SSL Sertifikası Nedir?

Güvenlik Soketi Katmanı anlamına gelen SSL (Secure Sockets Layer) , web sitelerinin içeriklerinin depolandığı sunucular ile internet kullanıcıları arasında, şifrelenmiş bir bağlantı oluşturmak için kullanılan güvenlik çözümüdür.

SSL, sanıldığının aksine sitenizi veya doğrudan yazılımsal altyapınızın güvenliğine odaklanmaz. SSL sertifikasının odaklandığı nokta veri aktarımının güvenliğidir.

SSL sayesinde sunucu ile tarayıcı arasında iletilen tüm verilerin gizli kalması ve müşterilerin / kullanıcıların korunması sağlanır.

SSL protokolünde oldukça karmaşık şifreleme yöntemleri kullanılır. Böylece art niyetli kişilerin SSL şifresini çözmeleri engellenir.

Bir web sitesi SSL ile korunuyorsa, adres çubuğunda Güvenli Metin Aktarım Protokolü anlamına gelen https ve kilit simgesi görünür. Kilit simgesine tıklayarak SSL sertifikasını veren otorite ve web sitesi sahibinin kurumsal adı gibi bilgileri görebilirsiniz.

Yeşil adres çubuğu da bir SSL göstergesidir ve bazı tarayıcılarda yalnızca doğrulama açısından en gelişmiş SSL türü olan EV SSL sahibi sitelerde görünür. Anlamı; bu web sitesine sahip kurumun resmiyetinin detaylı olarak incelenip teyit edildiğidir.

SSL Sertifikalarının Avantajları

Bir bilgisayar ağına güvenli iletişim sağlamak için kullanılan SSL’in avantajlarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Koruma: “Hackerlar” tarafından yapılan kimlik avı gibi amaçlara yönelik girişimleri engellemek, orijinal web sitesinin tam kopyası ile karşı karşıya kalındığında anlaşılmasını sağlamak ve gizlice dinlenmek gibi tehditlerden korur. SSL bağlantısı üzerinden aktarılan tüm bilgiler sağlam ve karmaşık algoritmalarla şifrelenir ve deşifre edilmeleri neredeyse imkansızdır.
  • Google Sıralaması: Google gibi arama motorlarında, SSL sahibi bir web sitesi, SSL’i olmayan bir web sitesinden önce sıralanır. Bu da SSL sertifikası olan sitelerinin SEO açısından önemli bir avantaja sahip olduğu anlamına gelir.
  • İtibar ve Güven: Kullanıcılara ve müşterilere sağladığı güven siteden erken çıkma oranlarının yüksek olmasını engeller.

    Ayrıca, herhangi bir online satış sitesinin SSL sertifikası alması zorunludur. Para ve nakit transferleri söz konusu olduğundan, SSL sertifikası olmayan bir işletme, bilgisayar korsanlarının saldırıları için hedef konumundadır.

Güvenli bağlantı anlamına gelen https, kilit ikonu ve yeşil adres çubuğu gibi SSL göstergeleri olmadan, hiçbir kullanıcı işlem yapmak için kredi kartı numarasını paylaşmamalıdır.

E-Ticaret Siteleri İçin SSL’in Önemi

Online satış sitelerinin varlığını sürdürebilmeleri, güvenlik konusunda titiz davranmalarıyla doğru orantılıdır. Müşterilerin adres, telefon, TC kimlik no ve kredi kartı bilgileri gibi hassas verileri e-ticaret sitelerinde paylaşabilmesi için bu güvenin temin edilmesi gereklidir.

Google Chrome gibi tarayıcıların adres çubuğunda, SSL sertifikasına sahip olmayan firmaların “güvenli değil” şeklinde etiketlenmesi yani SSL’in eksikliği; itibar ve güven kaybı oluşturmaktadır.

SSL sertifikası türlerini kolaylıkla anlayabileceğiniz Ücretsiz SSL Nedir? adlı yazımızı okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir