SEO Danışmanlığı Nedir?

SEO Danışmanlığı Nedir?

Markanız istediğiniz potansiyele ulaşamıyorsa, profesyonel bir SEO danışmanı ile çalışmanın ve SEO Danışmanlığı Nedir? Seo Danışmanlığı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? gibi sorular sormanın zamanı gelmiş olabilir.

Her işletmenin potansiyel müşteriler edinmek veya daha fazla ürün satmak için kendine özgü yöntemleri olsa da dijital pazarlamada uygulanan yöntemlerin kralı; SEO yani Arama Motoru Optimizasyonudur.

Bir işletmenin büyümesinde inanılmaz derecede önemli olan SEO, rekabette zorlanan pek çok işletme için çıkış yolu olabilir.

SEO Nedir?

SEO Nedir?, SEO Danışmanlığı Nedir?
SEO, kitlenizin bir ürün veya hizmet ararken kullandığı anahtar kelimeler için yüksek sıralamalar elde etmenize yarayacak teknikler içerir.

SEO, arama motoru sonuç sayfasında (SERP) üst sıraları kapmak için arama motorları tarafından kullanılan algoritmalara odaklanan bir pazarlama stratejisidir. Google veya Bing gibi arama motorlarından nitelikli trafik elde etmeyi sağlayan SEO; hedef kitlenizin sitenizi bulmasına yardımcı olur.

SEO çalışmalarını en büyük arama motoru olduğundan Google’a odaklamak popüler bir yaklaşımdır. Ancak en büyük video arama motoru YouTube ve en büyük e-ticaret arama motoru olan Amazon gibi göz önünde bulundurulması gereken platformlar da söz konusudur.

Modern içerik pazarlamasının çok önemli ve ayrılmaz bir parçası haline gelen SEO’nun en çekici yanı, potansiyel müşterileri doğrudan sitenize ve e-posta adresinize taşıyan “ücretsiz” organik trafik oluşturmasıdır. Fakat SEO ile Google’da ilk sırayı kapmanın hızlı bir formülü ne yazık ki yoktur.

Google, kullanıcıların arama ihtiyaçlarını karşılamak ve sorgulara en iyi ve en güvenilir yanıtları sunabilmek için algoritmasını her gün altı kez değiştirir. Yılda binleri bulan bu algoritma değişikliklerinin çoğu küçüktür ve fark edilmez ancak yılda en az 1 kez SERP’lerde listelenme şekli önemli ölçüde değişebilir. Arama motorlarının bu şekilde ince ayarlar yapması nedeniyle SEO’nun detayları da sürekli olarak gelişmektedir. Bu, SEO stratejilerinizi en son gelişmelere göre ayarlayabilmeniz için sürekli takipte olmanız gerektiği anlamına gelir.

SEO, kitlenizin bir ürün veya hizmet ararken kullandığı anahtar kelimeler için yüksek sıralamalar elde etmenize yarayacak teknikler içerir. Ancak doğru kullanılmayan SEO teknikleri bir web sitesinin görünürlüğünü ve sıralamasını kaybetmesine yol açabilir, örneğin BMW ve Forbes “sayfa dışı SEO” tekniklerini yanlış uyguladıkları için sorun yaşamış ünlü isimler arasındadır.

Bu nedenlerden kullanıcıların aramalarına en uygun, en alakalı sayfaları sıralamak için yüz milyarlarca web sayfasını milisaniyeler içinde değerlendiren arama motoru algoritmalarına göre stratejiler uygularken hem güncel kalabilmek hem de siteye zarar vermeyecek kadar SEO’ya hakim olmak gerekir. İşte SEO danışmanlığının önemi bu yüzden büyüktür.

SEO’nun ne olduğu ve nasıl uygulayacağı konusunda genel bir anlayışa sahip olsanız da bir SEO danışmanı kadar uzmanlaşmış olmanız kolay değildir.

SEO Danışmanı Nedir?

SEO Danışmanı Nedir?
SEO danışmanlarının birincil sorumluluğu, ilgili anahtar kelimeler için uygun şekilde optimize edilmiş web sayfalarının geliştirilmesine yardımcı olmaktır.

Profesyonel bir SEO danışmanı, hedef kitlenize daha etkili bir şekilde hitap edebilmeniz için markanızın çevrimiçi varlığını daha erişilebilir kılan kişidir. SEO danışmanları aslında, web sitelerinin organik trafiğini artırmak amacıyla arama motoru sonuçlarını iyileştirme konusunda uzmanlaşmış dijital pazarlamacılar olarak tanımlanabilir. Çünkü aynı zamanda bir işletme için potansiyel müşterilerin ve satışların artmasına da odaklanırlar. Çok fazla organik trafiğe sahip olmak, hedeflenen gelire dönüşmüyorsa amaçlarına ulaşmış olmazlar.

SEO uzmanları ya da SEO danışmanlarının birincil sorumluluğu, arama eğilimlerini değerlendirmek ve ilgili anahtar kelimeler için uygun şekilde optimize edilmiş web sayfalarının geliştirilmesine yardımcı olmaktır. Görünürlüğünü artırmak için bir sitenin arama motorlarındaki sıralamasını yükseltmeye odaklanırlar, bu da daha fazla insana ulaşma şansınızı artırır.

SEO danışmanları birçok farklı sektörde istihdam edilse de genellikle pazarlama ajanslarında çalışma fırsatı bulurlar. Bazı danışmanlar şirket içi pazarlama ve web geliştirme ekipleriyle birlikte çalışır. Bazıları bireysel olarak projeler veya kısa vadeli sözleşmeler üzerinde çalışmayı pratik bulur ve doğrudan web sitesinde değişiklikler ve iyileştirmeler yapmayı tercih eder.

Sayfa görüntülemelerinde ve dönüşümlerde artışlar yakalamak isteyen işletmelerin, aynı sektörde tecrübe sahibi bir SEO danışmanı ile çalışması önemlidir.

SEO Danışmanı Ne Yapar?

SEO Danışmanı Ne Yapar?, Bir SEO Danışmanında Olması Beklenen Özellikler
Bir SEO danışmanının sayfa içi, sayfa dışı ve teknik SEO konusunda uzman olması, anahtar kelimelerden site mimarisine kadar her bir bileşenle nasıl çalışacağını bilmesi beklenir.

SEO danışmanları, arama motoru optimizasyonunun backlink, sayfa içi optimizasyon, teknik SEO, içerik pazarlama, yerel SEO gibi çok sayıda farklı unsurundan sorumludur. SEO denetimleri ve web sitesi izleme gibi süreçlerle sorunları belirlemeye, mevcut durumu analiz etmeye çalışırlar.

Bir SEO uzmanının sorumlulukları, çalıştığı sektöre ve kuruluşa bağlı olarak değişebilir. Profesyonel bir SEO danışmanı; markanızın sosyal medya stratejisi, içerik kalitesi ve rakip analizi için stratejik, bütünleştirici ve analitik yaklaşımlar benimser.

Güçlü SEO; disiplini ve web sitesinin yapısını, içeriğini optimize etme konusunda titiz olmayı gerektirir. Bir profesyonelin yardımı olmadan da elbette ki SEO çalışmaları yapabilirsiniz ancak aşağıdaki görev listesine göz attığınızda, kendi işinize zaman ayıramayacak kadar detaylara boğulma ihtimalinizin olduğunu fark edeceksiniz:

 • Anahtar kelime araştırması – müşterinin hedeflerini ve iş stratejilerini göz önünde bulundurarak nitelikli trafik elde etmek için doğru, alakalı anahtar kelimeleri bulmak,
 • Anahtar kelime stratejisi – trafiğin arama sorgularına dayalı olarak belirli bir sayfaya yönlendirilmesini sağlamak için hedef anahtar kelimelere göre sayfaları optimize etmek,
 • Rakip analizi – rakiplerin anahtar kelimelerini, ücretli reklamlarını, SEO stratejilerini incelemek, sosyal medya kullanımlarını araştırmak,
 • Dahili bağlantılar – teknik SEO için uygun dahili bağlantı yapısı oluşturmak,
 • SEO araçları – başta Google Analytics olmak üzere etkili SEO araçları kullanmak ve bu araçlaarın sunduğu raporları analiz etmek,
 • Hız için optimize – site hızını etkileyen faktörler arasında bulunan hosting şirketi, web sunucusu, CMS, içerik ve görsellerle ilgili etkili aksiyonların alınmasını sağlamak,
 • Gezinme ve menü yapısı optimizasyonu – kullanıcıların siteyi verimli bir şekilde gezebildiğinden emin olmak,
 • Sayfa optimizasyonu – bozuk bağlantılardan, resim etiketlerine kadar tüm ince ayarlarla ve gerekli kontrollerle düzenli olarak ilgilenmek,
 • Raporlama – iyileştirmeleri gösteren, anlaşılması kolay raporlar oluşturmak,
 • Web sitesi teşhisi ve sorun giderme – hatalar, güvenlik ve uptime oranını izlemek 404 hatalarını, tarama hatalarını, yinelenen içeriği kontrol etmek, doğru XML site haritalarını, 301/302 yönlendirmelerini ve robots.txt dosyalarını uygulamak, etkili çözümler geliştirmek,
 • URL ve etiket optimizasyonu – URL ve başlık etiketlerini maksimum etki için optimize etmek,
 • Sayfa dışı SEO – backlink oluşturma yolları bulmak, yeni geri bağlantıları, istenmeyen e-posta geri bağlantılarını izlemek, spam geri bağlantıları reddetmek, fırsatlar için rakiplerin geri bağlantılarını araştırmak, burs gibi sosyal yardım ve konuk yazarlık, röportaj ya da podcast gibi bağlantı kurma önerileri sunmak ve bunlar için gerekli adımları atmak,
 • Strateji planlama – Pazarlama stratejisi, marka yönetimi, alan adları, alternatif alan adları, sosyal medya erişimi, e-posta pazarlaması hakkında sektörel araştırmalar yapmak ve önerilerde bulunmak,
 • Kullanıcı / müşteri deneyimini optimize etmek – Hemen çıkma oranını en aza indirmek, tıklama oranlarını iyileştirmek, dönüşümü iyileştirmek ve e-ticaret siteleri söz konusuysa terk edilen alışveriş sepetlerini azaltmak, A / B testi gibi yöntemlerle gelişmiş kullanıcı deneyimi için sayfaların ve yeniden yönlendirmelerin varyasyonlarını test etmek,
 • Arama analizi – Arama motorlarından gelen trafiği analiz etmek, açılış sayfalarında veya içerikte yapılacak değişiklikleri belirlemek, bulgulara dayalı olarak şirketin / müşterinin pazarlama ve SEO stratejisini şekillendirmek,
 • Yerel SEO – Google My Business ve dizinler için optimize çalışmaları yapmak.
 • Kodlama ve programlama – etkili SEO uzmanları, CSS, HTML gibi birçok programlama dilinde deneyime sahiptir, çeşitli donanım platformlarına ve işletim sistemlerine de aşina olmaları gerekir.
 • Arama motorları algoritma güncellemeleri hakkında takipte olmak.

Bir SEO Danışmanında Olması Beklenen Özellikler

Birçok işletme sahibi, SEO çalışmalarının nasıl uygulandığını umursamaz ve sadece sonuca odaklanır ancak ilerlemenin nasıl kaydedildiği ve değişikliklerin sonuçları nasıl etkilediğini görmeleri önemlidir. Bu nedenle bir SEO danışmanının sahip olması gereken en önemli beceri, müşterilerin SEO prosedürlerinin işlerine nasıl fayda sağladığını anlamasına yardımcı olmaktır.

Dikkat edilmesi gereken bir başka özellik SEO danışmanlarının, tümüyle kontrol edemedikleri bir şey olduğu için sıralama pozisyonlarına dair garanti vermemeleri gerektiğidir. Olası sonuçlar konusunda gerçekçi hedefler koymak önemlidir, bir SEO danışmanı arama motorları sonuç sayfalarında 1. sırayı garanti ediyorsa uzak durmanız önerilir.

Analitik beceriler kesinlikle SEO için artı olarak kabul edilir. İyi bir SEO uzmanı, HTML veya CSS’i okuyabilmeli, sıfırdan web sitesi oluşturabilmeli, WordPress üzerinde çalışıyorsa PHP’ye aşina olmalı ve sunucudan DNS uygulamasına kadar herhangi bir web sitesinin arka ucuna dair yeterli anlayışa sahip olmalıdır. Google Analytics ve Google Ads’i çok iyi bilmeli, verileri okuma, anlama, eleştirel düşünme gibi yeteneklere sahip olmalıdır.

SEO Danışmanlığı Hizmeti Almanın Yararları Nelerdir?

SEO; detaylarla dolu bitmeyen bir süreci ifade eder, bireysel olarak ilgilenmeye kalktığınızda tahmin ettiğinizden daha fazla beceri ve zaman gerektirir. Mevcut sıralamanızı korumanız bile bazı riskler barındırır.

Hedef kitlenizi size yönlendiren ve müşterilerinizi elde tutma oranını artıran çözümler bulmak SEO danışmanlıklarıyla sağlanan avantajlar arasındadır.

Aldığınız SEO danışmanlığı; markanızı bir otorite olarak konumlandırmanızı sağlayabilir. İnsanlara ihtiyaçlarına uygun ürünleri ulaştırma hedefiniz varsa, tüketicileriniz ve potansiyel müşterileriniz arasında bağlantılar oluşturmak ve bu bağlantıları besleyerek markanızı büyütmek istiyorsanız profesyonel SEO danışmanlığı almanız önerilir.

Seo Danışmanlığı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir SEO uzmanı ile çalışmaya karar verdiğinizde göz önünde bulundurulması gereken bazı önemli noktalar söz konusudur:

 • Deneyim – Bir SEO uzmanı birkaç yıllık deneyime sahip olabilir, ancak SEO sorunlarını ele almak için gerekli becerilere sahip olmayabilir. Yani bir SEO danışmanı için deneyim, SEO ile ilgilendiği yılların sayısından çok üzerinde çalıştığı toplam web sitesi sayısı anlamına gelir. Bunun nedeni, bir SEO uzmanının çeşitli web sitelerinde çalıştığında her sitenin kendine özgü sorunlarıyla başa çıkarak deneyim kazanmasıdır. Ayrıca şu ana kadar aldığı sonuçları, başarılarını nasıl ölçtüğünü kontrol etmeli, referanslar ve sözleşme detayları hakkında sorular sormalısınız.
 • Ucuz Hizmet – Hizmetlerini ucuza sunan bir SEO danışmanı, projeniz üzerinde çalışmak için yeterince zaman harcamayacaktır.
 • Kullanılan Araçlar – SEO uzmanından danışmanlık alma kararı vermeden önce hangi araçları nasıl kullandığını sormanız öneriler. SEMrush gibi çok sayıda özellik sunan araçları tam kapasite kullanıyor olup olmaması önemlidir.
 • Güven – Herhangi bir Google güncellemesinin neye odaklanacağı ve ne zaman geleceği Google duyurmadıkça bilinemez, bu güncellemelerin sitelerde ne gibi bir etkiye sahip olabileceğini tahmin etmek gerçekten zordur. Bu nedenle sıralama garantisi vadeden, kendini “SEO sihirbazı” gibi sıfatlarla tanımlayan, Google’ı kandırdığını anlatanlardan uzak durmanız önerilir.

Ek olarak bir SEO danışmanı sayfa içi, sayfa dışı ve teknik SEO konusunda uzman olmalıdır, anahtar kelimelerden site mimarisine kadar her bir bileşenle nasıl çalışacağını bilmelidir. Hangi değişikliklerin yapılması gerektiğini, bunları nasıl ve neden yapacağını açıkça iletme becerisine de sahip olmalıdır.

Özet

Sitenizin SERP sıralamalarını iyileştirmek için Google Arama Konsolu gibi ücretsiz SEO araçlarından yararlanmak gibi başvurabileceğiniz etkili yöntemler söz konusudur. Ancak gerçekte SEO; detaylarla dolu bitmeyen bir süreci ifade ettiğinden ve trendlerin takibi çok şeyi değiştirdiğinden bireysel olarak ilgilenmeye kalktığınızda tahmin ettiğinizden daha fazla beceri ve zaman gerektirir. Mevcut sıralamanızı korumanız bile bazı riskler barındırır.

Bu nedenle SEO Danışmanı Nedir? Seo Danışmanlığı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? gibi sorular hak ettiğiniz organik trafiğe ve sektörel otoriteye kavuşmanızı hızlandırabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir