Malware Nedir? Malwarebytes Anti-malware Nasıl Kullanılır?

Malware Nedir? Malwarebytes Anti-malware Nasıl Kullanılır?

İnternetteki alışkanlıklarınızı izlemeye, şifrelerinizi kaydetmeye, güvenlik prosedürlerinizi öğrenmeye çalışan kötü niyetli yazılımlarla nasıl başa çıkılacağını billiyor musunuz?

Malware Nedir?

Daha önce sisteminizi kilitleyen, dosyalarınızı şifreleyen yazılımlarla karşılaşmadıysanız ya da büyük miktarda fidye için tüm verilerinizin silinmesiyle tehdit edilmediyseniz malware’in ne olduğunu merak etmemiş olabilirsiniz.

“Kötü amaçlı yazılım” anlamına gelen “malicious software“in kısaltılmışı olan malware, kullanıcıların izni olmadan bilgisayarlara sızmak, verileri çalmak, cihazlara zarar vermek ya da kaosa sebep olmak için tasarlanmış yazılımları kapsayan genel bir terim.

Siber korsanlar; virüs, casus yazılım, solucan, truva atları (Trojans), rootkit gibi bu kötü amaçlı yazılımları kullanarak bilgisayarlara, sunuculara, ağlara zarar verebiliyor ve verilerinize kolaylıkla ulaşabiliyor.

Şirketlerin mali kayıplar yaşamasına, şirket müşterilerinin hassas bilgilerinin yayınlanmasına, bu nedenle de veri ihlali davalarına ve itibarı kaybına yol açabilen kötü amaçlı yazılımlar, eski sistemi yeniden oturtmanız için zaman kaybı anlamına da geliyor.

Malware Virüs Bilgisayara Nasıl Bulaşır?

Kötü amaçlı yazılımlar; şüpheli bağlantıların tıklanması veya ücretsiz film ve müzik dosyaları gibi indirilen bir dosyanın açılmasıyla sisteminize yerleşebiliyor.

Anlık iletiler, sahte profiller, oyun demoları, ücretsiz aboneliklerin yer aldığı web siteleri ya da gerçek olamayacak kadar iyi teklifler; malware virüslerinin bulaşmaları için uygun ortamlar. Aşırı cazip görünen reklam banner’ları da virüslü olabiliyor.

Bilgisayar korsanlarının kötü amaçlı yazılım saldırılarını yaymak için kullandıkları yollardan biri de kimlik avı. Kimlik avı saldırısında, bilgisayar korsanları, kötü amaçlı yazılım bulaşmış bir linki büyük bir şirketten gönderilmiş orijinal gibi görünen bir e-postaya koyarak gönderiyor..

Güvenilir adreslere bağlı kalmak, elbette, internet güvenliği için her zaman en çok önerilen yol. Bu nedenle bu tip yazılımları sonradan sisteminizden kaldırmakla uğraşmak yerine, bilinmeyen kaynaklarda herhangi bir bağlantıyı tıklamamak veya beklenmedik bir e-posta ekini açmamak alabileceğiniz ilk önlemler.

Malware Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sağlamak için, temkinli davranmak dışında en çok başvurulan yol güçlü bir antivirüs ve antimalware kullanmak.

Gerçek zamanlı tarama, günlük güncellemeler, derin tarama gibi özelliklere sahip bu programları kullanmak, kötü amaçlı yazılımları tanımada, kaldırmada ve önlemede oldukça etkili.

Antivirüs programlarının çoğu aslında kötü amaçlı yazılımlardan da koruma amacı taşıyor ve malware kaldırma araçlarından daha fazla özellik sunuyor.

Malware kaldırma araçları ise “gelişmiş ve daha az tahmin edilebilir saldırılar” için ideal. Verilerinizin çalınmasını engellemede de etkilidirler.

Son yılların en popüler antivirüs programlarının hemen hemen hepsinin kötü amaçlı yazılımlara karşı yıllar önce olduğundan çok daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ancak korumayı en üst düzeye çıkarmak için hem antivirüs hem de antimalware yazılımlarını aynı anda kullanmanız önerilir. Dilerseniz “En İyi Antivirüs Programları” adlı yazımıza göz atarak detaylara hakim olabilirsiniz.

Genellikle en popüler olanları, çok fazla kaynak tüketmeyecek şekilde geliştirildiğinden; iki programın kullanacağı bellek, CPU veya sabit disk sürücüsü alanı için endişelenmenize gerek yok.

En İyi Malware Temizleme Programları Nelerdir?

Siber güvenlik saldırılarından kaynaklanan veri ihlallerinde artış olduğunu vurgulayan istatistikler, her geçen gün kötü amaçlı yazılımlara karşı korunma önlemlerimizi artırmamız gerektiğinin altını çiziyor.

Statista verilerine göre İsveç, Norveç ve Japonya, kötü amaçlı yazılım bulaşma oranlarının en düşük olduğu ülkeler arasında. Çin, Tayvan ve Türkiye ise kötü amaçlı yazılım bulaşmış bilgisayar sayısının en yüksek olduğu ülkeler!

Malwarebytes

Malwarebytes, antivirüs programlarını desteklemek için tasarlanmış kapsamlı bir güvenlik aracı. Windows, macOS, iOS, Android ve hatta Chromebook’lar için kullanılabiliyor.

MalwareBytes, etkilenen dosyaları iyi bir antivirüsün yaptığı gibi geri yükleyemese de casus yazılım, truva atı, solucan ve hatta fidye yazılımı da dahil olmak üzere her türlü kötü amaçlı yazılımı kaldırabiliyor.

MalwareBytes’ın en şaşırtıcı yanı, günlük güncellenme özelliği, böylece ortaya çıktığı anda yeni tehditleri tanıması ve ortadan kaldırması kolaylaşıyor.

Ücretsiz sürümü, kötü amaçlı yazılımlar için tarama yapmanıza ve istediğiniz zaman kaldırmanıza olanak tanıyor, ancak premium sürümdeki gerçek zamanlı tarama ve korumadan yoksun. MalwareBytes’in ücretsiz sürümünde otomatik olarak güncellenme özelliği de ne yazık ki bulunmuyor, bu yüzden manuel olarak güncellemeniz gerekiyor.

MalwareBytes’in Premium sürümü; güncel kötü amaçlı yazılım türlerini tanımlamak, bir programın yapısını, davranışını inceleyerek meşru olup olmadığını anlamak için sezgisel analiz özelliğine sahip.

Malwarebytes Anti-Malware Nasıl Kullanılır?

Malwarebytes Anti-Malware, geleneksel antivirüs programlarının yetersiz kaldığı en güncel kötü yazılımlara karşı etkili bir güvenlik aracı. Ancak bir antivirüs ile birlikte kullanılması amaçlanarak tasarlandığı için bütünüyle bir antivirüs programının yerine geçmesini beklememelisiniz.

Malwarebytes Anti-Malware’in ücretsiz sürümü arka planda otomatik olarak çalışmıyor. Bu nedenle, tarayıcınızın aniden garip davranmaya başladığını görmeyi ya da bir dosyadan şüphelenmeyi beklemeden haftada en az bir kez yazılımı çalıştırmanız öneriliyor.

Çoğu virüsten koruma araçlarından, üç ila beş kat daha az yer kaplayan ve hızlıca kurulan Malwarebytes’i yüklediğinizde, ilk iki hafta için premium sürümü ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Gerçek zamanlı koruma özelliği de bu süre içerisinde aktif.

Bitdefender

İnternet dünyasında antivirüs programları ile kötü amaçlı yazılım temizleme araçlarını birlikte kullanma eğilimi olsa da ikisi bir arada olsun derseniz; Bitdefender’ı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Yerleşik kötü amaçlı yazılım koruması bulunan en iyi antivirüs programı diyebileceğimiz Bitdefender; kötü amaçlı yazılımları oldukça hızlı bir şekilde algılamayı, engellemeyi ve kaldırmayı başaran yapay zeka ve makine öğrenimi tabanlı popüler bir antivirüs programı.

Bilgisayarınızda yavaşlamaya neden olmayan hafifliği, bağımsız laboratuvar testlerinden aldığı yüksek puanlar ve kötü amaçlı yazılımların çoğunu sisteminize yeniden bulaşabilecek hiçbir parçası kalmadan temizlemesi bu popülerliğin sebepleri.

Bitdefender’ın ücretsiz sürümü, Windows, Android ve macOS için kullanılabiliyor. Yazılımın ücretli sürümleri olan Bitdefender Antivirus Plus ve Bitdefender Total Security, iOS için de koruma sağlıyor.

Ücretsiz sürüm; otomatik güncellemeler gibi bazı gelişmiş özellikleri içermese de gerçek zamanlı tehdit algılama, virüs taraması ve malware kaldırma gibi temel özelliklerle sahip.

Avast Free Mac Security

macOS, Windows kadar virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı savunmasız olmaması ile ünlü. Buna rağmen veri güvenliğini önemseyenler; Avast Free Mac Security’nin, tercih edilebilecekleri en iyi ücretsiz seçenek olduğunu bilmeliler.

Bağımsız testlerde çeşitli kötü amaçlı yazılım türlerini algılama ve ortadan kaldırma konusunda diğer ücretsiz seçeneklere göre üstünlük sağlayan Avast Free Mac Security’nin ücretsiz sürümü, ücretli sürümden elde ettiğiniz avantajların çoğunu sağlıyor.

MacOS kullanıcıları için Avast’ın premium versiyonu; verilerinizi fidye yazılımlarına karşı koruma veya Wi-Fi saldırılarını gerçek zamanlı olarak belirleme gibi özellikler içeriyor.

F-Secure

F-Secure; küçük işletmeler için uygun olabilecek, akıllı telefon ve e-posta koruması sunan, gerçek zamanlı dosya tarama özelliğine sahip bir yazılım.

F-Secure, bilgisayarınızda gizli olan kötü amaçlı yazılımları karantinaya alıp bu dosyalardan herhangi birinin saklanmaya uygun olup olmadığını belirledikten sonra tehdidi bilgisayarınızdan kalıcı olarak kaldırıyor, böylece sisteminizi yeniden enfekte edecek hiçbir şey kalmamış oluyor.

Dosyalarınızı gizli tutmaya yardımcı olan, ebeveyn denetimlerine ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilebilen güvenlik duvarı sunan F-Secure, Google’da arama yaptığınızda güvenilir olduğu kanıtlanmış ve tehdit oluşturmayan web sitelerini işaretliyor ve simgeler ekliyor.

Yanlışlıkla kötü amaçlı yazılımları indirmenize neden olacak bir bağlantıyı tıkladığınızda, F-Secure virüslü trafiğin sisteminize ulaşmasını otomatik olarak engelleyebiliyor.

F-Secure akıllı telefonlarda mevcut olmasa da, telefonunuzu veya tabletinizi PC’nize bağlayarak USB üzerinden taramanıza da olanak tanıyor.

AVG

Avast’ın bir yan kuruluşu olan AVG, güçlü antivirüs yazılım programları ile tanınsa da malware temizleme aracı olarak da oldukça iddialı.

AVG, bir günde ortalama 4 milyon tehdidi engellemek için arka planda fark edilmeden çalışabiliyor ve gerçek zamanlı koruma özelliği sunuyor.

Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan AVG, hem indirilebilir tehditlerden hem de tehlikeli bağlantılardan kolaylıkla korunmanızı sağlayabiliyor. Ayrıca PC’nizi uzaktan taramak için cep telefonunuzu kullanmanıza da olanak tanıyor.

Casus yazılım bulmaya yarayan “Derin Tarama” özelliği için premium versiyonunu almanız gerekse de ücretsiz sürüm çoğu PC kullanıcısı için yeterli koruma sağlıyor.

Özet

Malware’in bir cihazı harici kontrole karşı savunmasız hale getirebilen, kullanıcının rızası olmadan bilgisayar veya cep telefonlarındaki verilerin imhası ve çalınması gibi durumlara yol açabilen kötü amaçlı yazılımlar olduğunu söyleyebiliriz.

Malware nedir?, Malware temizleme nasıl yapılır? gibi soruları yanıtlamaya çalıştığımız yazımızın; siber saldırılara karşı korunmak isteyenlerin en iyi anti malware programlarını keşfetmeleri için yol gösterici olmasını dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.