.tr Uzantılı Alan Adı Aktarımı İçin Son Üç Ay!

.tr Uzantılı Alan Adı Aktarımı İçin Son Üç Ay!

ODTÜ bünyesindeki Nic.TR  üzerinden tescil edilen alan adlarının, 23 Aralık 2019 tarihinden itibaren üç ay içerisinde yetkili alan adı kayıt operatörlerine aktarılması gündemin en sıcak konularından.

Nic.TR ile tescil edilmiş ve yenileme süresi yaklaşmış olan alan adlarının aktarım sürecini hızla tamamlamaları öneriliyor.

Nic.TR, Dünya çapında domain kaydı ile ilgili çalışmaları yürüten kuruluş olan ICANN’ın 28 yıldır .tr uzantılı alan adları için yetkilendirdiği resmi kurum konumundaydı. 

21 Aralık 2018 tarihinde BTK ile ODTÜ arasında imzalanan bir sözleşme ile .tr uzantısının “Kayıt Otoritesi” yetkisi, ODTÜ’den Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) devredilmişti.

Sözleşme gereği Nic.TR sisteminde .tr uzantılı alan adı tescili ve yenileme işlemlerinin durdurulması ve 2020 Ağustos ayında Nic.TR sisteminin kapatılarak .tr Ağ Bilgi Sistemi’nin (TRABİS) faaliyete geçmesi söz konusu.

İnternet Alan Adları Yönetmeliği’ne göre TRABİS’in faaliyete geçmesiyle Nic.TR’de kayıtlı alan adı bulunanların, aktarım için BTK tarafından belirlenen yetkili bir kayıt kuruluşunu seçmeleri isteniyor. Seçilmediğinde söz konusu alan adlarına ilişkin işlemlerin TRABİS aracılığıyla yürütülmesi öngörülüyor.

ODTÜ’nün “Kayıt Operatörü” işlevinin de TRABİS faaliyete geçtikten sonra METUnic ( ODTÜ Geliştirme Vakfı Bilgi Teknolojileri) tarafından yürütülmesi planlanıyor.

Özetle, 23 Aralık 2019 itibariyle Nic.TR tarafından yönetilmekte olan “.tr” uzantılı alan adlarının METUnic’e veya diğer kayıt operatörlerine aktarılma süreci başlamış bulunuyor.

Sahip olduğunuz .tr uzantılı domaini nic.tr üzerinden tescil ettirdiyseniz; nic.tr panelindeki ‘Yetkili Kayıt Operatörü’ seçeneklerinden, Aerotek Bilişim Sanayi ve Ticaret AŞ’yi seçerek TURHOST ile ücretsiz aktarım işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Twitter, Instagram ve Youtube gibi sosyal medya hesapları için de aradığınız domain’in müsait olup olmadığını gösteren domain sorgulama aracımızı denediniz mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.