MozRank Nedir? Nasıl Hesaplanır?

MozRank Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Web sitelerinin arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için; SEO ismi verilen kapsamlı çalışmalar yapılmalıdır. Ancak arama sonuçları için 200’ü geçen parametreye sahip olan Google üzerinden bu kriterlerin hepsini ölçmek oldukça zordur.

Google, sitenizin sadece performans bakımından ne derece SEO uyumlu olduğunu söyler.

Google pagerank sistemini ortadan kaldırdıktan sonra, bu alanda bir eksiklik söz konusu olmuş ve MOZ doğmuştur. Bağımsız özel bir şirket olan MOZ, web sitelerinin MozRank değerini site sahiplerine sunar. Ancak MOZ verileri tamamıyla ücretsiz değildir. Sitenizin MozRank değerlerine sürekli ve sınırsız biçimde erişebilmek için, firma tarafından sunulan abonelik paketlerinden birine sahip olmanız gerekir. Özellikle SEO ajansları ve web geliştiricileri için bu kaynak ücretli de olsa en önemli kaynaktır.

MozRank Nasıl Hesaplanır?

Google, sıralamaları için pek çok değerlendirme kriterini gizli tutar. Ancak elbette bu alanda yoğun faaliyetleri bulunan kişi ve firmalar, bu parametreleri deneme yanılma yoluyla da olsa tespit edebilirler.

MOZ sektörün bu alanda en yoğun faaliyetlerini sürdüren firmasıdır. Dolayısıyla algoritma hakimiyeti en üst seviyededir. İçerik bakımından sitelerini değerlendirilmesi ve diğer kriterler MozRank dahilinde site sahiplerine yüksek tutarlılıkla sunulur.

MozRank, DA, PA ve SS olmak üzere üç ana parametreyi temel alır.

  • DA (Domain Authority)
  • PA (Page Authority)
  • SS (Spam Score)

Bu hesaplama yapılırken, içerik değerlendirmesi ve site performansı da göz önünde bulundurulur. Ancak halihazırda Google tarafından en çok dikkate alınan unsurlar yukarıda bahsettiğimiz 3 unsurdur.

DA Değeri

  • Sitenizin salt domain bakımından değerlendirme kriteridir. Alan adınızın hangi kaynaklardan link aldığı, gelen bağlantıların kalitesi ve spam oranı bu değeri etkiler.

PA Değeri

  • Domain altındaki sayfaların niteliklerini ortaya koyan ölçme yöntemidir. Sayfa bazında puanlama ve domain bazında puanlama; spam score ve diğer seo parametreleri ile eşleştirilerek MozRank değerine ulaşılır.

Doğru SEO çalışmalarıyla, MOZrank değerinizi ciddi seviyelere çıkarabilirsiniz. Bunun için öncelikle güçlü donanımlara sahip, son teknoloji bir web sunucusuna veya barındırma paketine sahip olarak teknik kriterleri karşılamalı, sonra nitelikli SEO çalışmalarına yönelmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.