Semantik SEO Nedir?

Semantik SEO Nedir?

Google gibi arama motorlarının ilk sayfasında görünmek istiyorsanız, Semantik SEO Nedir? ve SEO’nun Kurallarını Nasıl Değiştirdi? gibi sorularla arama motorlarının içeriğinizi nasıl anlamlandırdığını öğrenmek zorundasınız.

Her geçen gün, kullandığımız dilin doğal akışını anlama konusunda daha da ustalaşan arama motorları bu başarıyı tahmin ettiğiniz gibi yapay zekaya borçlu. Son yıllarda makine öğreniminin RankBrain, NLP ve BERT ile entegrasyonu Google’ın sorguların anlamını daha iyi kavramasını ve daha alakalı sonuçlar sunabilmesini sağladı.

Anlamsal arama (Semantic Search) arama motorlarının, önceden olduğu gibi yalnızca anahtar kelime eşleştirmek yerine, sorgunun içeriğini ve amacını anlayarak, alakalı sonuçlar sunmasıdır ve Semantik SEO’yu doğurmuştur.

Semantik arama algoritmaları kullanıcının ne anlatmaya çalıştığını tahmin etmeye çalışır. Aşağıdaki sorgunun sonucuna bakarsak arama kelimelerimiz Ron Weasley’den ismen bahsetmemesine rağmen, Google’ın kimden bahsettiğimizi ve onun hakkında ne bilmek istediğimizi anladığını görürüz:

Semantik SEO Nedir?
Semantik SEO; anahtar kelimelerden çok konuyu derinlemesine ele almaya odaklanır.

Semantik SEO Nedir?

En yeni SEO tekniklerinden biri olan Semantik SEO; kullanıcının ne aradığını ve yanıtın başka hangi soruları üreteceğini düşünerek içeriği optimize etmek demektir.

Semantik SEO, sorgunun amacına odaklanarak hedef anahtar kelimenin ötesine geçen içerikler geliştirmeyi zorunlu kılar.

Anlamsal SEO olarak da adlandırılan ve 2003 yılından bu yana kullanılan bir kavram olan Semantik SEO; konuyu kapsamlı olarak ele almanızı ve içeriğinize anlamsal olarak ilişkili ifadeler eklemenizi gerektirir.

Semantik SEO Neden Önemli?

Semantik SEO, içeriğinizin sadece kullanıcının sorduğu soruyu değil aynı zamanda konuya dair sorabileceği başka soruları da cevaplayacak şekilde hazırlanmasıdır. Amacı web sitenizin; insanlar diğer soruları aradıklarında da üst sıralarda yer almasını sağlamaktır.

Ziyaretçinin sayfanızda daha uzun kalmasına da yol açan Semantik SEO; aynı anda birkaç farklı ve ilgili anahtar kelime için sıralama almanıza yardımcı olduğundan organik arama sonuçları dalgalandığında bile sitenizin sıralamalarında istikrar sağlar.

Sıralamalarda en iyi sonuçları alabilmeniz için Google’ın algoritma güncellemelerine ayak uydurmanız son derece önemlidir. Bu nedenle Semantik SEO’nun doğmasına neden olan Semantik aramaya dair gelişmelere göz atmak bu konunun neden önemli olduğunu anlamanızı kolaylaştıracaktır:

Semantik Aramanın Tarihi

Önceki yıllarda bilgisayarların anlayabildikleri ile insanların anlayabildikleri arasında büyük bir uçurum vardı, web sitelerimizdeki içeriğin bir arama motoru tarafından anlaşılması gerçekten kolay değildi. Ancak son yıllarda Google gibi arama motorları içeriği çok daha derin bir düzeyde anlamaya başladı.

Knowledge Graph ve Hummingbird

Knowledge Graph ve Hummingbird, Google bilgi paneli
Google aramalarında sağ sütunda karşılaştığımız bilgi panellerini, Google Asistan sorguları doğrudan yanıtlarken kullanır.

2012’de Google Bilgi Grafiklerini (Knowledge Graph) kullanmaya başladı. Bilgi paneli de denen ve Google’da sonuç sayfalarında sağ üstte gösterilen bu bölümün amacı kullanıcıların konuyu hızlı ve derinlemesine araştırmasını kolaylaştırmaktı.

Ertesi yıl arama motorlarının daha akıllı hale gelmesinin başlangıcı kabul edilen Google’ın Hummingbird algoritması oyuna dahil oldu. Bu, arama sonuçlarının kalitesinde çarpıcı bir değişikliğe neden oldu. Artık Google, “A ve B arasındaki fark nedir?” gibi sorular için daha iyi sonuçlar sunabiliyordu.

Hummingbird, anahtar kelimelerin ötesine bakma, içeriği anlama ve doğal dil işlemeye geçme konusunda Google’ı daha güçlü yapmaya yönelik önemli bir adımdı.

RankBrain

2016’da Google’ın en önemli 3 sıralama faktöründen biri olan RankBrain sahneye çıktı. RankBrain, arama amacını derinlemesine anlama ihtiyacı adına büyük bir devrim olarak kabul edildi.

RankBrain, kullanıcılar tarafından aranan kelimelerin anlamının arama motoru tarafından kavranmasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir makine öğrenimi teknolojisidir.

RankBrain’in aşina olmadığı herhangi bir kelime veya kelime öbeğini, benzer anlamlara sahip kelimelere ve ifadelere dönüştürmesi Google’ın doğruluğunu ve verimliliğini artırdı. Ayrıca Google, Rankbrain aracılığıyla, kullanıcıların konumlarını sorguda kullandıkları kelimelere göre yorumlayarak daha alakalı sonuçlar sunmaya başladı.

BERT

2019’da Semantik SEO açısından önemli olan bir diğer gelişme Google’ın BERT’i tanıtmasıyla yaşandı. Verilerdeki kalıpları tanıyabilen oldukça karmaşık beyin benzeri sinir ağlarını kullanan BERT makine öğrenmesi ile desteklenen çok akıllı bir algoritmadır.

BERT, arama sorgularının amacını anlamak için kelimelerin anlamını; önceki ve sonraki kelimelere bakarak değerlendirir.

BERT, NLP için kullanılan bir sinir ağı sistemi olan Transformer kodlayıcı üzerine inşa edildi. NLP (doğal dil işleme), insanların ne söylemeye çalıştığını gerçekten anlayabilen yapay zeka geliştirmeye adanmış bir alandır. Google RankBrain için makine öğrenimini zaten kullanıyordu, bu yüzden sistemlerini iyileştirmek için doğal dil işlemeye (NLP) dalması zaten an meselesiydi.

BERT’ten önce, Google’da arama yapmanın en iyi yolu ifadeleri basit tutmaktı. Tüm aramaların neredeyse yarısının sesli yapılacağı yönündeki tahminler Google’ın işinin zorlaşacağını düşündürüyordu. Bunun nedeni elbette ki sesli aramaların genellikle daha uzun ve karmaşık dil bilgisi kullanan cümlelerden oluşmasıydı. Ancak BERT sayesinde artık arama motoru her tür girdiyi anlayabilen bir yapıya dönüştü.

Semantik SEO Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Semantik SEO Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Okurların merak edebileceği diğer soruları yanıtlayan içerikler oluşturarak insanların sayfanızda daha uzun kalmasını sağlayabilirsiniz.

Semantik SEO, temel anahtar kelime araştırmasını kullanarak başlar. Anahtar kelime araştırması önceden konunuz için talep ve rekabeti keşfetmenin ölçülebilir bir yoluydu. Ancak artık Google, arama yapanların amacını ve cümlelerin anlamlarını eskiye nazaran çok daha iyi kavradığı için, anahtar kelime araştırması içerik planlama sürecini şekillendirmede de kullanılmaya başlandı.

Google aslında Semantik SEO’yu nasıl kullanabileceğiniz konusunda bazı ipuçları verir. Google’da arama yaptığınızda sonuç sayfasının ortalarında “Kullanıcılar Bunları da Sordu” adlı bir bölüme yer verir ve sayfanın alt kısmında da ilgili aramaları gösterir. Bu bölümlerin her ikisi de, belirlediğiniz anahtar kelimenizle ilgili arama terimlerini içeriğinize dahil etmenize yardımcı olur.

Böylece ana anahtar kelimeye ek olarak okurların merak edebileceği diğer soruları yanıtlayan içerikler oluşturarak insanların sayfanızda daha uzun kalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca diğer ilgili aramalar için de sıralama alma şansınız artmış olur.

Semantik SEO için asıl anahtar kelime öbeğinizi başlıkta, URL’de ve gövde metninde kullanmalı, anlamsal olarak ilişkili ifadelere içerikte yer vermeli ve konuyla ilgili soruları yanıtlamalısınız.

Anahtar kelimenizi araştırırken trendleri, insanların bu kelimeyi neden aradığını ve çözümleri nasıl aradıklarını anlamalısınız. Zaman alsa da benzersiz, kaliteli, uzun, kapsamlı, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan içerikler oluşturmaya çalışmalısınız.

İçeriğinizi derinlemesine yazdığınızda Google bazen sizi öne çıkan snippet’ler ile ödüllendirir. Bu, Rank Zero olarak adlandırılan ve sonuç sayfasında sıralamalarda 1. sıranın da üzerinde yer almanızı sağlayan oldukça avantajlı bir konumdur. Dikkate değer bir başarı elde ettiğinizi kanıtlayan rank zero, trafiğinizi önemli ölçüde artırır.

Semantik SEO’da amaç “en iyi cevap” olmaktır.

Aslında içeriğinizin konusunu kapsamlı ele aldığınızda hedeflemeniz gereken tüm soruları yanıtlamış olursunuz ve semantik SEO kendi kendine gerçekleşmiş olur. Konunun hitap ettiği çok sayıda uzun kuyruklu anahtar sözcüklerin çoğuna yer vermiş olursunuz.

Semantik SEO Araçları

Semantik SEO’ya uygun içerik oluşturmaya yardımcı olabilecek araçlar, anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini bulmak için kullanılan SEO araçlarıdır. En popüler olanlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı,
 • Google Trends
 • Soovle
 • Ahref’s
 • Semrush
 • Jaaxy
 • Spyfu’s Related Keywords Tool
 • SECockpit
 • KeywordTool.io
 • Moz Keyword Explorer
 • KWFinder
 • QuestionDB

Özet

Üst sıralarda listelenmek isteyen web siteleri; arama motoru algoritmalarını göz önünde bulundurarak içerikler sunmak zorundadır. Bu nedenle web sitesi sahiplerinin Semantik SEO Nedir? sorusuyla rotalarını anahtar kelimelerden çok konuyu derinlemesine ele almaya çevirmeleri önerilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir