OpenCart Nedir?

OpenCart Nedir?

Online mağazanızı hangi içerik yönetim sistemi (CMS) ile destekleyeceğiniz konusunda karasızlık yaşıyorsanız, e-ticaret odaklı CMS’lerin her birinin farklı ihtiyaçlar için çözümler sunduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle en doğru seçimi yapmak adına “OpenCart Nedir?”, “Hangi özelliklerinin rakiplerine göre üstünlüğü var?” gibi soruların peşinden gitmenizde yarar var.

OpenCart, ücretsiz ve açık kaynaklı e-ticaret platformlarının en eski ve en popüler olanlarından biridir. Kullanıcı dostu olmasıyla tanınan OpenCart, 2009’da Google Code üzerinden kullanıma açılmıştır.

OpenCart, PHP’de geliştirilmiştir. Yeni işlevleri desteklemek için kolaylıkla eklenebilen uzantılar ve temalar gibi kaynaklar açısından oldukça zengindir.

OpenCart’ın Özellikleri

138 ülkede 900.000’den fazla web sitesinde kullanılan OpenCart, herhangi bir online mağaza için neredeyse ideal sayılabilecek güçlü özelliklerle doludur. Kodlama bilmeyenlerin bile tam teşekküllü ve işlevsel online satış siteleri oluşturabileceği OpenCart’ın hangi özelliklerle donatıldığına göz atalım mı?

OpenCart.com'da yer alan demo ile, OpenCart'la oluşturulan bir e-ticaret sitesinin hem mağaza hem de yönetim paneli açısından hangi özelliklere sahip olduğunu test edebilirsiniz.
OpenCart.com’da yer alan demo ile, OpenCart’la oluşturulan bir e-ticaret sitesinin hem mağaza hem de yönetim paneli açısından hangi özelliklere sahip olduğunu test edebilirsiniz.
 • OpenCart’ın en büyük avantajlarından biri, birden fazla dili, para birimini ve vergi türünü destekleyerek küresel ticaret yapmak isteyen işletmelerin, online mağazalarını istedikleri ülkeye göre yerelleştirmelerini sağlamasıdır.

 • OpenCart’ın üzerinde birden fazla mağaza oluşturabilir ve hepsini tek elden yönetebilirsiniz: Ürünleri farklı mağazalarda, farklı fiyatlarda görünecek şekilde ayarlayabilir, her mağaza için farklı bir tema seçebilirsiniz.

 • Kurulumu, kullanımı ve geliştirilmesi kolaydır, kaynak kodunu kolaylıkla özelleştirebilirsiniz.

 • Çok sayıda ücretsiz tema ve uzantı sunar. Üçüncü taraf tema ve uzantıları da destekler. OpenCart; eklentilerin çoğunun normal web siteleri için tasarlandığı WordPress’in aksine; e-ticaret için tasarlanmış dev bir uzantı koleksiyonuna sahiptir.
OpenCart'ın, gelişmiş rapor sistemi sayesinde günlük, haftalık, aylık toplam satış miktarını görebilir, ürün bazlı satışlar ve en çok görüntülenen ürünler gibi detaylara hakim olabilirsiniz.
OpenCart’ın, gelişmiş rapor sistemi sayesinde günlük, haftalık, aylık toplam satış miktarını görebilir, ürün bazlı satışlar ve en çok görüntülenen ürünler gibi detaylara hakim olabilirsiniz.
 • OpenCart, müşterilerinizi kategorilere ayırmanıza olanak tanır; toptan alıcılarınız için belirli bir grup oluşturabilir ve yalnızca onların görebileceği fiyatlar belirleyebilirsiniz.

 • E-ticaret sitenizin çeşitli cihazlardan kolayca erişilebilir olmalısını sağlayacak şekilde her tür ekrana duyarlı olan OpenCart, SEO dostu bir yazılımdır.

 • Farklı özelliklere sahip ürünler için; renk, uzunluk, yükseklik gibi çok sayıda değişkeni ürün sayfasında belirtebileceğiniz çözümler sunar.

 • OpenCart’ın web sitesinden tonlarca dokümantasyon, video eğitimi, forum ve güncel bloğu ile kullanıcılara desteğini sürdürmesine ek olarak, internet ortamı da OpenCart kullanıcılarının destek alabileceği zengin bilgi kaynaklarıyla doludur. Oldukça aktif olan OpenCart forumlarında, aradığınız bilgilere hızlıca ulaşabilirsiniz.

 • OpenCart’ı indirmek ve kullanmak ücretsizdir. Yükseltme veya bakım için de herhangi bir aylık veya yıllık ücret talep etmez.

 • OpenCart, yedekleme ve geri yükleme desteği sunar.

 • Gelişmiş rapor sistemi sayesinde günlük, haftalık, aylık toplam satış miktarını görebilir, ürün bazlı satışlar ve en çok görüntülenen ürünler gibi detaylara hakim olabilirsiniz.

 • İstediğiniz sayıda ürün ekleme, alt kategorilerdeki benzer ürün ve markaların önerilmesi, müşterilerin ürünleri puanlaması gibi özelliklere sahiptir.

 • OpenCart, indirimler ve kuponlar gibi pazarlama taktiklerini kulanabileceğiniz esnekliktedir.

 • Affiliate marketing denen satış ortaklığı sistemini dahi takip edebileceğiniz şekilde tasarlanmıştır.

OpenCart Hangi işletmeler için Uygundur?

Her tür sektörden küçük ve orta ölçekli işletmeler, herhangi bir kodlama bilgisine sahip olmayı gerektirmeyen OpenCart ile, bilgi işlem personeli ya da web tasarımcıları için bütçe ayırmak zorunda kalmadan kısa sürede e-ticaret siteleri oluşturabilir ve hemen sipariş almaya başlayabilir.

Ayrıca, PHP tecrübesi olan geliştiricilerin başka hiçbir yerde bulunmayan özelleştirme araçlarına sahip e-ticaret siteleri oluşturmaları için de OpenCart harika bir platformdur.

Özet

Bazı eleştirmenler bir diğer popüler e-ticaret CMS’i olan Magento ile OpenCart’ı karşılaştırmanın, WordPress ile Wix’i karşılaştırmak gibi olduğunu savunsa da OpenCart; kullanışlılık açısından küçük ve orta ölçekli işletmeler için oldukça uygun bir seçenektir.

Bir diğer popüler seçenek olan WooCommerce hakkında bilgi almak isterseniz, WooCommerce Nedir? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Özetle, OpenCart Nedir? sorusunun yanıtını; hızlı bir şekilde online mağaza oluşturmak isteyenler, e-ticarete yeni başlayanlar ve web sitesi için para harcamak istemeyenler için yeterli özelliklere sahip güçlü bir platformdur şeklinde özetleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.