Statik IP Nedir? Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Statik IP ve IP Adresleri

IP adresleri (İnternet Protokol Numaraları) internete bağlı cihazların birbirleri ile iletişim için kullandıkları adres sistemidir. IP adresleri İnternet Hizmet Sağlayıcıları tarafından atanır ve bu adresler zaman içerisinde değişebilir. Statik IP adresleri ise değişmez, atandığı cihaz veya sunucu için sabit olarak kalır.

Günümüzde en yaygın şekilde kullanılan IP sürümü IPv4’tür ve atanılabilecek tekil adres sayısı 4.3 Milyar ile sınırlıdır. İnternetin ve teknolojinin hızlı gelişmesi bu adreslerin çok yoğun şekilde kullanılmasına ve günümüzde neredeyse tükenecek kadar azalmasına neden olmuştur.

Web Hosting ve IP Paylaşımı

Yüksek kullanım oranları kalan adresleri “paylaştırma” ve daha tasarruflu kullanma zorunluluğu doğurmuştur. Neticesinde birçok web hizmeti paylaşımlı IP adresleriüzerinden yayın yapar hale gelmiştir. Bu durum adres kullanım miktarını yavaşlatmasına rağmen aynı IP adresini paylaşan hizmetlerin birbirini etkilemesi gibi birtakım dezavantajları da beraberinde getirmiştir.

Örneğin, paylaşımlı bir IP adresi üzerinden spam e-posta gönderimi yapan bir alan adı nedeniyle ilgili IP adresi bloğu spam karalistelerine eklenebilmekte ve aynı IP adresi üzerinden yayın yapan alan adları ve web hizmetleri bu durumdan olumsuz yönde etkilenebilmektedir.

Buna karşın Statik IP adresine sahip alan adlarının diğer kullanıcılardan kaynaklı olumsuzluklardan etkilenme riski çok daha az bir ihtimal dahilinde olmaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu ve SSL Sertifikaları

Kullanıcıların veri güvenliğini sağlayan SSL sertifikaları ancak statik IP sahibi alan adlarına kurulabilmektedir. SSL sertifikaları hassas ve önemli verileri şifreler ve ziyaretçilere güven verir. Arama sonuçlarında kaliteyi arttırmak isteyen Google sertifika sahibi web siteleri arama sonuçlarında üst sıralarda görüntülemenin yanında diğerlerinin de SSL sertifikası sahibi olmasını teşvik ediyor ve ilerleyen dönemlerde SSL sertifikası kullanımını zorunlu kılacak çalışmalarını sürdürüyor.

Trafiği büyük ölçüde arama sonuçlarından gelen ziyaretçilere dayanan web siteleri için geçiş sonrası dönemde trafik kaybının minimum seviyede tutulabilmesi için erkenden statik IP sahibi olmak oldukça faydalı olacaktır.

1 comment
  1. İnternet dünyasındaki en yararlı yazılarınızdan bir tanesi olmuş. Bilgilendirmeniz için teşekkür ediyorum. Hizmetinizden faydalanmaya bugün itibari ile başladım. Her şey için teşekkürler.

Comments are closed.

Bunlarda İlginizi Çekebilir