POP3 Nedir?

POP3 Nedir?

Bugün POP3 Nedir? sorusunun peşine takılanlara, elektronik iletişimin en eski biçimlerinden sayılan e-postaların perde arkasını anlatmaya çalışacağız.

Bir gelen kutusuna göz atarak iletişim kurmayı mümkün kılan şey; aralarında IMAP, SMTP ve POP3’ün de yer aldığı e-posta protokolleridir. Birisi e-posta adresinize (adınızsoyadınız@sitenizinadı.com) bir e-posta gönderdiğinde, e-posta sunucunuz gelen e-postayı, seçtiğiniz protokole bağlı olarak alır ve iletir.

E-posta almak için kullanılan POP3 ve IMAP’ın aksine SMTP gönderim amacıyla kullanılır. Çoğu şirket, e-posta pazarlaması için SMTP protokolünü tercih eder. E-posta protokolleri, bir e-postanın teslim edilebilirliğini artırabilir ve gönderenin itibarını olumlu yönde etkileyebilir.

E-posta protokollerinin, postaların bir cihazdan diğerine aktarılmasını kolaylaştıran ve e-posta uygulamanızın yazışmaları işleme şeklini etkileyen yöntemler olduğunu söyleyebiliriz.

POP3 Nedir?

POP3 (Post Office Protocol), gelen e-postaları bilgisayarınıza indirmenizi sağlayan iletişim protokolüdür. Bir sunucudan e-postalar almak ve bunları okuyucunun yerel istemcisine taşımak için yaygın olarak uygulanır.

POP, aslında sunuculardan bir PC’ye e-posta almayı kolaylaştıran standart bir protokoldür. Adındaki “3”, şu anda kullanımda olan sürümü temsil etmektedir.

POP3’ün avantajlarından biri, kullanıcıların e-postaları cihazlarına indirmesine ve çevrimdışı görüntülemesine izin vermesidir.

E-posta hesabınıza POP3 aracılığıyla erişirseniz, mesajlarınız bilgisayarınıza indirildikten sonra sunucudan kaldırılır.

POP3, e-postalarını tek bir cihazdan kontrol eden, depolama alanı sıkıntısı yaşamak istemeyen ve maillerini çevirim dışı görüntülemek isteyeneler için uygundur.

Eğer e-postalarınızı birden fazla cihaz üzerinden okumak istiyorsanız, POP3 kullanışlı bir yöntem değildir. Ancak bazı e-posta alıcıları bu e-postaları yeni bir klasörde saklama seçeneği sunabilir.

Çevrimdışı kullanıldığında, içeriğin çevrimiçi göründüğü şekliyle eşitlenmeyeceği konusunda da dikkat etmeniz gerekir. POP3’ün aksine, tüm yazışmaları sunucuda tuttuğundan, e-postanızı IMAP yoluyla alacak şekilde ayarlamanız farklı cihazlardan oturum açtığınızda sorun çıkarmayacaktır.

POP3 ve IMAP Farkı

 • POP3, her durumda, yedekleme yapmaz ve cihazlar arasında senkronize olamaz. Ancak internet bağlantınız kesilmiş olsa bile e-postalarınıza ulaşmanızı sağlar. IMAP (İnternet İleti Erişim Protokolü), e-postanızı sitenizin sunucusunda güvenli bir şekilde depolar ve herhangi bir cihazdan e-postalarınıza ulaşmanıza olanak tanır. Posta kutunuzda yaptığınız değişiklikler, kullandığınız tüm cihazlara senkronize bir şekilde yansır. Ancak internet bağlantınız kesildiğinde bilgilere erişilemez.
 • IMAP, sunucudan alıcının gelen kutusuna e-posta almak için TCP / IP bağlantısından yararlanır. POP3’ten farklı olarak IMAP, e-posta yoluyla canlı görüşmeler için daha uygundur. Protokol, aynı anda birden fazla sunucudan mesaj alabilir ve bunları gelen kutunuzda bir araya getirebilir. Outlook, Gmail, Yahoo gibi çoğu e-posta istemcisi IMAP’i destekler.
 • IMAP, bir e-postanın yalnızca görüntülenen belirli bir bölümünü indirir, iletinin tamamını indirmez; bu, yavaş bir İnternet bağlantınız varsa sıkıntı yaratabilir.

 • IMAP, aynı anda farklı sunuculardan e-posta göndermeyi destekler. Bu nedenle iletişimi farklı ekiplerle yöneten şirketler için kullanışlıdır. Ayrıca IMAP, girişimciler ve hızlı bir tempoda çalışan ekipler için de önerilir. Başkalarına ihtiyaç duymadan tek başınıza çalışıyorsanız veya istikrarsız İnternet bağlantısıyla mücadele ediyorsanız POP3’ü tercih edebilirsiniz.

 • IMAP kullanımında bilgisayar çökmesi nedeniyle veri kaybı riski yoktur.
 • IMAP’ın dezavantajı, internet bağlantısının kesintiye uğraması durumunda yaşanabilecek erişim sorunudur . Ayrıca yüksek yoğunluklu kullanımlarda depolama alanının yetersizliği de sorun olabilir.

POP3’ün Artıları

 • E-postaları çevrimdışı okuyabilme: POP’un varsayılan işlevi tüm e-posta içeriğini cihazınızda saklamak olduğundan, internet bağlantınız olsun veya olmasın, e-posta sunucusuyla iletişimi kaybetmenize engel olur ve herhangi bir e-postaya veya ekine erişmenize olanak tanır.

 • E-Posta depolama alanını boşaltma: İçerikler yerel depolamaya kaydedildiğinden, hesap dolduğunda e-posta sağlayıcınıza ek alan için ödeme yapmanız gerekmez.

POP3’ün Eksileri

 • POP3, e-postayı bir sunucudan tek bir bilgisayara indirir ve ardından sunucudan siler. Bilgisayarınıza bir şey olması veya tesadüfen bir e-postayı silmeniz durumunda, kaybolan bilgilerin kurtarılması mümkün değildir.

 • İletileriniz tek bir bilgisayara veya cihaza indirilip ardından sunucudan silindiğinden, e-postalarınızı farklı bir bilgisayardan kontrol etmeye çalışırsanız, gelen kutunuzda görünmeyebilir.
 • Virüs veya kötü amaçlı JS enjeksiyonu riski söz konusu olabilir.
 • POP3’ün, gelen kutusunun tamamını kontrol etmesi IMAP’tan daha uzun sürer.

POP3 Nasıl Çalışır?

1980’lerin ortalarında oluşturulan POP’un çalışma şekli son derece basittir. Bir e-posta hesabının kullanıcı adı ve şifresi ile protokol bilgisayarınız ile e-posta sunucusu arasında bir ilişki kurar. Her yeni e-posta, sunucunuza indirilir ve genellikle sunucuda uzun süre bırakılmaz.

E-posta adresinize bir yığın e-posta gönderildiğinde e-postalar posta sunucunuzda birikmeye başlar. Sabah telefonunuzdan e-postalarınızı kontrol etmek istediğinizde; POP3, görüntüleyebilmeniz için tüm e-postaları telefonunuza indirir ve böylece tüm e-postalar posta sunucusundan çıkarılır. (IMAP, e-postanın bir kopyasını telefonunuza gönderirken orijinal e-postayı sunucunuzda bırakır). Bir süre sonra ofisinize gidip e-postalarınızı bilgisayarınızdan kontrol etmek istediğinizde POP3, e-posta hesabınıza en son göz atmanızdan bu yana alınan her yeni e-postayı indirecektir.

Ancak günün başlangıcında telefonunuzdan kontrol ettiğiniz e-postalar telefonunuza indirildiği ve posta sunucusundan çıkarıldığı için bilgisayarınızda görünmeyecektir. Yukarıda da bahsedildiği gibi bazı e-posta alıcıları bu e-postaları yeni bir klasörde saklama seçeneği sunabilir.

POP3’ü bir e-posta sunucusuyla bağlantı kurması için destekleyen iki bağlantı noktası bulunur: Port 110; şifrelenmemiş bağlantı noktasını, Port 995 ise POP3S olarak da bilinen SSL / TLS bağlantı noktasını temsil eder.

Özet

POP3 Nedir? sorusunu; ağ kalitesinden bağımsız olarak gelen kutusuna istikrarlı erişim sağlamak isteyen kişiler ve işletme sahipleri için kullanışlı bir e-posta protokolü şeklinde yanıtlayabiliriz. Ancak POP3, e-posta gelen kutusuna birden çok cihazdan erişmesi gereken kullanıcılar için en iyi seçenek değildir.

Dilerseniz doğru e-posta protokolünü seçmeye çalışanlara yardımcı olmak için hazırladığımız SMTP Nedir? ve IMAP Nedir? yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.