Subdomain (Alt Alan Adı) Nedir?

Subdomain, ana domain altında açılan ve subdomain.domain.com olarak görünen alan adıdır. Türkçe’de “Alt Alan Adı” olarak da isimlendirilmektedir.

Öne çıkarmak istediğiniz bir ürününüz, hizmetiniz, destek sayfanız ve blog sayfanız için alt alan adı oluşturarak, farklı bir arayüz ve sistemde yeni bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Oluşturmak istediğiniz alt alan adı sayısı, hosting paketinizin özelliklerinde belirtilen limitler kadardır. Sınırsız hosting paketlerinde dilediğiniz kadar alt alan adı oluşturabilirsiniz.

Subdomain Nasıl Oluşturulur?

Subdomain (alt alan adı) oluşturmanın bir kaç farklı yolu bulunmaktadır. cPanel ve Plesk Panel üzerinden alt alan adı oluşturabileceğiniz gibi hosting servis sağlayıcınızın kontrol paneli üzerinden de alt alan adı oluşturabilirsiniz.

1- Turhost Gelişmiş Panel Üzerinden Alt Alan Adı Oluşturma

Turhost paneli üzerinden alt alan adı oluşturmak için ilk olarak Turhost kullanıcı adı ve şifresi ile panele giriş yapınız ve “Hizmetler” sekmesinde bulunan hosting hizmetini “Yönetim” butonuna tıklayınız.

Açılan sayfada sol sütunda bulunan Alan Adları Yönetimi sekmesine tıklayınız. Orta kısımdan Alt Alan Adları (Subdomain) sekmesine geciş yapınız. Alan adı kısmına alt alan adı olarak eklemek istediğiniz ön eki yazınız. Kök Dizin kısmı otomatik eklenecektir. Yeni Oluştur butonuna basarak subdomaininizi oluşturabilirsiniz.

cPanel Üzerinden Alt Alan Adı Oluşturma

Turhost yönetim paneline giriş yapınız. Hizmetler -> Hizmet Listesi butonuna tıklayarak hostinginizin karşısında yazan Yönetim butonuna tıklayınız.

Sol alt kısımda yer alan cPanel’e Bağlan sekmesine tıklayınız.

Etki Alanları > Alt Etki Alanları (Alt Alan Adları, Subdomains) sayfasına gidiniz.

Bu sayfada subdomain ekleme, kaldırma ve yönetimi işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Pleks Panel Üzerinden Alt Alan Adı Oluşturma

Turhost panel üzerinden alt alan adı oluşturmak istediğiniz hizmetinizi seçiniz ve sol alt kısımda yer alan Plesk’e Bağlan sekmesine tıklayınız.

Açılan sayfada üst kısımda yer alan Alt Alan Adı (Subdomain) Ekleyin butonuna tıklayınız.

Alt Etki Alanı sayfasından yeni alt alan adları ekleyebilir ve mevcut alt alan adlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Domain Satın Alma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Devamı
Domain Whois Sorgulama Nedir?
Whois sorgulama, alan adlarının kayıt tarihi, tescil firması, DNS’leri ve kayıt sahibinin iletişim bilgilerinin yer aldığı sorgulama sistemidir.…