Mail Hosting Nedir? Hangi Avantajları Sağlar?

Mail Hosting Nedir? Hangi Avantajları Sağlar?

Mail Hosting Nedir? sorusu, e-posta sistemlerinin marka değeri yaratmada ve güçlendirmedeki rolünü anlamamızı kolaylaştıracaktır. Eğer işletmenizde müşterileriniz, paydaşlarınız ve çalışanlarınızla iletişim için Gmail gibi platformlardan aldığınız mail adreslerini kullanıyorsanız, bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneririz.

Mail Hosting Nedir?

Meslek sahibi olmayanlar ve iletişimde resmiyete ihtiyaç duymayanlar genellikle e-posta hesaplarını ücretsiz e-posta sağlayıcılarından edinmektedir. Ancak e-postalar iş akışını sürdürmede etkin rol oynadığından, işletmelerin daha profesyonel e-posta çözümlerinin avantajlarından yararlanmaları önemlidir.

E-mail hosting de denen mail hosting, hosting sağlayıcıları tarafından sunulan bir e-posta barındırma hizmetidir; genellikle ayrı bir posta sunucusu tarafından yönetilen e-posta sistemini içerir. Kiralık bir sunucu ile e-posta göndermenize, almanıza ve saklamanıza izin veren bu hizmet kimlik doğrulama, filtreleme gibi güvenlik özellikleri, kullanıcı hesapları için alan adlarını yönetme yetkisi, e-postaları yeniden yönlendirme, çoğaltma, yedekleme özellikleri, dosya aktarımları ve klasör oluşturma gibi ek işlevlere sahiptir.

Mail hosting planlarını seçerken bulunduğunuz sektör, mevcut BT ortamı, çalışan sayısı / e-posta hesaplarının sayısı, gelen kutusu boyutu gereksinimleri / depolama alanı, güvenlik ve farklı işlevsellik sunan ek özelliklerle ilgili ihtiyaçları göz önünde bulundurarak seçenekleri daraltmanız önerilir.

Mail Hosting Nasıl Çalışır?

Mail Hosting Nedir?, Mail Hosting Nasıl Çalışır?
Mail hosting, sağlayıcınıza bağlı olarak video konferans gibi şirketinizdeki ekip çalışmalarını destekleyen bileşenlere sahip olabilir.

Şirketlerin büyümesini ve üretkenliğini destekleyen önemli bir gereksinimi karşılayan mail hosting, gönderici ve alıcı arasında güvenilir bir bağlantı sağlayarak e-postaların sorunsuz bir şekilde iletilmesine ve taşınmasını amaçlar.

E-postalar üzerinden hassas bilgiler gönderirken spam, virüs, veri ihlali veya hırsızlık riskini en aza indiren güvenlik katmanları sağlayan mail hosting’te, veri aktarımı şifrelenmektedir, bu da yetkisiz kişilerin sisteme erişiminin engellenmesi anlamına gelir.

Ayrıca, bu tip profesyonel hizmetlerde yüksek uptime oranları (kesinti risklerinin minimuma indirildiği daha iyi çalışma süreleri) söz konusudur. Böylece kritik iletişim hataları engellenebilmekte, hızlı ve anında iletişim desteklenmektedir. Bu, acilen ilgilenilmesi gereken müşterilere hizmet veren işletmeler ve sistemli, düzenli iletişim gerektiren kurumlar için çok önemlidir.

Mail Hosting Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

E-postanın; iş amacıyla kullanıldığında, bireysel mail iletişimlerindeki kadar basit bir araç olmadığı aşikârdır. Daha fazla özen gerektiren ve iş dünyasında iletişimin bel kemiği olan e-posta sistemleri için söz konusu özeni sunabilecek hosting çözümü olan mail hosting; birbirinden önemli avantajlara sahiptir.

Kurumsallık

Mail Hosting Kullanmanın Avantajları Nelerdir?
Mail hosting; geniş depolama alanı, yüksek uptime oranları, sistem üzerinde yüksek kontrol özelliği ve kapsamlı müşteri desteği gibi avantajlarla doludur.

