Spam Nedir? Spam Score Nasıl Azaltılır?

Spam linkler web sitenizin Google sıralamasına zarar verebilir.
Spam linkler web sitenizin Google sıralamasına zarar verebilir.

Spam nedir? sorusuna “internette her gün karşılaştığımız istenmeyen pop-up’lar (açılır pencere), bağlantılar (linkler) ve e-postaların genel adı” şeklinde yanıt verebiliriz.

Spam türlerinin en bilineni; çok sayıda kullanıcıya reklam, kimlik avı ve kötü amaçlı yazılımları yaymak amacıyla gönderilen istenmeyen e-postalardır.

Ancak son yıllarda web spam da denen Google gibi arama motoru sonuçlarını manipüle etmek için anahtar kelime ve linklerle ilgili spam taktiklerinin de giderek yaygınlaştığı biliniyor.

Spam taktiklerini fark eden arama motorları algoritmalarını güncelleyerek, bu taktikleri kullanmış olan siteleri arama sonuçlarında daha alt sıralarda listeleyerek ya da kapatarak cezalandırıyor.

E-mail spamı dışındaki en yaygın spam türlerini; arama, trafik ve link spamı olarak gruplandırabiliriz.

Arama Spamı (Search Spam)

Arama spamlarının amacı, bir web sitesinin arama sonuçlarındaki sıralamasını değiştirmektir, genellikle bu spam türü, rakiplere göre sıralamayı artırmak için kullanılır.

En bilinen arama spamı taktiği; artık etkisini yitiren sayfanın başlığı, site açıklaması ve içeriğe anahtar kelime doldurmaktır.

Ayrıca okuyucunun göremeyeceği alanlara gizlenen anahtar kelimeler de aynı şekilde geçerliliğini yitirmektedir çünkü Google’ın akıllı algoritmaları artık bu tür spamları tamamen işlevsiz bırakmaktadır.

Arama motorlarının görmek istediği ve spam olmadığına inandığı tek içerik türü ilgi çekici, kaliteli ve gerçek okuyuculara hitap eden içeriklerdir.

Trafik Spamı (Traffic Spam)

İki tür trafik spam taktiğinden söz edebiliriz.

İlki, spam olarak algılanan bir siteden sizin sitenize verilen link nedeniyle trafik almanızla alakalıdır. Bu durumda sitenizin trafiğinde bir miktar artış olsa da, Google’ın gözünde imajınız olumsuz etkilenecektir.

İkincisi Google Analytics gibi uygulamalarla fark edebileceğiniz size yönlendirilmeyen, linkin görünür olmadığı ya da o URL’de bir site bulamaması gibi bazı tuhaf linklerden kaynaklanabilir.

Aylık verilerinizi çarpıtan trafik spamı oluşturabileceği için bu tür spamlar da siteniz için sorun teşkil edecektir.

Tıklanabilen linkler yerleştirilmiş makalelerden oluşan, bol reklamlı, çok sayıda dış bağlantı veren ancak gelen bağlantısı az olan ve genelde birbirinden farklı konularda içerikler yayınlayan web sitelerinin; yönlendirme spamı da denen link spam açısından şüpheli olduğunu anlayabilirsiniz.

Sitenize dışarıdan verilen bağlantılar arama motorları açısından otorite sayılmanız için önemli bir gösterge olduğundan, dijital pazarlamada link spam sıklıkla kullanılan tehlikesiz bir stratejidir.

Ancak son zamanlarda manuel link spam denen forumlar ve yorum bölümleri gibi bölümlerde de link eklenerek spam oluşturulduğu görülmekte.

Özellikle yorumların otomatik olarak onaylanıp yayınlandığı sitelerde, bazı yazılımlarla oluşturulup gönderilen comment spam denen yorum bölümlerindeki spam linklerdeki artış korkutucu; hepsini tek tek silmek günler alabilir!

Web sitelerinin yorum bölümleri SEO için çok değerli olduğundan tek seferde bu tarz spam yorumları silen bazı eklentiler ve yazılımların giderek yaygınlaştığını görüyoruz.

Karşılaşabileceğiniz link spamları bu kadarla kalmıyor. “Negative SEO Attack” denen SEO saldırılardan da bir link spam türü olarak bahsedebiliriz .

Etik olamayan rakip sitelerin, gönderdiği spam linklerle web sitenizin sıralamasına zarar vermeye çalışması bu tür SEO saldırılarının asıl amacı.

En kötü yanı ise, genellikle sitenizdeki spam linkler nedeniyle Google tarafından cezalandırıldığınızda; durumun farkına varmak!

Güvenilmeyen, ilgisiz kaynaklardan gelen şüpheli bağlantılar, trafiğinizde bazı farklılıklar ve geç yüklenen sayfalarınız varsa bu tarz bir SEO saldırısına maruz kalmış olabilirsiniz! Bu nedenle çalıştığınız SEO Uzmanı düzenli olarak gelen bağlantıları kontrol etmelidir.

Bu tip bağlantıları blogunuzdan kaldırmak için Google Search Console‘un “Disavow” denen bağlantıları reddetme özelliğini kullanabilirsiniz.

Ayrıca web sitenizdeki kullanıcı giriş bölümü, yorum, anket ve formlarda captcha kullanmanız önerilir. Yazılımlarla spam gönderilmesinin önüne geçmek için tasarlanmış bir savunma çözümü olan captcha, “Araba içeren resimleri işaretleyin” gibi sorularla spamların değil, gerçek kullanıcıların sitenizde aktif olmasını sağlar.

Spam Score Nedir?

Spam score; SEO ve yazılım şirketi Moz tarafından 2015 yılında geliştirilen, web sitenizin spam içerme ihtimalini yani güvenilirliğini gösteren bir puanlama sistemidir.

Aslında Google, sitenizi sıralarken spam skoru kullanmaz ama Moz’un puanlama sisteminde, Google tarafından cezalandırılan ya da yasaklanan sitelerin ortak özellikleri belirleyicidir. Yani sitenizin Moz spam skoru, Google’ın web sitenizi sevip sevmediğini anlamanızı sağlar.

Spam skorunuzun yüksek olması; Google’ın sitenizi beğenmediği ve güvenilir bulmadığı anlamına gelir.
Spam skorunuzun yüksek olması demek Google’ın sitenizi beğenmediği ve güvenilir bulmadığı anlamına gelir.

Spam skoru % 1 ile %100 arasında bir değerle gösterilir, bu değerler 0-17 arasında karşılıklara sahiptir.

Spam skoru;
%1 ile %30 arasında olan siteler düşük,
% 31 ile % 60 arasındaki siteler orta,
%61 ile %100 arasındaki siteler yüksek spam skoruna sahiptir.

4’ten büyük spam skoruna sahip siteler “spammy domain” olarak adlandırılır. Bir site 5 ya da 6 spam puanına sahipse sahibi bunu bir uyarı olarak kabul etmelidir.

Eğer bir sitenin spam puanı 7’den daha fazlaysa, Google tarafından cezalandırılabilir. SEO planlamasında değişikliğe gitmesi hatta alan adını değiştirmesi gerekebilir.

Spam Score Nasıl Ölçülür?

Spam skorunu öğrenmek istediğiniz sitenin adresini www.moz.com’daki sorgulama çubuğuna girerek spam skoru ve anahtar kelime raporları gibi verilere ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

MOZ, 500 binden fazla kullanıcısı olan, SEO ve yazılım hizmeti veren ünlü bir ABD şirketi.
MOZ, 500 binden fazla kullanıcısı olan, SEO ve yazılım hizmeti veren ünlü bir ABD şirketi.

Dilerseniz Chrome tarayıcınıza ücretsiz olarak yükleyebileceğiniz Mozbar denen araç çubuğu ile de spam skorunuzu ara ara kontrol edebilirsiniz.

Spam Score Nasıl Düşürülür?

 • Bir siteye; spam değeri yüksek olmayan, konusunda otoriter sitelerden link verilmesi spam skorunu düşürecektir. Bir sitenin, Google’ın güvenilir bulmadığı sitelerden çok sayıda bağlantı alması spam skorunu artırır.
 • Spam skorunu düşürmek isteyenlerin, aynı gün içinde çok sayıda link oluşturmak gibi şüpheli sayılabilecek durumlardan kaçınması gerekir.
 • Sitenize aşırı miktarda başka sitelerden bağlantı verilmemesi önerilir çünkü dışarıdan gelen linklerin çok fazla olması da sitenizin backlink yapısını sorgulatır.
 • Güvenilir ve makul sayıda site tarafından tavsiye edilirseniz spam skorunuzu düşürebilirsiniz. Sitenize çok az sayıda web sitesinden link verilmesi de spam skorunu artırır.
 • Sitenizin yaşına ve içerik sayısına dikkat ederek spam skorunuzu düşürebilirsiniz. 2-3 yaşında ve 400 civarı makale içeren büyük bir site, çok az sayıda link alıyorsa; Moz algoritması ve arama motoru botları bu sitenin kaliteli içeriği olmadığını düşünür.
 • Sadece baclink yapısı değil bağlantı metni yani link verilen metin de spam skorunu düşürmek için dikkat edilmesi gereken detaylardan biridir. Marka adı içeren bağlantılar SEO sıralamasına zarar verebilir.
 • Spam skorunu düşürmek için Dofollow – Nofollow oranına dikkat edilmelidir. Bu oranda ciddi farklar ve dengesizlikler olması spam puanını artırır.

Her gün on binden fazla web sitesinin Google tarafından kara listeye alındığını biliyor musunuz?

 • Çok sayıda dış bağlantı vermeniz spam puanını artırabilir. Spam skorunu düşürmek için; 1000 kelimeden oluşan bir yazıda, spam puanı 4’ten küçük olan ve otorite kabul edilen bir tane siteye link vermeniz mantıklıdır.
 • Google algoritması kısa metinleri yetersiz, zayıf ve düşük kaliteli içerik olarak algılar bu nedenle sitenizde doyurucu, güçlü ve kaliteli içerikler sunarak spam skorunuzu düşürebilirsiniz.
 • Çok az sayıda sayfası olan web siteleri spam olarak algılanabilir. Spam skorunuzu düşürmek istiyorsanız Web sitenizin sahip olduğu sayfa sayısının az olmadığından emin olun.
 • Spam skorunuzu düşürmek için sitenizdeki her bir makalenin aşırı sayıda dış link içermediğini kontrol etmelisiniz.
 • Google; mail ya da sosyal medya bilgileri ile ilşkilendirilmemiş siteleri sevmez ve spam olarak değerlendirir. Web sitenizde iletişim bilgileriniz varsa spam skorunuzu düşüren bir adım atmışsınız demektir. Hatta LinkedIn hesabınızın bulunması sitenizin güvenilir algılanmasına sebep olur.
 • Spam skorunuzun düşük olması için siteniz; metinden çok HTML kodu içermemelidir.
 • Web siteniz için; bizimsite.site.com gibi Google’ın sevmediği alan adları yerine kısa, hatırlaması kolay, spam olarak algılanmayacak bir domain seçmeniz önemli.
 • .info, .loan, gq, .cf, .ga, .ml, .tk, .work, .organic, .men, .cc, .pl gibi uzantılar da genellikle spam siteleri tarafından kötü amaçla kullanıldığından alan adınıza karar verirken dikkatli olmalısınız.
 • Gönderilerinde az sayıda iç link barındıran bloglar da spam olarak işaretlenir. Bu nedenle her bir makalenin link yapısını kontrol etmeli, yeni yayınlar ekledikçe iç link yapınızı güçlendirmelisiniz.
 • Düşük spam skoru için web sitenizin domain’i sayı ve tire (-) içermemelidir. Alan adınızda çok sayıda ünlü ya da ünsüz harfin yanyana sıralanmış olmaması da önemli.
 • Web siteniz menü, altbilgi ve kenar çubuğu gibi bölümlerde çok sayıda dış bağlantı içermemelidir.
 • Sitenizdeki URL’lerin doğal görünmesine, anahtar kelimelerle doldurulmamış olmasına ve garip karakterler içermemesine de dikkat etmelisiniz.
 • Yasal olmayan,şiddet içeren, uzak durulması gereken kelime, link ve içerikleri kullanmamalısınız.
 • Aşırı anahtar kelime kullanımından, çalıntı içerik ve yerinde kullanılmayan rel = canonical etiketinden kaçınmalısınız.
 • Meta tag açıklaması, başlıklar ve URL’lerin çok uzun ya da çok kısa olmasından ya da aşırı uzun meta keywords tag açıklamalarından uzak durmalısınız.
 • Google Yazı Tipi API ve Google Tag Manager gibi özelliklerin olmaması spam sitelerinde yaygındır. Düşük spam skor için bu tür detaylara dikkat edebilirsiniz.
 • Sitenizin SSL sertifikası varsa, spam skorunuzun düşük olması şaşırtıcı olmaz.

Web sitenizin kara listeye alınmasını önlemek için, web sitenizin spam skorunu sık sık kontrol etmeniz gerekir.

Özetle web sitenizin spam skorunu azaltmak istiyorsanız, yukarıdaki uyarıları dikkate almalı, düzenli kontrollerle spam linkleri bulmalısınız.

Google, orijinal bağlantıları ve kaliteli siteleri tanımlayan algoritmaları önemsediğinden, SEO stratejinizde; link verilecek kadar güçlü içeriklere sahip bir site hedeflemeniz ve link yapısını düzenli olarak kontrol etmeniz; artan trafikle ödüllendirilmenizi sağlayacaktır.

Bugün, Spam nedir? sorusunu istenmeyen pop-up, bağlantı ve e-postalar şeklinde yanıtlayarak, spam türlerine ve spam skor ölçümüne değinmeye çalıştık. Özetle web sitenizin yüksek spam skoruna sahip olmasının, sitenize duyulan güveni azaltacağını söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.