Mail Marketing Çalışmalarınızda Dönüşümleri Arttıracak 7 İpucu

Mail Marketing Çalışmalarınızda Dönüşümleri Arttıracak 7 İpucu

Mailing, dijital pazarlama çalışmalarının temelini oluşturan en önemli satış kanallarından biridir. Sosyal medya ve ücretli reklamlar henüz bu kadar yaygın değilken, markalar ürünlerini pazarlamak için mail gönderimine büyük önem vermekteydiler. Gelişen dijital dünya ile birlikte kullanıcıların ürün inceleme, karar verme ve satın alma süreçlerindeki değişiklik, yeni pazarlama kanallarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Tüm bu gelişmelere rağmen mail marketing hiç bir zaman önemini kaybetmeden, markaların en önemli pazarlama aracı olarak yoluna devam etmektedir.

Mail marketing, günümüze kadar önemini yitirmeden gelmiş olmasının en önemli nedeni, yaşanan dijital gelişmelere en iyi şekilde ayak uydurmasıdır. Dijital pazarlamanın yaygınlaşmaya başladığı ilk yıllarda, hedef kitle gözetmeden, tasarıma önem vermeden gönderilen e-postalar, artık hedef kitlelerin segmente edildiği, sloganından kullanılan görsellere ve buton renklerine kadar özenle seçildiği bir pazarlama kanalı olmuştur. Hedef kitle davranışları takip edilmekte ve bu davranışlara göre farklı stratejiler belirlenerek, en doğru kitleye en doğru mesajı ileterek, dönüşüm oranları arttırılmaktadır.

Başarılı mailing tasarımı ve pazarlama çalışmaları için dikkat edilmesi gereken bazı hassas noktalar vardır. Mail için belirlenen hedef kitle, slogan seçimi, ürün/hizmet görseli, buton rengi ve yerleşimi, mail açma ve tıkla oranlarının takibi ve dönüşümlerin analiz edilmesi gibi kriterlere dikkat ederek mail marketing çalışmalarınızda daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Şimdi, mail tasarımı yaparken nelere dikkat edilmelidir, bunlara bakalım;

1- Nokta Atışı Yapmak İçin Müşterilerinizi Segmente Edin

Mail marketing çalışmalarında geri dönüşümü arttırmanın en önemli kriterlerinden bir tanesi müşteri segmentasyonudur. Sahip oldukları ürünler, üyelik süresi, satın alma eğilimleri, yaşı, cinsiyeti, yaşadığı bölge, yıllık ya da aylık harcama tutarı, mail açma oranları gibi farklı özelliklere göre müşterilerinizi segmente edin. Bu özellikler hizmet verdiğiniz sektör, ürün grubu ve kampanya stratejilerinize göre değişkenlik gösterebilir.

Mail çalışması yapmadan önce, amaçlarınızı belirleyin ve bu amaçlarlar doğrultusunda en ilgili kitleyi seçin. Yukarıda bahsettiğimiz müşteri özelliklerinden biri ya da bir kaç tanesi ile müşterilerinizi segmente ederek nokta atışı yapabilirsiniz.

2- İhtiyaca Vurgu Yapacak Sloganlar Seçmeye Özen Gösterin

Mailing tasarımı yaparken, hedef kitlenizin ihtiyaçlarına vurgu yaparak, satın alma güdüsünü tetikleyebilirsiniz. Kullanıcılar maili açtıkları anda kampanyanızdan etkilenmesi için sadece bir kaç saniyesi var. Bu kısa süre içerisinde, sunmuş olduğunuz ürün ya da hizmetin kendilerine nasıl bir fayda sağlayacağını belirtin.

Net ve kısa ifadeler kullanarak, sunmuş olduğunuz ürün ya da hizmetin kullanıcıya nasıl bir fayda sağlayacağını belirtin. Kullanıcının kafasındaki “neden satın alayım” soruna cevap verin.

3- Seçeceğiniz Görsel ile Hedef Kitlenizin Algısını Güçlendirin

Mail tasarımında, ürün ya da hizmetinizi ifade edecek görseller kullanarak, mesajınızı daha net ve akılca kalıcı şekilde vermiş olursunuz. Yapılan nöromarketing araştırmaları, insan beyninin ilk olarak görselleri daha sonra yazıları algıladığını ortaya koymuştur. Bu sonuçlara göre mail tasarımında kullanacağınız görseller, hedef kitlenizi etkileme konusunda ilk unsurlardan biridir. Tabi, görsel kullanımı yaparken ürün ya da hizmetinizi görselleştirecek, kullanıcıların gözünde canlandıracak bir figür olması ya da doğrudan ürünün kendi görseli olması gerekmektedir.

4- Ürün/Hizmetin En Avantajlı Özellikleri ile Karar Alma Sürecini Hızlandırın

Ürün özellikleri her sektöre göre farklılıklar gösterir. Teknoloji alanında iş yapıyorsanız donanımsal özellikler, spor ürünleri satıyorsanız fonksiyonellik ve sağlamlık ya da giyim sektöründe hizmet veriyorsanız beden seçenekleri, kumaş kalitesi gibi özellikler, ürün ya da hizmetin sağlayacağı avantajları öne çıkartan ve kullanıcıların satın alma kararlarına doğrudan etki eden özelliklerdir.

Ürün ve hizmetleriniz ile ilgili mailing tasarımı yaparken, sunduğunuz hizmetin kullanıcıya sağlayacağı faydaları belirtmeniz, tıklama ve satın alma kararlarına doğrudan etki edecektir. Bir ürün ya da hizmetin onlarca özelliği olabilir. Böyle bir durumda en çok fayda sağlayacak, diğer rakiplere göre farklılık yaratacak özellikleri ön plana çıkarmanızı tavsiye ederim.

5- İndirim Oranı ve Üstü Çizgili Fiyatlar ile Sunduğunuz Fırsatı Öne Çıkarın

Mail tasarımında kullanacağınız her ifadenin bir işlevi vardır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi sloganlar görseller ve müşteri segmentasyonu göndereceğiniz mailin en ilgili kitleye ulamaşmasını ve ilgi görsemesini sağlayacaktır. Bunu başardıktan sonra sıra şimdi mailinizin tıklanması sağlamaya geldi. Tıklama oranınızı yükseltmek, dönüşümlerinize doğrudan etki edecek ilk aksiyondur. Bu nedenle, hedef kitlenizin maile tıklamasını sağlayamanız gerekir. Ürün özellikleri, sunduğunuz hizmet kalitesi her ne kadar satışlarınıza etki eden faktörler olsa da kullanıcı tarafında ilk satın alma kriteri fiyattır.

İndirim oranını mail tasarımında kullanarak, kullanıcın sağlayacağı avantajı belirtebilir, üstü çizgili fiyat ve kampanya fiyatını koyarak ne kadar kar edeceği konusunda fikir sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Sunduğunuz fırsatın ne kadar karlı bir alış veriş olacağı konusunda ikna olan hedef kitleniz, maile tıklayıp kampanya ya da ürün detaylarına yönelecektir.

6- Yönlendireceğiniz Sayfa İle Uyumlu Renkler Seçerek Satın Alma Motivasyonunu Arttırın

Online ticarette satın alma süreci pamuk ipliğine bağlıdır. Hele ki sektörde yeni bir firmaysanız ya da çok büyük rakipler ile rekabet ediyorsanız, kullanıcılara sorunsuz bir satın alam süreci sunmanız ve bu motivasyonu bozacak tüm unsurları ortadan kaldırmanız gerekir.

Bunlardan biri de mail tasarımında kullanılan renkler, butonlar, ifadeler ve görseller ile yönlendirilen sayfanın tasarımı arasındaki farklardır. Mailing tasarımında kullandığınız renkler, görseler ve ifadeler ile etkilenen hedef kitleniz, bambaşka bir tasarım ile karşılaştığında yeniden bir motivasyon sürecine girecektir. Bu durum belki saliseler sürecek ama dönüşüm oranlarınıza önemli derecede etki edecek bir durumdur.

Bu nedenle web sitenizde kullandığınız butonların renkleri, yazı karakterleri aslında kısacası tüm tasarım çizginiz, mail tasarımınız ile tutarlı olmalı.

7- Tıklamaları Takip Etmek İçin UTM Kodu Kullanın

Dijital pazarlamanın en büyük nimetlerinden biri ölçümleme ve analizdir. Bir mailing gönderimi yaptınız ama gösterim, tıklama, sayfada kalma süresi, işlem sayısı…vs gibi verileri ölçmediniz. Bu durumda mailing çalışmanızın performansı ile ilgili hiç bir bilgiye sahip olamayacağınız gibi bir sonraki kampanya çalışmalarınızda almanız gereken aksiyonu belirleyemezsiniz.

Mail marketing çalışmalarınızın sonuçlarını takip etmek, eksikleri ya da hataları görüp bir sonraki çalışmalarda daha doğru çalışmalar yapabilmek için UTM linkler ile çalışmalarınızı Google Analytics’ten takip edebilirsiniz. Google’ın ücretsiz URL servisi “Campaign URL Builder” ı kullanarak, kampanyalarınızı takip edebilirsiniz.

1 comment
  1. Verdiğiniz bilgileri için teşekkürler. Faydalı bir yazı olmuş. lavitasarim olarak mailchimp i kullanıyoruz. Şimdilik işimizi görüyor.

    Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.