SMTP Nedir?

SMTP Nedir?

İş dünyasında da kişisel amaçla kullanıldığında da e-postalar günümüzün en etkili iletişim yöntemlerinden. Peki e-postalarınızın alıcılara nasıl ulaştığını hiç merak ettiniz mi? Bu merakı e-posta iletişiminin kalbi olan SMTP Nedir? sorusunu cevaplamadan gidermek pek de mümkün değil. O halde, SMTP hakkında açıklamalarımıza göz atmaya hazır mısınız?

E-postaların gönderilmesi ve alınmasından sorumlu temel algoritmalar veya yönergeler yani e-posta protokollerinin en iyi bilinenleri; POP3, IMAP, SMTP ve HTTP’dir.

RFC 821 ve RFC 2821 olarak da bilinen SMTP, ilk olarak 80’li yıllarda kalabalık bir operatör, araştırmacı, mühendis ve ağ tasarımcısı topluluğu tarafından başlangıçta TCP / IP protokolünün uygulama katmanının bir parçası olarak tasarlandı.

Basit posta transfer protokolü anlamına gelen SMTP (Simple Mail Transfer Protocol), e-postaların bir sunucudan diğerine gönderilmesini sağlayan teknolojidir.

Basitçe ifade etmek gerekirse e-posta aktarımını doğrulayan ve yönlendiren bir dizi komut diyebileceğimiz SMTP, aslında sanal bir postacı.

Outlook ve Gmail gibi e-posta sistemleri SMTP’yi kullanarak e-postaların kendi sunucularından gönderilmelerini sağlamış olur, aklınıza gelebilecek her e-posta istemcisi hizmeti, SMTP protokolünün bir varyasyonunu kullanır.

SMTP Nasıl Çalışır?

SMTP sunucusu yalnızca SMTP çalıştıran bir bilgisayardır. Bir SMTP sunucusu olmadan, e-postanızı hedefine gönderemezsiniz. E-postanızı hazırladıktan sonra “gönder” düğmesine tıkladığınızda, e-posta mesajlarınız otomatik olarak bir dizi koda dönüştürülür ve SMTP sunucunuza aktarılır. Orada, kodlar uygun şekilde işlenir ve mesaj doğru e-posta adresine iletilir.

SMTP, bağlantı yönelimli bir protokol olan TCP protokolünü kullanır. Bu, e-postanın tesliminin garanti edildiği anlamına gelir ve hedef e-posta adresinin doğru ya da hala mevcut olduğunu varsayar. Herhangi bir nedenle, gönderdiğiniz e-posta hedefine ulaşmazsa gönderdiğiniz e-postanın iletilemediğini bildiren bir e-posta alırsınız.

SMTP yalnızca alıcının sunucusuna bağlanmakla kalmaz, aynı zamanda mesajın alıcıya teslim edilmemesi durumunda bir hata bildirimi ile mesajın göndericisine geri dönmesini de sağlar.

Bu işlem, gönderenin yanlış e-posta adresine sahip olduğunu fark etmesini veya alıcının sunucusunun gönderenin kimliğinden gelen e-postaları engellemesini sağlamak içindir.

E-posta Gönderiminin Perde Arkası

E-posta gönderiminde SMTP’nin rolünü kavramanız için birbirini izleyen adımları şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Bir e-posta oluşturduktan ve “gönder” e bastıktan sonra, e-posta istemciniz (ör. Gmail, Thunderbird, Outlook…) e-postanızı, bir e-posta sunucusuna göndermek için SMTP’yi kullanır.
 2. Daha sonra e-posta sunucusu, mesajı alıcının e-posta sunucusuna iletmek için de SMTP’yi kullanır.
 3. SMTP aktarımının başarılı bir şekilde alınması üzerine, alıcının e-posta istemcisi mesajı IMAP kullanarak alır ve alıcının erişebilmesi için gelen kutusuna yerleştirir.

Biraz daha detaylı anlatmak gerekirse; bir e-posta gönderdiğinizde, e-posta istemcinizin e-postayı giden posta sunucusuna yüklemesi için bir yola ihtiyacı vardır. Giden posta sunucusunun, e-postanızı alıcının gelen posta sunucusuna aktarması için de bir yola ihtiyacı vardır.

Port yani “Bağlantı noktası“, iki posta sunucusu gibi bilgisayarların iletişim kurmasına yardımcı olur. Posta sunucuları, web sitesi sunucularına çok benzer, aralarındaki iletişim IP adresleri aracılığıyla gerçekleşir. IP adresi bir bilgisayarı tanımlar. Bağlantı noktası ise SMTP gibi o bilgisayarda çalışan belirli bir uygulamayı tanımlar. IP adresini, bir binanın fiziksel açık adresine benzetirsek, bağlantı noktası; o sitedeki belirli bir dairenin numarasıdır. Bu daireye bir şey teslim etmek istiyorsanız, hem binanın adresi hem de daire numarasını bilmeniz gerekir.

Bir SMTP sunucusuna bağlanmak istiyorsanız, hem IP adresini hem de bağlantı noktası / port numarasını girmeniz gerekir.

Bağlantı Noktaları

25, 587, 465, 2525 gibi farklı SMTP bağlantı noktaları bulunur:

 • Port 25, en eski ve en sık kullanılan bağlantı noktasıdır. Varsayılan SMTP bağlantı noktası olarak bilinir ve çoğunlukla SMTP geçişi için kullanılır.

  Standart SMTP bağlantı noktası olan 25, güvenliği ihlal edilmiş bilgisayarlardan spam göndermek için kötüye kullanıldığından genellikle internet servis sağlayıcılar ve bulut sağlayıcılar tarafından engellenir.
 • 587 numaralı bağlantı noktası ya da port 587; modern webde SMTP gönderimi için varsayılan bağlantı noktasıdır. 587 numaralı bağlantı noktası TLS’yi destekler yani TLS şifrelemesiyle birlikte çalıştırıldığında, aşağıda “SSL ve TLS Nedir?” başlığının altında da açıkladığımız gibi, e-postaların IETF yönergelerine uygun olarak güvenli bir şekilde gönderilmesini sağlar.
 • 465 numaralı bağlantı noktası, aslında SMTPS (SSL üzerinden SMTP) için atanmış olan, SSL kullanarak e-postaları güvenli bir şekilde göndermeyi amaçlayan sonradan farklı bir kullanım için yeniden atanan ve kullanımdan kaldırılan bir port numarasıydı. Buna rağmen, çoğu internet ve bulut barındırma sağlayıcısı, SMTP gönderimi için 465 numaralı bağlantı noktasını hala desteklemekte.
 • 2525 numaralı bağlantı noktası ise, IETF veya IANA tarafından tanınan resmi bir SMTP bağlantı noktası değil. Ancak, SMTP gönderimi için 587 numaralı bağlantı noktasına alternatif olarak kullanılmakta ve çoğu ISS ve bulut barındırma sağlayıcısı tarafından desteklenmekte.

SMTP ile IMAP Arasında Ne Fark Var?

SMTP bir e-posta gönderme protokolü, IMAP (Internet Access Message Protocol) ise e-postaları alma için kullanılan protokoldür. IMAP’in amacı, e-postaları alıcının sunucusundan gelen kutusuna teslim etmektir.

Gönderilen bir e-posta; alıcı e-posta hesabında oturum açıp IMAP protokolünü kullanarak e-postayı indirene kadar alıcının e-posta sunucusunda kalır.

Benzer amaçla kullanılan POP3; e-postayı aktarır, ancak gönderildikten sonra sunucudan siler. IMAP ise e-postayı aktarır ve birden fazla cihaz arasında senkronize eder.

IMAP, mesaj alımıyla ilgilendiğinden, e-posta göndermek için IMAP protokolünü kullanamazsınız.

IMAP; e-postaların sunucularda güvenli bir şekilde depolanmasına yardımcı olur, uzaktan erişime izin verir ve birden çok kullanıcının tek bir hesabı çalıştırmasına olanak tanır. Kurumsal uygulamalar için normalde IMAP’tan yararlanılır.

SSL ve TLS Nedir?

SMTP yerel bir güvenlik katmanı olmadan oluşturulmuştur. Varsayılan olarak, SMTP sunucuları e-posta mesajlarını şifrelemez. Bu; e-postalarınızın kolayca ele geçirilebileceği anlamına gelir. Bu nedenle, SSL / TLS şifreleme protokolüne sahip SMTP sunucusu; web sunucusu ile istemci arasında güvenli iletişim kurulmasını sağlar.

SSL ve TLS; bir ağ üzerinden çalışan sunucular ve uygulamalar arasında kimlik doğrulama ve veri şifreleme sağlayan kriptografik protokollere denir. Dilerseniz SSL Nedir? adlı yazımızı okuyarak web sitenizi “güvenli değil” uyarısından kurtarabilirsiniz.

Gerçekte TLS’nin öncülü olan SSL artık hiçbir modern sistemin desteklemediği ama insanların TLS’yi kastederek adını kullanmaktan vazgeçemediği bir şifreleme protokolü.

Temelinde TLS, bir noktadan diğerine aktarılan tüm veriler için uçtan uca şifreleme sağlar ve yalnızca iki tarafın verileri okuyabilmesini sağlamak için kriptografi kullanır.


Toplamda üç SSL sürümü (SSL 1.0, 2.0 ve 3.0) geliştirilmiş ancak SSL’in ilk versiyonu savunma düzeyi yetersiz bulunduğundan piyasaya hiç sürülmemiş. SSL’nin diğer sürümleri ise artık kullanımdan kaldırılmış durumda. Piyasaya sürülen TLS sürümleri ise; TLS 1.0, 1.1, 1.2 ve 1.3.

TLS, istemci-sunucu bağlantısını güvenli hale getirmeyi amaçlar, aynı zamanda e-postaları ve VoIP aramaları gibi bağlantıları korumak için de kullanılır.

TLS sayesinde iletişimin içeriği şifreli, özel ve tamamen güvenli kalır, böylece veriler kötü niyetli kişiler tarafından deşifre edilemez. TLS ile güvence altına alınan bağlantılarda, web tarayıcılarının adres çubuğunda HTTPS ya da kilit simgesi görüntülenir.

SMTP Ayarları Nasıl Yapılır?

Her SMTP sunucusunun benzersiz bir adresi vardır ve kullanmakta olduğunuz posta istemcisinde ayarlanması gerekir. Örneğin, Gmail kullanıyorsanız, SMTP adresi smtp.gmail.com’dur. Şu anda kullanmakta olduğunuz SMTP sunucusunun adresini öğrenmek istiyorsanız, e-posta istemcisi ayarlarınızdan kolaylıkla bulabilirsiniz.

POP3 ve IMAP protokolleri gibi, SMTP protokolü de e-posta istemcinizde giden sunucu ayarlarından yapılandırılır. Bu aynı zamanda SMTP sunucu ayarı olarak da bilinir. Bu ayar, e-posta istemcinize e-postayı nereye gönderebileceğini söyler.

 1. E-posta istemcisini açın ve Araçlar > Hesap Ayarları’nı tıklayın.
 2. “Giden Sunucu (SMTP)” öğesini seçin.
 3. Yeni bir SMTP sunucusu eklemek için “Ekle” düğmesine tıklayın.
 4. Bir sonraki pencerede, açıklama (e-posta sunucunuzu tanımlayacak bir ad), sunucu adı (ör: Gmail hesabınızı ayarlıyorsanız, sunucu adı olarak smtp.gmail.com), bağlantı noktası (genellikle e-posta göndermek için 25 ya da 587 numaralı bağlantı noktası kullanılır), bağlantı güvenliğiniz (SSL / TLS), kimlik doğrulama yönteminiz ve kullanıcı adınız (e-posta adresinin kullanıcı adı) bölümlerini doldurmanız gerekir.

Özet

Özet olarak SMTP’nin, e-postaların daha güvenilir bir şekilde gönderilmesini sağlayan ve spam klasörlerine düşme olasılıklarını azaltan bir protokol olduğunu söyleyebiliriz.

Mail sistemindeki herhangi bir sıkıntı; satışların azalmasına, üretkenliğin sınırlandırılmasına, çalışanlar ile tüketiciler arasında iletişim kopukluklarına, zaman ve fırsat kayıplarına neden olabilir. Bu nedenle SMTP nedir? sorusunun peşine takılanlar için e-posta göndermenin ve almanın en etkili yolları olan SMTP ve IMAP hakkında detaylara yer vermeye çalıştık.

Dilerseniz Mail Hosting paketlerimize göz atarak yüzbinlerce maili sorunsuz olarak e-postanızda tutabileceğiniz, mobil uyumlu, profesyonel e-posta hizmetlerimizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir