Tek Sayfalı Web Siteleri için SEO

Tek Sayfalı Web Siteleri için SEO

İşlevselliği nedeniyle son yılların büyüyen trendi haline gelen tek sayfalı web siteleri için SEO taktiklerinin nasıl uygulanacağını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Tek sayfalı web siteleri için uygulanan SEO taktikleri diğer sitelere nispeten bazı farklılar barındırıyor. Bugün bu konuyu tek sayfalı web sitelerinin SEO açısından artılarına ve eksilerine değinerek açıklamaya çalışacağız.

Tek sayfalı web siteleri tüm içeriği tek bir sayfada sunan sitelerdir. Kullanıcılar başka bir sayfa olmadığı için sayfayı aşağı kaydırarak ya da gezinme bağlantılarını tıklayarak sayfanın diğer bölümlerine ulaşabilir.

Bu sitelerinin amacı kullanıcıların doğru bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamaktır. Bir işletme, dernek ya da kişi hakkında bilmeniz gereken her şey tek bir sayfada yer aldığından; gereksiz bilgi ve görselle kalabalıklaştırılmadıysa tek sayfalı bir sitenin bu amaca hizmet etmesi hiç de zor olmaz.

Tek sayfalı siteler ziyaretçilerin sayfalar arasında kaybolmasını önleyerek ve içeriğinizin doğrusal bir şekilde tüketilmesini sağlayarak kullanıcı deneyimini geliştirir. Basit ve minimal tasarımlarının da kullanıcı deneyimine katkısı büyüktür.

Amacınızı, işinizi, ürününüzü ya da projenizi anlatmak ve tanıtmak için birden çok sayfaya ihtiyacınız yoksa ve sitenize bir blog eklemeyi planlamıyorsanız, tek sayfalı bir site sizin için mükemmel bir seçenek olacaktır.

Peki genellikle bir teklife odaklanan açılış sayfalarına benzetilen tek sayfalı web sitelerini arama motorlarının daha iyi anlaması için nelere dikkat edilmeli?

Bu soruyu arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO’dan bahsetmeden yanıtlamak imkansızdır. Çünkü SEO, arama motoru sıralamanızı iyileştirmek ve daha çok trafik çekmek için sınırlılıklarla baş etmeye çalışan tek sayfalı sitenize yardımcı olabilecek en iyi araçtır.

Tek Sayfalı Sitelerin SEO Açısından Avantajları

Tek Sayfalı Sitelerin SEO Açısından Avantajları
Tek sayfalı web sitelerinin amacı kullanıcıların doğru bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamaktır.
 • İçerik pazarlamanın hedeflerinden biri sitenizin otoritesini artırmaktır. Tek sayfalı web siteleri açısından bu hedefe ulaşmak; yapılan herhangi bir tanıtımın direk ana URL’ye dönmesi söz konusu olduğundan kolaydır.
 • Tek sayfalık web siteleri mobil kullanıcılar için idealdir çünkü kaydırma özelliği göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Çoğu insan da web sitelerine bir mobil cihazdan eriştiği için tek sayfalık web sitelerinin SEO açısından etkili bir avantaja sahip olduğunu söyleyebiliriz.
 • Tek sayfalık bir site basittir ve netlik sunar, sayfada genellikle daha az seçenek olduğu için hedef kitlenizi yönlendirmek ve hızlı dönüşüm sağlamak kolaydır.
 • Tek sayfalık bir web sitesinde SEO’ya dair kontrollerin ve değişikliklerin uygulanması nispeten kolaydır.

Tek Sayfalı Sitelerin SEO Açısından Dezavantajları

Tek Sayfalı Sitelerin SEO Açısından Dezavantajları
Tek sayfalı web siteleri için SEO çalışmaları yapmak dar bir strateji listesiyle sınırlanmanıza neden olur mu?

Tek sayfalık siteler iyi bir planlama gerektirir. Kullanıcı deneyimi ve SEO sıralaması için olumlu hedeflere ulaşmak, dahil edilecek birçok özellik varsa zor olabilir.

Tek bir sayfada, gereğinde fazla içerik ve bağlantı, izleyicinin ilgisini kaybetmesine veya bunalmasına neden olabilir. Çok fazla bölüm kaydırılamayacak kadar uzun tasarıma neden olabilir.

Ziyaretçilerinizin aradıklarını bulmalarını kolaylaştırmak, daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve dolayısıyla daha iyi sıralama ile sonuçlanacaktır. Dengeyi kurmak önemlidir çünkü bilgi eksikliği nedeniyle siteden kaçanlar da olabilir.

Böylesine kısıtlı bir pazarlama alanına dahil edeceğiniz ögelerin marka imajınızı pekiştirecek türde olmaları önemlidir. Tasarımdaki düzen ve estetik de SEO’ya olumlu yansıyacaktır.

Tek sayfalı web sitelerinin SEO açısından diğer dezavantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yeterli alan olmadığı için dahil etmek istediğiniz çok sayıda anahtar kelimeniz varsa, tek sayfalık bir web sitesinin Google aramalarında sıralanması kolay olmaz.

 • Tek sayfalık bir web sitesinde vazgeçmeniz gereken oldukça gelişmiş pek çok strateji vardır. Bildiğiniz dijital pazarlama yöntemleriniz çalışmayabilir.

 • Tek sayfalı web sitelerindeki dahili bağlantılar yalnızca aynı sayfada bölümler arası geçişi sağlayan bağlantılardır.

