SSD Sunucuların Farkı Nedir?

SSD Sunucuların Farkı Nedir?

Kişisel bilgisayarlar ve mobil cihazlar gibi bilişim teknolojisi araçları, ana kart, işlemci, Ram ve harddisk’den oluşan donanımlara sahiptir.

Anakart, hard diskten alınan verinin RAM’a ulaşmasını ve sonra yine hard diske kaydedilmesini sağlar. Bu işlem sürecinde hard disk verinin saklandığı ve okunduğu birimdir. Bu birimin hızı, tüm işlemin hızını doğrudan etkiler.

Veri kaydı; manyetik bantlı disketlerle birlikte hard diskler üzerine yazım şeklinde başladığı yolculuğuna, artık SSD (Solid State Drive) teknolojisi ile devam etmektedir.

Manyetik bantlara göre 100 kat, disk biçimindeki hard disklere göre 5 kat daha hızlı olan SSD, gün geçtikçe artan veri işleme hızı sayesinde artık bir sektör standardı halini almıştır.

Hard Disk Nedir?

Hard disk; sabit disk olarak da adlandırılan ve verilerin herhangi bir enerjiye ihtiyaç duymaksızın saklanabildiği hafıza birimidir. 

ROM (Read Only Memory) hafıza birimlerinden farklı olarak içeriği değiştirilebilen bu hafıza birimleri, RAM ‘da (Random Acces Memory) olduğu gibi sistem kapatıldığında veriyi unutmaz.

Geleneksel hard diskler, compact disc veri birimlerinde olduğu gibi kutu içerisinde çok yüksek devirlerde dönen bir diske kayıt yapan araçlardır.

Yazma ve okuma hızı saniyede 100 mb civarında olan bu sistemler, sürekli dönen cihazlar olduklarından oldukça fazla enerji sarf ederler.

Özellikle notebook bilgisayarlar için oldukça büyük bir sorun olan bu durum, beraberinde diskin belli bir süre sonunda zarar görmesine de neden olur.

Elektriksel bir yazma ve okuma kafası bulunan hard disk, her yazma ve okuma işleminde yıpranır. Belli bir süre sonunda fiziksel olarak yıpranan birim işlevsiz hale gelir ki, bu süre içerisinde kademeli olarak yazma ve okuma hızı da düşer.

Sonuç olarak bir süre sonra bu disklerin tamamen kullanılmaz hale gelmesi kaçınılmazdır. Günümüzde bu sistemler yerini SSD’lere bırakmıştır.

SSD Nedir?

Solid State Drive (SSD); içinde disk olmayan ve mekanik herhangi bir bileşeni bulunmayan hafıza birimidir.

Bütünüyle dijital olarak geliştirilmiş olan SSD diskler, geleneksel hard disklerin 10’da biri kadar enerji harcar ve onlardan en az 5 kat daha hızlıdır.

Hard disklerle aynı özelliklere sahip olmakla birlikte, kullanım ömürleri çok daha uzundur ve kullanıldıkları süre zarfında, kullanıma bağlı performans kaybı söz konusu değildir.

Sonuç olarak SSD disklerin bağlı oldukları cihazlar;

  • daha az enerji harcar,
  • daha hızlı çalışır,
  • tutarlı ve düzeli performans sunar.

Hızlı ve kesintisiz hosting sunma odaklı Turhost, ssd sunucu ve hosting hizmetlerinde SSD kullanımını, maliyetleri gözetmeksizin standart olarak benimsemiştir.

Müşterilerimiz için sunduğumuz üstün kaliteli hosing hizmeti; dünyanın en iyi üreticilerinin dijital ürünlerini, sistem bileşeni olarak kullanmayı kapsar.

Hızlı, verimli ve ekonomik hosting ve sunucu hizmetlerinden SSD avantajları ile faydalanmak için ürünlerimizi inceleyebilir, destek birimimizle görüşerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.