Sosyal Medya ve SEO İlişkisi

Sosyal Medya ve SEO İlişkisi

Sosyal medya ve SEO ilişkisi farklı teknikler içeren iki önemli pazarlama bileşeninden harikalar yaratabilme potansiyeline sahiptir. Web sitenize trafik çekmeye odaklandıysanız bu iki bileşeni birbirinden ayrı iki strateji olarak düşünmekten kaçınmalısınız.

Sosyal Medya’nın SEO’ya Etkisi

Sosyal Medya'nın SEO'ya Etkisi, Sosyal Medya ve SEO İlişkisi
Google tarafından bir sıralama sinyali olarak görülmeyen sosyal sinyaller DOLAYLI olarak bir sayfanın sıralaması üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

SEO taktikleri, sayfanızın arama motorlarında kolaylıkla bulunmasını sağlasa da web sitenizi optimize etmek ve geri bağlantılar oluşturmak zaman alır. Bu süreci hızlandırmak için sosyal medyayı kullanmak adınızı duyurmanın harika bir yoludur.

İnsanları web sitenizin bağlantısını tıklamaya teşvik eden gönderiler oluşturduğunuzda Google sitenizin kullanıldığını fark eder ve bu, arama sonuçlarında yukarı çıkmanıza yardımcı olur.

Sosyal ağlarda sitenize yönlendiren bağlantıları içeren yorumlar, etiketlendiğiniz post’lar ve aldığınız beğeniler gibi kullanıcı eylemleri; sosyal sinyaller olarak bilinir. Google tarafından bir sıralama sinyali olarak görülmeyen sosyal sinyaller dolaylı olarak bir sayfanın sıralaması üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Yaygın kanının aksine, sosyal medya SEO’ya doğrudan katkı sağlamaz.

Yani takipçi ve beğenilerin sayısının arama motorlarında nasıl sıralandığınız üzerinde doğrudan etkisi yoktur. Web sitenizdeki blog, Twitter ve Facebook’ta çok sayıda paylaşım alabilir, ancak Google arama sonuçlarında siteniz ikinci sayfada kalabilir. Sosyal medya paylaşımlarının daha iyi sıralamalarla ilişkilendirilebileceğini anlamak önemlidir. Ancak bu, daha iyi sıralamalara neden oldukları anlamına gelmez!

Bir sitenin SERP’lerdeki konumu ile sahip olduğu sosyal sinyallerin sayısı arasındaki dolaylı ilişki SEO ile sosyal medya stratejilerini birleştirmenin önemli etkilere sahip olabileceğini göstermektedir. Bu özellikle yeni bir web sitesi için trafik çekmenin etkili bir yolu olabilir.

Ek olarak sosyal medyanın SEO çalışmalarına ivme kazandıran etkilerini; etkileşim, backlink, kitle analizi, marka bilinci, hızlı indeksleme ve profillerin SERP’lerde (arama motoru sonuç sayfalarında) listelenmesi gibi başlıklarla incelemek mümkündür.

Backlink, Kitle Analizi ve İçerik
Sosyal ağlardan gelen bağlantılar, SEO ölçümlerini etkileyebilir ve zamanla kaliteli geri bağlantılar elde etme fırsatlarına yol açabilir.

Bildiğiniz üzere geri bağlantılar (backlink), sayfa dışı SEO’nun en etkili faktörleri arasındadır. Sosyal medya da web sitenizde yayınladığınız yeni bir içeriğin bağlantısını paylaşarak bunu geniş bir kitleye hızlı bir şekilde ulaştırmada etkilidir.

Sosyal ağlardan gelen bağlantılar, arama motoru sonuçları üzerinde yüksek kaliteli sitelerden gelen geri bağlantılarla aynı etkiye sahip olmasa da sitede geçirilen süre ve hemen çıkma oranı gibi önemli SEO ölçümlerini etkileyebilir ve zamanla kaliteli geri bağlantılar elde etme fırsatlarına yol açabilir.

Kitle Analizi ve İçerik

Sosyal medyanın en güzel yanlarından biri, hedef kitleniz hakkında bilgi edinmenizi sağlayarak, onlara uygun içerik geliştirmenize olanak tanımasıdır. Takipçilerinizin kim olduğunu, ilgi alanlarını, ihtiyaçlarını, sıkıntılarını, inançlarını, duygularını, arzularını ve genel eğilimlerini öğrenebilmek, markanızı tercih etme olasılığı yüksek olan kişileri hedeflemenizi kolaylaştırır. Profilleriniz ve içeriğiniz için yeni anahtar kelime fırsatları keşfetmenize olanak tanır ve içerikler, kitlenizin bir ürünü nasıl aradığına ilişkin belirli kriterlere uyacak şekilde optimize edilebilir.

Sosyal ağlarda bilgi topladıkça insanların son zamanlarda neyi okumak ve takip etmek istediklerini görebilir ve içeriklerinizde sıralamanızı daha yükseklere çıkaracak konulara yönelebilir, sitenize dahil etmek için uzun kuyruklu anahtar kelimeler ve sorular belirleyebilirsiniz. Tüm bunlar kitleniz için değerli içerikler oluşturmanızı sağlayacaktır. Dolayısıyla kitlenizin sosyal medyadaki bir konuyla ilgilenmesi arama motoru sonuçlarında aynı konuyu tıklama olasılıklarını artırdığından, bu şekilde oluşturduğunuz içerikler web sitesi trafiği, katılım ve sitede geçirilen süre dahil olmak üzere çeşitli SEO ölçümlerini iyileştirecektir.

Ayrıca hedef kitlenizin gönderilerinize bıraktığı geri bildirimlere ve sahip oldukları sorulara göre profilinizde de ince ayarlamalar yapabilirsiniz.

Marka Bilinci

Marka Bilinci, Hızlı İndeksleme, Profillerin SERP'lerde Listelenmesi, Etkileşim
Sosyal ağlarınızda gönderi yayınlamaya devam ederseniz, tüm SERP’i markanızla işgal edebilirsiniz.

Sosyal medya pazarlama stratejisinin en önemli hedeflerinden biri, marka farkındalığını artırmaktır. İnsanların sosyal medyada gönderilerinizle karşılaştıkça aşinalık kazanmaları markanızı içeren aramalar yapma olasılığını artıracaktır. Bu da trafiği doğrudan web sitenize çekecek ve arama motoru sonuçlarında sıralamanızı yükseltmeye yardımcı olacaktır.

Hızlı İndeksleme

Google ve diğer arama motorları, internet üzerinden bilgi toplayan botlara sahiptir. Bu botlar arama motorunun doğru bilgileri kullanıcıların sorgularıyla eşleştirmek için dizin oluşturmasına yardımcı olur. Sitenizde yayınlanır yayınlanmaz içeriğinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, arama motoruna taranması gereken yeni bir sayfanın olduğuna dair sinyaller göndermeniz demektir. Bu, içeriğin arama motoru sonuçları için daha hızlı dizine alınmasına yardımcı olabilir.

Profillerin SERP’lerde Listelenmesi

Arama motorları aracılığıyla markanız / siteniz aratıldığında, sosyal medya profilleriniz arama sonuçlarında web sitenizle birlikte listelenen ilk bağlantılar arasında görünür. Sosyal medya profillerinizin güncel bilgilerle ve müşterilerden gelen olumlu yorumlarla doldurulması, sitenize trafik getirebilir.

Ayrıca eğer sosyal ağlarınızda gönderi yayınlamaya devam ederseniz, tüm SERP’i markanızla işgal edebilirsiniz. Bu, rakiplerin sayfalarını veya şirketinizle ilgili olumsuz bilgileri ilk sayfadan çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Etkileşim

Adından da anlaşılacağı gibi, sosyal medya kullanıcıların ilişkiler kurmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. En yeni içeriğinizi etkileşime ve paylaşıma sunmanıza olanak sağlayan sosyal ağlar hedef kitlenizle doğrudan iletişime geçmenize ve onların sorularını yanıtlamanıza yardımcı olur.

Çok sayıda beğeni, paylaşım ve yorumun getirdiği sosyal trafik, web sitesine yansırsa SERP’deki sıralamalar etkilenecektir.

Ayrıca çoğu işletme, sosyal medya stratejisini; ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmaya ve müşterilerle etkileşim kurmaya odaklarken, bu platformlar aynı zamanda blog yazarları, sektör liderleri ve influencer’lar gibi işletmeniz için değerli olabilecek figürlerle bağlantı kurmanız için de güçlü fırsatlar sunar.

Etkili SEO için Hangi Sosyal Medya Çalışmaları Yapılmalıdır?

Etkili SEO için Hangi Sosyal Medya Çalışmaları Yapılmalıdır?
Bir tweet’te bir bağlantı göründüğünde arama motorları çok hızlı tepki verir.

Sosyal ağlar yalnızca iletişim için değil, aynı zamanda bilgi edinmek için de kullanılmakta ve bu da sosyal medyanın benzersiz bir arama motoru olarak büyümesine yol açmaktadır. Bir marka hakkında bilgi arayan çoğu kullanıcı, resmi web sitesi kadar sosyal medya profillerini de incelemek ister. Bunun nedeni sosyal ağların büyük ölçüde kişisel bir dokunuş ve daha hızlı yanıt süresi sunmasıdır.

SEO’nuzu canlandırmak için Youtube ve Facebook gibi platformları popülerlikleri nedeniyle dijital varlıklarınıza eklemeniz ve SEO-sosyal medya stratejilerinizi aşağıdaki tavsiyelerle güçlendirmeniz önerilir:

 • Hem sosyal medyada hem de SEO’da ivme kazanmanın en iyi yolu, içeriğinizi tüm sosyal medya kanallarınızda paylaşmaktır. İlgi çekici, değerli içerikleri sosyal medyada takipçilerinizle sürekli olarak paylaşarak ve blog yazarları, influencer’lar gibi nişiniz açısından önemli isimlerle etkileşim kurarak, sektörünüzde lider olarak tanınabilir ve içeriğinizin organik olarak tanıtılma olasılığını artırabilirsiniz.
 • Facebook ve Twitter gibi büyük sosyal medya platformunda yayınlanan bağlantılar “nofollow” bağlantılar olarak kabul edilir ve sıralamaları belirlerken arama motorları tarafından genellikle dahil edilmezler. Ancak Tumblr, Reddit, Pinterest ve Quora gibi bazı ağlar “dofollow” bağlantılara izin verir. Bu tip siteleri sosyal medya pazarlama stratejinize dahil etmek, marka farkındalığını artırırken SEO’nuzu da destekleyecektir.
 • SEO ve sosyal medyayı birlikte kullanmanın en önemli ipuçlarından biri, sosyal medyadan gelen ziyaretçilerin web sitenizle nasıl etkileşimde bulunduğunu izlemektir. Bu nedenle UTM Nedir? Nasıl Kullanılır? adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Web sitenize dair önemli veriler sunan bir altın madeni olarak nitelendirilen Google Analytics için de Google Analytics Nedir? adlı yazımızı okumanız önerilir.
 • Marka bilinirliğinizi artırmak için sahip olduğunuz hesapları birbirine bağlayın. Hem sosyal medyada hem de SEO’da içerik ve medyayı çapraz tanıtmak ve paylaşmak, her ikisinin de parlamasını sağlamanın en etkili yoludur. Bu nedenle sosyal medya hesaplarınızın her birinin profilinde web sitenize ait bir bağlantı bulunduğundan da emin olun, sosyal medya gönderilerini ve durumlarını blog gönderilerinize yerleştirmeye çalışın. Okuyucuların bir sayfayı, önemli alınt ve teklifleri kendi sosyal ağlarında kolaylıkla paylaşmasına olanak tanıyan sosyal simgeler, her blog gönderinizde belirgin bir şekilde görünmelidir. Bunlar, kullanıcıların web siteniz ve sosyal medya hesaplarınız arasında kolayca gezinmesine, trafiğin artmasına yardımcı olacaktır. Bloğunuzda okuyucuların sizi sosyal medyada takip etmesini kolaylaştıran bir kenar çubuğunu bulundurmak da ekstra takipçi getirebilir.
 • Sosyal paylaşımlarınıza anahtar kelimeler eklemek, sosyal medya gönderilerinizin ve profilinizin Google SERP’lerdeki görünürlüğünü artırmanıza yardımcı olacaktır.
 • Sosyal medyayı göz önünde bulundurarak arama için optimize edilmiş, ilginç istatistikler, tablolar, alıntılar ve görsellerle dolu içerikler oluşturmak paylaşımları artırır.
 • Blog gönderilerinizden açıklayıcı YouTube videoları hazırlayıp bu videoları bloğunuza yerleştirebilir, kısa versiyonlarını takipçilerinizi harekete geçirecek şekilde sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.
 • Etkileşimi artırmanın ve müşterilerinizin ilgilendiği yeni fikirler ile bunlara ait uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulmanın harika bir yolu da sosyal medya profillerinizde “uzmana sor” gönderilerinin yayınlanmasıdır. Ayrıca sosyal medya profillerinizin güncel olduğundan ve web sitenize benzer görünümde olduğundan emin olmalısınız.
 • Sosyal medya gönderilerinize anahtar kelime doldurmaktan kaçınıp hedef kitleniz için neyin değer sağlayacağına odaklanmanız önerilir.
 • Yeteri sayıda kişi sitenizi ziyaret etmiyorsa, büyük bir takipçi kitlesi oluşturmanıza katkıda bulunacak bir platform olan Medium‘da blog yazmayı deneyebilirsiniz.
 • Blog gönderilerinizi aylık 1,71 milyardan fazla kullanıcısı olan Facebook‘ta paylaşırken belirli demografik özellikleri hedefleyerek tıklama oranlarını ve dönüşümleri artırabilirsiniz.
 • B2B pazarlama uzmanlarının çoğu, içerik pazarlamaya LinkedIn’i dahil eder. LinkedIn, potansiyel müşteri oluşturmanın en etkili yoludur. LinkedIn kullanıyorsanız, markanızın arama sonuçlarında kullanıcılar tarafından keşfedilme olasılığı daha yüksektir.

 • Bir tweet’te bir bağlantı göründüğünde arama motorları çok hızlı tepki verir. Sosyal medya pazarlamanıza destek olması konusunda Twitter‘ı görmezden geliyorsanız, altın bir fırsat kaçırıyor olabilirsiniz.

 • Aylık 1,5 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan YouTube, Google’dan sonra en çok trafik alan arama motorudur. Ancak, genellikle bu aramalarda ticari amaç söz konusu değildir. Yine de diğer sitelere göre daha az geri bağlantıya sahip olanların bile Google’ın ilk sayfasında birçok video içeriğini sıralamasını sağlayabilir. Nişiniz, video içeriği oluşturmayı mümkün kılıyorsa, YouTube’u kullanmanız önerilir. Açıklama kutusuna sitenizin bağlantısını koymanız önemlidir. Ancak, bağlantının tıklanması videonun görüntülenme sayısına bağlı olduğundan, içeriğin gerçekten ilginç olduğundan emin olmalısınız.

 • İlham kaynağı ve bir fikir kataloğu olarak tanımlayabileceğimiz Pinterest’te her Pin için bir açıklama ve sitenize bağlantı ekleyebilirsiniz. Pinterest, e-ticaret sitelerinin tanıtımı için ideal bir platformdur. Resimler ne kadar çekici görünürse, Pinterest kullanıcılarının bağlantıyı tıklama olasılığı o kadar yüksektir. Burada başarılı olmanın temel koşulu, yüksek kalitede görsel tasarımlar yayınlamaktır. Bunlar Google’daki görsel aramalardan da trafik getirir.

 • Sosyal ağ olarak SEO stratejilerine dahil edilmesi gereken forumlar da hedef kitlenizin sorduğu soruları ve kullandığı anahtar kelimeleri keşfetmeniz açısından önemlidir. Hedef kitlenizin aktif olduğu forumlarda nişinizi bulmanız ve bağlantınızı içeren bir gönderi oluşturmanız önerilir. Buradaki sorulara web sitenizin bağlantısını içeren, yararlı bilgilerle dolu yanıtlar verebilirsiniz.

Tüm bu önerilerle sağlanabilecek dönüşlerin boşa gitmemesi için açılış sayfanızın çok kaliteli olması, reklamlarla doyurulmaması, sitenizin mobil uyumlu olması ve sitenizde e-posta bülteninize abone olmak için harekete geçirici bir ifadenin olması önemlidir.

Özet

Sosyal medyada içerik paylaşmak yalnızca söz konusu platformlarda katılım sağlamaya ve erişim alanını genişletmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda web sitenize ziyaretçi çekmeye de yardımcı olur. Bu da web sitenizin görünürlüğünü artırır.

Özetle Facebook, YouTube, Instagram veya Twitter gibi sosyal ağların SERP’lerde dolaylı olarak önemli pay sahibi oldukları inkar edilemez. Bu nedenle başarılı bir SEO stratejisinde sosyal medya ve SEO ilişkisi içi içe geçmiş şekildedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.