İşletmelerin ihtiyaç duyduğu profesyonel e-posta sistemlerini sunan mail hosting hizmetinin en çekici özelliklerinden biri, e-posta adreslerinizin web sitenizin alan adı / adresi ile aynı olmasıdır. Böylece güçlü bir ticari kuruluş olabilmek için kritik olan tanınma çabaları desteklenmiş olur, e-posta adresinizin daha profesyonel görünmesi sağlanır ve marka tutarlılığı açısından önemli bir adım atılmış olur.

Gmail gibi ücretsiz e-posta platformları aracılığıyla kurulan resmi iletişimler, prestij ve profesyonellik açısından aynı etkiyi bırakmayacaktır. Ayrıca çalışanlarınızın kurduğu her iletişimde, mail adreslerinde şirket adı yer aldığından, mail hosting’in sunduğu e-posta hesaplarının kullanımının bir nevi reklam görevi görebileceği de düşünülebilir.

Müşterilerin ürünlerinizi/hizmetlerinizi; şirketinizin adı / web sitenizin adresiyle hızlıca bağdaştırmalarını sağlayan bu özellik aynı zamanda işletmenizin meşruiyetinin de kanıtı olabilir.

Güvenlik

Güvenlik
Siber suçluların orantısız bir şekilde hedef aldığı sektörlerde yer alan işletmelerin, mail hosting planlarına yönelmesi önerilir.

Son yıllarda büyük ölçüde artan veri ihlalleri nedeniyle dijital güvenliğin sağlanması işletmelerin en önemli önceliklerinden biri haline gelmiştir. Verileriniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanıza olanak tanıyan mail hosting ile sahip olduğunuz e-posta sistemi, ücretsiz e-posta platformlarından çok daha güvenilirdir.

Mail hosting planlarının sunduğu şifrelemeye ek olarak sisteminizi kapsamlı kötü amaçlı yazılım ve spam filtreleri kurarak güçlendirmeniz mümkündür. Özellikle siber suçluların orantısız bir şekilde hedef aldığı bir sektörde yer alan işletmelerin, bu nedenle güvenlik odaklı mail hosting planlarına yönelmesi önerilir.

Doğrudan İletişim

Onlarca, yüzlerce e-posta hesabı oluşturup her birine farklı yetkilendirme seviyeleri atamanıza olanak tanıyan mail hosting hizmetinin bir başka işlevsel yönü; muhasebe, destek ve pazarlama gibi birimleriniz ve çalışanlarınız için oluşturduğunuz farklı kullanıcı hesapları sayesinde müşterilerinizin, ekibinizin doğru üyesiyle iletişim kurmasını sağlamasıdır.

Ölçeklenebilirlik

Uptime
Mail hosting’in ölçeklenebilirlik özelliğine; yüzlerce e-posta hesabı, geniş depolama kapasitesi, yüksek performans ve ek güvenlik katmanları dahildir.

Ölçeklenebilirlik, büyümekte olan işletmeler açısından kritiktir. Hosting sağlayıcınıza ve seçtiğiniz hosting paketine bağlı olarak, e-posta barındırma sisteminizde sınırsız sayıda hesap oluşturmanız mümkündür. Bu, yeni çalışanlar ve yeni şubelerle artan mail adresi ihtiyaçlarını karşılamanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca mail hosting hizmetinde ölçeklenebilirlik; depolama kapasitesi, yüksek performans ve ek güvenlik katmanları gereksinimlerinizin hızla karşılanmasına için de geçerlidir.

Uptime

Mail hosting kullanmanın en önemli bir diğer yararı, uptime oranı açısından bu planların güçlendirilmiş olmasıdır. Başarılı bir işletmenin, tüketicilerinin en çok ihtiyaç duyduğu anda ulaşılabilir olması güvenilirlik açısından kritiktir. Bir müşterinin hızlı bir şekilde ele alınması gereken bir şikayeti olduğunda ya da acilen tarafınıza ulaşılması gereken durumlarda olası bir kesinti, postaların kaybolması veya önemli bilgilerin alınmasında gecikmeler yaşanması anlamına gelebilir.

Bu nedenle yüksek uptime oranlarının hızlı iş akışının önemli olduğu işletmeler için önemli farklar yaratabileceğini söylemek yanlış olmaz.

İşlevsellik

Mail hosting paketleri eski e-postaları arşivlemek için bol miktarda depolama alanı sunmak, istenmeyen alan adlarını, e-posta adreslerini ve kimlik avı dolandırıcılıklarını filtrelemek, takvim ve görev yönetimi gibi üretkenlik araçları kullanmak gibi işlevselliğinizi artıracak yerleşik özellikler barındırır.

7/24 Destek

Web Hosting ile Mail Hosting Arasındaki Fark Nedir?
E-posta sisteminizle ilgili olası sorunlarda anında yardımcı olacak bir ekibe ulaşmak, mail hosting’in en önemli avantajlarındandır.

Ücretsiz e-posta platformlarında sistem yöneticilerine ulaşmak neredeyse imkansızdır. 7/24 destek alınabilecek bir yapılandırma olmadığından karşılaşılan aksaklıklarla ilgilenilmesini beklemek de anlamsızdır. Bu nedenle e-posta sisteminizle ilgili olası sorunlarda anında yardımcı olacak bir ekibe ulaşmak, mail hosting’in en önemli avantajlarındandır.

Maliyet

Bazı şirketler e-posta sistemlerinin yer aldığı sunucuları kurum içi veri merkezlerinde barındırmayı tercih edebilir. Ancak bu, bir e-posta sunucusunun satın alınması, yapılandırma ve bakımına dair sorumlulukları üstlenecek personelin istihdamı, sunucunun kesintisiz çalışabilmesini sağlayacak yüksek standartlı ve güvenli ortamın oluşturulması gibi durumları beraberinde getirir.

Oysa sınırlı bütçelerle çalışan küçük ve orta ölçekli işletmeler için maliyetleri düşük tutmak önemlidir. Bu yüzden çoğu işletme için mail hosting hizmeti almak kurum içi sunucu barındırmaktan çok daha ekonomik bir seçenektir.

Web Hosting ile Mail Hosting Arasındaki Fark Nedir?

Web sitesi barındırma anlamına gelen web hosting web sitenizin internette görüntülenebilmesi için gerekli olan sunucu alanını ve teknik altyapıyı sağlar. Yazılım, uygulamalar, metin ve görseller dahil tüm web sitesi dosyalarının bir veya daha fazla sunucuda saklanmasını ve bu dosyaların web tarayıcılarına sunulmasını içerir. Çoğu zaman, sınırlı kotaya sahip belirli adette e-posta hesabı web hosting planlarına ücretsiz olarak dahil edilir. Ancak bu hesaplar, büyümekte olan işletmeler için yeterli olmayabilir.

E-posta barındırma anlamına gelen mail hosting ise kiralanan sunucu alanının e-posta verileri için kullanılması demektir. Bu hizmet web sitenizin verilerini barındıran sunucuyla ya da farklı bir sunucuyla sağlanabilir. Web hosting ile sunulan e-posta hesaplarına göre daha fazla işlevsellik, yetki, depolama alanı, güvenlik ve özelleştirme olanakları sunan mail hosting, sağlayıcınıza bağlı olarak video konferans gibi şirketinizdeki ekip çalışmalarını destekleyen bileşenlere de sahip olabilir.

Linux’tan Windows’a en modern donanımlarla ve orijinal yazılımlarla güçlendirilmiş hız ve güvenlik odaklı hosting planlarımız arasında web sitenizin ya da kurumsal uygulamalarınızın gereksinimlerine uygun en verimli hosting çözümünü uzman ekibimizin yardımıyla belirleyebilirsiniz.

Özet

E-posta sunucuları kiralayan bir barındırma hizmeti olan mail hosting, iş dünyasında iletişimin en önemli bileşeni sayılan e-postaların güçlü bir teknik altyapıyla desteklenmesi açısından önemlidir.

Genellikle işlevsellik ve üretkenlik odaklı işbirliği araçlarına sahip olan mail hosting planları; geniş depolama alanı, yüksek uptime oranları, birden çok adresi birleştirme, ek güvenlik katmanları, sistem üzerinde yüksek kontrol özelliği ve kapsamlı müşteri desteği gibi avantajlarla doludur.

Özetle Mail Hosting Nedir? sorusunun işletmesinin büyümesini ve başarılı olmasını destekleyecek bir e-posta sistemi arayışında olanlar için kritik bir soru olduğunu söyleyebiliriz.