Sunucu Yönetiminde Panelin Fonksiyonu Nedir?

Sunucu Yönetiminde Panelin Fonksiyonu Nedir?

Web sunucuları normal koşullarda yalnızca işletim sistemi yüklenerek kullanıcıya teslim edilen donanımlardır.

Bu durumda, sisteme yapacağınız her eklenti SSH ismi verilen bir uzak bağlantı arayüzü ile gerçekleştirilebilir. Yani sistem yapılandırmasını gerçekleştirebilmeniz için Linux veya Windows işletim sistemlerinin dillerini ve komutlarını biliyor olmanız gerekir.

Bu yöntem web yöneticileri ve ileri düzey hakimiyeti bulunan bilgi teknolojileri uzmanları tarafından kolaylıkla uygulanabilir. Ancak bu arayüzün herhangi bir, görsel geliştirme aracı bulunmaz. Tüm işlemler komutlarla gerçekleştirilir, komut ekranında takip edilir.

Cpanel, Plesk, DirectAdmin gibi kontrol panelleri, sunucuların hemen her fonksiyonunun bir kullanıcı arayüzü üzerinden kontrol edilmesini sağlar.

Turhost, sunucu satın almak isteyenler için Cpanel ve Plesk lisansı sağlayabilmektedir ve tüm hosting planlarında kontrol paneli standart olarak kullanıcılara sunulmaktadır.

Sistematik Sunucu Yönetimi

Sunucu sahipleri, kontrol panelleri sayesinde web sitelerini listeleyebilir, özelliklerini değiştirebilir, yedekleme ve SSL aktivasyonu yapabilir, yeni site ekleyebilir ve farklı uygulamaları sunucuya tanımlayabilir.

Kontrol panelleri, tüm sunucunun ve sitelerin sistematik olarak takibini kolaylaştırır.

Ayrıca sitelerin sınırlandırılması, durdurulması, tekrar hizmete açılması, veri tabanlarının yönetilmesi, güvenlik özelliklerinin tanımlanması ve yönetilmesi, uygulama havuzundan tercih edilen uygulamaların kurulması ve kaldırılması gibi birçok fonksiyon paneller sayesinde hızlıca gerçekleştirilebilir.

Kaliteli Sunucularda Kaliteli Panel Yazılımları Kullanmak

Türkiye’nin önde gelen lider hosting sağlayıcıları arasında yer alan Turhost’un sunduğu tüm donanımlar, en iyi şekilde yapılandırılarak kontrol panelleri ve diğer uygulamalarla kusursuz çalışabilecek şekilde müşterilerine sunulur.

Unutulmamalıdır ki; yönetim platformları ne kadar gelişmiş olursa olsun, kullanılan donanım uygun olmadığında, sınırlı özelliklerle çalışmak zorunda kalan yazılımlarla verimli çalışmaların yürütülmesi sağlanamaz.

Niteliksiz sunucular kontrol paneli yazılımlarının düzgün çalışmamasına neden olabilir ve panel platformları kullanıcı beklentilerini karşılayamaz.

Web sitenizin sunucusunu hangi kontrol paneli ile yöneteceğinize karar vermek için Hosting Kontrol Panelleri Karşılaştırması adlı yazımızı okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.