Organik SEO Nedir? Uygulamaları Nelerdir?

Organik SEO Nedir? Uygulamaları Nelerdir?

Arama motoru sıralamanızı yükseltmek için en iyi ve en uygun maliyetli adımları atmak istiyorsanız Organik SEO Nedir? sorusunun yanıtlarına hakim olmalısınız.

Google’dan veya başka bir arama motorundan gelen ücretsiz trafik “organik trafik” olarak adlandırılır. Organik trafik internet kullanıcılarının doğal arama davranışları sonucunda elde edildiğinden her zaman yüksek kalitededir çünkü bu ziyaretçilerin siteye kaydolma, içeriği okuyarak etkileşim kurma veya ürünleri satın alarak müşteriye dönüşme ihtimali yüksektir. Cazip olan; bu dönüşüm avantajlarını herhangi bir arama motoruna bir kuruş ödemeden elde etmenizdir.

Organik trafik, sitenin doğru çalıştığının önemli bir göstergesidir ve kitle oluşturmaya yardımcı olur. İşte sitenize gelen bu nitelikli trafiği artırmak; arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO’nun asıl amacıdır. Bu amaca ulaşmak için kullanılan popüler uygulamalar yolumuzu organik SEO’ya çıkarır.

Organik SEO Nedir?

Organik SEO Nedir?
Organik SEO nedir? sorusunu marka bilinirliği, sektörel otorite, dönüşüm gibi alanlarda etkili ve kalıcı sonuçlar elde etmek isteyenlerin önemsemesi gerekir.

Organik SEO; içerik oluşturma, bağlantı oluşturma, meta etiket optimizasyonu, anahtar kelime gibi konulara odaklanır. Bir işletmenin web sitesini blogla desteklemesi organik SEO örneğidir. İçeriğinizi periyodik olarak kaliteli “sorun çözme” içeriğiyle güncellemeyi başardığınız sürece, arama motorları web sayfalarınızı üst sıralara layık görecektir. Bu da zamanla web sitenize daha fazla hedeflenmiş ziyaretçi çekebileceğiniz anlamına gelir.

Yapay SEO ya da inorganik SEO da denen ücretli SEO ise organik SEO’ya göre daha hızlı sonuçlar verebilen ancak organik SEO ile karşılaştırıldığında uzun vadede daha az etkili olan bir yöntemdir. Tıklama başına ödeme reklamları ve affiliate marketing olarak bilinen satış ortaklığı odaklı pazarlama yöntemlerini içerir. Örneğin bu yöntemlerden biri ödeme yapmanız şartıyla sitenizin arama sonuçlarında reklam etiketiyle en tepelerde sıralanmasını sağlar.

Ücretli SEO; organik SEO’ya nazaran daha pahalıya mal olabilir ve sürekli ince ayar gerektirir. Artıları arasında müşteri hedefleme ile marka bilinirliği için ideal olması ve hızlı sonuç vermesi sayılabilir.

Organik SEO arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) üst sıralarda doğal bir yerleşim elde etmek için bir web sitesini uygun anahtar kelimelerle, değerli içerikle ve doğru yerleştirilmiş geri bağlantılarla optimize etmek gibi çalışmaları ifade eder.

Ücretli Google veya Facebook reklamları her tıklama veya gösterim için ödeme yapmanızı gerektirirken, organik SEO içerik oluşturma yoluyla bir kullanıcının sorgusuna en iyi yanıtı sağlayarak yani arama amacını karşılayarak doğal trafik kazanmanızı amaçlar.

Organik SEO Neden Önemli?

Organik SEO Neden Önemli?
Ücretli tıklamalar yalnızca tek seferlik bir ziyareti garanti eder. Organik SEO ise sadık takipçiler biriktirir.

Tıklama başına ödeme reklamları bütçeniz uygunsa sitenizi sürekli olarak sonuçların en üstünde görmenizi sağlar ama bütçe ayıramadığınızda, eğer organik SEO için de çalışmadıysanız milyonlarca internet kullanıcısı tarafından görünmez olursunuz.

Sitenizde kaldıkça uzmanlığınızı ve otoritenizi simgeleyen kaliteli içerik oluşturarak organik SEO’ya özen göstermek; elbette ki zaman, sabır ve tutarlılık gerektirir ancak reklama ihtiyaç duymadan, insanların web sitenizi arama motorlarında daha kolay bulmasını sağlayacaktır.

Sitenizi organik SEO açısından güçlü kıldığınızda Google’a ve dolayısıyla kullanıcılarına tam olarak sunduğunuz şeyi göstermiş olursunuz bu da sitenize alakalı trafik getirecektir.

Ücretli tıklamalar yalnızca tek seferlik bir ziyareti garanti eder. Kaliteli geri bağlantılar oluşturmak ve içeriğinizle okuyuculara yardım etmek ya da ilham vermek gibi organik SEO çalışmaları ise Google’a ödeme yapmaktan daha fazla zaman alsa da sadık takipçilerle sonuçlanır.

Ayrıca işletmeler; web siteleri bir arama motorunun ön sayfasında sıralandığında, sadece ziyaretçilerin müşteriye dönüşme olasılığını artırmış olmaz. Aynı zamanda bir ürün veya hizmet almak için arama yapanlara, sağladığı ürünlerin veya hizmetlerin meşruiyetini de göstermiş olur. Bu, sadece reklamlarla en üst sıralarda yer aldığınızda kullanıcılar tarafından sorgulanabilir.

Organik SEO Taktikleri

Organik SEO Taktikleri
Kullanıcılarının web sitenizdeki içerikle nasıl etkileşime girdiği organik sıralamanızı etkileyen kriterlerdendir.

Potansiyel müşterilerin organik arama motoru optimizasyonu yoluyla web sitenizi bulmasını sağlamak için atabileceğiniz temel adımları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Hedef kitle ve anahtar kelime araştırması
  • Rekabet araştırması
  • Yerel arama optimizasyonu
  • Sayfa optimizasyonu
  • Bağlantılar
  • Blog Desteği
  • Analizler
  • Uzman Desteği

Hedef Kitle ve Anahtar Kelimeler

İnternet kullanıcılarının web sitenizdeki içerikle nasıl etkileşime girdiği organik sıralamanızı etkileyen kriterlerdendir. Arama amacını anlamanız bu nedenle önemlidir. Arama amacı, kullanıcının arama yapma sebebidir: Bu bir konu hakkında bilgi almak, belirli bir konum için yol tarifi bulmak veya bir şey satın almak olabilir.

Ziyaretçilerin ne istediğini ve neden sizi tercih edebileceğini anlamak adına, size ulaşmak için arama motorlarına yazdıkları anahtar kelime ve öbeklerini bulmanız gerekir.

Bunun için web sitenizde sunduğunuz en popüler hizmetlerin insanların hangi ihtiyaçlarını karşıladığını göz önünde bulundurarak insanların bu ihtiyaçlar için arama motorlarında kullandıklarını terimleri geniş bir yelpazede düşünmelisiniz. Fikir edinmenin bir yolu da alakalı kelime öbeklerini Google’a yazarken önerilen ilgili alternatiflere göz atmaktır.

Anahtar kelime araştırması yapılırken kelimelerin aylık arama hacimleri, zorluk ve rekabet derecesi gibi özelliklerine bakılır. Google Ads hesabınız varsa, Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanarak kelimelerin aylık aranma hacimlerini inceleyebilirsiniz.

Bir anahtar kelimenin aylık arama hacminin yüksek olması, yüksek zorluk derecesine ve daha sert rekabete sahip olduğu anlamına gelebilir. Anahtar kelime zorluğu, belirli bir anahtar kelime için sıralama almanın ne kadar zor olacağını gösterir. Sayı ne kadar yüksekse, o anahtar kelime ile sıralama almak o kadar zor olacaktır.

Yüksek aylık arama hacmine, düşük zorluk derecesine sahip ve sitenizin amacı için anlamlı olan uygun anahtar kelimeler bulduğunuzda, rekabet araştırmasına geçebilirsiniz.

Rekabet Araştırması

Rekabet Araştırması
Alanında otoriter sitelerden sayfalarınıza verilen bağlantılar sitenizin popülerliği ve güvenilirliği açısından önemli göstergelerdir.

Seçtiğiniz anahtar kelimeleri arattığınızda hangi web sitelerinin sıralandığını ve bu anahtar kelimeleri kaç kez kullandıklarını incelemeniz gerekir. Organik SEO odaklı çalışmalarınız için sitenizde yapacağınız değişikliklerde bu sayılara dikkat etmeniz önerilir.

DA, PA SKORU, DA PA DEĞERİ

Rakiplerinizin; seçtiğiniz anahtar kelimeyi kaç kez kullandığını, web sayfalarında Ctrl + F araması yaparak bulabilirsiniz. Keyword Surfer gibi Chrome eklentilerini de bu amaçla kullanabilirsiniz. Temel kural, sıralamaya çalıştığınız her anahtar kelimenin, web sitenizde sayfa başına en az 5-7 kez kullanılmasıdır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta web sitesinin alan adı yetkisi / otoritesi (DA) ve sayfa yetkisidir (PA). Bu değerlerin, bir web sitesinin veya belirli bir sayfanın gücünü gösterdiği ve bir web sitesinin SERP’de nasıl sıralanacağı konusunda etkili olduğu düşünülmektedir. DA ve PA ne kadar yüksekse, sitenin ilk sayfada sıralanma ihtimali o kadar yüksek olur.

Web sitesinin yaşının ve backlink sayısının (geri bağlantılar) DA ve PA değerleri için belirleyici olduğu bilinmektedir. Alanında otoriter sitelerden sayfalarınıza verilen bağlantılar sitenizin popülerliği ve güvenilirliği açısından önemli göstergelerdir.

Dilerseniz DA – PA Değeri Nedir? Site Otoritesi Nasıl Arttırılır? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yerel Aramalar

Yerel Aramalar
Google, belirli kelimeler arandığında arama yapılan şehri dikkate alır ve size yakın olan işletmeleri sıralar.

Antalya’da olduğunuzu ve düğününüz için bir fotoğrafçı aradığınızı varsayalım. “Düğün fotoğrafçısı” araması yaptığınızda, İstanbul’daki fotoğrafçıların listelenmesi işinize yaramayacaktır. Bu nedenle Google, belirli kelimeler arandığında arama yapılan şehri dikkate alır ve size yakın olan işletmeleri sıralar. Bu şekilde ürün veya hizmetleriniz için web sitenizin yerel aramalarda görünmesini istiyorsanız Google My Business hesabınızın olması gerekir.

Ürünlerinize ihtiyaç duyanların sizinle etkileşime geçmesini kolaylaştıran ücretsiz bir Google platformu olan konum tabanlı bu araç hakkında işinize yarayacak detayları Google My Business Nedir? adlı yazımızda bulabilirsiniz.

Sayfa Optimizasyonu

Sitenizin ana sayfası genellikle ürününüz veya hizmetiniz hakkında geniş bilgi sunar ve ziyaretçileri yönlendirir. Buradaki anahtar kelime sayısına yukarıda belirttiğimiz gibi dikkat etmeniz ve ana sayfanızın “anahtar kelime doldurma” denen tuzağa düşmesini engellemeniz önemlidir.

Ayrıca H1 ve H2 başlık etiketlerinizin yanı sıra meta açıklamalarınız ve URL’lerinizde de en alakalı anahtar kelimelerinizi kullanmanız gerekir çünkü arama motorları, web sayfalarını listelerken, web sitenizin HTML’sinin bu bölümlerindeki kelimeleri dikkate alır.

Bağlantılar

Bağlantılar, Backlink
Backlinkler saygın, güvenilir, nişinizle, sektörünüzle alakalı web sitelerinden sağlandığı sürece değerlidir.

Bağlantılar, organik SEO’nun önemli bir parçasıdır çünkü arama motorları, yeni sayfaları keşfetmek ve bir sayfanın nasıl sıralanması gerektiğini belirlemek için bağlantıları kullanır.

İç bağlantılar ziyaretçilerin sitenizde daha uzun kalmasını sağlamak adına önemli olsa da backlink denen geri bağlantılar da aynı derecede önemlidir. Ancak backlinkler saygın, güvenilir, nişinizle, sektörünüzle alakalı web sitelerinden sağlandığı sürece değerlidir. Dilerseniz backlink alma yollarından bahsettiğimiz Backlink Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Blog Desteği

Web sitenizin ziyaretçilere değerli bilgiler sunabilen bir blogla desteklenmesi organik SEO açısından oldukça önemlidir. Bu hem anahtar kelimelerinizi birçok kez girmeniz için bir alan sağlayacaktır hem de işletmenizin sektörün uzmanları arasında algılanmasına neden olacaktır. Ayrıca anahtar kelimelere ek olarak, bloglar ürün sayfalarınıza ve blog gönderilerinize bağlantılar eklemek için de işlevseldir.

Analizler

Anahtar kelime araştırmanızı yaparak web sitenizin içeriğini, sıralama almaya çalıştığınız anahtar kelimeleri yansıtacak şekilde optimize ettiyseniz sıralamalarınızı izlemeye hazırsınız demektir. Yaptıklarınızın etkili olup olmadığını sayfalarınızın belirli anahtar kelimelere göre sıralamalarını kontrol ederek anlamaya çalışmanız, gerekli değişiklikleri yapmanıza yardımcı olacaktır.

Sıralamalarınızın haftadan haftaya hatta günden güne dalgalanması normaldir. Bu dalgalanmalar rakiplerinizin içerik ve backlink stratejilerinden ya da arama motorunun algoritmasında yapılan değişikliklerden kaynaklanabilir. Bu noktada sıralamanızı olumsuz etkileyebilecek sayfa hızı, yönlendirmeler ve sunucu hataları gibi teknik SEO sorunlarının farkında olmanız önerilir. Google Arama Konsolu ve SEMRush gibi araçlarla sitenizin performansını takip edebilirsiniz. Analizlerde günlük ya da haftalık değil de aydan aya genel bir yükseliş eğilimi görünüyorsa, çalışmalarınızda doğru adımlar attığınızdan söz edebiliriz.

Özet

Küçük bir işletme için, Organik SEO yöntemlerine odaklanmak düşük maliyetli bir yatırım anlamına gelir ve işletmenin internetteki varlığını kademeli olarak oluşturmasını, zamanla kendi nişinde sağlam bir temele sahip olmasını sağlayabilir. Bu arada ücretli SEO yöntemlerini de denemesi doğru kampanyalara yatırım yapmaya çalışması önerilir.

Anahtar kelime araştırması, geri bağlantılar ve HTML gibi konulara aşina değilseniz bir SEO şirketi ile çalışmak ya da bir SEO uzmanına danışmak zamandan ve emekten tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Özetle Organik SEO nedir? sorusunu marka bilinirliği, sektörel otorite, dönüşüm gibi alanlarda etkili ve kalıcı sonuçlar elde etmek isteyenlerin önemsemesi önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir