MAPI Nedir?

MAPI Nedir?

MAPI Nedir? sorusunu kısaca “geliştiricilerin mesajlaşma uygulamaları yazmak için Microsoft Windows mesajlaşma alt sistemini kullanmalarına olanak tanıyan bir Microsoft teknolojisi” şeklinde yanıtlayabiliriz.

E-postaların gönderimi ve alımı ile ilgili talimatlar bütünü diyebileceğimiz en popüler e-posta protokollerini; SMTP, POP3, IMAP ve MAPI olarak sıraladığımızda MAPI’nin işlevini kavramanız kolaylaşabilir.

MAPI (Messaging Application Programming Interface), Mesajlaşma Uygulama Programlama Arayüzü anlamına gelir. Microsoft Outlook’un bir Exchange sunucusunun tüm özelliklerini tam olarak kullanmasına olanak tanıyan tescilli bir Microsoft protokolüdür (Microsoft Exchange Server, Microsoft tarafından geliştirilmiş bir posta sunucusu ve takvim sunucusudur. Yalnızca Windows Server işletim sistemlerinde çalışır).

MAPI, kullanıcıların Outlook veya diğer MAPI e-posta istemcilerini kullanarak e-posta kutularına erişmelerini sağlayan bir e-posta protokolüdür.

Microsoft Outlook’u POP3, IMAP veya HTTP kullanarak yapılandırabilirsiniz, ancak yalnızca MAPI protokolü tüm önemli bilgilerinizin tam senkronizasyonunu sağlar. Diğer protokoller yalnızca standart e-posta işlevi için destek sunar.

Outlook, MAPI istemcisi olarak yapılandırıldığında, bulutta saklanan mesajlara, internete bağlı herhangi bir bilgisayardan web postası aracılığıyla erişilebilir.

MAPI kullanıyorsanız, bilgisayarınızın çökmesi gibi durumlarda e-posta hesabınızdaki bilgiler kaybolmaz. MAPI, her e-postayı siz kalıcı olarak silene kadar e-posta sunucunuzda depolar.

MAPI yüklendikten sonra, klasörleriniz, kayıtlı kişileriniz, mesajlarınız ve takvim bilgileriniz bilgisayar yerine e-posta sunucunuzda saklanır. Microsoft Outlook, bu bilgilerin bir kopyasını yerel bilgisayarınıza indirmenizi sağlar, ancak aynı zamanda indirmeden mesajları görüntülemenize de olanak tanır. Kopyaları indirmeyi seçerseniz, bu, klasörlerinizin, kişilerinizin ve takvim bilgilerinizin de çevrimdışı olarak kullanılabileceği anlamına gelir.

MAPI’nin Özellikleri

 • MAPI e-posta istemcileri ve diğer uygulamaların Microsoft Exchange Server ile iletişimini sağlar.
 • Bir MAPI hesabına web posta hizmeti aracılığıyla herhangi bir fiziksel konumdan da erişilebilir. Takvimler ve kişiler, MAPI protokolünü kullandığı sürece herhangi bir bilgisayardan görüntülenebilir. MAPI protokolünün senkronizasyonu sağlayabilmesi için tüm cihazların MAPI kullanıyor olması gerekir.

MAPI erişimini devre dışı bırakmak, kullanıcının Outlook kullanarak Exchange modunda posta kutularına erişmesini engeller.

 • MAPI, e-postaları ve e-posta hesabı bilgilerini sunucunuzla sürekli olarak eşitlediğinden, e-posta hesabınızda yer kalmaması gibi sorunlar yaşamazsınız.

MAPI ve IMAP Farkı

MAPI, Exchange gibi MAPI tabanlı bir posta sunucusuyla iletişim kurmak için RPC tabanlı iletişimi kullanan Microsoft’un tescilli bir teknolojisidir. IMAP4 olarak da bilinen IMAP ise POP3’ten daha modern bir e-posta protokolüdür. E-posta almak için gerekli internet standartları arasında yer alan MAPI ve IMAP benzer işlevselliğe sahiptir ancak birbirinden ayrılan özellikleri de söz konusudur:

 • MAPI, Microsoft Outlook ve Exchange’in kullandığı; e-posta, kişiler, randevular, görevler ve post-it notlar gibi ek özelliklere sahip mesajlaşma sistemidir. Mesaj aktarımlarına, mesaj depolarına ve dizinlere erişim olanağı sunar.

 • IMAP ise internet mesaj erişim protokolü anlamına gelir. IMAP, genellikle e-posta istemcisinin yalnızca e-posta alabileceği değil, aynı zamanda gönderebileceği şekilde SMTP protokolüyle birlikte kullanılır. Bir IMAP e-posta istemcisi bir mesaj aldığında, mesajın bir kopyası sunucuda saklanır. Böylece, kullanıcı herhangi bir cihazdan e-postaları okuyabilir. IMAP, posta kutusunu bulut ve e-posta istemcisi arasında senkronize eder. Posta kutusundan bir mesaj silindiğinde, onun bulutta bulunan kopyası aynı anda silinecektir.
 • IMAP, e-postaların cep telefonlarında, farklı e-posta istemcilerinde ve web posta ara yüzlerinde kontrol edilebildiği bir dünyada yaşamayı mümkün kılmıştır. E-postanızı birçok cihaz, telefon veya bilgisayardan kontrol ediyorsanız, bir web posta hizmeti kullanabilir veya e-posta istemcinizi IMAP olarak ayarlayabilirsiniz. Ancak, postalar uzak bir sunucuda saklandığından, posta kutusunun boyutu kullanıcının kullandığı e-posta hizmetine bağlıdır. Posta kutusu doluysa, yeni e-postaların gönderilmesi ve alınması sorunlara neden olabilir.

 • MAPI, e-posta istemcisinin Microsoft Exchange sunucusu aracılığıyla iletişim kurmasının yolunu açar. Ayrıca IMAP’nin sunduklarını sunabilir. Buluttan gelen mesajlar sistemdeki yerel bir dosyaya taşınabilir.
 • MAPI’nin IMAP’e üstünlüğü IMAP’in yalnızca bir e-posta protokolüyken, MAPI’nin tam bir grup yazılımı protokolü olmasından kaynaklanır. E-posta istemcisi olarak MS Outlook tercih edildiğinde MAPI en verimli şekliyle kullanılabilir.

  Ayrıca, varsayılan Android posta istemcisi ve iPhone, “Exchange ActiveSync” özelliğine sahiptir ve Hotmail kullanıcılarına IMAP tarzı bulut tabanlı e-posta olanağı sağlar. İlk kez Microsoft Exchange Server 2003’e eklenmiş olan Exchange ActiveSync (EAS) desteği; akıllı telefonlarda e-postaların, kişilerin ve diğer verilerin doğrudan kablosuz olarak güvenli bir şekilde senkronize edilmesine olanak tanır.

  Exchange ActiveSync, yöneticilerin kuruluşa hangi cihazların bağlanabileceğini kontrol etmesini, özellikleri uzaktan devre dışı bırakmasını ve kayıp veya çalınan cihazları uzaktan silmesini sağlar.

MAPI Nasıl Çalışır?

MAPI, bilgisayarda çalışan mesajlaşma uygulaması ile temel mesajlaşma servisleri arasında bir tür aracıdır. Yeni bir e-posta oluşturulurken ya da bir e-posta okurken sürekli olarak sunucuya bağlıdır. Bu, bir MAPI hesabına erişimin biraz daha uzun sürebileceği anlamına gelir çünkü e-posta istemcinizin posta sunucusuyla iletişim kurması gerekir.

MAPI ile iletileri buluttan bilgisayarınızdaki .PST dosyası adı verilen yerel bir dosyaya taşıyabilirsiniz; bu, iletilerin kopyalarının buluttan silinip bilgisayarınızda depolandığı bir işlemdir. Böylece, daha fazla depolama alanı sağlamanız ve iş açısından kritik e-postalarınızın yedeklerini oluşturmanız kolaylaşır.

“MAPI protokolü”, Microsoft tarafından bazen “Exchange RPC” ve “Outlook-Exchange Aktarım Protokolü” olarak da adlandırılır. MAPI iki tür arabirim sağlar: İleti uygulaması tarafından çağrılan istemci tarafı uygulama programlama arabirimleri (API’ler) ve Windows ileti alt sisteminin farklı ileti işleme sistemleriyle bağlantı kurmak için kullandığı hizmet sağlayıcı arabirimleri. Microsoft Outlook, MAPI etkin bir istemci örneğidir. Microsoft Exchange Server, Microsoft’un MAPI özellikli posta sunucusudur.

Basit MAPI, Outlook Express / Windows Mail’in bir parçası olarak Microsoft Windows’a, tam Genişletilmiş MAPI ise Office Outlook ve Exchange’e dahildir.

Genişletilmiş MAPI, Outlook ile birlikte gönderilen MAPI hizmet sağlayıcıları aracılığıyla Microsoft Exchange’e arabirim oluşturmak için Outlook tarafından kullanılan ana e-posta veri erişim yöntemidir.

Basit MAPI (SMAPI), geliştiricilerin temel mesajlaşma işlevselliği eklemesine olanak tanıyan 12 işlevin bir alt kümesiyken, Genişletilmiş MAPI (EMAPI), istemci bilgisayardaki mesajlaşma sistemi üzerinde tam kontrol sağlar. Buna mesajların oluşturulması ve yönetimi, ayrıca müşteri posta kutusu ve servis sağlayıcılarının yönetimi dahildir.

Genişletilmiş MAPI istemci arayüzüne ek olarak, programlama çağrıları dolaylı olarak Basit MAPI API istemci arabirimi, Ortak Mesajlaşma Çağrıları (CMC) API istemci arabirimi veya nesne tabanlı CDO Kitaplığı arabirimi aracılığıyla yapılabilir. Bu üç yöntemin kullanımı daha kolaydır ve daha az karmaşık mesajlaşma özellikli ve bilinçli uygulamalar için tasarlanmıştır.

Özet

MAPI nedir? sorusunu IMAP’ten farkına değinerek yanıtlamaya çalıştık. İletişim kurmak ve veri alışverişi yapmak açısından iş dünyasının en önemli destekçileri olan e-postaların dayandığı çalışma prensipleri hakkında detaylar için e-posta protokolleri yazı dizimize göz atabilirsiniz: SMTP Nedir? , POP3 Nedir? , IMAP Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir