Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?


Sosyal Medya, günümüzde tüm internet platformları içerisinde Youtube’un dışında kalan en yaygın kullanılan platformlardır. İstatistiklere göre dünyadaki mobil cihazların nerdeyse tamamı internete bağlıdır. Bununla birlikte internete bağlı cihazların tamamında en az bir sosyal medya platformu yazılımı kuruludur. Sonuç olarak kullanıcı aktif şekilde giriş yapmıyor ve etkinlikte bulunmuyor olsa da, sosyal medya üzerinden düzenli veya düzensiz biçimde haber almaktadır. Doğal olarak bu durum, sosyal medya platformlarını dünyanın en etkili pazarlama araçları haline getirir. Elbette bu kadar efektif olduğunu bildiğimiz araçları, amatör olarak yönetmemiz doğru olmayacaktır. Sosyal medya yönetimi bu noktada karşımıza çıkmakta ve önemli bir hizmet olarak tanımlanmaktadır.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya kullananlar bilirler. Kimi hesaplar günlük hatta saatlik etkinlikler içerisinde bulunsalar dahi, hesaplarının takipçi sayısı artmaz ve gönderilerinin beğeni oranı çok da yüksek değildir. Elbette bunun doğrudan hesap sahibinin etkinlikleri ile ilgisi olabilir. Ama bu sadece kişilere ait hesaplarda değil, firmaların ve markaların hesaplarında da gözlemlenebilir. Yani hesapların doğru yönetilmesi ve kullanıcıların ilgisini çekmesi için bazı eylemler gereklidir. Pekiyi kurumsal boyutta sosyal medya yönetimi nasıl yapılır?

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi

Elbette Sosyal Medya Yönetimi, akademik bir eğitim birimi bulunan profesyonel meslekler arasında değildir. Ancak, bu uygulamalar, bilgi teknolojileri ve pazarlama bilgisinin oldukça yüksek olmasını gerektirir. Aslında ileri düzeyde bilgi teknolojisine hakim pazarlamacılar ya da, pazarlama bilgisi yüksek bilgi teknolojisi uzmanları bu işi yapar demek doğru olacaktır. İki nitelikten birisinin eksik olması, sonuçların verimsiz olması anlamına gelir.

Sosyal medya yönetiminde birinci adım, hedeflerin belirlenmesi, hesabın yüzü olan marka, kişi veya firmanın niteliklerinin ve hedef kitlesinin tespit edilmesidir. Hesap bu noktada detaylı biçimde analiz edildikten sonra stratejik bir planlama yapılır. Bu noktada hesap sahibi açısından hangi sosyal medya mecrası uygundur? Hedef kitle hangi platformları kullanır? Hedef kitlenin beğenileri nelerdir? Heef kitleye nasıl ulaşılır? Gibi soruların cevaplanması gerekir. Bu safhaya stratejik planlama aşaması deriz.

İkinci aşama, tasarımın yapılması ve kullanıcılara çekici görünecek bir görselin ortaya konulmasıdır. Bu noktadan itibaren stratejik planlama kapsamında taktiksel uygulamalar yapılır. Doğru paylaşımları yapmak, doğru içerik kullanmak ve hedef kitlenin dikkatini çekecek paylaşımlarda bulunmak, bağlılık oluşturmak için gerekli adımlardır. Tabii hesabın modere edilmesi, yani gelen mesajların cevaplanıp, gönderilere yapılan yorumların izlenmesi de bu hizmetin önemli bileşenlerindendir. Neredeyse hiçbir kullanıcı, aktif olmayan bir sosyal medya hesabını takip etmez.


Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir