcı deneyimi, mobil uyum ve sesli arama için optimize edilmesi de yerel SEO için önemlidir.

Bunun için her arama motorunun kendine özgü yerel SEO araçları kullanılır. Google My Business, Bing Places ve Apple Maps Connect eşzamanlı kullanıldığında erişiminizi ve görünürlüğünüzü genişletme imkanı sunan ücretsiz platformlardır. Üçü de işletmelerin gerçek sahibine ait olup olmadığını belirlemek için doğrulama gerektirir. Örneğin Google My Business hesabı için posta, telefon veya Google Arama Konsolu ile doğrulama istenir.

Google My Business, bilgilerinizi doğrudan Google Arama ve Google Haritalar’a aktarmanıza olanak tanır ve yukarıda bahsettiğimiz Local Pack / Map Pack / 3-pack / Snack Pack’te listelenme şansı verir. Bing Places, Google’a kıyasla daha düşük rekabete sahiptir, bu da yerel görünürlüğü daha hızlı kazanma şansınız olduğu anlamına gelir. Apple Maps Connect ise iPhone, iPad ve Macbook’larda varsayılan haritadır.

İşletmenizin bu platformların her birinde mevcut olduğundan emin olmanız gerekir. Nedenini şu şekilde açıklayabiliriz: Google My Business hesabınızda çok fazla sayıda 5 yıldızlı yoruma sahip olduğunuzu varsayalım. Bundan etkilenen ve bulunduğunuz yere gelmeye çalışan kişiler yol tarifi için telefonlarında Apple Haritalar’ı açtıklarında hiç bir yorum göremezlerse fikir değiştirebilirler. Google’da iyi yorumlar almak yeterli değildir. Apple Haritalar kullanıcılarına da hitap ettiğinizden emin olmalı, Yelp, Foursquare ve Tripadvisor gibi sitelerdeki profillerinizin de parlamasını sağlamalısınız.

İşletmenizi bu tip dizinler, sosyal medya ve Yelp gibi uygulamalara eklemek yerel SEO çalışmalarınıza katkıda bulunacak ve insanların sizi bulmasını kolaylaştıracaktır.

Bunların dışında sitenizi yerel SEO için optimize etme süreci, anahtar kelime araştırması ve yapısal veriler gibi popüler SEO uygulamalarıyla birleşir. Yapısal veriler doğrudan bir sıralama faktörü değildir, ancak Google’ın web sitenizi daha iyi anlamasına, zengin sonuçlar ve bilgi paneli için gerekli bilgileri almasına yardımcı olur (Dilerseniz Yapısal Veri (structured data) Nedir? adlı yazımızdan yapılandırılmış verilerin SEO açısından önemini ve nasıl kullanıldıklarını öğrenebilirsiniz).

Ayrıca daha fazla tıklama çekmek için ücretli reklamlar da özellikle rakipleriniz kullanıyorsa pazarlama stratejilerinize dahil edilmelidir. Sitenizin kullanıcı deneyimi, mobil uyum ve sesli arama için optimize edilmesi de yerel SEO için önemlidir.

Tüm bu düzenlemeler; kaliteli bir ana sayfa ile desteklenmelidir. Potansiyel müşteriler ana sayfanıza geldiğinde, kim olduğunuzu, ne sunduğunuzu ve nerede bulunduğunuzu birkaç saniyede anlayabilmelidir. Özetle yerel SEO optimizasyonu için odaklanılması gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yerel SEO araçları (Google My Business, Bing Places ve Apple Maps Connect…)
 • Sosyal medya, dizinler ve uygulamalar (Facebook, Tripadvisor, Yelp…)
 • Ana sayfa
 • Anahtar kelimeler
 • Yapısal veriler
 • Ücretli reklamlar
 • Kullanıcı deneyimi
 • Mobil Uyum
 • Sesli Arama

Google Benim İşletmem Nedir?

Google Benim İşletmem Nedir?, Google My Business Nedir?
Google Benim işletmem (Google My Business), SERP’lerde daha görünür hale gelmenizi sağlayan en popüler yerel SEO aracıdır.

Mart 2021 Statcounter verilerine göre Google’ın arama motoru pazar payı Dünya çapında % 92,06’dır. İkinci sırada % 2.71 ile Bing yer alır. Google’ın bu ihtişamı diğer arama motorlarını görmezden gelmemizi elbette ki gerektirmez ama SEO çalışmalarımızı odaklayacağımız yerin altını çizer.

