Nöropazarlama Nedir?

Nöropazarlama Nedir?

Müşterilerinizin algı ve davranışlarının gerçekçi bir şekilde anlaşılmasını önemsemeniz gerektiren bir işiniz yoksa Nöropazarlama Nedir? sorusunu unutun! Ancak müşteri deneyimine dayalı olarak rekabet etmeyi planlayan bir işletmeciyseniz, giderek daha değerli içgörüler sunan nöropazarlamanın derinlerine dalmanızda yarar var.

Nöropazarlama Nedir?

Nöropazarlama; müşterilerin nörolojik sisteminin pazarlama uyaranlarına nasıl tepki verdiğini araştırmak ve bunları pazarlama stratejilerine uyarlamak demektir.

Tüketici davranışıyla ilgili kanıta dayalı içgörüler elde edilmesini sağlayan nöropazarlama; terim olarak ilk kez 2002 yılında kullanılsa da insan beyninin nasıl çalıştığına dair bilgilerden pazarlama amacıyla yaralanma çalışmaları 1900’lerin başlarından bu yana mevcuttur.

Müşterilerin motivasyonları, tercihleri ​​ve kararları hakkında fikir edinmek için fizyolojik ve nörolojik sinyallerin ölçülmesi ve elde edilen verilerin yaratıcı reklamcılık, ürün geliştirme, fiyatlandırma gibi pazarlama alanlarında kullanılmasını kapsar.

Nöropazarlama Ne İçin Kullanılır?

Nöropazarlama Nedir?
Nöropazarlamanın amacı, tüketici davranışını derinlemesine anlamaktır.

Nöropazarlama, nörobilim ve pazarlama stratejisi arasındaki köprüdür ve tüketici davranışını anlamak, arkasındaki psikolojiyi ortaya çıkarmak için kullanılır.

Müşterilere ürünü beğenip beğenmediklerini sormak elbette ki mümkündür. Ancak nöropazarlama ile müşterilerinin duygularını ve onları satın almaya iten şeyin ne olduğunu anlamak daha kolaydır.

Nöropazarlama tüketici tercihlerinin detaylı analizine odaklanır. FMRI gibi beyin görüntüleme teknolojileriyle nöropazarlama, araştırmacıların bir pazarlama kampanyasının nörolojik temeline bakmalarına olanak tanır. Örneğin, nöropazarlama araştırmacıları ürünlerin nöral düzeyde çekici olup olmadığını bulmak için; bir ürünün beyindeki zevk, ödül, aşinalık gibi alanları etkinleştirip etkinleştirmediğini izleyebilir.

Nöropazarlama ile derlenen önemli bilgiler, bir ürünün ambalajının rengine karar vermek için veya bir reklamda kullanılan müziğin tüketicilerin olumlu tepki vereceği şekilde seçilmesi için kullanılabilir.

Nöropazarlama uyaranlara maruz kalındığında ödül veya mutluluk hissi gibi, anketlerle değerlendirilmesi zor olabilecek bilişsel süreçler hakkında bilgilendiricidir.

Bir ürünü geliştirme ​​aşamasındayken, nasıl daha cazip kılınabileceğine dair kararlarda nöropazarlama etkili olabilir. Nöropazarlama, ürünlerin çekici yönlerinin altında yatan nöral imzaları tanımlar. Bu nöral imzaları ortaya çıkarmak, nöropazarlama araştırmalarının asıl amacıdır.

Nöropazarlamanın tüketiciler üzerinde etik olmayan etkilere neden olabileceği yönünde eleştiriler de söz konusudur. Aslında bu tip etik sorunlar, her tür pazarlama stratejisinde dikkate alınmalıdır.

Nöropazarlama Nasıl çalışır?

Nöropazarlama Nasıl çalışır?
Nöropazarlama, nörobilim (neuroscience) literatüründen, davranışsal ekonomiden ve sosyal psikolojiden yararlanır.

Nöropazarlama; duyguların, bilincin ve sürüngen beyin ile limbik beyinden oluşan birincil beynin derinliklerinde bir şeyleri harekete geçirmeyi amaçlayarak potansiyel müşterileri satın alma davranışına iter (Sürüngen beyin hızlı ve otomatik tepkilerden sorumludur, limbik beyin ise duygular ve sosyal durumlarla ilgilidir).

Beyin aktivitesine dair zengin kaynaklar sunan nörobilim (neuroscience) literatüründen, davranışsal ekonomiden ve sosyal psikolojiden yararlanan nöropazarlama, pazarlama kararlarını yönlendirebilecek içgörüler elde ederek çalışır.

Bu bilgiler, ürün tasarımı ve markalaşma gibi pazarlamanın farklı ayaklarının başarısını ölçmek ve bunları iyileştirmek için uygulanır. Bunu yaparken kullandığı araçlara göz atmak nöropazarlamanın nasıl çalıştığını anlamamızı kolaylaştıracaktır:

Nöropazarlama Araçları

Nöropazarlama Araçları
fMRI, EEG ve göz izleme gibi araçlar, eyleme geçirilebilir içgörüler kazanılmasına yardımcı olur.

Nöropazarlama beyin aktivitesini görüntülemek ve vücuttaki fizyolojik yanıtları gözlemlemek amacıyla fMRI, EEG ve göz izleme gibi araçlardan yararlanır. Bu araçlar, şirketlerin pazarlama tekniklerini müşterilerinin düşünce ve duygularına uyarlamasını kolaylaştırır:

fMRI

Fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme anlamana gelen fMRI, beyin haritalaması ve bilişsel araştırmalarda yaygın olarak kullanılır. Beyindeki nöral aktiviteyi saptamaya dayalı pahalı bir yöntemdir.

Beyindeki yüksek aktivite alanları beynin diğer bölümlerinden daha yüksek oranda oksijen tükettiğinden, fMRI beyindeki kan akışını izler.

fMRI, insanlara görsel ve işitsel ipuçları verilirken beynin kan akışını izlemek için mıknatıslar kullanır. Bu sırada bir denetçi, kişinin nasıl hissettiğini anlamak için beynin zevk merkezini gözler.

Ancak fMRI belirli bir ürünün beynin hangi alanlarını etkinleştirdiğini anlamak için faydalı olabilirken, bir kişinin sevdiği veya beğenmediği bir ürüne dair anlık tepkilerin ölçülmesini sağlayamaz.

EEG

EEG (elektroensefalografi), kafa derisine bağlanan elektrotlar aracılığıyla beynin elektriksel faaliyetlerini izler. EEG, beyin aktivitesinin nerede gerçekleştiğini belirleme konusunda fMRI’dan daha az yararlı olsa da, milisaniyeler içinde gerçekleşen beyin tepkilerini izlemek için kullanılır.

Diğer Nöropazarlama Araçları

Göz izleme ve yüz ifadesi kodlama; fMRI veya EEG’den çok daha ucuz ve kullanımı daha kolay olan araçlardır. Göz izleme, hem tüketicilerin dikkatinin nerede sabitlendiğini inceler hem de uyarılmayı (gözbebeği genişlemesini inceleyerek) ölçebilir.

Yüz ifadesi kodlaması da yeni, eyleme geçirilebilir içgörüler kazanılmasına yardımcı olur. Yüz ifadesi kodlamasında, duygusal tepkileri incelemek için yüz kaslarının küçük hareketleri analiz edilir. Kalp atış hızı, solunum hızı ve cilt iletkenliği gibi diğer ölçüm türleri, uyarılmayı ölçebilir. Bu yöntemler, reklamların ve ürün tasarımlarının etkisini iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılır.

Nöropazarlamanın Uygulama Alanları

Nöropazarlamanın Uygulama Alanları
Harvard’dan Antonio Damasio’ya göre, duygusal yanıtlar ortaya çıkarmayan pazarlama mesajları, tüketicinin olumlu yanıt vermesini zorlaştırmaktadır.

Nöropazarlamayı kullanan Amazon, Google, Hyundai, Yahoo, PayPal, Microsoft, Coca-Cola, Ebay gibi birçok şirket müşteri eğilimlerini tespit etmeye ve pazarlama stratejilerine bu verilerle yön vermeye çalışır.

Microsoft, Google ve Facebook gibi teknoloji devlerinin kısa süre önce kendi sinirbilim (neuroscience) merkezlerini kurduğunu biliyorsanız, henüz 20 yıllık geçmişe sahip nöropazarlamanın daha emekleme döneminde dikkatleri üzerine çekmeyi başardığını anlamışsınızdır.

Nöropazarlama müşterileriniz için derin anlayış ve empati geliştirmenizi, müşterilerinizin davranışlarını daha doğru bir şekilde tahmin etmenizi ve mümkün olan en iyi müşteri deneyimini sunmanızı sağlar.

Bu nedenle de reklam, logo, marka bağlılığı, ürün geliştirme, fiyatlandırma, eğlence, mimari ve siyaset gibi çok sayıda uygulama alanına sahiptir. En popüler uygulama alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

İçerik Pazarlama

Nöropazarlama, tüketicilerin içeriğe verdiği tepkileri incelemek ve içeriğinizin istenen etkiyi yaratıp yaratmadığını belirlemek için kullanılabilir. Nöropazarlama verileri ile şekillenen içerikler duyguları harekete geçirebilir, beynin içgüdülerine hitap edebilir ve beynin rahatlık ve tutarlılık isteme eğilimini kullanabilir.

UX / UI Tasarımı

UX / UI Tasarımı
Nöropazarlama ile belirli UX / UI tasarımları tüketicileri cezbetmek için optimize edilebilir.

Nöropazarlama ile kullanıcı deneyimi ve etkileşimi geliştirilebilir. Isı haritaları gibi göz izleyiciler, insanların web sitenizde nereye baktığını ve buna göre onu nasıl optimize edebileceğinizi anlamanıza yardımcı olur.

Sosyal Medya ve Reklamlar

Sosyal Medya ve Reklamlar
Yüksek fizyolojik uyarılmaya neden olan gönderi ve reklamlar, satın alma ve markanın hatırlanması konusunda daha etkilidir.

Tweetler, Facebook gönderileri ve reklamlar tüketicilere EEG veya fMRI eşliğinde sunularak fizyolojik kayıtlar alınabilir. Tıklama Başına Ödeme (PPC) reklamları, tıklama alacak kadar cazip olup olmadıklarının belirlenmesi için nöropazarlama yoluyla incelenebilir.

Örneğin PayPal, bir araştırmada müşterilerinin beyinlerinin güvenlikten çok rahatlığa tepki verdiğini bulduğunda “güvenlik” odağı yerine müşteriler için ödemeleri ne kadar “hızlı” işleyebileceğini gösteren reklamlar yayınlamayı seçmiştir.

SEO

Web içeriğinizin istenen izlenimi bırakıp bırakmadığından emin değilseniz, hangi nöral ve fizyolojik tepkilerin ortaya çıktığını görmek için nöropazarlamayı kullanabilirsiniz. Bu, web trafiğini artırmak ve SEO çalışmalarını yönlendirmek için kullanışlı olabilir.

Görseller ve Video

Biyometrik veri toplama, göz izleme ve galvanik dış görünüm tepkisi gibi basit fizyolojik değerlendirmeler, video içeriğine yönelik dikkati ve uyarılmayı ölçmek için kullanılır. Araştırmalar, yüksek fizyolojik uyarılmaya neden olan reklamların, diğerlerine kıyasla, markanın hatırlanması ve satın alma olasılığı konusunda daha fazla etkili olduğunu göstermektedir.

Ayrıca araştırmalar, insanların bir ürün ya da kişiye dair yargılarının onu gördükten sonra 0,05 saniye içinde oluştuğunu göstermektedir. Bu, göz kırpma hareketinden ortalama 10 kat daha kısa olan bir süreye denk gelir. Yani bir kişinin web sitenizi beğenip beğenmeyeceğine karar vermesi sadece 50 milisaniye kadar sürer. Daha da ilginç olan kısım, bu kararın renkler ve yazı tipinden etkilenmesidir.

Basitlik nöropazarlamada, “az çoktur” yaklaşımını vurgular. Müşterilerinize çok fazla seçenek sunmak karar felcine neden olabilir ve satın alma olasılığı düşebilir. Basit tekliflere bağlı kalmak önemlidir. Basitliğin en iyi örneği Google’dır. İnsanlara bir tek seçenek sunar: bir arama çubuğu.

Özet

Anketlerle açıklanamayan tüketici tercihlerini anlamayı kolaylaştıran nöropazarlama, bilimsel yöntemleri kullanarak işletmelerin başarı öykülerini artırmaktadır.

Sonuç olarak nöropazarlama nedir? sorusu “vücudun ve beynin reklam, fiyat, ambalaj gibi pazarlama uyaranlarına verdiği tepkilerinin satış stratejilerine uyarlanması” şeklinde özetlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.