 • Google, arama sonuçlarında başlık etiketlerinin yalnızca ilk 50-60 karakterini görüntüler ve meta açıklamalar yalnızca 158 karakter içerebilir. Mobil arama sonuçlarında ise yalnızca ilk 120 karakter gösterilir. Tek sayfalı web sitelerinde yalnızca bir SEO başlık etiketi ve meta açıklamanın olması karakter sayısı bakımından da sınırlı olan bu etiketlerle arama sonuçlarında görünme şansınızı kısıtlar.

 • Tek sayfalık bir web sitesini öne çıkarmak için kullanılan görseller ve efektler sayfanın yavaş yüklenmesine neden olabilir. Bilindiği gibi Google sayfa hızını sıralamanızı belirlerken göz önünde bulundurmaktadır.

 • Özellikle birden fazla hizmet sunan tek sayfalık web siteleri, yeterli bilgiyi anlaşılır bir şekilde dahil etmede zorluk yaşar. Tek sayfalık sitelerde, ziyaretçiler aradıkları bilgileri bulmak için ekranı kaydırmaları gerektiğinden, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi hızlı bir şekilde karşılaştırma olanağı bulamazlar. Tek sayfa; birden fazla hizmet türü ya da ürüne sahip siteler için labirente dönüşebilir!

 • SEO uygulamalarınızın sonucunu analiz etmek daha zordur.

Tek Sayfalık Siteler İçin SEO Çalışmaları

Tek Sayfalık Siteler İçin SEO Çalışmaları
Tek sayfalık web sitelerinin her bölümü için ilgili ve en otoriter kaynaklardan olmasına dikkat ederek backlink alabilirsiniz.

Tek bir sayfaya sahip olmak, SEO çalışmaları açısından optimize edebileceğiniz daha az şeyin söz konusu olması demektir. Ancak dezavantajlar bölümünde de gördüğünüz gibi bu, SEO’sunun kolay olduğu anlamına gelmez.

 • Tek sayfalı sitelerde div etiketi kullanılarak sayfanın bölümlere ayrılmasıyla, her bölüm için ayrı bir H1 etiketi kullanılabilir. Bu konuda Yoast tek sayfanızdaki her bir bölümü başlı başına bir sayfa olarak düşünmenizi önerir. Yoast’ın tek sayfalı web sitelerinin hayranı olmadığını söz konusu yazıyı incelediğinizde görebilirsiniz.
 • Yükleme hızı fark yaratan bir teknik SEO faktörüdür. Site hızınızı etkileyebilecek yüklenmesi zaman alan ögeler kadar site hızında belirleyici rolü olan hosting alt yapısının yeterliliğini göz önünde bulundurmanız da önemlidir.
 • Backlink, SEO’nun vazgeçilmezlerinden biridir ve sitenize gelen harici bağlantılar almak için çalışmanızı gerektirir. Yetkili kaynaklardan gelmeleri kadar sitenin görünürlüğüne zarar verecek kadar doğallıktan uzak olmamaları da önemlidir. Peki tek bir sayfa için kaç bağlantıya sahip olabilirsiniz ki? Aslında tek sayfalık web sitelerinin her bölümü için backlink alabilirsiniz. Ancak bu noktada niceliğe değil kaliteye odaklanmak zorundasınız, yalnızca en ilgili ve en otoriter kaynaklardan bağlantılar almaya çalışmalısınız. Backlink alma yollarına dair ipuçlarını Backlink Nedir? adlı yazımızda bulabilirsiniz.
 • Taze içerik SEO açısından her zaman önemli kabul edildiğinden tek sayfalık bir web sitesinde bölümlerinizi güncel tutmaya çalışmanız gerekir. Ara ara gelişmeleri ekleyerek ve sektörel olarak trend olmaya başlayan yeni kelimeleri de dahil ederek bölümleri yenilemeye çalışabilirsiniz.
 • Bilindiği gibi ücretli trafiğin ana sayfalar yerine belirli açılış sayfalarına yönlendirilmesi çok daha iyi dönüşüm sağlar. Tek sayfalık web sitenizi de ücretli trafiği etkili bir şekilde yönlendirebileceğiniz açılış sayfası (Landing Page) gibi düşünmelisiniz; Bir ürün veya hizmeti açıklayan ve kullanıcıları bir şey satın almaya veya iletişime geçmeye teşvik eden açılış sayfaları gibi. Dilerseniz Landing Page Nedir? adlı yazımızdaki etkili taktiklere göz atabilirsiniz.
 • Tek sayfalı bir sitede kaydırma sırasında gezinme menüsü görünür olmalıdır.
 • Bölümler arası geçiş için kullandığınız her bağlantı kelimesinin hedeflenen anahtar kelimelerinizden olması sitenizi daha taranabilir hale getirir.
 • Bölümlerinizin bazılarına sosyal paylaşım düğmeleri ekleyerek ziyaretçilerin içeriğinizin bir kısmını sosyal medyada paylaşmasını sağlayabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak SSL, sosyal medya kullanımı, image alt etiketleri, sitede kullanıcı görüşleri ve referanslara yer vermek gibi detaylar; diğer siteler açısından olduğu gibi tek sayfalı web sitelerinin SEO çalışmaları için de etkilidir.

Özet

Yeni müşteriler bulmak için büyük ölçüde Google’a güveniyorsanız, daha geniş bir kitleyi çekmek için her sayfaya farklı anahtar kelimeler ekleyebileceğiniz çok sayfalı bir siteye sahip olmanız daha mantıklıdır.

Ancak her şirketin stratejisi farklıdır ve doğru şekilde kullanıldığında tek sayfalık trendin sunduğu avantajlar etkili sonuçlar doğurabilir.

Sonuç olarak tek sayfalı web siteleri için SEO çalışmaları yapmak dar bir strateji listesiyle sınırlanmanıza neden olsa da küçük işletmeler için hedeflenen pazara ulaşmanın en iyi yolu olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir