Sunucu Lokasyonunun Site Hızına Etkisi

Sunucu Lokasyonunun Site Hızına Etkisi

Ziyaretçiler adres çubuğuna web sitenizin adresini yazdığında, sitenizin içeriğinin depolandığı sunucunuya bir istek gönderilir ve sunucu sitenizin verilerini ziyaretçilere gönderir.

Verilerin kat ettiği mesafe, sitenizin ziyaretçi tarafından görüntülenme süresini etkiler.

Bu nedenle kullanıcılarınız ve web sitenizin içeriğinin depolandığı veri merkezinin bulunduğu konum arasındaki mesafeyi minimumda tutmanız önemlidir.

Sitenizin barındırıldığı veri merkezinin, hedef kitlenizin bulunduğu yere yakın olması, sitenizin daha hızlı yüklenmesinde etkilidir.

Araştırmalar, internet kullanıcılarının %47’sinin bir sitenin iki saniyeden daha kısa sürede yüklenmesini istediğini ve 3 saniyeden daha geç yüklenen sitelerdeki ziyaretçilerin siteyi terk etme oranının %40 olduğunu göstermektedir.

Bir online satış sitesinin yüklenme süresi ziyaretçilerin tekrar dönme ve hemen çıkma oranıyla ilişkilidir. Yüklenme süresindeki bir veya iki saniyelik fark az görünse de, şaşırtıcı derecede önemli olabilir. Bu nedenle bir online alışveriş sitesi üç saniye içinde tamamen yüklenmelidir.

Araştırmalar dönüşler için en iyi sonuçların, 0,9 – 1,4 saniye içinde tamamen yüklenen sitelere ait olduğunu göstermektedir.

Üç saniyeden itibaren, ziyaretçilerin dönüş yüzdesi özellikle mobil cihazlarda keskin şekilde düşer.

Ayrıca Google; sitenizin açılma hızının iki saniyeden daha fazla olmamasını önermekte, hızı bir sıralama algoritması olarak kullanmakta ve yavaş yüklenen siteler için bir etiketleme sistemine geçmeye hazırlanmaktadır.

Sonuç olarak site hızının giderek daha da önem kazandığı dijital Dünya’da başarılı olmak istiyorsanız; yabancı hosting firmalarını tercih ettiğinizde, coğrafi uzaklığın sitenizin performansına yansıyacağını bilmeli ve gereken önlemleri almalısınız.

Türkiye’nin lider hosting firması Turhost’un, son teknoloji ürünü sunucu donanımları, İstanbul Gayrettepe’de bulunan Türk Telekom Veri Merkezi’nde bulunmaktadır.

VPS, VDS, ve diğer sunucu tercihleriniz için hosting paketlerimizi inceleyebilir, hangilerinin siteniz için uygun olduğunu öğrenmek için destek ekibimiz ile görüşebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.