Speed Index (SI) Nedir? Nasıl İyileştirilir?

Speed Index (SI) Nedir? Nasıl İyileştirilir?

Tek başına, birden fazla metriği kapsayan ve sitenizin genel hızı, verimliliği ve performansı hakkında sağlam bir fikir verebilecek olan metriklerden birini; Speed Index (SI) Nedir? sorusunun yanıtlarında bulabilirsiniz.

Speed Index (SI) Nedir?

Hız indeksi anlamına gelen SI, kullanıcıların içeriğinizi tam olarak görmelerinin ne kadar sürdüğünün bir ölçüsüdür. SI, kullanıcının görüş alanındaki tüm içeriğin tamamen görünür olduğu yüklenme anını gösterir. Hız indeksinin kullanıcı deneyimi (UX) için önemli olduğu kadar genel site sağlığı için de iyi bir gösterge olduğu söylenebilir.

Speed Index, genel sayfa hızı ölçüsü değildir, tarayıcının görünmeyen komut dosyaları ve performansı etkileyen öğeler dahil tüm öğeleri oluşturduğu anı dikkate alır.

Kullanıcı deneyimi ve performans arasındaki dengeyi bulmak kolay değildir. Web sitesi sahipleri için bitmeyen bir savaş olan performans optimizasyonunda, sayfanın tam olarak yüklendiği algısının oluştuğu an için izlenmesi gereken bir metriktir.

Kullanıcıların sitenizdeki içeriği görmek için beklemesi gereken süre, hemen çıkma oranıyla doğrudan ilişkilidir. Birçok alternatifinizin olduğu internet dünyasında kullanıcıları bekletmek, hızlıca bir rakibinizin sayfasına geçen ziyaretçilerin arkasından bakakalmayı göze almaktır.

Hemen çıkma oranı düşerse, dönüşüm oranları yükselirse ve sitenizde geçirilen sürelerde artış olursa, Google sitenizin “çalışır” durumda olduğuna ikna olacaktır. Bu da ilgili anahtar kelimelerdeki sıralamanızı adım adım artırmanıza olanak tanır.

Hız İndeksi Nasıl Ölçülür?

Kullanıcıların istediği aradıkları içeriği veya hizmeti olabildiğince çabuk bulmaktır. Ancak algılanan hızı her bir ziyaretçi için ölçmek neredeyse imkansızdır. İşte bu noktada Google geliştiricileri oluşturdukları “Speed Index” metriği ile öznel deneyimleri kolaylıkla tahmin etmemizi mümkün kılmıştır. Speed Index, sayfa yüklenirken içeriğin ne kadar hızlı görüntülendiğini ölçen HTTP arşivinden alınan verilere dayanır; yani SI değeri sayfanızın hız indeksi ile veritabanındaki web sitelerinin hız indekslerinin karşılaştırması ile bulunur.

Lighthouse, SI puanını hesaplarken ilk olarak tarayıcıya yüklenen sayfanın videosunu çekerek kareler arasındaki görsel ilerlemeye bakar. Daha sonra SI değerini bulmak için Speedline Node.js modülünü kullanır.

Speed Index (SI) Nedir?, Hız İndeksi Nasıl Ölçülür?
Web sitenizin SI değerini, PageSPeed Insights raporunuzun lab verileri bölümünde bulabilirsiniz.

Lighthouse’un siteleri derecelendirmek için kullandığı performans metriklerinden biri olan hız indeksi, diğer bazı metriklerde olduğu gibi zamanı milisaniye olarak değil saniye olarak gösterir. Hız Endeksi yorumlanırken aşağıdaki eşikler kullanılır:

İyi (hızlı)0 – 3,4 saniye
İyileştirme Gerekiyor (orta)3,4 – 5,8 saniye
Zayıf (yavaş)5,8 saniyeden fazla
Bu indeks hesaplanırken elde edilen sonuçlar gerçekte algılanan değerlere çok yakındır.

Hız endeksi değeriniz ne kadar düşükse, kullanıcılara sağladığınız deneyim o kadar güçlüdür. Yeterince güçlü bir hız endeksine sahip bir web sitesi demek, kullanıcıya sunulan ilk yükleme hızı ve çalışma hızı açısından geliştirilmiş bir web sitesi demektir. Bu, daha düşük hemen çıkma oranları anlamına gelir.

Bir sayfada harcanan süre, düşük hız endeksine sahip bir web sitesinde daha yüksek olacaktır.

Çoğu site performans metriğinde olduğu gibi, SI için de kullanılabilecek en iyi araçlardan biri PageSpeed ​​Insights’tır. Ancak uzmanlar farklı zamanlarda GTmetrix veya Pingdom gibi birden fazla araç kullanarak performans testleri yapılmasını önermektedir.

