Magento Nedir?

Magento Nedir?

Magento Nedir? sorusunu; yoğun trafik alan online satış mağazası için hangi içerik yönetim sistemini (CMS) kullanmak mantıklı olur? diyenler için yanıtladık:

Magento; muhteşem işlevselliğe sahip güçlü bir e-ticaret sitesi kurmak isteyenlerin işini kolaylaştıracak, ücretsiz ve açık kaynaklı bir içerik yönetim platformu.

Açık kaynaklı sistemlerin avantajı, topluluktaki herkesin ürünün geliştirilmesine katkıda bulunabilmesidir. Ayrıca sunuduğu esneklik; kendi çabalarınızla veya uzman yardımı alarak sitenizin işlevselliğini genişletebileceği anlamına gelir.

Herhangi bir e-ticaret sitesinin başarısı büyük ölçüde online mağaza oluşturucu diyebileceğimiz ürünlerinizi listelemeye, siparişlerinizle ilgilenmenize yarayan platforma bağlıdır. Bir e-ticaret sitesi oluşturmayı planladığınızda, birkaç farklı CMS seçeneğini incelemeniz başarınızda fark yaratabilir. WordPress kullanmayı bilenler genellikle Woocommerce’i tercih etse de Magento ile de neler yapılabileceğini öğrenmenizde yarar var.

Magento, müşterilerinizin web sitenizde beklemeden alışveriş yapmasını sağlayacak hızda, güçlü sayfalar oluşturmanızı sağlar.
Magento, müşterilerinizin web sitenizde beklemeden alışveriş yapmasını sağlayacak hızda, güçlü sayfalar oluşturmanızı sağlar.

Magento’nun ücretsiz sürümü herkes tarafından kullanılabilir yani Magento’nun yazılımı için ayrıca ücret ödemezsiniz. Bu nedenle Magento ile bir e-ticaret sitesi oluşturduğunuzda tek maliyetiniz hosting ve domain ücreti olacaktır.

Magento’nun premium diyebileceğimiz kurumsal sürümü oldukça maliyetli olabilir, ancak hedef pazarları nedeniyle bu beklenen bir durumdur.

WooCommerce, PrestaShop, OpenCart ve VirtueMart gibi rakiplerine göre esnekliği ve SEO dostu oluşu ile önplana çıkan Magento’nun Ford, Samsung, Coca-Cola, Nike gibi önde gelen markalar tarafından tercih edildiğini biliyor musunuz?

Zend frameworkü üzerine inşa edilmiş ve PHP dili ile yazılmış olan Magento, sadece sitenizin görünümünü, içeriğini ve işlevselliğini kontrol etmenize yardımcı olan sıradan bir site oluşturucu değil: Zengin özelliklerle donatılmış, şaşırtıcı katalog ve pazarlama araçları ve son derece sezgisel bir arayüz sunan bir e-ticaret platformu.

2018 yılında Adobe, tarafından satın alınan Magento’yu kullanmayı öğrenmek çok kolay olmasa da ustalaştığınızda sizi şaşırtacak derecede işlevsel olduğunu göreceksiniz.

Magento’nun Özellikleri

Müşterilerinize kusursuz satın alma deneyimi sunmak için tasarlanan Magento; en yaygın kullanılan e-ticaret platformu olmasına sebep olan biririnden güçlü özelliklerle doludur:

 • İşletmenizin ihtiyaçlarıyla mükemmel bir şekilde senkronize olan tamamen özelleştirilebilir bir e-ticaret sitesi oluşturmanızı sağlar.
 • Magento ile oluşturulan büyük online mağazaları idare etmek kolaydır.
 • Doğru yapılandırıldığında sunucuya yük olmaz.
 • Pazarlama stratejilerinize yardımcı olan SEO dostu dokunuşlar yapmanıza izin verir.
 • Çoklu dil ve hızlı Google SiteMap desteği sunar.
 • Google Checkout, PayPal, Authorize.net ve kredi kartı ile ödeme gibi çeşitli ödeme yöntemlerini destekler.
 • EWay, ePay gibi birçok harici ödeme modülünü entegre edebilirsiniz.
 • Yüksek gelir elde etmek için çapraz satış (cross-sell) gibi cazip araçlar sunar.
 • Tamamen mobil uyumlu bir e-ticaret sitesi oluşturmanızı sağlar.
 • Otomatik güncellemelere ve büyük bir topluluk desteğine sahiptir.
 • Mağazanızı istediğiniz gibi özelleştirebileceğiniz temalar sunar.
 • Belirli müşteri grubu için istenen fiyatlandırmayı görüntülemenizi sağlar.
 • Tek bir ürün için birden fazla resim eklemenize olanak tanır.
 • Büyük ölçekli işletmeler dahil her tür işletmenin online satış sitesi için uygundur.
 • Magento uzantılar ve manuel ayarlamalar yoluyla birçok gelişmiş güvenlik önlemi uygulamanızı sağlar.

Magento’nun Pazar Payı

Magento’yu, pazar payı açısından diğer CMS’lerle karşılaştırırken, Magento’nun aslında standart bir CMS’den çok bir e-ticaret sistemi olduğunu hatırlamak ve bu nedenle tüm kitleye hitap etmediğini dikkate almak gerek.

W3Techs verilerine göre, internetteki tüm web sitelerinin % 0,8’i Magento ile oluşturulmuş. Bu ilk bakışta çok etkileyici görünmese de 60’a yakın CMS arasında 9. olan Magento’nun niş odaklı tercih edilen bir çözüm olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekir.


Magento’nun karşı karşıya olduğu platformlara bakarsak örneğin WordPress şu anda pazarın % 35.2’sine sahip ve uzun zamandır piyasada. İki numaradaki Joomla’nın pazar payı sadece % 2,5 . Magento’yu istatistiklerine göre yargılamaz ve ayrıntılı olarak incelemeye başlarsanız, düşündüğünüzden çok daha fazlasına sahip olduğunu göreceksiniz.

Pazardaki diğer ücretsiz e-ticaret yazılımları ile rekabet eden Magento, Quantcast sıralamasına göre ilk 10 bin web sitesi için % 2.16 pazar payına sahip. Bu da Magento’nun yüksek trafikli web sitelerini destekleyebilen bir platform olduğu anlamına geliyor.

Magento’nun 2018 ve 2020 arasında pazar payında % 33’lük bir düşüş yaşamasında, Wix gibi hızlı çözümlere yönelik artan talebin etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Genellikle yalnızca teknoloji meraklıları ya da iddialı e-ticaret siteleri için bir çözüm olarak kabul edilse de yeni başlayanlar veya daha az teknik beceriye sahip olanların da Magento ile sıfırdan bir web sitesi yapmaları imkansız değildir.

Sonuç itibariyle markanızı dijital ortamda müşterilerinizle buluşturmanızı sağlayan Magento, ürünlerinizi kusursuz bir şekilde yönetmenizi sağlayan iyi organize edilmiş bir dizi özelliğe sahip esnek ve ölçeklenebilir bir platformdur. Büyük satış potansiyeli olan dikkat çekici bir mağazaya sahip olmak istiyorsanız, Magento’yla korkmadan yola çıkabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.