Sandbox Nedir?

Sandbox Nedir?


2000’li yılların başında, Sandbox nedir? sorusu “yeni sitelerin arama sonuçlarında en üst sıralara çıkmasının” Google tarafından engellendiği düşüncesi ile yaygınlaşmaya başladı. Zamanla bunun doğru olduğunu kanıtlayan örneklere yer veren yazılar ünlü SEO sitelerinde ve forumlarda yayınlandı.

Sandbox adı verilen bu olası algoritmanın açtığı tartışmalar, Google’ın inkarlarına rağmen sürdü. Böyle bir algoritmanın var olmadığı ancak bazı nişler için benzer etkiyle çalışan algoritmaların olabileceği açıklaması, bazı SEO uzmanları tarafından bu yaptırımın teyidi olarak algılandı.

Bu konudaki son açıklama, geçtiğimiz yıl Google web analisti John Mueller tarafından Twitter’da yayınlandı. Bir kullanıcının sorusunu yanıtlayan Mueller, Sandbox’ın varlığını bir kez daha reddetti.

Günümüzde bazı SEO uzmanları, belirli bir algoritmayı tanımlamak için değil, sitelerin kötü sıralama aldığını belirtmek için bu terimi kullansa da birçok uzman alan adınız yeniyken Sandbox’tan kaçınmanın neredeyse imkansız olduğuna inanıyor.

Şimdi üzerindeki gizemi aralayarak Sandbox Nedir? sorusunu yanıtlamaya ve Google’ın genç web sitelerinden hoşlanıp hoşlanmadığını anlamaya çalışalım.

Sandbox Nedir?

Sandbox, yeni web sitelerinin arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını önlemek için Google tarafından kullanıldığına inanılan bir filtre. Normalde alacağınız trafikten daha azını almanıza neden olan bu filtrenin belirli anahtar kelimeler için sıralamayı düşürdüğü varsayılıyor.

Bu efsanevi filtre yeni web sitelerini; Google’ın güvenini kazanana kadar kum havuzunda oynayan küçük çocuklar gibi kimseye zarar veremeyecekleri korumalı bir alanda bekletiyor.

Sandbox’ta ortalama kalma süresi birkaç hafta ile bir yıl arasında değişiyor. Ancak bunun Google tarafından doğrulanmış bir algoritma olmadığı göz önüne alındığında, bu konuda kesin bir veriden söz etmek zor.

Varsayımlara göre ilk birkaç ayda, Google yeni sitelerle ilgili talepleri SERP’e dahil etmiyor ya da yeni sitelerin ilk iki sayfaya yerleşmelerine izin vermiyor.

Bazı SEO uzmanlarına göre Sandbox; Google’ın yeni sitelere minimum miktarda trafik yönlendirdiği bir deneme süresi. Bu deneme süresinin birincil amacının spam sitelerini ve Black Hat SEO denen kötü niyetli SEO çalışmaları yapan siteleri engellemek olduğu düşünülüyor. Web sitesi içeriğini aşırı optimize eden ve sitenin Google’da dizine eklendiği günden itibaren çok fazla geri bağlantı alan siteler bu filtreyle ayıklanıyor.

Tavsiye Edilen İçerik >>> SEO Uzmanı Nedir?

Sandbox Etkisi Neden Ortaya Çıkabilir?

Bir sitenin varlığının ilk döneminde, arama sistemi sitenin niteliksel ve alakalı olup olmadığını ve yüksek bir derecelendirmeyi hak edip etmediğini anlamaya çalışır. Bu nedenle, Google ilk başta kullanıcıların tepkilerini kontrol etmek için bunu yüksek konumlarda gösterebilir ve ardından büyümeyi dengelemek için derecelendirmeyi ortalama orana döndürebilir.

Google’ın bir siteyi SERP’de en üst sıraları hak eden olarak tanımladığı üç ana faktör uzmanlık, otorite ve güvenilirlik olarak bilinir . Bu faktörlerin yanı sıra, arama sistemi backlink denen geri bağlantıları ve çok sayıda kriteri dikkate almakta. Bu nedenle, yeni bir web sitesinin Google’ı birkaç ay içinde güvenilebileceğine ikna etmesi kolay değildir.

Ne Google temsilcileri ne de SEO uzmanları, derecelendirmede yeni sitelerin tanıtılmasının zor olduğunu inkar etmez. Bu zorluk, yukarıdaki gibi bazı algoritmaların etkisinden veya sitenin arama motorunun kurallarını ihlal ettiği için başka bir Google yaptırımına maruz kalmasından kaynaklanabilir.

Site derecelendirmesinin artırılabileceği süre; nişe, rakiplerin sayısına ve optimizasyon stratejilerine bağlı olduğundan bu korumalı alan etkisinin nedeni olarak; arama motorlarının içeriği yakalaması ve içeriğe uygun şekilde davranmayı öğrenmesinin zaman alacağı da iddia edilebilir.

Web Sitenizin Sandbox’ta Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

  • Google, sitenizdeki yazılara ulaşmak için arama kutusuna başlıklarınızı tam olarak yazsanız bile sayfalarınızı göstermiyorsa,
  • başlangıçta, siteniz SERP’de yeterli bir konuma yerleştirilip daha sonra konumunu kaybetmişse (SERP’de 30 ila 500 pozisyon arasına düşmüşse)
  • Diğer arama motorlarında siteniz düzenli, tutarlı bir şekilde sıralanıyorsa Google sizi kum havuzuna atmış olabilir.

Sandbox’a Düşmemek Mümkün mü?

Google içerik alaka düzeyi ve etkileşim kalitesi dahil olmak üzere tüketicilere mümkün olan en iyi arama deneyimini sunmak ister. Bunu ölçmek için de tıklama oranlarına ve bekleme süresine yani kullanıcıların sitenizde ne kadar zaman harcadığına bakar. Bekleme süresi Google’a içeriğinizin gücünü gösterir. Bu nedenle aşağıdaki kriterler Sandbox’a yerleştirilmekten kurtulmanızı ya da sitenizin Sandbox’ta geçirdiği zamanı hızlandırmaya yardımcı olabilir.

  • Yüksek kaliteli onlarca içerik
  • Kısa süre içinde çok sayıda geri bağlantı almamak ve zararlı geri bağlantıları reddetmek
  • İçeriği aşırı optimize etmemek (odak anahtar kelimenizi toplam kelime miktarının % 0,5 ila % 2’sini geçmeyecek şekilde kullanmanız önerilir)
  • Sosyal medya ve basın bültenleri gibi yoğun tanıtım yolları
  • White Hat SEO

Özet

Google tarafından resmi olarak onaylanmamış olsa da Sandbox etkisini; Google algoritmalarının genç bir siteye kısa sürede yüksek oranlar atayamayacağı ve onu üst sıralara yerleştiremeyeceği gerçeğiyle kavramaya çalışmak belki de en doğrusu.

Var olup olmadığına dair tartışmalar eşliğinde sorulmaya devam eden Sandbox Nedir? sorusuna verilen yanıtlar, yeni bir web sitesinin çok kısa bir süre içinde Google’ın güvenini kazanmasının pek de olası olmadığını anlamamızı sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.