Hız İndeksi Nasıl İyileştirilir?

Hız İndeksi Nasıl İyileştirilir?

Web sitenizin hız indeksinin yüksek olması ziyaretçileri kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyecek kadar uzun beklettiğiniz anlamına gelir.

Hız optimizasyonunuzun ne kadar iyi çalıştığını anlamanın en iyi yolu hız endeksini izlemektir. Bu nedenle sayfa yükleme hızını artırmak için yaptığınız her şey SI puanınızı iyileştirir. Hız indeksi değerini iyileştirmek için, kodu optimize etmek, yüklenecek dosyalardaki görselleri doğru formatta kullanmak, Javascript, CSS, HTML dosyalarını sıkıştırmak gibi web sayfası içeriğinin tarayıcı tarafından daha hızlı oluşturulmasını ve yüklenmesini mümkün kılacak öneriler sunulur.

Speed index’i iyileştirmek için web.dev‘de aşağıdakiler önerilmektedir:

  • Ana iş parçacığı çalışmasını en aza indirin
  • JavaScript yürütme süresini azaltın.
  • Web yazı tipi yüklemesi sırasında metnin görünür kalmasını sağlayın.

Bir tarayıcıdan sunucunuza bir istek gönderildiği andan itibaren, kodun kullanıcıya gösterilebilmesi için dönüştürülmesi gerekir. Oluşturma işlemi temel olarak web sayfasının içindeki HTML kaynak kodunu alır ve onu kullanarak bir DOM ağacı oluşturur. Ayrıca sayfanızdaki CSS dosyalarının ayrıştırılması ve okunması ile CSS dosyalarında istenen özelleştirmelerin ve özel stillerin sayfanıza uygulanması render işlemi içerisinde gerçekleştirilir. Son olarak kaynak kodunuzdaki Javascript kodu ayrıştırılır, okunur ve web sayfanıza uygulanır. Bu görevler gereğinden fazlaysa, kullanıcıların tüm bu render süresi boyunca gereğinden fazla beklemesi gerekir. Yapılması gereken render işleminde “thread work” olarak da adlandırılan tarayıcının görevlerini en aza indirmektir.

Oluşturma engelleme kaynakları, web sitenizin diğer bölümlerinin yüklenmesini engelleyen komut dosyaları ve kodlardır. WordPress kullanıcıları W3 Total Cache veya WP Rocket gibi bir önbellek eklentisi kullanarak oluşturmayı engelleyen kaynakları erteleyebilir.

Oluşturmayı engelleyen kaynaklar gibi, sunucunuzdan çok fazla işlem gücü alan farklı öğeler yükleyerek sitenizin performansına zarar verebilirsiniz. Bunları azaltmak, siteyi tarayıcıya daha hızlı göndermeye yardımcı olabilir. Bunun için en basit çözüm, çok fazla JavaScript kullanmayı bırakmak ya da JS’yi küçültmektir. Sayfanızda ne kadar çok JavaScript varsa, ayrıştırma, derleme süreci o kadar uzun olur, bu da kullanıcıların içeriği görüntülemesi ve sayfanızla etkileşim kurması için daha uzun beklemesine neden olur. JS denetiminin yanı sıra CSS ve HTML’nizi küçülttüğünüzden de emin olmalısınız.

Speed Index, web sitenizin performansını bütünüyle değerlendirmek için bir çeşit genel kıyaslama yapmaya yarayan, her şeyi kapsayan bir metrik olarak görülmektedir. Ancak İlk İçerikli Boyama (FCP), En Büyük İçerikli Boyama (LCP), İlk Bayt Süresi (TTFB) ve İlk Giriş Gecikmesi (FID) gibi detaylara odaklanmak da sitenizi kıyaslamak çok yararlı olsa da daha önemlidir.

Bu değerleri teker teker geliştirmek için atacağınız adımlar zaten hız endeksinizi iyileştirecektir. Aslında tam da bu nedenle, optimizasyonlarınızın SI aracılığıyla ne kadar iyi çalıştığını görebilirsiniz.

Özet

Tek başına web sitenizin bir dizi farklı alandaki performansının çok iyi bir göstergesi olan hız indeksi ekranın üst kısmındaki içeriğin tamamen görünür olduğu anla ilgilidir. Web sayfalarınızın kullanıcılara gerekli bilgileri mümkün olduğunca çabuk sağlamasını talep eden bu metrik, kullanıcılar tarafından algılanan performansı önemser.

Web sitesinin performansını izlemeye çalışanların, bir dizi farklı alandaki performansa dair hızlıca fikir edinebileceği kullanışlı bir metrik için Speed Index (SI) Nedir? sorusunun yanıtlarına hakim olmaları önerilir.