SEO Nasıl Yapılır?

SEO Nasıl Yapılır?

Bugün, SEO Nasıl Yapılır? sorusu hakkında anlatacaklarımız hem yeni başlayanlar için SEO taktiklerini kapsıyor hem de 2021’in SEO trendlerinden izler taşıyor.

Doğru uygulandığında web sitenize trafik, otorite ve dönüşüm gibi avantajlar sunan SEO’nun nasıl yapıldığına geçmeden önce tanımına, önemine ve belli başlı terimlere göz atalım.

SEO Nedir ve Neden Önemlidir?

SEO Nedir?, SEO Nasıl Yapılır?
SEO; web sitenize daha fazla trafik getirmek için, Google gibi arama motorlarının sıralama kriterlerini göz önünde bulundurarak bazı teknikler kullanmanızı gerektirir.

Bir web sitesi için ücretsiz reklam yapma fırsatı sayılan Google’da üst sıralarda yer almak; çok değerli olan organik trafiği sitenize yönlendirme gücüne sahip olduğundan oldukça önemlidir.

Web sayfanızın SERP’lerin (arama motoru sonuç sayfaları) ilk sayfasında görünmemesi organik trafiği kaçıracağınız anlamına gelir; en alakalı sonuçlar ilk sayfada gösterildiğinden insanların % 95’i ikinci sayfaya bakmaz.

Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO (search engine optimization); web sitenize daha fazla trafik getirmek için, Google gibi arama motorlarının sıralama kriterlerini göz önünde bulundurarak bazı teknikler kullanmanızı gerektirir. Böylece arama motorlarının sayfalarınızı daha iyi anlaması sağlanır.

Web sitesinin arama motorları aracılığıyla bulunmasını isteyenler için zorunlu bir pazarlama taktiği haline gelen SEO; daha alakalı trafik elde etmenize yardımcı olan uygulamalar bütünüdür.

Arama yapılan sorgu ile ilgili kaliteli, alakalı, yararlı ve güvenilir bilgiler içeren sayfaları üst sıralarda listelemeye çalışan Google’ın algoritması son derece karmaşıktır:

Google alaka düzeyini, web sitenizin içeriğini “tarayarak” ve bu içeriğin anahtar kelimelerine bakarak belirler. Ayrıca içeriğinizin orijinalliğine, tıklama oranlarına, insanların sitenizle nasıl etkileşim kurduğuna, sitenizde kalma sürelerine, sitenizin mobil uyumlu olup olmadığına, yüklenme hızına, sitenize bağlantı veren diğer web sitelerinin sayısına, bunların alanında otoriter olup olmadığına da bakar.

Google’ın bunlar gibi dikkate aldığı yüzlerce sıralama faktörü vardır ve bu faktörleri sürekli olarak olarak günceller. Zaman zaman ağırlıklarını değiştirir, bazen de yenilerini ekler. Google’ın bu adımları web sitelerinin sıralamalarında dalgalanma yaratabilir.

SEO Neden Önemli? SEO terimleri
SEO, arama motorlarının sayfalarınızı daha iyi anlaması sağlar.

RankBrain gibi Google’ın arama sonuçlarını listelerken kullandığı algoritmaları SEO stratejileriniz için çok iyi anlamanız gerekir. Dilerseniz RankBrain Nedir? adlı yazımızdan bu konudaki önemli noktalara hakim olabilirsiniz. Arama Motoru Nedir? Nasıl Çalışır? adlı yazımıza göz atmanızı da öneririz.

20 yıldır yüzlerce web sitesiyle çalışan ve birçok dijital pazarlama kampanyasını yönetmiş olan Shaun Anderson‘a göre optimizasyonu ne kadar abartırsanız, algoritma değişikliklerine karşı o kadar duyarlı olursunuz.

Hedeflenen trafiği yönlendirmede etkili olabilecek SEO taktiklerine geçmeden önce bazı SEO terimlerini açıklamakta yarar var:

SEO Terimleri

SEO stratejilerine hakim olmak istiyorsanız terminolojiye hakim olmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Burada sayfa içi SEO ve Black Hat SEO gibi temel bazı terimleri açıklayacağız ancak isterseniz ilerleyen dönemlerde SEO Terimleri adlı yazımızı daha kapsamlı bir SEO sözlüğü gibi kullanabilirsiniz.

Sayfa İçi SEO ve Sayfa Dışı SEO

Başarılı bir SEO stratejisi hem sayfa içi hem de sayfa dışı SEO çalışmalarının bir bütünüdür. Sayfa içi SEO (on-page SEO) ve sayfa dışı SEO (off-page SEO) teknikleri, SEO uygulamalarında site içi ya da site dışı teknikler kullanılmasına göre isimlendirilmiştir.

sayfa içi seo, on-page seo

Teknik SEO da denen Sayfa içi SEO; anahtar kelime araştırması, içerik optimizasyonu, başlık etiketi optimizasyonu, dahili bağlantılar gibi web sitenizde uygulayabileceğiniz SEO taktiklerini içerir. Amaç, arama motorlarına sayfanın ne hakkında olduğunu gösterirken mükemmel içerik ve kullanıcı deneyimi sunabilmektir.

sayfa sışı seo, off-page seo

Sayfa dışı SEO genellikle otorite, sosyal sinyaller ve backlink denen geri bağlantılarla ilgilidir. Backlink; arama motorlarını web sitenizin otoritesi ve değeri hakkında ikna etmek için kaliteli geri bağlantılar elde etme çabası olarak tanımlanabilir.

Beyaz Şapka SEO ve Siyah Şapka SEO

black hat seo, white hat seo
Black Hat SEO, arama motoru sıralamasını yapay olarak yükseltmek amacıyla başvurulan SEO tekniklerinin kullanılmasıdır.

Beyaz Şapka SEO (White Hat SEO) ve Siyah Şapka SEO (Black Hat SEO); Google’ın Webmaster Yönergeleri  tarafından belirlenen kurallara uyanlar ve uymayanlar için kullanılan terimlerdir.

Beyaz Şapka SEO iyi sıralamaların; güçlü optimizasyonun, kaliteli içeriğin ve kullanıcı odaklı yaklaşımın yan ürünü olan uzun vadeli bir stratejidir.

Google’ın SEO kurallarına uymayı reddetmek yasa dışı olmasa da sitenizin Google’da görünme şansını ortadan kaldırabilecek riskler taşır. Bu nedenle siyah şapka SEO uygulamalarından kurtulma yollarına ve gri şapka SEO (Gray Hat SEO) gibi konulara değindiğimiz Black Hat SEO Nedir? adlı yazımıza göz atmanızı öneririz.

Temel SEO Stratejileri

Doğru uygulanan SEO stratejileri; potansiyel ziyaretçilerinizle ya da müşterilerinizle bağlantı kurmak, onların sorularını yanıtlamak ve onlar için güvenilir bir kaynak haline gelmeniz için fırsatlar yakalamanızı sağlar. Amaç elbette ki arama motorlarından gelen ve çok değerli olan ücretsiz trafiği kapmaktır.

Web sitesinin arama motoru optimizasyonu için uzman desteği alamayanlar, etkisi kanıtlanmış bazı temel SEO uygulamalarını ya da belli başlı stratejileri kendi kendilerine uygulayabilirler.

Anahtar Kelime Araştırması

SEO Stratejileri, Anahtar Kelime Araştırması
SEO stratejileri; potansiyel ziyaretçileriniz için güvenilir bir kaynak haline gelmeniz için fırsatlar yakalamanızı sağlar.

Google gibi arama motorlarında insanların aradığı terimler anahtar kelime olarak adlandırılır. Arama motoru optimizasyonunun ilk adımı olan anahtar kelime araştırması, hedef kitlenizi iyi anlamanızı ve doğru anahtar kelimeleri hedeflemenizi gerektirir.

Arama Amacı

Arama amacı (Search Intent); öğrenmek, gezinmek ya da satın almak gibi arama sorgusunun ardında yatan amaçtır. Google’ın ilk sayfasında yer alan sayfaların tümü, Google’ın arama amacına yönelik testini geçmiştir.

Potansiyel ziyaretçilerinizin ya da müşterilerinizi daha iyi tanımak için içeriğinizi, hizmetlerinizi veya ürünlerinizi nasıl – neden aradıklarını, bilgiyi hangi formatta istediklerini, nasıl bir dil kullandıklarını, sorunlarını, ilgilendikleri, kullandıkları ve satın aldıkları şeyleri ve bunları kimden satın aldıklarını anlamaya çalışmalısınız. Bunun için sosyal medyayı, rakip sitelerin yorumlarını ve forumları inceleyebilirsiniz. Böylece, rastgele anahtar kelimelere odaklanmak yerine temeli sağlam bir SEO stratejisi şekillendirmiş olursunuz.

Arama Hacmi

Kitlenizin arama olasılığının yüksek olduğu kelimeleri bulmanız; içeriğinizde bu kelimelere odaklanmanız için önemlidir. Bu nedenle kaç kişinin belirli bir anahtar kelimeyi aradığını anlamanızı sağlayan arama hacmi; anahtar kelimelerinizi belirlerken dikkate alınması gereken ilk faktördür.

Bir anahtar kelimeyi çok sayıda kişinin araması bu kelime hedeflenirse ulaşabileceğiniz kitlenin büyüklüğünü anlatır. Kimsenin aramadığı bir kelimeyi hedeflediğinizde içeriğinizi arama motoru aracılığıyla bulabilecek bir kitle söz konusu değildir.

Ancak çok aranmasına rağmen nişinizle alakalı olmayan terimleri kullanırsanız sitenizle hiçbir ilgisi olmayan aramalarda görünebilirsiniz. Bu, uygun olmayan bir pazarda alıcısı olmayan, talep edilmeyen ürünleri satmaya çalışmaktır.

Anahtar Kelime Zorluğu

Anahtar Kelime Zorluğu (Keyword Difficulty), belirli bir terim için Google’ın organik arama sonuçlarında sıralama almanın ne kadar zor olduğunu gösterir. SEO için en iyi anahtar kelimeleri seçmenize yardımcı olan bu değer; alan adı otoritesi (domain authority), sayfa otoritesi (page authority) ve içerik kalitesi gibi faktörlere bağlıdır.

Rakip Analizi

SEO Stratejileri, Rakip Analizi
Aynı amaca hizmet eden rakip siteleri incelemeniz; stratejinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.

SEO’da belirli anahtar kelimeler için rekabet ve sıralama olasılığını anlamak da önemlidir.
Rakiplerinizin hangi terimler için sıraladığını görmek için SEMRush gibi araçları kullanabilirsiniz. Bu araştırmada yalnızca rakiplere değil aynı pazarı veya kitleyi hedefleyen ürününüzle ya da nişinizle ilgili araçlar, içerikler sunan sitelere de bakarak ne tür anahtar kelimeler için trafik sağladığını görebilirsiniz.

Rakiplerinizi sadece hedefledikleri anahtar kelimeler açısından değil, backlink aldığı kaliteli siteler ve oluşturdukları içerik planı açısından da incelemenizde yarar var. Ahrefs Link Intersect Tool gibi araçlarla rakiplerinizin backlink aldığı sitelerin listesine ulaşabilirsiniz.

İçerik

Günümüzde, çoğu niş aşırı doymuştur. Neredeyse her bir anahtar kelime için sıralama almaya çalışmak, eskiye nazaran çok daha zordur. Buna rağmen en iyi çalışan strateji konuyu rakiplerinizden daha ayrıntılı olarak ele alan, uzman görüşü içeren, güncel verilerle desteklenmiş, özgün içerikler oluşturmaktır.

Google, kullanıcı etkileşimi ve kullanıcı deneyimi metriklerini giderek daha fazla ağırlıklandırmayı tercih ettiğinden, içeriğinizin rakiplerinizinkilerden kat kat daha iyi olması ve arama yapanların sorduğu soruları kapsamlı bir şekilde yanıtlaması önemlidir.

Google’ı ilk sayfada görünmeyi hak ettiğinize ikna etmeniz için ziyaretçilerin sayfanızda uzun süre kalması ve içeriğinizle etkileşimde bulunması gerekir. Bu nedenle sayfalarınızın hızlı yüklenmesi ve agresif reklamlar gibi ziyaretçileri uzaklaştıracak tasarım öğeleri içermemesi önerilir.

Paylaşılma veya bağlantı verilme ihtimali olmayan çok sayıda sayfaya sahipseniz, arama motorlarının gözünde iyi bir izlenim bırakma şansınız düşer.

Araştırmalar uzun makalelerin daha fazla trafik, daha fazla paylaşım ve daha fazla geri bağlantı aldığını gösterdiğinden, seçtiğiniz konuda değinilmesi gereken tüm önemli noktaları kapsayan, iyi araştırılmış içeriklere ihtiyacınız var.

Ayrıca içeriğinizi daha okunaklı hale getirmek ve Google’ın içeriğinizi daha iyi anlamasına yardımcı olmak için;

 • sayfalarınızda alt başlıkları (H1, H2, H3) doğru kullanmalı,
 • içeriğinizin daha iyi anlaşılmasını sağlayan görsellere, ekran görüntüleri ve videolara yer vermeli,
 • paragrafları kısa tutmalı, listeler, tablolar ve infografikler kullanmalı,
 • tasarımda hem paragraflar arasında hem de sol ve sağ kenarlarda boş alanlar bırakmalısınız.

Ayrıca sesli aramalarda önemli rol sahibi olduğundan X rehberi, X nasıl çalışır, En iyi X araçları gibi sorulara uygun alt başlıklara ve uzun kuyruklu anahtar kelimelere yer vermeniz önerilir.

Güçlü bir dijital pazarlama stratejisinin en önemli bileşenlerinden biri olan SEO dostu içeriklerin nasıl hazırlanması gerektiğine dair detaylı bilgiye SEO Uyumlu Makale Nedir? adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Başlık Etiketleri

SEO açısından son derece kritik olan başlık etiketleri, sayfanın birincil başlığı değildir, organik arama sonuçlarındaki başlıklardır. Bir web sitesi arama sonuçlarında listelendiğinde başlık etiketine tıklayarak o siteye ulaşabiliriz.

Başlık Etiketleri

Title Tags denen bu başlıklar, Google‘a göre; hem listelenen sonuçların içeriğine dair hızlıca fikir vermeleri açısından hem de hangisinin tıklanacağına karar vermek için kullanılan birincil bilgi parçası olduğu için kritik önem taşır.

Başlık etiketlerine o sayfa için hedeflediğiniz anahtar kelimeleri eklemeye, açıklayıcı ve kısa olmalarına dikkat edin. Arama motorları genellikle bu başlıkların ilk 50-60 karakterini görüntülediğinden daha uzun tutmamanız önerilir.

Anahtar kelimenizi koyabileceğiniz en etkili yer başlık etiketidir Ancak bu alana anahtar kelime doldurmaktan kaçınmalısınız. Her sayfa için aynı başlık etiketleri oluşturmak da doğru olmaz.

Meta Açıklamaları

Meta açıklama, bir sayfanın kısa özetidir ve SERP’lerde (Arama Motoru Sonuç Sayfası) başlık etiketinin altında görüntülenir. Meta açıklamaları, arama sıralamalarını doğrudan etkilemez, ancak ziyaretçileri ikna etme ve tıklama oranlarını etkileme potansiyeli taşır.

Meta Açıklamaları

Google genellikle meta açıklamaları 155-160 karakterle sınırlı tutar. Özetinizin daha uzun olmamasına, arama amacıyla eşleşmesine, her sayfa için o sayfaya özgü olmasına, mümkünse hedef anahtar kelimeleri içermesine dikkat etmelisiniz.

Alt Etiket

Alt Text denen görsel altı metinleri, ekran okuyucuların görme engelli ziyaretçiler için alternatif metni okuyabilmeleri ve arama motorlarının görselleri anlayabilmeleri açısından önemlidir. Sitenizde içerik yönetim sistemi olarak WordPress kullanıyorsanız, yazıları oluşturduğunuz sayfaya eklediğiniz bir görsele tıklayarak sağdaki Alt Metin kutusuna resmi özetleyen anahtar kelimelerinizi ekleyebilirsiniz. Ancak 5-10 kelimeyi geçmemeye dikkat etmelisiniz.

Alt Etiket

Google’ın sıralama algoritması büyük ölçüde backlink (geri bağlantılar) denen gelen bağlantılara dayandığından, bu bağlantıların kalitesi; trafiğinizin artmasında inanılmaz derecede önemlidir.

Backlink
Sitenizin Google aramalarındaki görünürlüğünü artırmak istiyorsanız, nişinizle alakalı içeriğe sahip otoriter web sitelerinden verilen bağlantılara ihtiyacınız olacaktır.

Google’a içeriğinizin arama sorgularıyla alakalı olduğuna dair sinyaller gönderen geri bağlantılar, web sitenizin organik sıralamasını büyük oranda iyileştirir.

Ancak özellikle Google sıralamalarını değiştirmek için geri bağlantılar oluşturmaya çalışmak, arama motorları tarafından manipülasyon olarak kabul edildiğinden riskli sayılmaktadır.

Bu nedenle sıralanmak isteyeceğiniz belirli terimlere odaklanarak yararlı içerik oluşturmanız, yoğun emek istese de daha doğal yollarla backlink almanıza neden olabilir. Burada sorun; zamandır. İçeriğiniz ne kadar güçlü olursa olsun, fark edilmesi, sosyal medyada paylaşılması ve nişinizdeki otoriter sitelerden doğal yolla backlink alması çoğu işletmenin bekleyemeyeceği kadar uzun sürebilir. Google’ın bu tartışmalı konuya bakışını ve Backlink alma yollarını Backlink Nedir? adlı yazımızda bulabilirsiniz.

Backlink, seo araçları, semrush
SERP’lerdeki sıralamalarınızı etkileyebilecek fırsatları görmenizi sağlayan SEO araçları; detaylı analizlerden, anahtar kelime araştırmasına, link kontrollerinden site hızına kadar SEO’nuzu geliştirmenize olanak tanır.

Düşük kaliteli geri bağlantılar sıralamanıza zarar verebildiği için SEMrush gibi SEO araçlarını düşük kaliteli gelen bağlantıları bulmak ve kaldırmak için kullanabilirsiniz.

İç Bağlantılar

Dahili bağlantılar, web sitelerinin taranabilirliğini ve kullanıcı deneyimini iyileştirir. İç link yapısı güçlüyse sayfaların arama motorları tarafından bulunması, dizine eklenmesi, ziyaretçilerin etkileşiminin artması ve içeriğinizle daha fazla zaman geçirmesi kolaylaşır.

İlgili bağlantı metinleri kullanılarak belirli bir sayfaya verilen dahili bağlantılar arama motorlarının o sayfanın; sayfa yapınız içinde önemli olduğunu düşünmesine ve onu daha fazla öne çıkarmasına neden olur. Yani backlinkler kadar olmasa da dahili bağlantılar da sıralamanızı iyileştirebilir.

Gezinme

gezinme, seo stratejileri, Breadcrumbs
Breadcrumbs, misafirleriniz için sitenize göz atmanın alternatif bir yoludur. Hemen çıkma oranlarını düşürebilir.

Ana gezinme öğesi olduğundan anlaşılır menüler ve breadcrumbs denen kategorisel bağlantılar kullanıcı deneyimini iyileştirir.

Breadcrumbs; ekmek kırıntıları anlamına gelir. Hansel ve Gratel masalına gönderme yapan bir SEO terimidir. Ziyaretçilerin sitede kaybolmasını engeller, e-ticaret siteleri ve derin, iç içe geçmiş sayfalar için oldukça kullanışlıdır.

Ziyaretçilerin web sitelerini etkili bir şekilde keşfetmelerine yardımcı olan bu bağlantı yollarının SEO açısından önemini Breadcrumbs Nedir? adlı yazımızda bulabilirsiniz.

Analiz

Web sitesi analizi, arama motoru optimizasyonunun önemli bir parçasıdır çünkü web sitenizin performansını izlemek önemli SEO sorularını yanıtlamanıza yardımcı olur. Uyguladığınız SEO taktiklerinin gerçekten işe yarayıp yaramadığını, ne kadar iyi çalıştığını ve müdahale etmeniz gereken yerleri anlamanızı sağlar.

Sıralama aldığınız anahtar kelimeler, arama sonuçlarındaki tıklanma oranlarınız, ziyaretçilerinizin hangi ülkelerden geldiği, sayfalarınızla nasıl etkileşimde bulunduğu, en çok hangi kanallardan trafik aldığınız, en çok ziyaret edilen sayfalarınız… Bu tip verilere; Google Arama Konsolu ve Google Analytics gibi ücretsiz araçları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Mobil Uyumluluk

Mobil Uyumluluk, SEO, responsive tasarım
Google, mobil uyumlu siteleri, mobil optimizasyonu olmayan sitelere göre üst sıralarda listeler.

Google’ın, 2019 itibariyle mobil öncelikli indekslemeyi kullanmaya başlaması; web sitelerinin çoğunun masaüstü sürüm yerine mobil sürümlerinin taranarak dizine eklendiği anlamına geliyor. Yani sitenizin ne kadar “mobil uyumlu” olduğu, Google sıralamanızı etkiliyor.

Hatta bazı nişlerde, mobil trafik masaüstü trafiğinden daha ağır basıyor ve akıllı telefonlardan yapılan Google aramaları masaüstü bilgisayarları her geçen gün biraz daha geride bırakıyor.

Mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak için okunaklı bir yazı tipi, duyarlı (responsive) bir tasarım, mobil cihazlar için gezinmesi kolay menü ve sıkıştırılmış görüntüler önemlidir.

Mobil uyumlu tasarım kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi, hemen çıkma oranlarının azalması ve trafik artışı gibi olumlu etkilere sahip olduğundan Responsive Tasarım Nedir? adlı yazımıza göz atmanızı öneririz.

2021’in SEO Trendleri

2021'in SEO Trendleri
Herkesin ezberlediği önemli SEO taktiklerinin dışında ağırlık vermen gereken yeni trendlere göz atmaya hazır mısın?

Sayfanızı arama motorlarının daha iyi anlamasını sağlayacak en güncel trendlerin neler olduğunu öğrenmeye hazır mısınız? Ünlü SEO danışmanları ve dijital strateji uzmanları bugünlerde SEO hakkında nelerden bahsediyor biliyor musunuz?

Sayfa hızı, mobil uyumluluk, görüntü optimizasyonu ve SSL gibi artık herkesin ezberlediği önemli SEO taktiklerinin dışında ağırlık vermemiz gereken noktalar neler? Hadi Öğrenelim!

 • Hedef kitlenizi en iyi şekilde anlamanın ve onlara değerli içerik sunmanın önemi gittikçe arttığından, satış ve destek ekibinize gelen soru ve talepleri, sitenizdeki yorum ve eleştirileri göz önünde bulundurarak ilgili makalelere sitenizde yer vermelisiniz. Ayrıca işletmeler bu konulara ilişkin soruları ilgili sayfalarda SSS bölümünde yanıtlamalıdır. Ziyaretçilerin ilgisini korumak için gereken şey en kapsamlı, pratik ve değerli içeriği sunabilmektir.