Bu nedenle SERP’lerde daha görünür hale gelmenizi sağlayan en popüler yerel SEO aracı olan Google Benim işletmem (Google My Business), müşterilerle bağlantı kurmanın en etkili yolları arasında yer alır.

Google Benim işletmem, markaların anahtar kelimeler ve harita konumu aracılığıyla çevrimiçi varlıklarını yönetmelerine yardımcı olan bir araçtır.

Benim işletmem profiliniz; iletişim bilgileri, sunulan ürünler, işletme tanımı, kategori ve çalışma saatleri gibi sizin tarafınızdan girilen bir dizi bilgiyi içerir. Profilinizden alınan bu bilgiler, local pack ve Google Haritalar gibi çeşitli alanlara bilgi aktarır. SERP’lerde kapladığı konum Bilgi Paneli olarak bilinir. Profilinizin, tıpkı web sitenizin ana sayfası gibi olabildiğince güncel ve doğru olmasını sağlamanız gerekir.

Profilinizi oluştururken işletmenizin ürünlerine, hizmetlerine veya hedeflerine göre doğru kategoriyi belirlemeniz de kritik öneme sahiptir çünkü bu bir sıralama faktörü olarak çalışır.

Google, on yılı aşkın süredir müşterilerin yerel işletmeler için yorum bırakmasına izin vermektedir. Bu yorumlar tüketicilerin bir işletmeye güven duymalarında ve ürün / hizmet alma kararında sandığınızdan çok daha etkilidir.

İşletmelerin en son tekliflerini, etkinliklerini, hizmetlerini duyurmalarına yardımcı olan Benim İşletmem için daha fazla bilgi almak ve profilinizde nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmek için Google My Business Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Google’ın Yerel Algoritması Nasıl Çalışır?

Google'ın Yerel Algoritması Nasıl Çalışır?
Yerel sıralamaları etkileyen en önemli faktörler yakınlık, alaka ve önemdir.

Geleneksel SEO algoritmalarında, uzmanlık, otorite ve güvenilirlik (E-A-T) önemlidir. Yerel olarak sıralamaları etkileyen en önemli faktörler ise yakınlık, alaka ve önemdir. Yani belirli bir sorgu için arama sonuçlarında hangi sitelerin hangi sırada listeleneceğine karar veren Google algoritmaları yerel sonuçlar söz konusu olduğunda daha farklı çalışır.

Konumunuza göre arama sonuçları sağlamak için GPS kullanan yerel algoritmaların sıralamada dikkate aldığı üç kriterden biri alaka düzeyidir; Google işletme bilgilerinin arama sorgusuyla eşleştirebilir olup olmadığına bakar. Aslında, alaka düzeyi, standart SEO algoritmasında da geçerli olan bir faktördür, yalnızca yerel alana özgü değildir.

Google gibi arama motorlarının işletmenizi ortaya çıkaracak kadar alakalı görmesini sağlamak için, potansiyel müşterilerin arayacağı anahtar kelimeleri veya konuları hedeflediğinizden emin olmanız gerekir.

Google’ın işletmenizin alaka düzeyine güvenmesi için aşağıdaki noktalara özen göstermeniz önerilir:

 • Dizinlerde işletmeniz için doğru kategoriyi seçmelisiniz.
 • İşletmenizin anahtar kelimelerini açıklamalara ve içeriğe eklemelisiniz.
 • İşletmenizin uzmanlığına uygun içerik oluşturmalısınız.
 • Başlık etiketlerini ve meta açıklamaları optimize edilmelidir.
 • Yapısal verilerle SEO çalışmalarınızı desteklemek önemlidir.
 • Yerel ve sektörel web sitelerinden backlink almak hizmet verdiğiniz bölgeyle ilişkilendirilmenizi kolaylaştırır.

Google’ın yerel algoritmalarında önemli olan bir diğer kriter yakınlık yani işletmenin arama yapanın konumuna olan uzaklığıdır. Yakınlık tartışmasız en önemli yerel sıralama faktörüdür. Google, yerel aramalarda kullanıcıya en yakın işletmeleri; daha üst sıralarda listeleme eğilimindedir ancak daha iyi derece ve yorumlara sahipseniz onları geçme şansınız olabilir.

Google’ın yerel algoritmalarının dayandığı üçüncü kriter; önem, yani işletmenin ünü ve ne kadar öne çıktığıdır. Web’in her yerinden çektiği verilerle Google, bir işletmenin çevrimiçi ortamlarda ne kadar çok bulunduğuna bakarak güvenilir ve güçlü olduğuna dair sinyaller arar. Eğer Google markanızı bulamaz ve doğrulayamazsa üst sıralarda listelenme olasılığınız çok düşüktür. İşletmenizin öne çıkmasını sağlamak adına aşağıdaki adımları izlemeniz önerilir:

 • Yerel backlinkler oluşturmak
 • Alakalı içerik ve makaleler oluşturmak ve paylaşmak
 • Dizinlerde listelenmek
 • Güçlü bir yorum profili geliştirmek
 • Aktif sosyal medya platformlarına sahip olmak
 • Yerel medya veya belediye gibi resmi siteler tarafından bahsedilmek

Öneriler

Yerel SEO için bir web sitesini optimize ederken, bazı koşulların kontrolünüzde olmayacağını anlamalısınız. Örneğin, arama yapanın yakınlığı güçlü bir sıralama faktörüdür ve bunun üzerinde hiçbir kontrolünüz yoktur. Ama etkili olabileceğiniz başka kriterler söz konusudur;

 • Geleneksel SEO’daki gibi, anahtar kelime araştırması ve rakip analizinin güçlü bir yerel SEO stratejisi oluşturmada çok önemli olduğunu unutmamalısınız. Hizmet sunabileceğiniz her bir semt, ilçe, mahalle için web sitenizde ayrı bir sayfaya sahip olmanız, her konum için bir yerel açılış sayfası oluşturmanız önerilir. Bu sayfaları yerel anahtar kelime gruplarınız için optimize etmeniz ve meta açıklamalara da bunları yansıtmanız önemlidir.
 • Açılış sayfanız için coğrafi hedefli içerik yazmayı, yerel müşterilerden gelen olumlu yorumları vurgulamayı, ulaşım için toplu taşıma ve park talimatlarını ve diğer konuma özgü ayrıntıları eklemeyi atlamayın.
 • Yerel blog yazarları ve yayıncılarla iletişime geçip haber değeri taşıyan içeriklerde yer alabilir ve backlink elde edebilirsiniz.
 • Yerel dokuyu yakalayan etkinlikler düzenleyebilir veya yerel topluluk etkinliklerine sponsor olabilirsiniz.
 • Yerel ticaret odalarına, derneklere katılıp yerel dizinlerde listelenme fırsatları yakalayabilirsiniz.
 • SEO açısından değerli kabul edilen .edu uzantılı backlinkler için bir burs fonu oluşturarak yerel okulların web sitelerinden backlink alabilirsiniz.
 • Ana sayfanızın ya da açılış sayfalarınızın olabildiğince benzersiz ve kullanıcı dostu olduğundan emin olmalısınız.
 • Benim İşletmem için yapılan yorumlar önemsenmeli ve özellikle olumsuzları yanıtsız bırakılmamalıdır. Sadık müşterilerinizin Google Benim İşletmem için yorum ve derecelendirme yapmalarını isteyebilirsiniz.
 • Web sitenizde düzenli olarak içerik yayınlayabileceğiniz bir blog oluşturmanız ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler için sıralama almaya çalışmanız önerilir. Güncel bir konu hakkında kapsamlı, yeni bir bakış açısına veya uzman görüşüne yer verebilir, istatistik ve eğilimleri illere göre karşılaştırabilirsiniz. Yerel kitlenizi hedefleyen nasıl yapılır makaleleri yazabilirsiniz.
 • Hizmet sunacağınız her konumda alaka düzeyinizi güçlendirmek için yerel ve sektörel haberler ve etkinlikler hakkında yazabilirsiniz. Yerel bir “En İyiler” kılavuzu veya yerel bir takvim oluşturabilirsiniz.
 • Yerel pazarlama ihtiyaçları için özel olarak tasarlanmış BrightLocal, Moz Local, Whitespark Local Citations, Yext, GeoRanker gibi SEO araçlarını inceleyebilirsiniz.

Özet

Yerel SEO, belirli bir coğrafi konum ve belirli anahtar kelimeler için sıralama almak üzere bir web sitesini optimize etmeye yarar. İşletmenizin çevrimiçi görünürlüğünü artırmaya ve konumunuza yakın müşterileri çekmenize yarayan stratejiler içerir. Doğru uygulandığında, daha fazla müşteriye ulaşmanıza olanak tanır.

Özetle Local Seo Nedir? sorusunu müşterilerin bölgesel hizmet veren işletmeleri bulmasına yardımcı olan bir dijital pazarlama stratejisi şeklinde yanıtlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.