Spam Mail Nedir? Nasıl Engellenir

Spam Mail Nedir? Nasıl Engellenir

Spam, kelime anlamı itibariyle “istemeyen” anlamına gelmektedir. İstenmeyen posta son zamanlarda sayıları azalmış olsa da hala bir sorun olarak tüm internet kullanıcılarının karşısında bulunur. İzinsiz reklam yapanlar tarafından yoğun biçimde kullanılan bu yöntem, son teknolojik gelişmelerden önce birçok kullanıcının ciddi bir sorunu durumundaydı. Günümüz teknoloji koşullarında spam mail, büyük ölçüde engellenmiş durumdadır. Zira veri merkezlerine bu noktada ciddi yasal sınırlamalar getirilmiş ve global mail sunucuları tarafından sınırlamalara uymayan veri merkezlerinin ip adreslerine spam işareti konulması uygulamasına geçilmiştir. Ancak bu durum maalesef kendi hosting sistemine bağlı kurumsal mail adreslerini kullanan kişi ve firmalar için bir muhtemel sorunu da ortaya çıkarmış durumdadır.

Hali hazırda spam posta gönderen ip adreslerini global sunuculara bildiren mekanizma, oldukça agresif bir yapıya sahiptir. Reverse DNS ayarları özel olarak hassasiyetle yapılmayan domainlerden gelen postalar, spam özelliği taşımasalar dahi, alıcıların spam klasörüne düşebilmektedir ki, bu durumda bu postaların göz ardı edilme durumları söz konusu olabilmektedir.  Elbette bu çözümsüz bir problem değildir ve birkaç düzenleme ile sunucu ipleri spam havuzundan çıkarılabilir.

E-postalar Neden Spam Olarak İşaretlenir?

Geçmişte toplu e-posta ve spam e-posta uygulamalarının yoğun biçimde istismar edilmiş olması, uluslar arası bir tedbirin alınmasını zorunlu kılmıştır. İnternet teknolojilerini dünyaya sunan ABD başta olmak üzere tüm ulusların üzerinde anlaşmaya vardığı spam posta protokolleri gereğince, günlük belli bir posta adedinden fazla trafiği olan sunucu ip adresleri izlemeye alınmakta ve spam mail gönderimi tespit edildiğinde bu mail sunucuları spam olarak işaretlenmektedir.

Fakat sistem oldukça ciddi kuralları bulunan bir sistem olduğundan, yeni açılan bir sitenin gönderdiği postaları da spam olarak görebilir. Bunun birkaç nedeni vardır. Paylaşımlı ip adresi kullanan sitelerin bulunduğu sunucudan spam gönderim yapılıyorsa, sunucudaki diğer domain / alan adları da bundan etkilenebilmektedir. Bu noktada servis sağlayıcının belli limitleri koyması ve spam durumuna engel olması gereklidir. Ülkemizde hemen her barındırma hizmeti veren firma, sitelerin bu tür etkinliklerini kullanım sözleşmesine aykırı sayar ve sitelerin aboneliklerine son verir. Kaldı ki, zaten izinsiz posta gönderimi ticaret kanunumuz gereğince de suçtur. Bu tür kullanıcılar derhal sistem dışına itilir ve gerekli ise sunucu ip adreslerinin spam havuzundan çıkması sağlanır. Site bazında bu işlemin efektif sonuç verebilmesi için reverse dns ayarlarının yapılması gerekli olacaktır.

Spam Nasıl Engellenir?

Size gelecek spam postaları engellemek için çok birçok yol olduğu söylenemez. Posta istemcilerine spam mail engelleyiciler kurulabilir ve tercihinize bağlı olarak spam mailler reddedilebilir ya da spam klasörüne aktarılabilir. Bunun dışında adresinizi tespit eden spam göndericilerini engellemenin, sizin tarafınızdan engelleyebilmek mümkün değildir. Bu maillerin gönderilmesini, gönderici tarafındaki sunucunun engellemesi gerekir. Mevcut süreçte, az sayıda spam göndericisi bulunmakta ve bu göndericilerin de kısa zamanda sistemden uzaklaştırılması ile spam mail durumunun büyük bir sorun olmasının önüne geçilmesi beklenmektedir.

Bu duruma kolaylık getirmek açısından gelen ve giden mailler için geliştirdiğimiz spam filtreleme sistemini kurumsal mail ve kurumsal hosting paketlerimize entegre ettik. Ücretsiz olarak sunduğumuz anti-spam hizmetimiz de gelen ve giden maillerin spama düşmesi veya spam maillerin ulaşması engellenmektedir. Bu tip spam durumları anti-spam hizmeti ile %99 oranında engellenmektedir.

Kurumsal mail hizmetlerimizi incelemek için tıklayınız.

Kurumsal hosting paketlerimizi incelemek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.