Screaming Frog Nedir? Ne İşe Yarar?

Screaming Frog Nedir? Ne İşe Yarar?

Screaming Frog Nedir? Ne işe yarar? sorusu SEO çalışmalarında güçlü araçları olabildiğince verimli bir şekilde kullanmak isteyenlerin peşine düşmesi gereken önemli bir soru.

Bir web sitesinin arama sonuçlarında görünmesine olanak tanıyan dizine ekleme işleminin gerçekleşmesi için botların sitenizi etkili bir şekilde tarayabilmesi gerekir. Çünkü dizine eklenmemiş bir siteyi bulmak neredeyse imkansızdır.

İşte bu nedenle verimli taramalar sağlayan bir site yapısı, başarılı bir sayfa içi SEO stratejisinin hayati bir parçasıdır.

Ayrıca SEO çalışmalarında her sayfayı manuel olarak kontrol etmek son derece yoğun emek gerektirir; yönlendirme veya yinelenen sayfa gibi sorunlar gözden kaçabilir.

Screaming Frog SEO Spider’ın popülerliği bu tip ihtiyaçlara cevap olabilmesinden kaynaklanır.

Screaming Frog SEO Spider Nedir?

2010’da şirketleşen Screaming Frog tarafından piyasaya sürülen ve bugün sektördeki en iyi oyunculardan biri haline gelen Screaming Frog SEO Spider; çeşitli analitik ve denetim araçlarına sahip çok yönlü bir web sitesi tarayıcısıdır.

Screaming Frog SEO Spider; web sitelerinin arama motoru botları tarafından taranmasını ve dizine eklemesini kolaylaştıracak bir site yapısına ulaşması için kullanılır.

Hızlı ve gelişmiş bir denetim aracı olan SEO Spider; hem küçük hem de çok büyük web sitelerini taramanız ve tarama verilerini analiz edip filtreleyebilmeniz açısından oldukça işlevseldir.

Screaming Frog SEO Spider’ın “lite” sürümünü indirmek ve kullanmak ücretsizdir. Ancak, 500’den fazla URL’yi taramak ve Google Analytics entegrasyonu gibi daha gelişmiş özelliklere erişmek isterseniz lisans satın almanız gerekir.

SEO Spider lisansları ‘kullanıcı başına‘ olduğundan 2 kullanıcının 2 bireysel lisansa ihtiyacı olacaktır. Tek seferde 5 veya daha fazla lisansın toplu alımı içinse indirimler söz konusudur.

SEO uzmanlarının bir yandan farklı araçlar denerken yıllardır kullanmaktan vazgeçemedikleri Screaming Frog SEO Spider, yıllık ücretinin alternatiflerine göre daha düşük olması ve sürekli güncellenmesi nedeniyle de popülerliğini korumaktadır.

Screaming Frog SEO Spider’ın kullanıcıları arasında Google, Apple, Disney, Amazon gibi devler yer almaktadır.

Screaming Frog SEO Spider Ne İşe Yarar?

Screaming Frog, Google’ın tarayıcıları gibi çalışır. E-ticaret siteleri dahil herhangi bir web sitesini taramanıza olanak tanıyan bir SEO denetim aracıdır.

Tavsiye İçerik: SEO Nasıl Yapılır?

Screamin Frog SEO Spider ile gerçekleştirebileceğiniz temel işlevleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Bozuk link aramaları
 2. Geçici ve kalıcı yönlendirme aramaları
 3. Meta veri analizi
 4. Yinelenen içerik aramaları
 5. Robots.txt dosyasını ve diğer yönergelerin incelenmesi
 6. XML site haritası oluşturma
 7. Site mimarisi analizi
 8. AMP Tarama ve Doğrulama

SEO Spider’ı hangi amaçlarla kullanabileceğimize daha detaylı bakarsak, tarama derinliğinden yönlendirme döngülerine kadar çok sayıda noktaya hakim olmamızı kolaylaştırdığını görürüz:

 • URL, sayfa başlığı, meta açıklama gibi önemli site içi SEO öğelerini bir tabloya aktarmanıza olanak tanır.
 • Site içi verileri sunarken sindirilebilir istatistikler ve raporlar oluşturur.

 • Sonuçları gerçek zamanlı olarak analiz etmenize izin verir.

 • Angular, React ve Vue.js gibi dinamik, JavaScript açısından zengin web sitelerini ve çerçeveleri taramak için entegre Chromium WRS kullanarak web sayfaları oluşturmanızı sağlar.
 • Site mimarisini görselleştirerek dahili bağlantı ve URL yapısını değerlendirmenizi sağlar.

 • Güvenli olmayan sayfaları, formları keşfetmenizi sağlar.

 • URI sorunlarını – ASCII olmayan karakterler, alt çizgiler, büyük harfler, parametreler veya uzun URL’leri bulmanıza yarar.

 • Sayfaların isteklere yanıt vermesinin ne kadar sürdüğünü görüntülemenize olanak tanır.

 • HTTP başlığındaki son değiştirilme tarihini görüntülemenizi sağlar.

 • Bir web sitesinin mimarisinde bir URL’nin ne kadar “derin” olduğunu görüntülemenizi sağlar.

 • Her sayfadaki kelime sayısını görebilir, 25’ten fazla dilde yazım ve dilbilgisi kontrolü yapabilirsiniz.

 • Yönlendirme zincirlerini ve döngülerini görmenize yarar.

 • Eksik onay bağlantılarını, tutarsız ve yanlış dil kodlarını, kanonik olmayan hreflang’ı denetlemenize olanak tanır.

 • Belirli bir sayfadaki 100 KB’tan büyük resimleri, eksik alternatif metinlere sahip görselleri, 100 karakterden fazla alternatif metin girilen görselleri bulmanızı sağlar.

 • Google Analytics entegrasyonu ile bir tarama sırasında doğrudan kullanıcı ve dönüşüm verilerini almanız kolaylaşır.

 • Google Arama Konsolu entegrasyonu ile URL’lere göre gösterim, tıklama ve ortalama konum verilerini toplayabilirsiniz.

 • PageSpeed ​​Insights entegrasyonu sayesinde geniş ölçekte Lighthouse ölçümleri, teşhis ve Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu (CrUX) verilerine erişebilirsiniz.

 • İçerik denetimleri veya profil bağlantıları gerçekleştirmek için bir taramaya Majestic, Ahrefs ve Moz API’lerinden harici bağlantı ölçümlerini çekebilirsiniz.

 • Robots.txt dosyasını kullanarak bir sitenin robots.txt dosyasını indirebilir, düzenleyebilir ve test edebilirsiniz.

 • Yapılandırılmış verileri Schema.org ve Google arama özelliklerine göre ayıklayıp doğrulayabilirsiniz.

Screaming Frog SEO Spider Nasıl Kurulur?

Screaming Frog SEO Spider ile site taraması yapmak için yazılımı Screaming Frog web sitesinden bilgisayarınıza indirmeniz gerekir. SEO Spider; Windows, Mac ve Linux’ta çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Linux’ta Screaming Frog’u bilgisayarınıza kurmak için Ubuntu kullanıcı arayüzünü veya komut satırı işlevini kullanabilirsiniz.

150.000’den fazla URL’ye sahip siteler için Screaming Frog’un; bulduğu verileri depolamak ve işlemek için sistem belleğinizde daha fazla yere ihtiyacı olabilir. Bu nedenle Screaming Frog’a fazla RAM ayırmanız gelecekteki tüm taramalar için daha fazla hız ve esneklik sağlayacaktır.

Özet

Bugün arama motoru botları için web sitelerinin taranmasını kolaylaştıran önemli bir SEO aracını tanıtmaya ve Screaming Frog Nedir? Ne işe yarar? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Başlangıçta kafanızı karıştıracak kadar sofistike olsa da doğru ayarları ve özellikleri kullanarak bu araçtan maksimum şekilde yararlanmak SEO çalışmalarınızda önemli etkilere neden olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir