Softaculous Nedir?

Softaculous Nedir?

” Softaculuous nedir? ” sorusunu “web sitenize tek bir tıklama ile herhangi bir komut dosyasını ekleyebilen otomatik yükleme platformu” şeklinde cevaplamak mümkün.

Bazı kullanıcılar için, komut satırıyla bir sunucuya yazılım yüklemek korkutucu görünebilir. Softaculous, güvenilir komut dosyaları içeren bir grafik arayüz sağlayarak web hosting müşterilerine sunucularındaki yazılımları yönetme ve güncel tutma olanağı sunar.

Softaculous ile web portalları, e-ticaret çözümleri, CMS’ler (içerik yönetim sistemleri), Wiki’ler, sosyal ağlar, bloglar, anketler, forumlar, reklam ve proje yönetimi yazılımları birkaç tıklama ile yüklenebilir.

Sostaculuous’un cPanel, DirectAdmin, Plesk, H-Sphere, ISP System, Interworx, CentOS WebPanel ve Hosting Controller gibi birçok web hosting kontrol paneliyle entegrasyonu oldukça kolay.

Aslında Softaculous’un yazılım sağlayıcılar ile kullanıcılar arasında bir köprü olduğunu söyleyebiliriz. Herhangi bir yazılım sağlayıcısı ürününü bu platforma ekleyebilir, kullanıcılar bu ürünü Softaculous’ta inceleyebilir, derecelendirebilir ve kullanıcı yorumlarına dayanarak diledikleri komut dosyasını indirebilir.

Softaculous cPanel’e Nasıl Kurulur?

Softaculous'u cPanel'e kurmak için ihtiyacınız olan tek şey, üzerinde cPanel çalışan bir sunucu.
Softaculous’u cPanel’e kurmak için ihtiyacınız olan tek şey, üzerinde cPanel çalışan bir sunucu.

Softaculous’u sıfırdan kurmak, hosting sağlayıcınız tarafından önceden kurulmamışsa, SSH aracılığıyla sunucunuza root erişiminizin olmasını gerektirir.

SSH ile bağlandıktan sonra kurulum dosyasının indirilmesi için aşağıdaki komutları girmelisiniz. Kurulum tamamlandığında sunucunuzdaki Softaculous arayüzüne erişebilirsiniz.

1- wget -N http://files.softaculous.com/install.sh
2- chmod 755 install.sh
3- ./install.sh

Detaylı bilgi için Softaculous’un, özel talimatlar içeren kurulum klavuzuna göz atmanız önerilir.

Softaculous Nasıl Kullanılır?

Teknik bilgisi olmayanların kullanabileceği şekilde tasarlanan Softaculous; kullanıcı dostu bir arayüze sahip.

Softaculous’un, hem ücretsiz hem de ücretli sürümleri mevcut. Ücretsiz plan, 38 komut dosyası içeriyor. Premium planda ise 420 komut dosyası bulunuyor. Kullanıcılar isterse platformun premium planını 1 ay boyunca ücretsiz olarak deneyebiliyor.

Softaculous’un kullanımı oldukça kolay. İhtiyaçlarınıza uyacak şekilde özelleştirebileceğiniz birden fazla ayar katmanına sahip olan Softaculous’ta kurmak istediğiniz yazılımın üzerine geldiğinizde, uygulama hakkında bilgi ve bir yükleme butonu görülüyor.

Daha sonra değiştirilebilecek bazı genel ön ayarları kullanmak için “hızlı kurulum” butonuna basmayı seçebilir veya Yükle’ye tıklamadan önce site adı ve temel tema dahil olmak üzere ekrandaki seçenekleri belirleyebilirsiniz.

Softaculous’un Avantajları

 • Softaculous içerdiği komut dosyalarının ve uygulamaların tümünü sistematik şekilde sıralaması, en sevdiklerinizi ve dil tercihinizi hızlıca seçmenizi sağlaması ve dosyaları yüklemek /sıkıştırmak için FTP’ye ihtiyaç duymanızı gerektirmemesi gibi kullanım kolaylığı sunan çok sayıda özelliğe sahip.

 • Softaculous ile veritabanı yapılandırmaları, web sunucusu dosyaları, kullanıcı izinleri ve kurulum gibi farklı işlemler herhangi bir sorunla karşılaşmadan otomatik olarak yapılıyor.

 • Softaculous’un kullanıcı topluluğunun tüm komut dosyaları hakkındaki yorumlarını okuyarak hangi ürünü seçeceğiniz konusunda daha bilinçli karar verebiliyorsunuz.

 • Softaculous bünyesindeki belirli bir ürün her güncellendiğinde, kullanıcılar bildirim alıyor.

 • Softaculous komut dosyalarını kullanırken kullanıcıların gizlilikleri konusunda endişelenmelerine gerek kalmıyor. Softaculous özel bilgilerinizi HTTPS protokolü aracılığıyla güvenli bir şekilde saklıyor.

 • Softaculous bir çok kontrol paneliyle çalışabiliyor. Oldukça esnek.

 • Tek tıkla yedekleme ve geri yükleme özelliği, kullanıcıların sitelerini yedeklemelerine olanak tanıyor. Yedeklemeler Google Drive, Dropbox, FTP / FTPS / SFTP konumlarında yapılabiliyor.

 • Mevcut bir kurulumdan yeni bir site oluşturmak için tek tıklamayla bir kurulumu klonlamak mümkün. Yönetici ve kullanıcılar, seçilen WordPress eklentileri ve temaları ile setler oluşturabilir ve Softaculous aracılığıyla WordPress’i yüklerken bu seti kurmayı seçebilir.

 • Softaculous’un komut dosyalarını farklı dillerde yükleyebilir ve çeviri paketlerini kullanabilirsiniz.

 • Softaculous’un web sitesi klonuyla değişiklikleri test edebilirsiniz.

 • Softaculous, uygulama güncellemelerini satıcı tarafından yayınlandıktan sonraki bir gün içinde etkinleştirir.

 • Kullanıcılar sunucudaki tüm güncel olmayan kurulumların listesini görüntüleyebilir ve bir tıklama ile bunları toplu olarak yükseltebilir, dilerse kurulumları güncellemek için otomatik güncelleme seçeneğini etkinleştirilebilir.

 • Softaculous’un API desteği mevcuttur.

 • Softaculous, sunucunuzdaki diğer işlevleri bozabilecek herhangi bir dosya veya klasörü değiştirmez.

 • Softoculuous; işlevlerine dair rehber niteliğinde, anlaşılması kolay, kapsamlı bir dokümantasyona sahiptir. Ekran görüntüleri ve videolarla desteklenen bu bilgilendirmeler; web sunucularının panellerine Softaculous’un entegre edilmesini, API’lerin kullanılarak PHP sürüm kontrolleri gibi çeşitli işlemlerin gerçekleştirilmesini kolaylaştırır.

Özet

cPanel, Plesk, DirectAdmin gibi en popüler kontrol panellerini desteklemesi, WordPress ve Joomla gibi web uygulamalarının kurulumunu otomatikleştirmesi gibi özellikleri Softaculous’u; komut dosyası temelli web sitesi kurması gerekenlerin ve web geliştiricilerinin kullanışlı araçlar listelerine ekliyor.

Özetle ” Softaculous Nedir? ” sorusunu; tüm komut dosyalarını tek bir adımda kurmaya yarayan, otomatik yüklemeler ve güncellemelerle sunucu yönetimini kolaylaştıran hızlı ve iyi tasarlanmış bir platform şeklinde yanıtlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.