 • Markanızın ya da sitenizin YouTube kanalı ve görseller gibi A’dan Z’ye tüm dijital varlığını ve Google’ın bunları nasıl öne çıkaracağını optimize etmelisiniz.

 • Lighthouse ve Crux API gibi araçları kullanmanız ve NLP analizi sağlayan SEO araçlarını araştırmanız önerilir.

 • Google’ın Knowladge Graph olarak adlandırdığı bilgi grafiği ya da bilgi panelinizi düzenleyerek Google Keşfet için de görünürlüğünüzü optimize etmelisiniz.

 • Wikidata gibi ilgili bilgi tabanlarında bir mevcudiyet oluşturmak, işletmelerin Google My Business profilini önemsemeleri gibi öneriler de 2021 için SEO uzmanlarının etkili olacağını öngördüğü taktikler arasında.

 • Google’ın 2021’de yapılacak kullanıcı/sayfa deneyimi güncellemesi ile sıralama faktörlerinden biri haline geleceğini duyurduğu Core Web Vitals, sitelerin ne kadar sinir bozucu olabileceğinin ölçülmeye başlandığını kanıtlıyor. Bu nedenle kullanıcı deneyimine odaklanmanız ve Core Web Vitals konusunda araştırma yapmanızı da öneririz.
 • Kullanıcıya ve arama amacına odaklanmak ilk başta uygulayıp sonra unuttuğunuz bir SEO stratejisi olmamalıdır. İnsanların araştırma niyeti ve davranışı zamanla değişebilir. Bu nedenle bu konuya her yıl yeniden odaklanmalı ve ekonomik, sosyolojik ve psikolojik faktörlerin arama talebini nasıl etkilediğini anlamaya çalışmalısınız.

  Google’ın kullanıcı niyetini tatmin etmeye daha fazla odaklanması nedeniyle ziyaretçilerin ihtiyaçlarına hitap etmeyen bir web sitesinin iyi sıralamalar alması imkansızdır.
 • 15 Ekim 2020’de Google’ın arama algoritmasına daha fazla yapay zeka entegre edeceğini duyurmasıyla yeni bir kavramla tanıştık: Passage Ranking. Bir sayfadaki içeriği detaylı bir şekilde anlamayı ve sayfanın farklı bölümlerini /pasajlarını bağımsız olarak puanlayabilmeyi amaçlayan bu algoritma zayıf içerikten uzak durmamız gerektiği anlamına geliyor.

  Ayrıca SEO adına düzenli olarak yaptığınız tüm iş akışlarını listelelemeniz, bu adımların bazılarını SEO araçları ile otomatikleştirmeniz öneriliyor. Önemli anahtar kelimelerinizin sıralaması, aynı anahtar kelime için değişen URL’lerin sıralaması, sayfa içeriği değişiklikleri, URL değişiklikleri gibi önemli değişiklikleri izleyen bir uyarı sistemi kurmanız da tavsiyeler arasında.

Yardımcı SEO Araçları

SEO uygulayıcılarının günlük işlerinde kullandığı sektör lideri araçların çoğu, site değişikliklerini hayata geçirmek için otomatikleştirilmiş işlevler sunar. SERP’lerdeki sıralamalarınızı etkileyebilecek fırsatları görmenizi sağlayan bu araçların amacı SEO’nuzu geliştirmenize yardımcı olmaktır.

En popüler SEO araçları arasında Google Search Console, Google Analytics, Bing Webmaster Tools, Semrush, Ahrefs ve Yoast’ı sayabiliriz.

Anahtar kelime araştırması, backlink analizi, trafik kaynakları ve konum demografisi gibi kullanışlı veriler sunan bu çok başarılı yardımcılar için En İyi Ücretsiz SEO Araçları yazımıza göz atabilirsiniz.

