SEO Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Seo içerisine birçok unsuru alan kapsamlı bir çalışmadır. Seo uzmanları, web sitelerinin tasarımından, performans iyileştirmelerine, backlink uygulamalarında içerik geliştirmesine kadar pek çok alanda hizmet verirler. Yani Seo uzmanları, genel anlamda web ve bilgi teknolojileri hakimiyetinine sahip kişilerdir.

Backlinkciler ise daha çok birer PR uzmanı gibi görev yaparlar. Web sitelerine verilecek bağlantıların doğru kaynaklarda yer almasını sağlayan Backlinkciler site içerisinde sürdürülmesi gereken seo uygulamaları ile bir ilişkileri bulunmaz. Yani seo uzmanı backlink uygulamalarını da hakimken, Backlinkciler bu düzeyde faaliyet göstermezler. Hatta bu kişilerin bilgi teknolojileri hakimiyetinin de ileri düzeyde olması gerekmez. Doğru kaynakları analiz ve tespit edebiliyor olmaları bu hizmeti verebilmeleri için yeterlidir.

Seo Uzmanı Kime Denir?

Seo uzmanları belli düzeyde bilgi teknolojisi hakimiyetine sahibi olmak durumundadır. Sunucuların sevk ve İdaresi, gerekli yazılımsal müdahalelerin yapılabilmesi, web tasarımındaki kusurların giderilmesi ve geliştirmelerin yapılabilmesi, algoritmaya uygun düzenlemelerin gerçekleştirilebilmesi gibi tüm detaylar konusunda hakimiyet seo uzmanları için zorunluluktur. Aksi halde, işlemler eksik olacak ve belli kriterler karşılanamayabilecektir.

Seo uzmanı, seo bileşenlerini bir araya getiren ve en iyi şekilde çalışmasını sağlayan kişidir. Seo uzmanları, içerik hizmetleri tedariğini gerçekleştirir, içeriklerin doğru yapılandırma ile sitelere girişini yapar, çeşitli kaynaklardan materyal sağlayarak, site içeriğinin güçlendirmesini temin eder. Ayrıca Seo uzmanı, harici kaynaklardan link alınması noktasında da hizmet verir. Bunun için Seo uzmanları, Backlinkciler ile ortak çalışmalar yürütebilir.

Backlinkciler, sitelere verimli bağlantıların sun olmasını sağlayan kişilerdir. Hizmet veren kişiler, sadece link sağlama noktasında değil, linkin iyileştirilmesi ve buraya içerik tedarik edilmesi noktasında da hizmet verebilir. Yani burada da birkaç boyutu olan bir uygulama söz konusudur. Backlinkciler de, en azından içerik ve bağlantı kalitesi bakımından seo uzmanları kadar bilgi ve deneyime sahip olmak durumundadır. Aksi halde, sağlanan linkler kalitesiz, seo bakımından yetersiz ve hatta kimi zaman tehlikeli hale gelebilir. Bu noktada,

Backlinkciler tarafından sağlanan kaynakların seo uzmanları tarafından ikinci kez kontrol edilmelerinde fayda vardır. Yani Seo uzmanı, nihai sorumluluğu taşıyan kişi ya da kuruluş olarak tanımlanabilir. Günümüzde bu hizmetleri bütün halinde verebilen silah uzmanı kuruluşlar olduğu gibi, backlink sağlayan kişi ve kuruluşlarla çözüm ortaklığı ilişkisinde bulunan ve Nihai sorumluluğu alan seo firmaları da bulunmaktadır.

1 comment
  1. Teşekkür ederiz bu blog bilgilendirme için harika olmuş! İyi ki turhost kullanıyoruz çok memnunuz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir