MozRank Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Web sitelerinin arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için; Seo ismi verilen ve birçok parametresi bulunan kapsamlı bir uygulama gereklidir. Gerçekleştirdiğiniz uygulamaların nelerle etkili olduğu maalesef Google tarafından size açıklanmaz.

Daha doğru bir anlatımla Google, sitelerinizin sadece performans bakımından ne derece seo uyumlu olduğunu söylerken, diğer seo kriterlerini Google üzerinden ölçmeniz oldukça zordur.

Google pagerank sistemini ortadan kaldırdıktan sonra, bu alanda bir eksiklik söz konusu olmuş ve MOZ sistemi ortaya çıkmıştır. Bağımsız özel bir iştirak olan MOZ, halihazırda hemen her otoritenin geçerliğini kabul etti, MozRank değerini site sahiplerine sunar. Ancak bu noktada bu uygulamanın sınırlı ücretsiz olduğunu belirtmek gerekir. MozRank diğerlerini sürekli ve sınırsız biçimde erişebilmek için, firma tarafından sunulan abonelik paketlerinden birine sahip olmanız gerekir. Özellikle SEO ajansları ve web geliştiricileri için bu kaynak ücretli de olsa en önemli kaynaktır.

MozRank nasıl hesaplanır?

Google Seo algoritması, google tarafından açıklanan bir yapı değildir. Bira kiti Google, pek çok değerlendirme kriterini gizli tutar. Ancak elbette bu alanda yoğun faaliyetleri bulunan kişi ve firmalar, bu parametreleri deneme yanılma yoluyla da olsa tespit edebilirler. MOZ sektörün bu alanda en yoğun faaliyetlerini sürdüren firmasıdır. Dolayısıyla Algoritma hakimiyeti en üst seviyededir. İçerik bakımından sitelerini değerlendirilmesi ve diğer kriterler MozRank dahilinde site sahiplerine yüksek tutarlılıkla sunulur.

MozRank, DA, PA ve SS olmak üzere üç ana parametreyi temele alır.

  • DA (Domain Authority)
  • PA (Page Authority)
  • SS (Spam Score)

Diğerleri ile sitenizin MozRank değeri ortaya çıkar. Tabii bu hesaplama yapılırken, içerik değerlendirmesi ve site performansı da hesaba alınacaktır. Ancak halihazırda Google tarafından en çok dikkate alınan unsurlar bahsettiğimiz 3 unsurudur.

DA değeri, sitenizin salt domain bakımından değerlendirme kriteridir. Alan adınızın hangi kaynaklardan linki aldığı, gelen bağlantıların kalitesi ve sperm oranı bu değeri etkiler. PA ise domain altındaki sayfaların niteliklerini ortaya koyan ölçme yöntemidir. Sayfa bazında puanlama ve domain bazında puanlama spam score ve diğer seo parametreleri ile eşleştirerek MozRank değerine ulaşılır. Doğru Seo çalışmaları yaparak, MOZrank değerinizi ciddi seviyelere çıkarabilirsiniz. Bunun için öncelikle sağlıklı bir web sunucusuna veya barındırma paketine sahip olarak teknik kriterleri karşılamalı, bunun devamında nitelikli seo çalışmaları gerçekleştirmelisiniz. Turhost, sizlere teknik kriterleri karşılığı bilmeniz bakımından en verimli araçları en uygun fiyatlarla sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Devamı
SEO Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?
Seo içerisine birçok unsuru alan kapsamlı bir çalışmadır. Seo uzmanları, web sitelerinin tasarımından, performans iyileştirmelerine, backlink uygulamalarında içerik…