Mailchimp Nedir?

Mailchimp Nedir?

Mailchimp nedir? sorusunu e-posta bültenlerinin, dijital pazarlamanın önemli bir bileşeni olduğunu sezenler için yanıtladık:

E-posta pazarlaması, müşterilerinize özel teklifler, etkinlik – ürün tanıtımları, güncellemeler ve tavsiyeler içeren e-postalar göndererek anlamlı, uzun süreli ilişkiler kurmanızı amaçlar. Müşteri tabanınızla bağlantıda kalabilmeniz için oldukça önemlidir.

2001 yılında kurulan ve şu an 20 milyondan fazla aktif müşteriye sahip olan Mailchimp, pazarlama yaklaşımızı, sağlıklı iletişime, iyi tasarlanmış kampanyalara ve güçlü veri analizlerine dayandırmanızı kolaylaştıran ücretsiz bir yazılımdır.

Mailchimp'in Dünya çapında pazar payı % 63'ten fazla. En yakın rakibi Constant Contact'in pazar payı ise % 7.49 (2020, Datanyze).
Mailchimp’in Dünya çapında pazar payı % 63’ten fazla. En yakın rakibi Constant Contact’in pazar payı ise % 7.49 (Datanyze, 2020).

Mailchimp Ne İşe Yarar?

 • Temel işlevi, e-posta bültenleri ve otomatik e-postalar göndermektir.
 • Mailchimp ile e-posta listenizi oluşturabilir, listenizdeki kişileri içe aktarabilirsiniz.

 • Mailchimp’Le tek seferde 1.000 kişiye e-posta gönderebilirsiniz.

 • Tüm bültenler e-posta listelerinde / segmentlerinde kişiselleştirilebilir ve abonelerle alakalı hale getirilebilir.

 • Potansiyel müşterilere ve ürünlerinizi beğenen ancak e-posta listenizde bulunmayan kişilere ulaşmak için reklamlar oluşturarak; Google’ın Facebook’un ve Instagram’ın muazzam kitlesinden yararlanmanıza olanak tanır.

 • Mailchimp, Shopify, Magento, WooCommerce, PrestaShop ve BigCommerce gibi yüzlerce e-ticaret uygulaması ile entegre edilebilir. Mailchimp’i e-ticaret sitenize entegre ederek sipariş bilgilerini yakalayabilir, hedefli kampanyalar oluşturabilir, takipleri otomatikleştirip kişiselleştirilmiş bildirimler gönderebilirsiniz.

 • Mailchimp, kısa vadeli spesifik pazarlama hedeflerine ulaşmak ve kitlenizi büyütmek için şık açılış sayfaları oluşturmanızı ve sıradanlıktan sıyrılmanızı sağlayan kartpostallar hazırlamanızı sağlar.

 • Mailchimp raporları ile e-postanızı kimlerin açtığını, hangi bağlantıları tıkladıklarını, spam şikayetlerini, ileti / forward saysını ve kimlerin aboneliğini iptal ettiğini görebilirsiniz.

 • Ayrıca Mailchimp ile otomatik yanıtlayıcılar oluşturabilirsiniz.

Mailchimp’in Artıları

 • Mailchimp’in arayüzü kullanıcı dostudur. Daha önce hiç e-posta pazarlama platformu kullanmamış olsanız bile, Mailchimp’in öğrenmesi ve kullanımı son derece basittir. Mailchimp; e-posta oluşturmayı, resim eklemeyi ve e-postaları özelleştirmeyi kolaylaştıran sürükle ve bırak özelliğine sahiptir.

 • Mailchimp’in e-posta düzenleyicisi masaüstü ve mobil dahil tüm cihazlar için duyarlı şablonlar ve tasarımlar sunar. E-posta düzenleyicisiyle, “Kime” alanında müşterinizin adını, soyadını ya da her ikisini kullanabilirsiniz. Sürükle ve bırak özelliği ile şablonları her yönüyle özelleştirebilirsiniz. Resim galerinize logolar gibi sık kullanılan resimler ekleyebilirsiniz.

 • Mailchimp, e-postanızı göndermeden önce bir spam klasörüne inmesine neden olabilecek hatalar için tarar.

 • Kampanyanızı hem Facebook hem de Twitter’da paylaşma seçeneği sunar.

 • Ücretsiz olmasından, özellikle yeni kurulan işletmeler için çok büyük bir artı olarak söz edebiliriz çünkü kimse kuruluş aşamasında, üç-beş kişilik e-posta listesi için abonelik ücreti ödemek istemez. MailChimp, 2.000 e-posta abonesine ya da 12 bin e-posta gönderimine ulaşana kadar hiçbir ücret talep etmez.

  Ücretsiz versiyonuyla kitle kontrol paneline, kampanya oluşturmak için içerik stüdyosuna ve birkaç temel e-posta şablonuna erişebilirsiniz. E-postaların yanı sıra, açılış sayfaları, kartpostallar, Facebook reklamları, Instagram reklamları ve pop-up formları oluşturabilirsiniz.

 • Mailchimp ile otomatik kampanyalar oluştururken, önceden tasarlanmış iş akışlarından seçim yapabilir veya kendi kampanyanızı oluşturabilirsiniz. Mailchimp’in otomasyonlarında bir karşılama serisi, doğum günün kutlu olsun e-postası ve blog güncellemeleri için bildirimler bulunur.

 • Mailchimp, hareket halindeyken hesabınızı yönetmenize yardımcı olan ücretsiz bir mobil uygulama sunar. iOS veya Android için kullanabileceğiniz bu uygulama sayesinde telefonunuzdan veya tabletinizden kampanya oluşturabilir ve gönderebilirsiniz. Abone ve kampanya etkinliğini izleyebilir, kampanya raporlarını görüntüleyebilir ve yeni aboneler ekleyebilirsiniz. Ayrıca, uygulama size satış bildirimleri ve kampanyalarınızın performansının günlük özetlerini gönderebilir.

 • Mailchimp’in A / B testi, örnek grubunuzun boyutunu belirlemenizi, üç farklı sürüm oluşturmanızı, kazanan e-postayı abone listenizin geri kalanına göndermenizi sağlar. A / B testi ile, hangi tür e-postaların diğerlerinden daha iyi performans gösterdiğini, e-postalarınızda “konu / subject” bölümünde hangi kelimelerin, “kimden / from” alanında görünecek hangi ismin daha etkili olduğunu ve farklı gönderim zamanlarının tıklama oranını etkileyip etkilemediğini görebilirsiniz.
 • E-postalarınızın doğru zamanda doğru kişilere ulaşmasını sağlayan Mailchimp ile kampanyalarınızı müşteri davranışlarına ve tercihlerine göre hedefleyebilirsiniz. Mailchimp’in gelişmiş segmentasyon özellikleri sayesinde, satın alma etkinliği, cinsiyet, yaş aralığı gibi kombinasyonlara göre hedeflenmiş kampanyalar oluşturabilirsiniz.
 • API, uygulama programlama arabirimi anlamına gelir. Bir API’yi farklı uygulamaların birbirleriyle konuşmasının bir yolu olarak düşünebilirsiniz. Kodlamaya aşina olan ileri düzey kullanıcılar, gelişmiş özelleştirmeler için uygulamalarından Mailchimp’e veri aktarmak için API’yi kullanabilir.

 • Mailchimp’in e-posta listesinin nasıl oluşturulacağı gibi konulardaki detaylı kılavuzlarına, bloğuna ve sık sorulan soruların yanıtlarını sunan geniş bilgi bankasına göz atarak karşılaştığınız sorunları çözebilirsiniz.

Mailchimp Eksileri

 • Mailchimp’in maliyeti; 2.000 aboneden sonrası için bazı kullanıcılar için fazla olabilir.

 • Ücretsiz versiyon yalnızca e-postanın altında Mailchimp logosu ile kullanılabilir ve bu çok da profesyonel görünmez. Ayrıca ücretsiz sürümdeki müşteri desteği ilk 30 gün için ve yalnızca e-posta ile sınırlıdır.
 • Mailchimp’in hedef kitlesi, e-posta listesi oluşturmak isteyen herkestir. Bir hobi bloggerı, sanat sitesi sahibi veya e-ticaret girişimcisi olmanız farketmez. Ancak geniş bir kitleye yönelmek iyi bir çözüm olsa da, nişiniz için Mailchimp en iyi çözüm olmayabilir. Örneğin, yalnızca en temel e-posta pazarlama işlevine ihtiyaç duyan bir hobi bloğu sahibi için MoonMail ve online içerik oluşturan bir metin yazarı için ConvertKit daha iyi bir seçenek olabilir. E-ticaret ile ilgileniyorsanız SmartrMail veya Drip gibi yazılımlarla da ilerlemek isteyebilirsiniz.
 • Mailchimp ile Gmail hesaplarına e-posta gönderdiğinizde, e-postalarınız tanıtımlar sekmesine düşer. Bu, gönderdiğiniz e-postaların spam klasörüne düşmesinden daha iyi olsa da, kullanıcıların bu sekmeyi Gmail’deki birincil sekme kadar sık ​​kontrol etme olasılığı düşüktür.

Mailchimp’i Kimler Kullanmalı?


Var olan en popüler e-posta pazarlama yazılımlarından biri olan Mailchimp, birçok farklı sektörde ve farklı ölçeklerdeki şirket, üniversite ve dernek tarafından kullanılmaktadır.

Mailchimp kurumsal bir yazılım olmadığından çoğunlukla küçük ve orta ölçekli işletmelerin; trafik çekmek, müşteri bilgilerini toplamak, dijital reklamlar oluşturmak, müşterilere doğum günü e-postaları, ürün önerileri göndermek ve aktif olmayan müşterilerle etkileşime geçmek gibi amaçları için kullanılabilir.

Ayrıca Mailchimp sayesinde mobil veya web uygulamanızın hedef kitlesiyle etkileşim kurmasını da sağlayabilirsiniz.

Eğer köklü bir işiniz varsa ve e-posta pazarlamasına yatırım yapmak için bütçe sorun değilse piyasadaki niş yazılımlardan biri ile devam etmeniz daha mantıklı olabilir. Ancak yeni başlayanlar için, Mailchimp e-posta pazarlamasını öğrenmek adına en uygun seçenektir.

Özet

Mailchimp nedir? sorusunu artıları, eksileri ve kullanım alanlarından söz ederek yanıtlamaya çalıştık. Özetle, Mailchimp’in pazarını büyütmek isteyen küçük işletmeler için uygun bir tercih olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.