Sunucu Yönetiminde Panelin Fonksiyonu Nedir?

Web sunucuları normal koşullarda yalnızca işletim sistemi yüklenerek kullanıcıya teslim edilen donanımlardır. Bu durumda, sisteme yapacağınız her eklenti SSH ismi verilen bir uzak bağlantı arayüzü ile gerçekleştirilebilir. Yani sistem yapılandırmasını gerçekleştirebilmeniz için Linux veya Windows işletim sistemlerinin dillerini ve komutlarını biliyor olmanız gerekir. Bu yöntem web yöneticileri ve ileri düzey hakimiyeti bulunan bilgi teknolojileri uzmanları tarafından kolaylıkla uygulanabilir. Ancak bu arayüzün herhangi bir, görsel geliştirme aracı bulunmaz. Tüm işlemler komutlarla gerçekleştirilir, komut ekranında takip edilir.

Paneller ise, sunucuların hemen her fonksiyonunun bir kullanıcı arayüzü üzerinden kontrol edilmesini sağlar. Turhost kullanıcılarına Cpanel lisansı ve Plesk lisanslı biçimde sağlayabilmektedir. Satın alacağınız sunucular, bu paneller ile donatılabilir, bunun yanında tüm hosting panellerinde panel standart olarak kullanıcıya sağlanır.

Sistematik sunucu yönetimi

Panel uygulamaları, sunucuların görsel olarak denetiminin mümkün olmasını sağlar. Bu sayede sunucu sahipleri, sahip oldukları siteleri listeleyebilir, özelliklerini değiştirebilir, yedekleme yapabilir, yeni siteleri sisteme ekleyebilir ne çeşit uygulamaları sunucuya tanımlayabilir. Yani paneller, sunucuların hemen her fonksiyonunun kontrol edilmesini sağlar. Bu da web yöneticilerine, sistematik bir şekilde tüm sonucunun ve barındırılan tüm siteleri takip edilebilmesi olanağını sunar.

Normal koşullarda panel bulunmayan bir sunucudaki web sitelerinin örneğin SSL ile donatılması ciddi kodlama süreçleri ile mümkün olabilir. Oysa bana kullanılması durumunda, alan adı özellikleri içerisindeki güvenlik sertifikası sekmesinden, sihirbazları da kullanarak kolayca güvenlik sertifikası tanımı yapılabilir. Ayrıca paneller kullanıcılara, barındırılan web sitelerini kolayca yönetebilme olanağını da sunmaktadır. Sitelerin sınırlandırılması, durdurulması, tekrar hizmete açılması, veri tabanlarının yönetilmesi, güvenlik özelliklerinin tanımlanması ve yönetilmesi, uygulama havuzundan tercih edilen uygulamaların kurulması ve kaldırılması gibi birçok fonksiyon paneller tarafından birkaç tıkla gerçekleştirilebilir.

Kaliteli sunucularda kaliteli panel yazılımları kullanın

Turhost, Türkiye’nin önde gelen lider barındırma servis sağlayıcılarından bir tanesidir. Sizin için sunduğumuz tüm donanımlar mükemmel biçimde yapılandırılıp, paneller ve diğer uygulamalar ile kusursuz biçimde çalışabilmek üzere sizlere sunulur. Unutulmamalıdır ki; yönetim yazılımları ne kadar gelişmiş olursa olsun, kullanılan donanım uygun değilse panel yazılımları sınırlı özellikleri kullanıcılarına sunacaktır. Niteliksiz sunucular panel yazılımlarının da doğru çalışmamasına neden olur ve kullanıcı bu yazılımlardan beklentilerini karşılayamayabilir. Şimdi Turhost tarafından sizlere sunulan sunuculardan istediğiniz bir tanesini alıp, dilediğiniz panel yazılımını kurarak hemen sitelerinizi en iyi şekilde çalıştırmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Devamı
Bulut Sunucu Avantajları Nelerdir
Bulut sunucular; son zamanlarda yaygın biçimde kullanılmakta ve birçok kullanıcının, belli trafik limitleri üzerinde ekonomik çözümler elde etmesini…
Devamı
SSD Sunucuların Farkı Nedir?
Bilgi teknolojisi araçları, temel donanım olarak; Ana kart, işlemci, Ram ve harddisk ile hizmet verirler. Kişisel bilgisayarlar ve…