Python Nedir?

Python Nedir?

Dijital Dünya’da Python Nedir? sorusunun yanıtının yılanlarla hiç bir ilgisi yok:) Ancak çağrışımlardan kurtulamayarak logosunda bile yılan bulunduran Python; adını yaratıcısı Guido van Rossum’un İngiliz komedi grubu Monty Python’dan etkilenmesine borçlu.

Peki, Google arama sisteminin dayandığı, Youtube geliştiricilerinin faydalandığı, NSA (Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı)’nın istihbarat analizi ve kriptografi için kullandığı Python nedir?

Python şaşırtıcı derecede kolay okunan bir programlama dildir. Yazmayı, okumayı ve öğrenmeyi kolaylaştıran basit bir söz dizimine sahiptir. İyi yazılmış bir kodu okuyabilir ve başka bir yorum yapmadan kolaylıkla anlayabilirsiniz.

C ve Java’nın yerini alarak hızla büyüyen Python; veri analizi, web uygulamaları, görev otomasyonu, bilgisayar grafikleri, makine öğrenimi, nesnelerin interneti (IoT) gibi çözümlerde kullanılan oldukça güçlü bir araçtır.

Web geliştirme alanında Python, uygulamaları hızlı bir şekilde oluşturmak için iyi kesilmiş tuğlalara olan ihtiyacınızı; kullanıma hazır bloklar sunarak gideren bir yardımcı gibidir.

python yazılım dili

Python’un tasarımı zarafet, basitlik ve okunabilirlik ilkelerine dayandığından, yeni başlayanlar için ve üniversite seviyesindeki programlama derslerinde tercih sebebidir.

Dropbox, Instagram, Netflix, Spotify, Reddit, Facebook ve Google Python dili kullanılan en önemli dijital projeler arasındadır.

Sizi hayrete düşürecek teknolojileri üretmek için tonlarca bilgisayar prosedürü uygulayabilen Python, sadece küçük ölçekli projeler için değil, büyük projeler için de biçilmiş kaftandır.

Python Ne İçin Kullanılır?

python ne için kullanılır

Python, yapay zeka için en iyi programlama dilidir. Python ekosistemi makine öğrenimini ve yapay zekanın oluşturulmasını güçlü bir şekilde destekler.

Yapay zeka destekli yazılım oluşturmak karmaşıktır. Ancak Python ile makine öğrenimi; insanların çocuklara öğrettiği gibi, bilgisayarların belirli kalıplardan öğrenmelerine olanak tanır.

Ek olarak, Python’la yapay zeka; tahminler yapabilir, potansiyel cevapları tahmin edebilir.

“Python sinir ağı” insan beynine dayanan algoritmalardan oluşan bir sistemdir. Geliştiriciler; ağlar oluştururarak makinelerin bu ağları; örnekleri analiz ederek, öğrenmesini sağlar.

Python, verilerin uygun şekilde yönetilmesi için de çok önemli bir araçtır. Yapay zeka; yüksek verimlilik ve düşük üretim maliyetleri ile çok miktarda karmaşık veriyi işleyebilir.

Python ile makine öğrenimi, algoritmaların kullanılmasıyla veri analizini basitleştirir.

Python, bot oluşturmak için de kullanılır. Botlar, internet üzerinden belirli görevleri gerçekleştirmek için kullanılan ve tekrarlayan eylemleri insanlardan çok daha hızlı yürüten programlardır.

Web geliştirme açısından Python, arka uç web uygulamalarının geliştirilmesi için kullanılır. Django, Flask ve Falcon geliştiricilerin web projeleri için kullandıkları en popüler frameworklerdir.

Veri madenciliği (Data Mining), eğilim tahminleri oluşturmak için büyük veritabanlarını analiz etme sürecidir ve oldukça karmaşıktır. Veri bilimcileri büyük miktarlarda bilgiyi araştırıp belirli varsayımları bunlara dayandırır. Veri madenciliğinde Python,verileri düzenlemek ve temizlemek için kullanılır.

Grafik kullanıcı arayüzü (GUI) de Python’un kullanıldığı alanlardan biridir. GUI, insanların metin tabanlı komutlar yerine simgeler veya resimler gibi görsel öğeler kullanarak bilgisayarlarla etkileşime girmesini sağlar. Python ile GUI oluşturmak için çok sayıda modül bulunur.

Python ile oyun geliştirmek de mümkündür. PyGame muhtemelen Python kullanan birçok geliştirici için ilk tercihtir. Mükemmel kütüphanesi, oyunlar ve multimedya programları üretmek için modüller sağlar. Ek olarak, yeni başlayanlar bu çerçeveyi, oyun geliştirmeyi daha iyi anlamaya yardımcı olduğu için kullanır.

Python Neden Bu Kadar Popüler?

Stack Overflow Verileri

Python’un popülerliğini anlamak için avantajlarına göz atmalıyız:

 • Ekosistem

  Python çok amaçlı bir programlama dilidir ve belirli kullanımlarla sınırlı değildir. Zengin modül ve kütüphane ekosistemi birçok alanı ve sektörü kapsar.

  En popüler Python araçlarından biri Django’dur. Hızlı gelişimi teşvik eder ve modern web sayfalarını oluşturmak için mükemmel düzenleme araçları sunar. Ayrıca birden fazla uygulamaya hizmet veren bir İçerik Yönetim Sistemi olan Wagtail’i içerir.

  Veri bilimi için, Pandas (Python Veri Analizi Kütüphanesi) yüksek performanslı ve kullanımı kolay veri analiz araçları sağlar. Bu alanda, hızlı prototiplemeyi mümkün kılan açık kaynaklı makine öğrenme frameworkleri PyTorch ve TensorFlow ile tamamlanır. OpenCV (Açık Kaynak Görüntü İşleme Kütüphanesi) de Python’un güçlü bileşenleri arasındadır.

Python, C ++ ve PHP’nin yanında Facebook’u oluşturmak için kullanılan üçüncü en popüler dildir.

python
 • Verimlilik

  Genel olarak Python’un, bu kadar hızlı popüler olmasının ana nedeni sağladığı mükemmel üretkenlik seviyesidir. İşlerini kısa sürede halletmeyi seven mühendislerin gözdesidir.

  C ++ veya Java’ya kıyasla çok daha özlü ve etkileyici bir dil olduğu için Python ile geliştirilen yazılımlar daha az çaba ve daha az kod satırı ile tamamlanır. Bu aynı zamanda geliştirme süresinin daha kısa olduğu anlamına gelir ve bu da değerli kaynakların daha az israf edilmesine neden olur.
 • Hız

  Python’un birçok kütüphanesi bulunur, kodunun geri dönüşümü ve yeniden kullanılması üzerine odaklanmıştır. Ek olarak, dinamik yazım ve dinamik ciltleme özelliğine sahiptir. Hızlı bir şekilde geliştirme yapabilmenizi sağlar.
 • Kolay Entegrasyon

  Python’u diğer bileşenlerle entegre etmek oldukça kolaydır. Böylece, en yeni yazılım geliştirme trendlerinden, mevcut en iyi programlama dillerinden, çerçevelerinden ve harici hizmetlerden “patchwork” yapabilirsiniz.

  Bu evrenselliği nedeniyle Python, yazılım geliştirme alanında rahatlıkla rekabet edebilmektedir.

 • Kullanıma Hazır Modül ve Paketler

  Python modülleri ve paketleri herhangi bir yapılandırmada kullanılabilir, eklenebilir, çıkarılabilir, değiştirilebilir. 147.000’den fazla pakete sahiptir.
 • Düzgün Programlama Döngüsü

  Python’un tercümanı, yani komutları yürüten program, onun standart programlama döngüsünün (düzenleme, test ve hata ayıklama) çok düzgün çalışmasını sağlar. Hızlı tekrarlamalar RAD için çok önemlidir. Bir hata veya bozuk giriş keşfedildiğinde, tercüman bir istisna oluşturur ve bu durum bir segmentasyon hatasını tetiklemez.

Python’un geniş kod kütüphanesi ve geliştirme esnekliği nedeniyle Reddit aslen Lisp’te yazılırken, 2005’te tüm platformun Python’la yazılmasına karar verildi.

 • Topluluk

  Başlangıçtan itibaren, açık kaynaklı yapısı nedeniyle gelişmeye ve popülerlik kazanmaya devam eden Python, internette hiç de amatör olmayan büyük ve samimi bir gönüllüler topluluğuna sahiptir.

 • Destek & Denetim

  Dilin ve topluluğunun gelişimi, Facebook, Amazon, Google, Microsoft ve Red Hat gibi büyük şirketler tarafından desteklenen Python Yazılım Vakfı tarafından denetlenir.
yapay zeka ve python
 • Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi

  Makine öğrenimi aslında oldukça devrimci bir kavram. Kişiselleştirmeyi ve gelecekteki eğilim tahminlerini kapsar. Son on yılda, yapay zeka çeşitli endüstri alanlarını dönüştürmüş, yeni, duyulmamış teknolojilerin yoktan yükselmesi için bir şans yaratmıştır.

  Python programlama dili, bilimsel programlamayı desteklemektedir. Aslında her şey NumPy ve SciPy gibi Python sayısal hesaplama motorlarının piyasaya sürülmesiyle başlamıştır. Sonrasında yavaş ama emin adımlarla Python, bilgisayar bilimleri araştırmalarında tercih edilen dil olarak ele alınmaya başlanmıştır.

 • Kurumsal Yazılım Geliştirme

  İşletmeler için yazılımların genellikle mevcut veritabanları ve web dışı uygulamalar gibi eski sistemlerle entegre edilmesi gerekir. Python diğer dillerle kolayca bütünleşebilir ve yüksek güvenlik standartlarını korur.

Spotify mühendisleri Python’u veri analizi ve arka uç hizmetleri için kullanıyor. Netflix de veri analizini sunucu tarafında güçlendirmek için Python’a güveniyor.

Python İşletmeniz İçin Neler Yapabilir?

Python işletmeye katkısı
 • Python, büyük verileri tutması ve blockchain ile ilgili kütüphaneler yelpazesi nedeniyle fintech denen bankacılık ve finans hizmetleri için gelştirilen teknolojileri üreten şirketler arasında popülerdir.
 • Python doğası gereği güvenli bir teknolojidir, bu da onu finansal uygulamalar veya hassas özel verilerle (sağlık hizmetleri gibi) uğraşan uygulamalar için mükemmel bir seçim haline getirir.
 • Python, ürünlerinizin pazara sunulma sürelerini kısaltarak maliyetleri düşürür.
 • Uzaktan işbirliğini kolaylaştıran basit bir söz dizimine ve finans sektörü için değerli çözümler içeren açık kaynaklı kütüphanelere sahiptir.
 • Projeniz için seçtiğiniz teknoloji, uzun süre kullanılabilecek evrensel yapıda olmalıdır.

Özet

Python, makine öğrenimi, geniş miktarda veri analizi, yapay zeka oluşturma, botlar oluşturma, web geliştirme, oyun geliştirme, GUI geliştirme gibi amaçlarla kullanılan evrensel bir programlama dilidir.

Basit söz dizimi, yüzlerce frameworkü, geniş destek kitlesi, zarif tasarımı gibi birbirinden güçlü yönlerinin açık kaynak modeliyle birleşmesi, hızla benimsenmesini kolaylaştırmıştır.

Herhangi bir sektörde hızla dijital bir ürün geliştirmek isteyenlerin, Python’u da kullanılacak dillerden biri olarak düşünmesi önerilir. Program dilleri hakkında çarpıcı detaylar için “2020’nin En Popüler Programlama Dilleri” adlı yazımızı okumanızı öneririz.

Python nedir, avantajları nelerdir gibi soruları yanıtladığımız yazımız Python’un muazzam potansiyele sahip bir programlama dili olduğuna sizi ikna etti mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.