Plesk Nedir?

Plesk Nedir?

Web sitesi sahiplerinin, sitelerinin depolandığı sunucunun kontrolünü nasıl yaptığı Plesk Nedir? sorusunun cevabında gizli!

Dünya çapında 32 farklı dilde kullanılan ve 11 milyondan fazla kullanıcısı olan Plesk; her tür sunucu, uygulama, web sitesi ve hosting faaliyetinin yönetilmesini sağlayan popüler bir kontrol paneli. 

Plesk; web sitesi sahiplerinin, web sitelerinin depolandığı sunucuyu yönetmek için kullandıkları kontrol panelleri arasında en popüler seçeneklerden biridir.

Plesk ile Neler Yapabilirsiniz?

Plesk; PHP son sürüm desteği, ASP.NET versiyon seçimi, SSL aktivasyonu ve yönlendirmesi gibi güzelliklerle dolu!
Plesk barındırma ayarları menüsü; PHPnin son sürümünü değiştirmeyi, ASP.NET versiyonu ve SSL sertifikası seçimini sağlayan güzelliklerle dolu!

Bir kontrol paneli olmadan, bir sunucuyu yönetmek için komut satırı arabirimini kullanmak uzmanlık gerektirir ancak Plesk gibi kontrol panelleri sayesinde;

 • Web sitenizin dosyalarını kontrol panelinden ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.
 • Alan adlarınızıyönetebilir ve hesabınıza yeni alan adları ve alt alan adları ekleyebilirsiniz.
 • Yeni e-posta adresleri oluşturabilir, gelen kutunuzu izleyebilir ve etkin olmayan e-posta adreslerini kaldırabilirsiniz.
 • Web siteniz ve dosyalarınız için düzenli yedeklemeler planlayabilirsiniz.
 • Web sitenizin bir parçası olan tüm veritabanlarını yönetebilir ve web sitenizin hangi bölümlerinin en fazla disk alanını kullandığını görebilirsiniz.
Plesk ile veritabanlarını yönetebilir ve web sitenizin hangi bölümlerinin en fazla disk alanı kullandığını görebilirsiniz.
Plesk ile veritabanlarını yönetebilir ve web sitenizin hangi bölümlerinin en fazla disk alanı kullandığını görebilirsiniz.

Bunların hepsi, herhangi bir web sitesi sahibinin kontrol panelinde araması gereken önemli işlevlerdir, ancak Plesk’in tüm bunlara ek olarak sunduğu önemli özellikler bulunur:

 • Web sitenizin daha sorunsuz çalışması için yaygın teknik hataları düzeltme işlemini otomatikleştiren kendi kendine onarım araçları
 • Web sitenize ekstra işlevsellik eklemek için kullanabileceğiniz geniş bir uzantı kütüphanesi
 • Belirli kullanıcı rolleri atayabilir, her birinin sahip olduğu erişim düzeyini kontrol edebilir ve her kullanıcının erişebileceği bant genişliği miktarını belirleyebilirsiniz.
 • Müşteriler veya satıcılar için abonelik hizmetleri ayarlayabilir ve yönetebilirsiniz. Ayrıca, belirli komutları ve görevleri önceden zamanlayabilirsiniz.

Plesk Kullanmanız İçin 7 Sebep!

Web sitenize gelen tüm isteklerin anlık olarak log kaydını izleyebilirsiniz.
 1. Kullanım Kolaylığı

  Plesk’i, öğrenmesi ve kullanması kolaydır. Plesk, sunucunuzla ilgili işlemlerin hızlı ve kolaylıkla yapılabilmesi için tasarlanmıştır. Yeni başlayanlar için, ürünün yardım merkezinde; video eğitimlerinden, Plesk kurslarına kadar bir dizi yararlı kaynak sunar.

 2. İşletim Sistemi

  Plesk kontrol paneli hem Windows hem de Linux sunucuları ile çalışır. İlerde işletim sisteminizi değiştirme ihtimaliniz varsa Plesk’i tercih etmek makul olacaktır.

 3. Mobil Uyum

  Plesk ile yapmanız gereken tüm görevleri; akıllı telefonunuzla veya tabletinizle; masaüstünde olduğu kadar kolay yapabilirsiniz.

 4. Güvenlik

  Plesk; yöneticilerin kullanıcı izinlerini kontrol etme seçenekleri, SSL sertifikası kaydı ve bilgisayar korsanlarının sitenize erişmesini zorlaştıracak bir dizi güvenlik duvarı ve uzantıya sahiptir.

 5. Uyum – Entegre

  Plesk, WordPress ve Amazon gibi çok sayıda popüler uygulama ve platformla uyumludur.

 6. Destek

  Kullanıcıların en sık sorulan sorularına cevap veren kapsamlı bir yardım merkezine ek olarak, Plesk 7/24 teknik destek de sunmaktadır. Ücretsiz telefon, e-posta, sosyal medya aracılığıyla veya Plesk forumunu kullanarak temsilcilerine ulaşabilir, kapsamlı ve hızlı yardım alabilirsiniz.

 7. Uzantılar

  Plesk’in özelliklerini genişletebileceğiniz; güvenlik, görünüm, yedeklemeler, e-posta, SEO ve web sitesi hızı gibi kategorilerde 100’den fazla uzantıdan yararlanabilirsiniz.

Plesk Kontrol Panelini Kimler Kullanmalı?

Plesk ile WordPress’i otomatik olarak kurabilir ve hızlıca yönetmeye başlayabilirsiniz.
 • Plesk; kullanıcı dostu bir kontrol paneli isteyen herkes için iyi bir seçimdir.

 • Özellikle kurumsal projelere odaklı ve Windows hosting veya ASP.NET gibi diğer Windows ürünlerini kullanan web siteleri için Plesk oldukça elverişlidir.

 • Plesk; kullanıcıların yetkileri konusunda daha fazla kontrol sahibi olmak, alan adları ve veritabanlarının düzenlemenin etkili yollarını keşfetmek isteyen işletmeler için akıllı bir seçimdir.

cPanel, Plesk ve DirectAdmin kontrol panellerinin karşılaştırıldığı yazımıza göz atmak ister misiniz?

Plesk Obsidian İle Gelen Yenilikler

2000’lerin başından bu yana hayatımızı kolaylaştıran Plesk ekibinin aylar süren sıkı çalışmasının sonucunda; Plesk Onyx’in, Plesk Obsidian’e dönüştü ve 25 Eylül 2019’da kullanıcılarıyla buluştu.

Web stack (yığın) denen site ve uygulama geliştirmeyi hızlandıran modern araçlarla donatılan Plesk’in yeni sürümü; PHP programlama dili için tasarlanmış bir paket yönetim sistemi olan Composer desteği içeriyor.

Böylece SSH erişimi olmadan Composer kullanımı, tek tıkla paket kurulumu ve güncellemesi, doğru PHP versiyonunun otomatik olarak alınması gibi özelliklerle PHP projelerinizi yönetmeniz kolaylaşıyor.

Plesk'le PHP projelerini yönetmek çok kolay!
Plesk’le PHP projelerini yönetmek çok kolay!

Docker NextGen özelliği; Redis, Memcached, Varnish gibi Docker tabanlı çözümlerin karmaşıklığını azaltmayı hedefliyor. Plesk Obsidian sayesinde sunucunuzda Docker Hub’dan sorunsuz olarak ek servisler çalıştırmanız mümkün.

Çok sevilen MongoDB (üst düzeyde ölçeklenebilirlik ve güvenilirlik sunan, esnek ve çok yönlü  bir veri tabanı) desteği de sunan Plesk Obsidian’ın, sınırlı erişim modu; Plesk yöneticilerinin hangi sunucu işlemlerini yapabileceğini kontrol etmenizi sağlıyor. 

Ayrıca bu sürüme; PHP-FPM ve Apache’nin yeniden başlatılmasının daha güvenilir olması için geliştirmeler yapılması, yedeklemeler için gereken disk alanının azaltılması ve HTTP> HTTPS yönlendirmesi etkinleştirilerek yeni oluşturulan web sitelerinin SEO dostu olmasının sağlanması gibi birbirinden güzel kullanıcı dostu özellikler de eklenmiş.

Önceden güvenlik özelliklerini kullanıcıların aktifleştirmesi gerekirken Plesk Obsidian’ın  güvenlik entegresi ile; hem sunucunuzun hem de sitenizin kötü niyetli yazılımlardan ve saldırılardan korunması hedeflenmiş. Plesk Obsidian,

 • hostinge bağlı sorunların giderilmesi,
 •  e-mail güvenliğine dair iyileştirmeler, 
 • e-mail gizliliği için SNI, 
 • disk alanı ve zaman tasarrufu için yedekleme optimizasyonu, 
 • sunucuyu takip eden ve önerilerde bulunan Dr Owl, 
 • SSL sertifikalarının kurulması ve yenilenmesini sağlayan uygulaması ve
 • Grafana ile uyumlu çalışan gelişmiş görüntüleme özellikleri ile bir yönetici platformunun sağlyabileceği güvenliğe dair tüm detayları bünyesinde barındırıyor.

Plesk Obsidian’in “Web Project Lifecycle” olarak adlandırdığı kullanıcı deneyimini geliştirmesi için tasarlanan özellikleri arasında; sunucu ve web sitesi yönetimini kolaylaştırması, abonelikler arasında domain taşıma, panel bildirimleri, HTML tabanlı e-mail bildirimleri, geliştirilmiş dosya yöneticisi bulunuyor.

SEO ve site hızına dair uzantıları, kullanıcı izni seçenekleri ve kendi kendine onarım özelliği ile Plesk diğer kontrol panellerinden ayrılıyor.
Dosya yüklemesi ve düzenlemesi yapabilir, kullanıcı izni seçenekleri ile Plesk dosya yöneticisinden hosting paketinizi kolayca yönetebilirsiniz.

Bunların dışında Speed Kit, Kernel Care, SEO Toolkit gibi hız, güvenlik, SEO, yedekleme, WordPress yönetimi gibi alanlarda geliştirmeler yapmanız için satın alabileceğiniz çok sayıda extension denen Plesk Obsidian uzantısı da mevcut.

Özet

Plesk’in, yeni sürümü Obsidian ile; akıllıca detaylar ve heyecan verici özelliklerle donatılmış  güçlü bir yönetim platformu yarattığını söyleyebiliriz.

Kullanım kolaylığı, verimlilik ve güvenlik odaklı Plesk, alışkanlıklarını değiştirmek istemeyen kullanıcıların bile karşı koyamayacağı avantajlarıla dolu.

Plesk’in geliştiricileri Plesk Nedir? sorusuna; “sunucu ve web sitesi yönetiminde en büyük yardımcınız” yanıtının verilmesi için; Plesk’in gelişimini ileri seviye dijital teknolojilerle desteklemeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.