Plesk Obsidian ile Gelen Yenilikler

Plesk Obsidian ile Gelen Yenilikler

Plesk’in bir önceki sürümü Onyx gibi, yeni sürümü de adını bir tür volkanik cam olan obsidyenden alıyor. Gerçekte oniks kristali, obsidyene göre çok daha yoğun ve ağır olduğundan; Plesk’in daha hafif ve daha hızlı hale getirilmiş bir yönetim platformu olarak Obsidian adını seçmesi size de çok anlamlı gelmiyor mu?

Plesk Obsidian; kullanım kolaylığı, kontrol, güvenlik ve verimlilik alanlarında yaptığı geliştirmeler sayesinde Onyx’den Obsidian’e geçme kararınızı hızlandıracak güzelliklerle dolu!

Plesk Obsidian’ın yeniliklerine göz atmadan önce Plesk Nedir? adlı yazımızı okuyabilir, genel özelliklerine göz atabilirsiniz.

Kullanım Kolaylığı

Plesk Obsidian, kullanıcı deneyimini geliştirmek için daha modern bir arayüz ile karşımıza çıkıyor. Plesk Onyx’le kıyaslanınca, Obsidian’ın web sitenizi daha profesyonel yönetmenize odaklandığı söylenebilir.

Obsidian; daha fazla ekran alanının görüntülenebilmesi için ekranın solundaki menünün daraltılabilmesi gibi kontrol panelinin kullanım kolaylığını artıran detaylara sahip.

Onyx’in standard dosya yöneticisinin aksine Obsidian’daki yeni dosya yöneticisi UX; RAR arşivlerini kullanarak toplu dosya yükleme, ada göre dosya arama ve otomatik kayıt gibi özellikler içeriyor. RAR, TAR, TAR.GZ ve TGZ uzantılarını da destekliyor.

Oturumu kapattıktan sonra bile maksimum kontrole sahip olmanızı sağlayan kişiselleştirilmiş HTML bildirimleri almanız da Obsidian ile mümkün.

Ayrıca Obsidian’ın piyasaya sürülmesiyle yeni bir güncelleme sistemine geçen Plesk; Onyx’teki gibi her 12-18 ayda bir yeni sürümler yayınlamak yerine, Obsidian kullanıcılarının; güncellemeleri her ay otomatik olarak almasını hedefliyor.

Artan Kontrol ve Esneklik

Sistem kaynaklarını daha iyi izleyip detaylı raporlar alabileceğiniz Grafana desteği sunan Obsidian’ın, yeni sınırlı erişim modu; sunucu işlemlerinin yürütülme aşamalarını kontrol etmenizi sağlıyor.

Böylece sunucuların kapatılması gibi riskli işlemler önlenmiş oluyor. Ayrıca  kullanıcıların sunucu işlemlerine dair yetkilerini yönetebilmeniz ve kontrol edebilmeniz de Obsidian’la gelen yenilikler arasında.

Dahası, sadece Obsidian arayüzü üzerinden değil, komut satırı (CLI) üzerinden de abonelikler arasında geçiş yapılması artık mümkün.

Obsidian, WP-Toolkit ile sitenizin bir replikasını oluşturarak, sitenizde yapmak istediğiniz düzenlemeler sırasında içeriğinizin etkilenmeyeceği bir test ortamı da sunuyor.

Güçlendirilmiş Koruma 

Onyx’e oranla daha gelişmiş güvenlik özellikleri sunan Plesk Obsidian’ın Mod Security ve Fail2ban gibi güvenlik geliştirmelerine ek olarak, en sevilen sürprizlerinden biri de; web sitelerinizin SSL sertifikalarını yönetmenize yardımcı olan; “SSL It!” özelliği. 

2018’den bu yana, SSL sertifikası olmayan web sitelerinde güvenli değil uyarısının bulunması ve Google’ın SSL sahibi siteleri daha çok sevmesiyle yaygınlaşan SSL’in ulaşılabilirliği böylece kolaylaşıyor. Yani artık kontrol paneli üzerinden ücretsiz SSL sertifikası almanız ve sertifikanızı yenilemeniz mümkün. 

Obsidian’ın e-mail güvenliği için SNI desteği ile artırılmış koruma sunması da oldukça cazip. Böylece; SMTP, IMAP ve POP bağlantıları üzerinden yapılan tüm aramaların gizli kalmasını sağlanıyor.

Maksimum Verimlilik

Düşen sistemin otomatik olarak 5 saniye içerisinde yeniden başlatılmasını mümkün kılan Obsidian, HTTP> HTTPS yönlendirmesiyle yeni oluşturulan web sitelerinin SEO dostu olmasının sağlanması gibi birbirinden güzel özelliklere de sahip.

Obsidian’da, Plesk tarafından gönderilen e-mail bildirimlerinin düz metin yerine HTML biçiminde olması uyarıların daha anlaşılır olmasını sağlıyor. Kullanıcıların sunucularıyla ilgili önemli güvenlik güncellemelerini görmeleri de böylece kolaylaşıyor. Ayrıca bu bildirimleri özelleştirme imkanınız da var.

Platformun hemen kullanıma hazır olması ve web stack denen Git, Redis Memcached, Node.js ve Docker Services gibi optimize edilmiş çok sayıda araca sahip olması da cabası.

Sunucunuzda olan hataların bir çoğu Repair Kit‘in geliştirilmesiyle, artık tek tıkla kendi kendine düzeltebilir hale getirilmiş durumda. Dosya sistemindeki hatalar ya da açılmayan web siteleri sorunu da Repair Kit’le çözümlenebiliyor.

Bu alandaki diğer yenilikler arasında, PHP programlama dili için tasarlanmış bir paket yönetim sistemi olan Composer v2.0 (PHP Paket Yöneticisi) desteği, daha az disk alanı gerektiren yedeklemeler ve NGINX ile önceden derlenmiş PageSpeed modülü sayılabilir: 

Obsidian’ın Composer desteği sayesinde SSH erişimi olmadan Composer kullanımı, tek tıkla paket kurulumu ve güncellemesi, doğru PHP versiyonunun otomatik olarak alınması gibi özelliklerle  PHP projelerinizi yönetmeniz kolaylaşıyor.

Yedeklemelerin disk alanınızda yer kaplamasını önlemek için Google, Amazon S3, FTP ve One Drive’a yedek alma seçenekleri mevcut. 

Ayrıca yedek alma ve yedeği geri yükleme hızının 4 katına çıkarılması; Onyx’le ilgili yedek almanın çok uzun sürmesi ve  yedeklerin çok fazla alan kaplamasına dair şikayetlerin dikkate alındığının göstergesi.

Sonuç olarak yıllardır sunucu ve web sitesi yönetiminde kendini kanıtlayan Plesk’in; Obsidian ile, sıradan bir kontrol paneli değil, avantajlarla dolu yenilikçi bir yönetim platformu sunduğunu açıkca söyleyebiliriz. 

Plesk Onyx kullanıcılarının, Obsidian’ı kısa sürede benimsemelerini  sağlayacak tüm bu yenilikleri özetleyecek olursak Obsidian’ın odağında; 

  • kullanım kolaylığı
  • güvenllik
  • maksimum verimlilik
  • artan kontrol ve esneklik bulunduğunu görebiliyoruz.

Plesk Obsidian’ın; konfor alanından çıkmak istemeyen tüm kontrol paneli kullanıcılarının, dijital dönüşüm rüzgarlarında savrulmadan yol alabilmeleri için, göz ardı etmemeleri gereken önemli bir fırsat olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.