Basit ve Etkili SEO Kontrol Listesi

seo checklist, seo kontrol listesi
“SEO; ancak insanlar arama yapmayı bıraktığında, Google, algoritmalarını değiştirmeyi bıraktığında ve rekabet öldüğünde tamamlanır, yani sonsuzdur!”

1996’dan bu yana web sitelerinin arama motoru sıralamalarının iyileştirilmesine yardımcı olan, bu alanda binlerce öğrenci yetiştiren ve Toyota, Ebay, Netflix gibi isimlerin SEO danışmanlığını yapan Bruce Clay‘ e göre SEO; ancak insanlar arama yapmayı bıraktığında, Google, algoritmalarını değiştirmeyi bıraktığında ve rekabet öldüğünde tamamlanır, yani sonsuzdur!

Bu nedenle SEO’ya başarılı olmak için sürekli dikkat edilmesi gereken bitmeyen bir süreç gözüyle bakmak ve kontrol listeleri kullanmak mantıklıdır.

 1. Google Search Console, Google Analytics, Bing Webmaster Tool ve Yandex Webmaster Tool gibi belli başlı arama motorlarının verilerini incelemenizi sağlayan analiz araçlarıyla yola çıktığınızdan emin olun. WordPress kullanıyorsanız Yoast SEO‘yu da bu gruba dahil etmeniz önerilir.
 2. Düşük rekabetli anahtar kelimelere, uzun kuyruklu anahtar kelimelere ve içerik planına karar verin. Uzun, kapsamlı, arama amacına uygun içeriklere odaklanın. Eski içeriklerinizi güncelleyin.
 3. Kaliteli link yapısı oluşturmaya çalışın. Backlink konusunda otorite kadar çeşitliliğe de önem verin.
 4.  PageSpeed Insights gibi araçlarla sitenizin hızını belirli aralıklarla ölçün ve bu araçların önerilerini gözden geçirin, site hızı sunucunun performansı ile doğrudan ilişkili olduğundan hosting altyapınızın güçlü olduğundan emin olun.
 5. Artık neredeyse her site için bir zorunluluk halini almaya başlayan SSL sertifikasını aktive ederek ziyaretçilerinizin adres çubuğunda kilit simgesini görmesini sağlayın.
 6. Sitenizi hızlı, SEO dostu ve mobil uyumlu bir tema ile destekleyin. WordPress kullanıyorsanız En İyi Ücretsiz WordPress Temaları adlı yazımızda hız testlerinden en yüksek puanları alan temaları bulabilirsiniz.
 7. Sesli aramayı hesaba katmayı unutmayın.
 8. Teknik SEO‘yu küçümsemeyin; site haritası, robots.txt dosyası, URL yapıları, 301 yönlendirmeleri, H1, H2 etiketleri, bozuk bağlantılar, AMP gibi detayları önemseyin.
 9. Youtube‘un sizi SERP’lere taşıma gücünü kullanın.
 10. Yerel SEO için Google My Business gibi varlıklarınızı profilden yorumlara kadar profesyonelce yönetin.
 11. Sosyal medya, reklamlar, satış ortaklığı, e-mail listesi oluşturma yolları gibi dijital pazarlama ögelerinin SEO çalışmalarınıza rüzgar olabileceğini unutmayın.

Özet

SEO’nun sürekliliği nedeniyle araştırmaktan bıkmadan arama motoru yönergelerini takip etmeniz, Google’ın Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Başlangıç Kılavuzu gibi temel bilgiler başta olmak üzere, ünlü SEO sitelerinde yer alan taktikleri, güncel istatistik ve araştırma sonuçlarını okumanız önerilir.

Ayrıca E-Ticaret Sitenizin Trafiğini Nasıl Artırabilirsiniz? ve Küçük İşletmeler İçin Etkili SEO Taktikleri gibi yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Özetle ne kadar araştırırsak araştıralım arama motorları algoritma değişiklikleri yaptığı sürece SEO Nasıl Yapılır? sorusunun tüm kapsamıyla yanıtlanmasının mümkün olmayacağını söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir